Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: Student GRIGORESCU GAVRIL (ierod. Serafim)


DATA: 11.11.2019
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială „Gh. I. Brătianu”, Iași
CLASA: a V-a
DISCIPLINA: Religie Ortodoxă
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Dumnezeu Tatăl prezent în creație și în istorie
SUBIECTUL LECŢIEI: Moise, omul care a vorbit cu Dumnezeu
TIPUL LECŢIEI: comunicare și însușire de noi cunoștințe; de formare duhovnicească
DURATA: 50 minute
SCOPUL LECŢIEI: însuşirea unui comportament religios – moral după modelul sfinților proroci;
COMPETENŢE DERIVATE:
La sfârşitul orei elevii vor avea următoarele competențe:
C1 – expunerea principalelor metode de mărturisire a credinței în viața de zi cu zi
C2 – explicarea rolului prorocilor în răspândirea credinței adevărate
C3 – prezentarea pe scurt a principalelor evenimente din viața Sfântului Proroc Moise
C4 - identificarea a trei stări sufletești ale lui Moise în timpul vorbirii cu Dumnezeu
C5 – formularea învățăturilor potrivite mărturisirii credinței în societatea contemporană
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia catehetică și euristică, explicaţia, lectura biblică, povestirea, exerciţiul, observarea dirijată.
 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: prezentare ppt tematică, Sfânta Scriptură, Mica Biblie, icoana cu Moise și Rugul aprins, fișa de lucru,
laptop, videoproiector
 FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală; activitate pe echipe, activitate individuală
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
1. ***, Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura IBMBOR, București, 1982;
2. Călugăru, Dumitru, Hristos în şcoală, Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, Roman, 1990;
3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
4. Benga, Cristina, Manual de religie – creştin ortodoxă, cls. a V – a, Editura „Corint”, București, 2017;
5. Muha, Camelia, Caiet de religie – creștin ortodoxă, cls. a V- a, Editura „Sfântul Mina”, Iași, 2017.
1
SCENARIUL DIDACTIC:

Strategii didactice
Nr. Momentele Comp. Evaluare
Timp Conţinutul instructiv - educativ (metode, mijloace și
crt. lecţiei derivate
forme de organizare)

Am salutat elevii, rostim rugăciunea, notez


absențele și mă pregătesc pentru începerea lecției; Frontal Atenţia şi implicarea
Momentul pregătesc climatul socio-afectiv benefic orei de elevilor în rostirea
1. 2’
organizatoric religie și pregătesc materialele pentru lecție. rugăciunii „Tatăl
Elevii salută, rostesc rugăcinea și se pregătesc nostru”.
pentru lecție.

Precizeaz elevilor scopul viețuirii noastre pe acest Capacitatea de a găsi


Captarea pământ – mântuirea și importanța conlucrării Explicație
2. 3’ răspunsul corect
atenției omului cu Dumnezeu. Observare dirijata

Frontal
Precizarea Noteaz pe tablă titlul lecției noi: Moise, omul care
titlului lecției a vorbit cu Dumnezeu
5’
3. și a C1 Se precizează obiectivele lecției. Expunere
.
competențelor C2
propuse C3
C4
4. Comunicarea 20’ Aduc în atenția elevilor faptul că de-a lungul Frontal
noilor timpului au existat persoane care, prin viața lor, au
cunoștințe devenit exemple pentru noi de credință și iubire față Observarea
2
moral- de Dumnezeu. Acestea au contribuit atât la Expunere sistematică a
religioase menținerea dreptei credințe, cât și la răspândirea atitudinii elevilor
credinței în Dumnezeu în toată lumea. Pentru a
înțelege mai bine acest fapt vom lua ca pildă două
dintre cele mai mari personalități ale Vechiului
Testament.

C2 - lecturăm împreună textul din manual, iar elevii Lectură


urmăresc cu atenție.

- elevii, cu ajutorul prof. desprind principalele Conversația euristică


C2 învățături după lecturarea textului (acest lucru se Învățarea dirijată
poate face fragmentând lecturarea)

- se explică cuvintele „a mărturisi”, „monoteism”, Explicația


„mesianism” și alte cuvinte necunoscute, dacă este
cazul

- li se cere elevilor să identifice personajele din text Expunere


C2 și rolul lor

Observarea
- voi prezenta pe scurt evenimentele principale din Expunere sistematică a
C3 viața Sfântului Proroc Moise atitudinii elevilor
Expunere
- Elevii ascultă cu atenţie
C2
C3 - elevii notează în caiete oglinda tablei

Precizare: așa cum prorocii au mărturisit atât prin


cuvânt, cât și prin fapte credința cea adevărată, așa
și noi ar trebui să-i imităm, având mereu în inimile
Observarea
noastre cuvintele Sfintei Scripturi: „Voi lăuda
numele Tău neîncetat și-l voi cânta întru sistematică a
3
C1 Expunere atitudinii elevilor
C4 mărturisire și s-a auzit rugăciunea mea”(Isus Sirah
51, 14);

Împărțirea elevilor în echipe de câte patru și Frontal


Fixarea noilor completarea cvintetului cu tema Iubirea creștină. Pe echipe Observarea
5. cunoştinţelor C1 10’ Se punctează echipa cu cel mai artistic, original, și Conversația euristică
C2 corect formulat cvintet. fișe de lucru sistematică
C3
C4
-împart elevii în echipe şi le cere acestora să rezolve Pe echipe Observarea curentă
fişa de lucru.
C1 - Aceștia vor primi indicații suplimentare în Capacitatea de a
Aprecierea,
eventualitatea în care vor cere.
6. asocierea şi 7’ identifica în propriile
generalizarea acțiuni iubirea față de
Activitate individuală: identificarea acțiunilor prin Fișă de lucru
care și-au manifestat iubirea față de Dumnezeu si Dumnezeu și față de
față de semeni semeni
Se fac aprecieri generale și individuale privind Frontal Stimulare cognitivă
pregătirea elevilor pentru lecție și implicarea lor în Aprecieri verbale Aprecierea
Aprecierea
7. 2’ însușirea noilor cunoștințe. Notare răspunsurilor corecte
activităţii
Se notează elevii care au participat activ și afectiv
la lecție.
- rugăciunea „Tatăl nostru”; Capacitatea de
Încheierea - salutul; implicare a elevilor în
8. activităţii 1’ - se mulţumeşte elevilor pentru contribuţia adusă în cântarea rugăciunii
desfăşurarea orei; „Cuvine-se cu
adevărat”

11.11.2019

4
Oglinda tablei
Moise, omul care a vorbit cu Dumnezeu

 Mărturisirea credinței presupune recunoașterea lui Dumnezeu nu numai prin cuvânt, ci și prin faptă.

 Prorocul Moise a fost un model de mărturisitor.

 Mântuitorul Iisus Hristos a respectat Legea Vechiului Testament și pe proroc.

5
OGLINDA TABLEI

POST

FAPT RUGĂ
E CIUN
BUNE E
Față de
Dumneze BISER
CRE ICA
u
DINȚ
A

IUBIREA CREȘTINĂ

6
ÎNDREPTAREA SĂTURAREA celui flămânnd
CECELOR
ÎNVĂȚAREA ÎMBRĂCAREA celui gol
Față de
aproapele
SFĂTUIREA GĂZDUIREA celui fără casă

RUGĂCIUNEA VIZITAREA celui întemnițat

ÎNGROPAREA celui mort


IERTAREA

S-ar putea să vă placă și