Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Instituţia de învăţământ: Liceul Tehnologic ,,Petre Ionescu Muscel”


Data: 20.01. 2023
Disciplina: Religie Ortodoxă
Clasa: a X-a
Profesor: Voica Aura
Unitatea de învăţare : Spiritualitate și viață creștină
Subiectul lecţiei: Rugăciune și reconciliere
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecţiei: dezvoltarea și cultivarea motivației pentru rugăciunea zilnică și eficientă

Competenţe derivate:
La sfârşitul lecţiei elevii vor dovedi urmatoarele competenţe:
C1-folosirea corectă a conceptelor de rugăciune și de reconciliere în viața creștină;
C2- clasificarea rugăciunilor după următoarele criterii: formă, conținut, ocazie;
C3-precizarea condițiilor săvârșirii unei rugăciuni bine plăcute lui Dumnezeu;
C4-identificarea rodului împăcării între oameni ca o consecință și o condiție a comuniunii acestora cu Dumnezeu.

Strategia didactică
1.Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lectura expresivă, învăţarea prin descoperire, exemplul, brainstorming, ciorchine.
2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, tablă, cretă, videoproiector, tabla interactivă
3.Forme de organizare a activitaţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.

1
Resurse:
1.Oficiale: -Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a X-a
-Planificarea calendaristică orientativă, clasa a X-a
-Platforme digitale: e- religie.ro; red-religie.ro

2.Temporale: -Numărul de lecţii:1;


-Durata: 50 minute

3.Bibliografice :
1. Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București, 1994.
2. Ne vorbește părintele,Cleopa , vol I, Editura Episcopia Romanului 2001.
3. Proloagele, Editura Bunavestire , Bacău1,999.
4. Opriș, Dorin, Opriș Monica, Metode active de predare-învățare. Modele și aplicații la religie, Editura Sf. Mina, Iași, 2006.
5. Muha, Corneliu, Religie, Clasa a X-a, Auxiliar didactic pentru elevi, Editura Sf. Mina, Iași.

2
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. C. Ti
Crt Etapele D mp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
lecţei procedee învăţământ organizare
1. Moment 2’ Salutul Salutul
organizatoric Rugăciunea Rugăciunea
Notarea absenţelor Comunicarea absenţelor
2. Reactualizarea 6’ Verificarea cunoștințelor din Elevii răspund la întrebări şi Conversaţia Video-
cunostintelor lecția „Iubire și dreptate în viața rezolvă exerciţiile propuse. catehetică proiector
creștină”: Tabla Frontal
-Profesorul adresează elevilor Conversaţia interactiva individual
întrebări recapitulative Ccare euristică Aprecieri
este cea mai mare lege creştină? verbale
Ce este dreptatea? Care este Rezolvarea Platforma
relaţia dintre iubire şi dreptate?) de exerciţii digitală
- Invită elevii să rezolve un
exerciţiu pe platforma digitală e-
religie.ro

3. Pregătirea 1’ Omul în relația cu Dumnezeu Elevii ascultă cu atenție. Explicația Video- Activitate
elevilor pentru și cu semenii, trebuie să-și proiector frontală
receptarea fundamenteze dreptatea tot pe Tabla
noilor iubirea necondiționată, după interactiva
cunoștințe modelul oferit de Domnul nostru
Iisus Hristos Care pe Cruce Tabla,
fiind, S-a rugat pentru cei care caiet
L-au răstignit.

Care este modalitatea de Elevii raspund: rugăciunea. Conversația


comunicare a omului cu euristică
Dumnezeu ?
4. Anunţarea 1’ Precizează titlul lecției noi și Elevii asculta şi notează în Explicaţia Activitate
temei şi a competențele urmărite. caiete. frontală
competenţelor Notează data și titlul lecției pe

3
urmărite tablă: „Rugăciune și
reconciliere”
5. Comunicarea C1 20’ Profesorul proiectează pe tabla Elevii răspund şi notează Brainstorm Activitate
noilor interactivă textul suport al conform indicaţiilor ing frontală
cunoştinţe lecţiei. profesorului, pentru a realiza Conversația Video-
Învăţarea proiector
Iniţial, va solicita elevii să spună o schiţă de conţinut, prin
Tabla
C2 tot ce știu despre rugăciune și metoda ciorchinelui. prin interactiva
reconciliere, apreciind şi descoperire
C3 completând răspunsurile lor. Elevii propun întrebări. Tabla
Lectura şi
Invită elevii să citească, pe rând, caiet
fragmente din textul suport. Sunt atenți la prezentare și înţelegerea
Fiecare paragraf este urmat de la explicațiile profesorului.
textului
extragerea ideii şi eventuale
C4
comentarii, întrebări.
Informaţiile -cheie vor fi Explicația
completate într-un ciorchine, pe Metoda
tot parcursul lecţiei. ciorchinelui

6. Fixarea şi C1 10’ Solicită elevilor să lucreze Elevii rezolvă cerinţele.


sistematizarea C2 exerciţiile aferente lecţiei pe exerciţii Video- Activitate Aprecieri
cunoştinţelor C4 platformele digitale: proiector frontală și verbale
C3 E-religie.ro Tabla individual
RED religie interactiva ă

7. Asocierea, C4 8’ Profesorul propune elevilor Elevii citesc şi comentează Activitate


aprecierea și spre discuţie un fragment din mesajul transmis de Video- frontală
generalizarea poezia ,,Vizita”, de Vasile versurile poeziei. proiector
Voiculescu.

4
8. Aprecierea 1 Se fac aprecieri generale şi Elevii ascultă aprecierile Activitate Notarea
activitații individuale privind pregătirea profesorului. frontală elevilor.
elevilor elevilor atât pentru lecţie cât şi
implicarea lor în predarea
cunoştinţelor noi
Se notează elevii care au
participat activ la lecţie
9. Încheierea 1’ Rostirea rugăciunii Rostirea rugaciunii Activitate
activității Salutul Salutul frontală

Oglinda caietului

slavă
sine
vorbirea cu
cerer Dumnezeu
împăcar
e conţinut Dumnezeu
e

mulţumir RUGĂCIUNE RECONCILIERE semeni


e
particular
ă public stăruitoare
ă dragostea

Sfânta ierurgiil
Liturghi e iertarea
e Sfintele Laudel
Taine e

S-ar putea să vă placă și