Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Propunător : Prof. Stana Coca


Data : 16. 03. 2018
Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic « Spiru Haret »
Clasa : a IX a
Aria curriculară: ” Om şi societate”
Disciplina : Religie ortodoxă
Discipline integrate : Limba și literatura română
Unitatea de învăţare : Trăirea învățăturii creștine
Subiectul lecţiei: « Urcuș spre înviere « 
Tipul lecţiei : comunicare, transmitere de noi cunoștințe
Scopul lecției : completarea cunoştinţelor despre învierea Domnului pentru a înţelege importanţa acestui eveniment în istoria
mântuirii.

1
Cometențe generale :
C.G.1. Integrarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în structura propriilor atitudini şi comportamente ;
C.G.2. Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală şi a comunităţi.

Competenţe specifice:
Religie:
2.1. Utilizarea adecvată a termenilor specifici unui minim vocabular creştin în argumentarea învăţăturii de credinţă ortodoxă ;
3.1. Identificarea şi prezentarea unor modele de comportament creştin, în exemplele personalităţilor biblice şi în cele din istoria
bisericească românească ;
3.2. Argumentarea importanţei aplicării învăţăturilor moralei creştine în contextul social complex , complicat şi paradoxal a lumii

contemporane .
Competenţe specifice
Limba și literatura română:
1.2. identificarea elementelor specifice din structura unor tipuri textuale studiate.

Competențe derivate :

C 1- descrierea episoadadelor din Biblie cu privire la Patimile Domnului ;


C 2- identificarea corectă a personajelor biblice care au legătură cu evenimentele din Ierusalim din preajma Patimilor Domnului;
C 3- ordonarea corectă în succesiunea evenimentelor Patimilor și Răstignirii Domnului;
C 4- precizarea semnificației evenimentelor și sărbătorilor creștinești referitoare la perioada pascală;

2
C5- dezvoltarea capacităţii de trăire afectivă a elevilor faţă de suferinţele Mântuitorului.

Resurse :
I. Oficiale:
 Programa școlară pentru disciplina religie, clasa a IX a;
 Programa școlară calendaristică Limba și literatura română, clasa a IX a
 Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IX a.
 Proiectarea unității de învățare.
II. Temporale :

 număr de lecţii: 1;
 durata: 50’.
III. Bibliografice
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxa Române, Bucureşti, 2000;
2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, conţinut şi forme de realizare, Editura Didactică şi Pedagogică, R. A., București,2000;
3. Danciu, Ana, și colaboratorii, Metodica predării religiei în învăţământul preuniversitar, Editura Gheorghe Alexandru,
Craiova,1999;
4. Mocanu, Elena și colaboratorii, Ghid de proiectare didactică, editura Sf.Mina, Iași, 2004;
5. https://www.youtube.com/watch?v=pAk0tI6aLoo.

3
Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, problematizarea, explicaţia, lectura, meditația, exerciţiul moral;
2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, Laptop, Videoproiector, imagini, film, Prezentare power point, fişă de lucru,
auditie muzicală;
3. Forme de organizare: frontal, individual, activitate în perechi.
4. Metode şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecieri verbale, chestionarea orală.

4
Desfășurarea activității didactice

N Etapele C. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare


r lecţiei D. procedee învăţământ organizare
ct
r
Momentul Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii. Rostesc rugăciunea.
1. organizatoric Organizează clasa pentru începerea lecţiei. Se pregătesc pentru conversaţia activitate
începerea lecţiei. frontală

2. Pregătirea Profesorul prezintă elevilor un film intitulat :


pentru lecţia ”Mărturia unei lumânări”, prin care elevii vor Videoproiector
nouă intra în atmosfera comemorării Patimilor Elevii privesc cu Observația activitate Observația
Domnului. Acest ppt va ajută în precizarea scopului interes PPT-ul Exercițiul Film frontală sistematică
lecției, acela de a înțelege simbolistica moral
evenimentelor biblice dar și dezvoltarea capacității ”Mărturia unei
de introspecție prin folosirea meditației religioase. lumânări”

