Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecție

I. Date generale:
Profesor: Jipa Florentin Iustinian
Data:
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 1 Bicaz-Chei
Clasa: a II-a
Disciplina: Religie Ortodoxă
Subiectul lecției: Recunoștiința
Tipul lecției: comunicare/însușire de noi cunoștințe
Scopul lecției: manifestarea recunoștinței și a dragostei față de cei care ne sunt aproape în momente dificile.

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 – să definească cuvântul recunoștință;
O2 – să precizeze modalitățile prin care ne putem arăta recunoștința față de cei care ne fac bine;
O3 – să povestească un episod biblic despre recunoștință;
O4 – să alcătuiască un bilet de mulțumire față de o persoană care i-a ajutat la un moment dat.

Obiective formativ-educative:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O5 – să manifeste dragoste față de persoanele care le vin în ajutor;
O6 – să conștientizeze importanța de fi alături de persoanele aflate în nevoie.

Strategia didactică:
1. Metode și procedee: explicația, lectura biblică, conversația, observația dirijată, povestirea, exercițiul, problematizarea.
2. Mijloace de învățământ: Biblia sau Sfânta Scriptură, imagini.
3. Forme de organizare: activitate frontală și activitate individuală.
Resurse:
1. Oficiale: - Programa școlară pentru disciplina Religie, Cultul Ortodox, clasa a II-a;
- Planificare calendaristică orientativă, clasa a II-a;
- Proiectarea unității de învățare: Viața creștinului împreună cu semenii

2. Temporale: - număr de lecții: 1


- durata: 45̓

3. Bibliografice:
***, Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. IBMBOR, București, 2002;
Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian; Opriş, Dorin; Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Ed. Reîntregirea, Alba lulia, 2000;
Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Ed. Polirom, Iași, 1999;
Muha, Camelia, Manual de religie. Cultul ortodox, clasa a II-a, Ed. Sf. Mina, Iași, 2001.

II. Demersul didactic

Nr. Etapele lecției Op. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
crt op. (min) procedee învățământ organizare
.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul 1̓ - Salutul - Salutul Exercițiul Icoana Activitate Prof.
organizatoric - Rugăciunea - Rugăciunea frontală observă
- Notarea absențelor - Precizează care elevi sunt comporta
absenți mentul
elevilor în
timpul
rugăciunii
2. Pregătirea 4̓ Profesorul le adresează elevilor Elevii răspund: Conversația Activitate Aprecieri
elevilor pentru următoarea întrebare: frontală verbale
receptarea - Ce facem atunci când suntem - „...cerem ajutorul”
noilor într-o situație dificilă?
cunoștințe -După ce primi ajutorul, care -„... trebuie să mulțumim,
trebuie să fie atitudinea noastră? să ne arătăm dragostea și
recunoștința față de cei care
ne-au oferit ajutorul”.
Profesorul vine cu precizări în
sprijinul elevilor.
3. Anunțarea 2̓ Profesorul precizează: Elevii ascultă Explicația Activitate
titlului lecției Azi vom vorbi despre importanța frontală
noi manifestării recunoștinței față de
cei care ne-au ajutat la un
moment dat.
Se scrie pe tablă data și titlul Elevii notează în caiete
poveștii: Recunoștință față de cei titlul lecției
care ne fac bine.
Profesorul precizează obiectivele Elevii ascultă.
lecției.
4. Comunicarea/ 20̓ Profesorul citește din Biblie Elevii ascultă cu atenție. Lectura biblică Biblia sau Activitate
însușirea de noi minunea vindecării celor 10 Sfânta frontală
cunoștințe leproși, în care este subliniată Scriptură
importanța recunoștinței.
Profesorul întreabă: Elevii răspund: Conversația Aprecieri
- Ce face Mântuitorul Hristos -„... le oferă vindecare”. verbale
pentru cei 10 bolnavi de lepră?
- Ce atitudine ar trebui să aibă cei -„... ar trebui să Îi
10 față de Mântuitorul? mulțumească; să își arate
recunoștința față de El”.
- Ce se întâmplă de fapt? -„... doar unul dintre ei se
întoarce să îi mulțumească
Mântuitorului pentru că l-a
vindecat”.
- Ce se spune despre cel care îi -„... că era de neam
mulțumește Mântuitorului? samarinean”
Precizare:
Samarinenii erau desconsiderați Elevii ascultă. Explicația
de către evrei, fiind considerați un
popor amestecat cu neamurile
păgâne. Aceștia afirmau credința
în Dumnezeu și în legea lui
Moise, dar, în același timp,
venerau zeitățile străinilor, cu
care se amestecaseră. Observăm
astfel, că cel desconsiderat de
poporul evreu, vine spre Cel de
neam evreu pentru a-și arăta
recunoștința. Pe de altă parte, cei
de același neam cu Mântuitorul se
arată nepăsători față de Cel Ce le-
a dăruit vindecarea și i-a ajutat să
se reîntoarcă în mijlocul cetății.
Nu doar Îi mulțumește lui Hristos
pentru că l-a vindecat, ci
recunoaște faptul că s-a vindecat
prin puterea Dumnezeului celui
adevărat, dându-i slavă”
Activitate
Profesorul întreabă: Elevii răspund: Conversația frontală Aprecieri
- Care este atitudinea -„…întreabă unde sunt verbale
Mântuitorului? ceilalți nouă”
Precizare:
Mântuitorul îi oferă Elevii ascultă. Explicația
samarineanului care și-a arătat
recunoștința și vindecare
sufletească, oferindu-i mântuirea.
Vedem astfel, că dacă cei nouă
primesc doar vindecare trupească,
acesta, pentru dragostea sa față de
Dumnezeu, primește și harul
mântuirii.

