Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lectie

I. Date generale:
Propunător:VAIANTU ALINA
Data:
Unitatea de învătământ:LICEUL TEORETIC ,,ALEXANDRU MOCIONI,,CIACOVA
Clasa: a II-a
Disciplina: Religie Ortodoxă
Subiectul lectiei:RECUNOSTINTA FATA DE CEI CARE NE FAC BINE
Tipul lectiei: comunicare/însusire de noi cunostint
Scopul lectiei:manifestarea recunostintei si a dragostei fată de cei care ne sunt aproape în momente dificile.

Obiective operationale:
La sfârsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1 – să definească cuvântul recunostintă
O2 – să precizeze modalitătile prin care ne putem arăta recunostinta fată de cei care ne fac bine;
O3 – să povestească un episod biblic despre recunostin ă;
O4 – să alcătuiască un bilet de mul umire fa ă de o persoană care i-a ajutat la un moment dat.

Obiective formativ-educative:
La sfârsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O5 – să manifeste dragoste fata de persoanele care le vin în ajutor;
O6 – să constientizeze importanta de fi alături de persoanele aflate în nevoie.

Strategia didactică:
1. Metode i procedee: explicatia, lectura biblică, conversatia, observa ia dirijată, povestirea, exercitiul, problematizarea.
2. Mijloace de învătământ: Biblia sau Sfânta Scriptură, imagini.
3. Forme de organizare: activitate frontală si activitate individuală.
Resurse:
1. Oficiale: - Programa colară pentru disciplina Religie, Cultul Ortodox, clasa a II-a;ș
- Planificare calendaristică orientativă, clasa a II-a;
- Proiectarea unitătii de învătare: Viata crestinului împreună cu semenii

2. Temporale: - număr de lectii: 1


- durata: 455

3. Bibliografice:
***, Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. IBMBOR, Bucure ti, 2002;
Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian; Opriş, Dorin; Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Ed. Reîntregirea, Alba lulia,
2000; Cucos, Constantin, Educatia religioasă, Ed. Polirom, Iasi, 1999;
Muha, Camelia, Manual de religie. Cultul ortodox, clasa a II-a, Ed. Sf. Mina, Ia i, 2001.

II. Demersul didactic


receptarea - Ce facem atunci când suntem - „...cerem ajutorul”
noilor într-o situaie
ț dificilă?
cunotine
ș ț -După ce primi ajutorul, care -„... trebuie să mulumim,
ț
trebuie să fie atitudinea noastră? să ne arătăm dragostea i ș
recunotina
ș ț faă țde cei care
ne-au oferit ajutorul”.
Profesorul vine cu precizări în
sprijinul elevilor.
3. Anunarea
ț 2 Profesorul precizează: Elevii ascultă Explicaiaț Activitate
titlului leciei
ț 5 Azi vom vorbi despre importanaț frontală
noi manifestării recunotinei
ș ț faă de ț
cei care ne-au ajutat la un
moment dat.
Se scrie pe tablă data i titlul
ș Elevii notează în caiete
povetii:
ș Recunotină ș țfaă țde cei titlul leciei
ț
care ne fac bine.
Profesorul precizează obiectivele Elevii ascultă.
leciei.
ț
4. Comunicarea/ 20 Profesorul citeteșdin Biblie Elevii ascultă cu atenie.
ț Lectura biblică Biblia sau Activitate
însuirea
ș de noi 5 minunea vindecării celor 10 Sfânta frontală
cunotine
ș ț leproi,
ș în care este subliniată Scriptură
importana ț recunotinei.
ș ț
Profesorul întreabă: Elevii răspund: Conversaia
ț Aprecieri
- Ce face Mântuitorul Hristos -„... le oferă vindecare”. verbale
pentru cei 10 bolnavi de lepră?
- Ce atitudine ar trebui să aibă cei - „... ar trebui să Îi
10 faăț de Mântuitorul? mulumească;
ț să îi arate
ș
recunotinaș ț faățde El”.
- Ce se întâmplă de fapt? -„... doar unul dintre ei se
întoarce să îi mulumească
ț
Mântuitorului pentru că l-a
vindecat”.
- Ce se spune despre cel care îi-„... că era de neam
mul ume te Mântuitorului?țșsamarinean”
Precizare:
Samarinenii erau desconsidera ițElevii ascultă.Explica iaț de către evrei, fiind considera i unț popor amestecat cu
neamurile păgâne. Ace tia afirmau credin aș ț în Dumnezeu i în legea luiș Moise, dar, în acela i timp,ș
venerau zeită ile străinilor, cuț care se amestecaseră. Observăm astfel, că cel desconsiderat de poporul evreu, vine
spre Cel de neam evreu pentru a- i arătaș recuno tin a. Pe de altă parte, ceiș ț de acela i neam cu Mântuitorul seș
arată nepăsători fa ă de Cel Ce le-ț a dăruit vindecarea i i-a ajutat săș se reîntoarcă în mijlocul cetă ii.ț Nu doar Îi
mul ume te lui Hristosț ș pentru că l-a vindecat, ci recunoa te faptul că s-a vindecatș prin puterea Dumnezeului
celui adevărat, dându-i slavă”
Activitate
Profesorul întreabă:Elevii răspund:Conversa iațfrontalăAprecieri
- Care este atitudinea-„…întreabă unde suntverbale
Mântuitorului?ceilal i nouă”ț
Precizare:
Mântuitorul îi oferăElevii ascultă.Explica iaț samarineanului care i-a arătatș
recuno tin aș ț și Dumnezeu, prime te ș și harul
vindecare mântuirii.
sufletească,
oferindu-i Profesorul întreabă:
mântuirea. - Ce înseamnă recuno tin ă?ș ț
Vedem astfel, că
dacă cei nouă
primesc doar
vindecare
trupească, acesta, Profesorul vine cu
pentru dragostea precizări în sprijinul elevilor.
sa fa ă deț Prin manifestarea recuno
tin eiș ț fa ă de o persoană care ne-
a făcutț un bine la este doar o recunoaştere şi mulţumire a darurilor primite, ci şi o premisă
un moment dat pentru cele viitoare. Mulţumind pentru ceea ce avem, devenim mai
sau care ne-a fost deschişi, mai atenţi, mai primitori faţă de toate binefacerile Domnului. Sf.
alături în Isaac Sirul spune că "cea care călăuzeşte darurile spre om este inima ce se
momentele mişcă Elevii răspund:Conversa iaț -„... sentimentul
dificile, noi ne de mul umire, de datorie fa ăț ț de un binefăcător; aducere aminte cu
arătăm aprecierea, dragoste fa ă de oț binefacere primită”
mul umirea,
dragostea fa ă deț
ț aceasta. Elevii ascultă cu aten ie.țExplica iațActivitate
Recunoştinţa nu frontală
Oglinda tablei

Data: 12.05.2015

Recuno tin ă fa ă de cei care ne fac bineș


ț

Recuno tin ă = ș țsentimentul de mul umire, de datorie fa ă de un binefăcător; aducere aminte cu dragoste
fa ă de o binefacere primităț ț ț
Mul umire Rugăciune

RECUNOTINĂ
Ș Ț Oferirea
ajutorului
Dragoste

S-ar putea să vă placă și