Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Propunător:
Data:
Unitatea de învăţământ:
Clasa: a VIII-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învăţare:Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului
Subiectul lecţiei: Lumina Sfintei Treimi în lume și înviața omului- Cuvântul lui Dumnezeu, lumină pentru toți oameni, Domnul Iisus Hristos,
Lumina lumii.
Tipul lecţiei: Lecția de recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
Scopul lecţiei: consolidarea cunoștințelor cu privire la importanța Sfintei Treimi în viața omului și a Sfintei Scripturi , păstrătoare a cuvântului
lui Dumnezeu, prin rezolvarea sarcinilor de lucru.

COMPETENŢE GENERALE
C. G.1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului
C.G.2. Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE
1.2 Argumentarea importanţei iubirii de Dumnezeu şi de aproapele pentru dobândirea mântuirii
2.1 Utilizarea în diferite contexte a expresiilor şi a noţiunilor religioase nou învăţate, realizând corelaţii interdisciplinare (istorie, literatură,
muzică, geografie, artă)
Relaționarea pozitivă cu colegii, în activități, sarcini de învățare, situații-problemă, utilizând reguli de comportament moral-religios.

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O 1 să identifice simbolurile din Pilda semănătorului si semnificatia acestora, completând propozițiile lacunare;
O 2 să menționeze importanța cuvântului lui Dumnezu și a Sfintei Scripturi, stabilind valoare de adevăr a enunțurilor date;
O 3 să găsească în Sfânta Scriptură versete biblice care evidențiază importanța Mântuitorului Hristos în iconomia mântuirii, folosind Biblia
online;
O 4 să arate că Dumnezeu -Cuvântul, este Lumina lumii, utilizând harta mentală;
O 5 să indice minunea săvărșită de Iisus Hristos, observând icoana din maualul digital.
Strategia didactică

1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia , povestirea, descrierea, exercițiul, lectura.


2. Mijloace de învăţământ:caietul elevului, manualul, fișa de lucru, computer, videoproiector, platforma Google Classroom.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate individuală si frontală.
Resurse
1. Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VI-a;
• Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a;
• Proiectarea unităţii de învăţare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului
2. Temporale: - număr de lecţii: 1
- durata: 50'
3. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 1982.
2. Cristian Alexa, Mirela Șova, Manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică, 2018.
3. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba
lulia, 2000.
Scenariul didactic

Mijloace Forme de
Nr. Etapele Ob. Tim Metode
Activitatea profesorului Activitatea elevului deînvăţă- organi- Evaluare
crt. Lecţiei op. p şi procedee
mânt zare
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
- Profesorul salută elevii - Salută
- Rosteşte rugăciunea cu elevii - Rostesc rugăciunea
Momentul - Profesorul face prezența - Se pregătesc pentru înce-
1. 2' Activitate
organiza-toric - Realizează managementul clasei pentru perea lecţiei( pregătesc
frontală
începerea lecţiei manualul și caietul
elevului).
2. Anunțarea 3' Profesorul comunică eleviilor titlurile lecțiilor Descrierea Activitate Aprecieri
titlurilor ce urmează a fi recapitulate și prezintă frontală verbale
lecțiilor ce obiectivele ce urmează a fi atinse: Elevii ascultă cu atenție. Explicația
urmează a fi Titlurile lecțiilor:
recapitulate și
prezentarea - Cuvântul lui Dumnezeu, lumină pentru toți
obiectivelor oameni
propuse; - Domnul Iisus Hristos Lumina lumii.

Obiectivele:
O1 Identificarea simbolurile din Pilda
O2 semănătorului si semnificatia acestora,
O3 menționarea importanței cuvântului lui
O4 Dumnezu și a Sfintei Scripturi,
O5 găsirea în Sfânta Scriptură versete biblice care
evidențiază importanța Mântuitorului Hristos
în iconomia mântuirii, arătarea că Dumnezeu -
Cuvântul este Lumina lumii,
Indicarea unei minuni săvărșită de Iisus
Hristos.
În acest demers vom folosi manualul,
manualul digital , fișa de lucru și platforme
digitale.

Se solicită elevilor să deschidă manualul la Elevii deschid manualul pa Manualul


Activitate
pagina 56. Se va deschide manualul digital si pagina indicată.
frontală
va fi proiectat cu ajutorul videoproiectorului
pe tablă.
Un elev este numit să citească schema Elevul citește din manual Lectura
recapitulativă cu noțiunile studiate în acest
capitol. Caietul
Profesorul notează pe tablă titlul - elevului
Recapitulare- și data. Elevii își notează în caiete. Exercițiul
Recapitularea
O 1 35’
,
Elevii vor citi pe rând exercițiile de la Videopro-
3. sistematizarea Activitate
Aplicații și le vor rezolva( Anexa 1). Conversaţia iectorul
și sinteza individual
O2 Rezolvările se vor nota pe tablă și în caiete.
cunoștințelor ă
Descrierea
Profesorul distribuie elevilor fișa de lucru. Fișa de
O3 Anexa 2 lucru

Elevii vor citi pe rând exercițiile 1-3 din Fișa


Activitate
O4 de lucru și le vor rezolva. Rezolvarea se va Elevii completează fișa de
individua-
face pe fișa de lucru lucru.

