Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Profesor:
Data:
Unitatea de învățământ:
Disciplina: Religie ortodoxă
Clasa a VII-a
Subiectul lecției: Prietenia și iubirea, valori pentru viață
Tipul lecției: comunicare / însușire de noi cunoștințe
Scopul lecției: dobândirea unor noi cunoștințe despre iubire și prietenie.

Competențe generale:
CG1: Manifestarea valorilor și a cunoștințelor religioase în propriile atitudini și comportamente;
CG2: Aplicarea atitudinilor moral-creștine în diferite împrejurări ale vieții.

Competențe specifice:
C1: Explicarea celor mai importante aspecte ale minunii vindecării slăbănogului;
C2: Utilizarea în diferite contexte a expresiilor și a noțiunilor religioase nou învățate;
C3: Argumentarea importanței respectului pentru diversitate și a comunicării între persoane și grupuri
C4: Recunoașterea importanței prieteniei în viața creștină ;

Competențe derivate

a) cognitive:
C.C.1: cunoașterea importanței participării fiecărei persoane la viața spirituală a Bisericii;
C.C.2: explicarea termenilor de „altruism”, „empatie” și „slăbănog”;
C.C.3: formularea de opinii cu privire la prietenie ca relație inter-umană.

b) formativ-educative:
C.E.1: însușirea modalităților de manifestare a prieteniei;
C.E.2: manifestarea reflecției critice față de responsabilități asumate față de cei din jur.
Strategia didactică:

1. Metode și procedee: conversația, explicația, observarea dirijată, povestirea, lectura expresivă, meditația religioasă;
2. Mijloace de învățământ: fise de lucru, prezentare PPT, laptop, videoproiector, icoane;
3. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală

Resurse:
Oficiale:
-Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, clasa a VII-a;
-Planificarea calendaristică oreintativă, clasa a VII-a;
-Proiectarea unității de învățare „Viața creștinului împreună cu semenii”.

Temporale:
Nr. de lecții: 1
Durata: 50 min;

Bibliografice:
1. Biblia sau Sf Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune ale BOR, București, 1982
2. Benga Cristina, Ciachir Aurora et alii, Religie – cultul ortodox, manual pentru clasa a VII-a, Grupul Editorial Corint,
București, 2019;
3. Cucoș, Constantin ( coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat și grade didactice, Editura Polirom , Iasi,
1998;
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, M. Opriș, D, Metodica predării religiei, Editura “ Reîntregirea”, Alba – iulia, 2000;
Scenariul didactic