Anunţarea
3. titlului lecţiei Anunţă titlul lecţiei:”Urcuș spre înviere”.
noi şi
prezentarea Scrie la tablă data şi titlul lecţiei, precizând Scriu data şi titlul în Explicaţia Tabla / activitate
competențelor competențele propuse. caiete şi ascultă Conversația White board-ul frontală Observarea
propuse Veţi cunoaşte evenimentele desfăşurate în explicaţiile sistematică
C1 Săptămâna Patimilor şi importanţa lor pentru profesorului.
mântuirea noastră.
Scopul acestei lecții este de a reactualiza ceea ce
cunoaștem despre Paști, dar și să acumulăm noi
C4 informații legate despre acest eveniment.
Trebuie să înțelegem simbolistica tradițiilor noastre
creștinești, cronologia evenimentelor, dar și rolul și

5
importanța personajelor amintite de Sfânta
Scriptură în cadrul pericopelor evanghelice care
explică momentele Patimilor și Răstignirii
Domnului.

Reaminteşte elevilor că la marea sărbătoare a


4. Comunicarea paştelui iudeilor exista tradiţia ca toţi evreii să
noilor C4 sărbătorească paştele la templul din Ierusalim. Fiind Descoperirea activitate
cunoştinţe adunat mult popor la Ierusalim , arhiereii şi Explicația frontală
(Dirijarea cărturarii au decis să-L prindă şi să-L omoare pe Observarea
învățării) Iisus Hristos. Intrarea Mântuitorului a avut loc în sistematică a
ziua de duminică (Luca 19, 28-40). Comportame
ntului
elevilor
Pentru o prezentare cronologică a evenimentelor conversaţia
din ultima săptămână din viața Mântuitorului, elevi euristică activitate
sunt solicitați să citescă fragmente evanghelice frontală
relatând cele mai importante momente din
săptămîna patimilor , incepând cu trădarea lui Iuda
și pană la punerea Sa în mormânt:

1.Miercuri, Iuda îl vinde pe Domnul;


2. Joi,Cina cea de Taină;
3.Rugăciunea din grădina Ghetsimani;
4.Prinderea lui Iius; Elevii numiţi de lectura
5.Iisus înaintea arhiereilor; profesor citesc cu
6.Lepădarea lui Petru; voce tare pasajele din Texte din Activitate Aprecieri
C2 7.Iisus înaintea lui Pilat; Sfânta Scriptură, iar Explicația Sfânta individuală verbale
8.Batjocorirea Domnului; ceilalţi urmăresc Scriptură
9.Răstignirea Domnului; textul. Argumentare
C3 10.Moartea pe cruce; a PPT
11.Iosif cere trupul Domnului de la Pilat;
12.Punerea în mormânt.

6
Profesorul organizează colectivul de elevi pentru Elevii ascultă cu Chestionarea
5. Obținerea C4 lucrul în perechi, apoi distribuie fișele de lucru și atenție indicațiile. Conversația Fișă de lucru Activitate orală
performanței explică sarcina didactică. Exercițiul Audiție în perechi
Explicația muzicală
6. Asocierea, “Oamenii L-au condamnat pe Dumnezeu la moarte.
generalizarea şi Dumnezeu însă prin învierea Lui, îi condamnă pe
aplicarea oameni la nemurire în locul loviturilor pe care I le- Exercițiul
moral
au dat oamenii. El îi îmbărbătează în locul
Activitate
C5 ocărilor. El le împărtășește binecuvântări în locul frontală Aprecieri
morții. El le dă nemurirea. Nicicând oamenii n-au verbale
arătat ură față de Dumnezeu ca atunci L-au Meditația
răstignit și niciodată n-a arătat iubire față de
oameni ca atunci când a înviat. Oamenii au vrut să-
L facă pe Dumnezeu El însă prin Învierea Lui i-a
făcut pe oameni nemuritori” (Sfântul Iustin
Popovici).
7. Anunţă tema pentru acasă: Alcătuiţi o compunere Elevii notează în Explicația Activitate Observarea
Activitate caiete tema pentru individuala sistematică
cu titlul « Sărbătoarea Sfintelor Paști în familia
suplimentară acasă
mea ».
8. Aprecierea Se fac aprecieri generale şi individuale asupra Ascultă aprecierile activitate aprecieri
activităţii modului cum au răspuns şi s-au comportat elevi. profesorului. frontală verbale
elevilor Se fac recomandări cu privire la participare și
comportament.

9. Încheierea Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii. Rostesc rugăciunea. Exercițul Activitate


lecției moral frontală

S-ar putea să vă placă și