4. Aprecierea, 8’ Profesorul va solicita elevilor să caute în Elevii caută versetele. Conver- Fișa de
asocierea şi Biblia online versetele de la exercițiul 4 din saţia lucru Activitate
generali- Fișa de lucru. frontală
zarea Explicația
cunoştin-ţelor Elevii vor găsi versetele, le vor citi și vor nota Elevii citesc versetele și
evenimentul din fiecare verset indică evenimentul numit
în fiecare și notează în fișa
O3 de lucru.
O5
Profesorul va prezenta două jocuri didactice:
https://wordwall.net/ro/resource/9544639/ Elevii rezolvă jocurile. Exercițiul
cuvantul-lui-dumnezeu-lumina-pentru-oameni Activitate
Calculator individua-
https://wordwall.net/ro/resource/7197657/cuv Videopro- lă
%C3%A2ntul-lui-dumnezeu-lumin%C4%83- iector
pentru-oameni
Conversația
Platforma Activitate
digitală frontală/
Se fac aprecieri generale şi individuale privind Wordvall individua-
Elevii asculă cu atenție.
atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi lă
implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe.
Se notează elevii care au participat la lecție.

Profesorul comunică sarcina de lucru. Elevii își notează activiatea


Manual , pagina 57, exercițiul 5. suplimentară.
5. Activitate Pornind de la citatul biblic: Şi aceasta este
Explicaţia Activitate
suplimentară 1’ vestirea pe care am auzit-o de la El (Iisus) şi
frontală
v-o vestim: că Dumnezeu este lumină şi nici
un întuneric nu este întru El (I Ioan 1, 5),
redactează un eseu de 10-12 rânduri, cu titlul:
Lumina lui Dumnezeu în viața mea.
Rugăciunea Rugăciunea
Încheierea 1’ - Salutul Salutul
6.
activităţii
ANEXA 1
ANEXA 2

FIȘĂ DE RECAPITULARE

1. Stabilește valoarea de adevăr a următoarelor enunțuri:


a. Iisus Hristos este Cuvântul lui Dumnezeu.............................................................. A/F
b. Sfânta Scriptură este de inspirație dumnezeiască................................................... A/F
c. Adevărurile de credință au fost transmise prin profeții, minuni și pilde................ A/F
d. Sfânta Scriptură și Biblia sunt două cărți diferite. .................................................A/F
e. Autorii cărților Sfifintei Scripturi au scris cărțile sfifinte prin puterea talentului lor. A/F
f. Învățăturile religios-morale au fost transmise doar prin pilde................................ A/F
g. Sămânța căzută între spini reprezintă oamenii cu inima împietrită. .....................A/F
h. Afirmația Mântuitorului: „Atât cât sunt în lume, Lumină a lumii sunt.”, este din „Pilda
Semănătorului”............................................................................................................ A/F
i. Semănătorul este Iisus Hristos, Mântuitorul. ...........................................................A/F
2. Pe baza conținutului Pildei semănătorului completează spațiile liniate, folosind
corespunzător cuvintele de mai jos:
răsară, uscat, semințele , rod, semănătorul, năbușită

A ieși..................................
S-arunce sămânța sa.
El așteaptă acum ogorul,
La bun timp, mult rod să dea.

...........................aruncate
Care-ncotro au căzut.
Caută-le dragă frate,
Și-ai să înțelegi mai mult.

O sămânță dintre ele


A căzut chiar lângă drum
Și-au mâncat-o păsările
Să ......................, n-avu cum.

Alta, pe piatră căzând,


În scurt timp a răsărit.
Dar sub soarele arzând,
S-a ....................și a pierit.
Între spini a căzut alta
Și , crescând aceștia mult,
Când să fie rodul gata,
......................., s-a pierdut.

În sfârșit, iată sămânța


Ce-a căzut în pământ bun.
Întărindu-ne credința ,
A adus ........................mult și sfânt.
Poți folosi și simbolurile din Pilda semănătorului!

Iar pilda aceasta înseamnă: Sămânţa este cuvântul lui Dumnezeu.

Iar cea de lângă drum sunt Iar cea de pe piatră sunt


aceia care, auzind cuvântul
cei care aud, apoi vine
îl primesc cu bucurie, dar
diavolul şi ia cuvântul din aceştia nu au rădăcină; ei
cred până la o vreme, iar
inima lor, ca nu cumva,
la vreme de încercare se
crezând, să se mântuiască. leapădă.

Cea căzută între spini sunt Iar cea de pe pământ bun


cei ce aud cuvântul, dar sunt cei ce, cu inimă curată
umblând cu grijile şi cu şi bună, aud cuvântul, îl
bogăţia şi cu plăcerile păstrează şi rodesc întru
vieţii, se înăbuşă şi nu răbdare.
rodesc.

4.Caută în Sfânta Scriptură online versetele din coloana B, apoi în coloana C scrie
evenimentul numit în fiecare verset. Încearcă să le așezi cronologic în coloana A.

S-ar putea să vă placă și