Nr. Etapele lecției C. Tim Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Mijloace Forme de Evaluare
crt. p procedee de organizare
(mi învățământ
n)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul 2 -Salutul -Salutul Conversați Activitate
organizatoric -Rugăciunea -Rugăciunea a frontală
-Notarea absențelor -precizarea absenților
-Pregătirea pentru începerea -Pregătirea pentru
orei începerea orei
2. Verificarea 5 Profesorul propune elevilor - elevii ascultă Explicația Planșa Activitate Aprecieri
cunoștințelor un joc „Numele mă indicațiile frontală verbale
dobândite reprezintă”. În lecțiile profesorului.
anterioare au învățat despre
virtuți și despre frumos.
Astfel, elevii vor ieși la tablă - elevii ies la tablă și Exercițiul Markere
și își vor scrie prenumele și o scriu pe planșă
calitate care începe cu prima
literă a numelui lor.
Elevii vor explica de ce au - elevii explică ceea Aprecieri
ales acea calitate, iar ceilalți ce au scris; Conversați verbale
elevi vor dezbate ceea ce au a
scris.
3. Pregătirea 3 Se adresează elevilor Elevii răspund: Conversați Activitate Aprecieri
elevilor pentru următoarele întrebări: a frontală verbale
receptarea noilor - Ce observați pe tablă? -„...calități...”
cunoștințe - De ce sunt importante -„...pentru a ne
acestea? aprecia...”
-„...devenim
- Ce facem când regăsim la prieteni...”
altcineva calități pe care le
apreciem?
4. Anunțatea titlului 2 Se anunță și se scrie pe tablă Elevii scriu în caiete Conversați Caietul Activitate
și a competențelor titlul lecției: „Prietenia și data și titlul lecției a frontală
date iubirea, valori pentru viață”
-se prezintă competențele
urmărite
5. Comunicarea și 15 Profesorul prezintă conținutul Elevii ascultă cu Conversați
însușirea noilor lecției cu ajutorul unei atenție și notează în a
cunoștințe prezentări PowerPoint. caiete elementele
Elevilor li se prezintă importante. Activitate
importanța iubirii creștine ce frontală
C1 lege dată de Domnul nostru Descrierea
Iisus Hristos. Caietul
Prietenia adevărată este rodul
iubirii reale dintre oameni. Explicație
C2 Însușirile acesteia sunt a Prezentare
respectul, ajutorul reciproc. PPT
Elevilor li se prezintă
C1 exemplul vindecării
slăbănogului din Capernaum.
Profesorul afișează textul Meditația
minunii, iar religioasă
C3 elevii citesc textul, fiind
invitați să-l explice. Caietul
Profesorul explică celor
prezenți importanța alegerii Activitate
prietenilor la vârsta frontală
C4 adolescenței, anturajul Elevii observă Observația
adecvat și trăirea unei vieți prezentarea Aprecieri
sociale corecte pentru o Conversați verbale
dezvoltare armonioasă și o Elevii transcriu în a
C3 viață duhovnicească caiet ideile
sănătoasă. principale.
6 Fixarea și 6 Elevii vor primi o fișă de Elevii ascultă Explicația Fișa de Activitate
sistematizarea lucru, iar profesorul el va indicațiile primite. lucru individual
cunoștințelor explica cerințele. ă
Elevii rezolvă singuri cerința, Elevii rezolvă fișa! Exercițiul
iar la expirarea timpului, vor Elevii prezintă Aprecieri
citi rezolvările și vor corecta rezultatele! Conversați Activitate individual
dacă au greșit. a frontală e
7. Asocierea, 5 Profesorul prezintă elevilor Elevii ascultă cu Lectura Activitate
generalizarea și exemple de prietenie: atenție. frontală
aplicarea 1. Una dintre cele mai vestite
prietenii a fost cea dintre
Sfântul Vasile cel Mare și
Sfântul Grigorie de Nazianz
(Teologul). Erau compatrioți
și au studiat împreună la
Cezareea Capadociei, apoi la
Atena. Reîntorși în patrie au
C1 întărit prietenia prin
corespondență și prin
tovărășie de muncă fizică și
de îndeletniciri sufletești în Elevii discută cu Conversați Aprecieri
mănăstirea condusă de profesorul. a verbale
Sfântul Vasile în Pont.
2 Prietenia dintre Mihai
Eminescu și Ion Creangă. Cei
doi își spuneau frățește
„bădița Mihai” și „bădița
Ion”. În primii ani de școală,
Mihai Eminescu l-a îndemnat
pe Creangă să-și aștearnă
povestirile pe hârtie.
Îi îndeamnă să prezinte
avantajele unei prietenii
autentice.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
8. Aprecierea 1 Se fac aprecieri generale și Elevii ascultă cu Explicația Activitate Aprecieri
activității elevilor individuale privind atât atenție precizările frontală individual
pregătirea elevilor pentru profesorului. e
lecție, cât și implicarea lor în
predarea noilor cunoștințe
Se notează elevii care au
participat activ.
9. Precizarea și 2 Se anunță, se explică și se Elevii scriu tema pe Explicația caiet Activitate
explicarea temei notează pe tablă tema. caiet. frontală
pentru acasă „Caracterizați în minumim 7
rânduri persoana pe care o
consideri cea mai bună
prietenă / cel mai bun prieten”
10. Încheierea 1 -Rugăciunea -Rugăciunea
activității -Salutul -Salutul
Oglinda tablei
Prietenia și iubirea, valori pentru viață

- Virtutea este un talant neprețuit care se cere lucrat;


- Esența prieteniei o reprezintă iubirea și respectul;
- „Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul, din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine
însuți” – LEGEA IUBIRII
- slăbănog – paralizat
- Capernaum - sat din Israel
Fișă de lucu

1. Alege varianta corectă:

A. Slăbănogul din Capernaum a fost adus înaintea lui Iisus de către:


a) doi prieteni b) patru prieteni c) șase prieteni
B. Domnul Hristos l-a vindecat pe slăbănog datorită:
a) credinței acestuia b) solicitării celor prezenți c) credinței prietenilor
C. Prietenia se caracterizează prin:
a) indiferență b) individualism c) loaialitate
D. Copiii își dovedesc ascultarea prin:
a) respect și ascultare b) ajutor și răzvrătire c)neglijență și înțelegere
E. În adolescență, relațiile de prietenie adevărată:
a) sunt trecătoare b) izvorăsc din iubire c) duc la dezbinare
F. Între calitățile unui prieten bun se numără:
a) moralitatea și lenea b) egoismul și solidaritatea c) onestitatea și altruismul

S-ar putea să vă placă și