Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,, Mihail Kogălniceanu”- Dorohoi


Profesor: Pr. Foca Mihai Claudiu
Clasa I A
Subiectul leției: OMUL ASCULTĂ CUVÂNTUL LUI DUMNEZEU
Tipul lecției: de fixare și consolidare a cunoștințelor
Scopul lecției: conștientizarea imporanței ascultării cuvântului lui Dumnezeu de către oameni;
Data: 13.01.2023

Competențe specifice:
1.1 Descrierea unor aspecte de bază ale credinței religioase prin apelul la experiența proprie
1.2 Identificarea caracteristicilor comportamentale ale unui creștin pe baza valorificării unor situații din viața de zi cu zi și a exemplului unor
persoane din Biblie

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1- să înțeleagă importanței Bibliei pentru urmarea cuvântului lui Dumnezeu;
O2- să cunoască informații esențiale despre Sfânta Scriptură;
O3- să cunoască comportamentului adecvat al unui creștin;

Strategia didactică:
1. Metode: conversația, jocul didactic, explicația, exercițiul, povestirea, brainstorming;
2. Mijloace de invatamant: icoana Mântuitorului binecuvântând pruncii, fișe, Biblia, laptop,video-proiector, filmul didactic, flipchart
3. Forme de organizare: activitate frontală, individuală

Resurse :
1.Oficiale :
- Programa școlară pentru disciplina Religie, clasa pregătitoare;
- Planificarea calendaristică, clasa pregătitoare;
- Unitatea de învățare: Dumnezeu este întotdeauna cu noi
2. Temporale
numar de lectii: 1
durata: 50 minute

3.Bibliografice:
- Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al B.O.R., Bucuresti 2000.

DEMERSUL DIDACTIC

Nr Etapele Obiective Timp Conținuturi Metode Mijloace Organizare Evaluare


crt lecției (min. activitate
)

1. Momentul 2 Salutul specific orei: Sărut Conversația Activitate.frontală


organizatoric Dreapta, Părinte!
O3 Rugăciunea: “Doamne,
Doamne ceresc Tată”

Notarea absențelor

2 Verificarea 5 Profesorul adreseză câteva


temei și a întrebări: Observarea
cunoștințelor * Despre ce am discutat ora Conversația sistematică
trecută?
anterioare O3 Activitate frontală a elevilor
* Ați respectat obiceiul de a
colinda?
Răspunsuri așteptate: Am
cântat colinde și am vorbit
despre Nașterea Domnului
nostru Iisus Hrisos.
Majoritatea copiilor au mers
să-și colinde cunoscuții,
vestind nașterea
Mântuitorului.

3 Pregătirea O2 Profesorul îi invită pe copii să Conversația Icoana


pentru noile 2 privească Icoana cu scena
cunoștințe predicii de pe munte și să își
spună o primă părere.

4 Anunțarea 2 Profesorul îi anunță pe copii că


titlului si a vor vorbi despre modul în care
Tabla/marker Activitate frontală
obiectivelor oamenii ascultă cuvântul
Dumnezeu, notează titlul pe
tablă și le prezintă obiectivele.

5 Dirijarea 20 Profesorul îi provoacă pe elevi


fixării și să găsească un răspuns la
O1 Conversația Activitate frontală
consolidării întrebarea: Unde găsim
cunoștințelor O2 cuvântul lui Dumnezeu? Brainstorming

O3 Răspunsuri posibile: în
Biserică, În cărți, pe internet,
Observarea
la preoți, la bunici sau părinți
sistematică
etc. Biblia
a elevilor
Profesorul orientează discuția
către Biblie, cartea Sfântă,
scrisoarea de iubire a lui
Dumnezeu față de oameni și le
prezintă câteva informații
despre aceasta.
Exercițiul Manualul
Copiii sunt invitați să rezolve
exercițiul nr. 1/pag. 42/manual.

Profesorul lecturează expresiv Activitate frontală


poezia ,,Cuvântul Domnului”,
în acord cu lexemul descoperit
O3 la exercițiul anterior: Biblia. Foaia Aprecieri
flipchart/ verbale
Profesorul desenează o floare Exercițiul
Tabla
cu mai multe petale, iar
dedesubtul ei notează spațiile Explicația
corespunzătoare literelor
cuvântului: credincios. La
fiecare literă greșită propusă de
copii, floarea își pierde câte o Observarea
Activitate în
petală. Exercițiul se poate sistematică
perechi
repata, dacă elevii descoperă a elevilor
rapid primul cuvânt propus, de
ex.: biserică.
Jocul didactic
Profesorul le propune un joc
didactic : Olarul și lutul,
organizând copiii în perechi-
scopul jocului: observarea
roluluii ascultării în viața
omului.
Filmul Observarea
didactic sistematică
Copiii sunt invitați să Videoproiecto
a elevilor
urmărească un scurt film r
despre efectele ascultării
cuvântului lui Dumnezeu Laptop
transpuse în fapte bune.

7 Asociere și O2 Profesorul le propune copiilor Rebusul Activitate


generalizare un rebus mai deosebit, frontală
8 Exercițiul
definițiile cuvintelor fiind
înlocuite cu desene sugestive.

8 Aprecierea 5 Se notează elevii care au Explicația


activității participat la lecție.
elevilor

9 Precizarea 5 Se anunță, tema: pag. 42 Conversația


temei pentru confecíonarea unri carticele cu
acasă sfaturi bune.

10 Încheierea 1 Rugăciunea Activitate frontală


activității Salutul

S-ar putea să vă placă și