Profesorul întreabă: Elevii răspund: Conversația


- Ce înseamnă recunoștință? -„... sentimentul de
mulțumire, de datorie față
de un binefăcător; aducere
aminte cu dragoste față de o
binefacere primită”
Profesorul vine cu precizări în
sprijinul elevilor.
Prin manifestarea recunoștinței Elevii ascultă cu atenție. Explicația Activitate
față de o persoană care ne-a făcut frontală
un bine la un moment dat sau care
ne-a fost alături în momentele
dificile, noi ne arătăm aprecierea,
mulțumirea, dragostea față de
aceasta. Recunoştinţa nu este doar
o recunoaştere şi mulţumire a
darurilor primite, ci şi o premisă
pentru cele viitoare. Mulţumind
pentru ceea ce avem, devenim
mai deschişi, mai atenţi, mai
primitori faţă de toate binefacerile
Domnului. Sf. Isaac Sirul spune
că "cea care călăuzeşte darurile
spre om este inima ce se mişcă
spre mulţumire neîncetată".
Credincioşii practicanţi sunt mai
predispuşi către recunoştinţă şi
cred în importanţa şi
interconectivitatea lor cu ceilalţi
oameni, sunt mai empatici şi
deschişi faţă de aproapele, mai
implicaţi în comunităţile din care
fac parte.
Mai mult decât oamenilor, trebuie
să ne arătăm recunoscători față de
Dumnezeu Cel care revarsă
neîncetat milele și darurile Sale
asupra noastră.
Profesorul întreabă: Elevii răspund:
- Cum ne putem arăta -„... cuvinte de mulțumire,
recunoștința față de cei care ne dar, dragoste, rugăciune,
fac bine? oferirea ajutorului, etc”
Profesorul vine cu precizări în
sprijinul elevilor.
5. Fixarea și O5 10̓ Profesorul le cere elevilor să Elevii privesc imaginea și o Conversația Imaginea Activitate Aprecieri
sistematizarea O4 privească imaginea vindecării descriu. frontală verbale
cunoștințelor celor 10 leproși și să o descrie,
ținând cont de textul biblic auzit.

Profesorul întreabă: Elevii răspund: Conversația


O2 - De ce este important să ne - „... ne deschide spre
arătăm recunoștința? ceilalți, ne apropie de
ceilalți și de Dumnezeu”
Observație: Elevii ascultă Explicația
Având în vedere că noi așteptăm
O1 să fim ajutați de Dumnezeu și de
O3 cei din jurul nostru, și noi suntem
datori să venim în sprijinul celor
aflați în nevoi.
6. Aprecierea, O6 5̓ Profesorul le cere elevilor să Elevii rezolvă individual Exercițiul Activitate
asocierea, O7 alcătuiască un bilet de mulțumire cererea dată. Problematizarea individuală
generalizarea față de o persoană care i-a ajutat
la un moment dat.
Profesorul le cere să prezinte oral Elevii prezintă oral biletul Conversația Activitate Aprecieri
O7 biletul de mulțumire. de mulțumire frontală verbale
7. Aprecierea 1̓ Profesorul face aprecieri generale Elevii ascultă Explicația Activitate Aprecieri
activității şi individuale, privind implicarea frontală verbale
elevilor elevilor în predarea noilor
cunoştinţe.
8. Încheierea 1̓ - Rugăciunea - Rugăciunea Exercițiul Icoana Activitate
activității - Salutul - Salutul frontală
Oglinda tablei

Data: 12.05.2015

Recunoștință față de cei care ne fac bine

Recunoștință = sentimentul de mulțumire, de datorie față de un binefăcător; aducere aminte cu dragoste față de o binefacere primită

Mulțumire Rugăciune

RECUNOȘTINȚĂ Oferirea ajutorului

Dragoste

S-ar putea să vă placă și