Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial ,, Gh. I. Brtianu Iai


Profesor: Nicuriuc Maria- Luciana
Clasa: Pregtitoare B
Data: 10. 02. 2015
Unitatea de nvare: Dumnezeu ne-a creat din iubire
Lecia: Ce nseamn s fiu cretin?
Tipul de lecie: mixt
Durata: 45 minute (35' predare-nvare-evaluare, 10' activiti ludice)
Locul de desfurare: sala de clas
Competene specifice vizate:
1.1. Recunoaterea unor elemente de baz ale credinei religioase
1.3. Aplicarea unor reguli de comportament moral-cretin n contexte de via familiare
3.1. Explicarea semnificaiei unor evenimente religioase cunoscute
Obiective operaionale:
O1: s identifice icoana cu Domnul Iisus Hristos, n urma ndrumrii fcute de profesor;
O2: s inteleaga termenul crestin, n urma ndrumrii fcute de profesor;
O3: sa identifice anumite imagini/icoane si sa le coloreze: icoana cu Domnul Iisus Hristos, cristelnita, sticluta cu Sf. Mir si Sf. Potir;
O4: sa rosteasca o rugciune scurt adresat Domnului Iisus Hristos;
O5: s precizeze, folosind cunotinele acumulate n lecie, intelesul termenilor: crestin, cristelnita, Sf. Mir, Sf. Potir;
Strategia didactic:
metode i procedee didactice: jocul didactic, exerciiul, povestirea, descoperirea din imagini, conversaia;
mijloace de nvmnt: Icoana cu Domnul Iisus Hristos, imagini cu: cristelnita, Sf. Mir, Sf. Potir;
forme de organizare: frontal, individual;
Mesajul-cheie al leciei: Cretinii sunt oamenii care cred c Domnul Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu.

Desfurarea activitii
Etapele leciei
Moment organizatoric

Ob.op.

Anunarea titlului
leciei i prezentarea
obiectivelor propuse

Actualizarea unor
cunotine

Strategia didactic
rugciune

Organizarea clasei pentru nceperea leciei.

- frontal
- joc didactic
- poze

Organizarea jocului S vorbim despre noi, prezentat n fia de lucru:


Jocul pornete de la ntrebarea Cum devenim cretini?
-Copiii vor fi invitai, s priveasc cteva imagini cu botezul unor copii. Pe baza acestora,
- frontal
se discut despre ce nseamn botezul;
- individual
- Se valorific informaiile pe care copiii le tiu despre acest aspect.

O1

O2

Efectuarea activitii

Secvene de instruire i evaluare


Rostirea rugciunii de nceput.

- Anunarea titlului leciei noi Ce nseamn s fiu cretin? (profesorul le arat o


icoana cu Domnul Iisus Hristos).
- Prezentarea obiectivelor propuse:
Descrierea icoanei cu Domnul Iisus Hristos, prezentate n fia de lucru, pe aspecte
referitoare la:
Descoperire din imagini. Profesorul analizeaz mpreun cu copiii icoana din fi i
pune cteva ntrebri:
-Cine este reprezentat n icoan?
-Cine este Domnul Iisus Hristos?
Cum este reprezentat Domnul Iisus Hristos n icoan?
locurile unde se ntlnete icoana cu Domnul Iisus Hristos;
Profesorul le explic faptul c oamenii care cred c Domnul Iisus Hristos este Fiul lui
Dumnezeu se numesc cretini i c aceast denumire provine de la numele Domnului
Hristos. Copiii sunt ncurajai s adreseze ntrebri.
Profesorul citete elevilor o lectur* despre principalele evenimente din viaa
Domnului Iisus Hristos, n spaiul din clas destinat lecturii.
Dialogul urmtor se poate referi la importana venirii Lui pe pmnt, valorificnd
informaiile pe care copiii le tiu deja despre El, din familie.

- conversaia
- nvarea prin descoperire
- icoana

- frontal
- individual
- descrierea din imagini
- explicaia
- frontal

- povestirea
- literatura religioas

Se analizeaz imaginile de pe fi i se explic semnificaia acestora, fr a se intra n


2

practice
O3

Analiza i aprecierea
rezultatelor

O4

O5

ncheierea

amnunte. (Sunt surprinse trei momente: afundarea n cristelni, mirungerea, - descrierea din imagini
mprtirea. Elevii vor avea de colorat cristelnia, sticlua cu Sf. Mir i potirul.)
- conversaia
Observarea de ctre elevi a imaginilor si colorarea acestora: icoana cu Domnul Iisus - explicaia
Hristos, cristelnita, sticluta cu Sf. Mir si Sf. Potir.
- observarea activitii elevilor
Profesorul le explica elevilor cuvintele noi utilizate.
- frontal
- individual
Rugciune. Profesorul i nva o rugciune scurt adresat Domnului Iisus Hristos:
Doamne, ajut-m! sau Iisuse, Fiul lui Dumnezeu, miluiete-ne pe noi! Discut cu elevii
- conversaia
despre momentele n care pot rosti rugciunea nvat.
Analiza de ctre elevi a icoanei/imaginilor de pe fi, pe aspecte legate de icoana/obiecte
- conversaia
prezentate in lectie.
Conversaie referitoare la diferite aspecte legate notiunea de crestin: ce insemna sa fii
- frontal
crestin? Ce este cristelnita? Ce este Sf. Mir? Ce este Sf. Potir? etc.
- individual
Evaluarea de ctre profesor a modului n care elevii si-au nsusit intr-o oarecare masura
(n spaiul de nvare, n faa
notiunile/termenii prezentati.
clasei)
Elevii sunt apreciai.
- frontal
- individual
Rostirea rugciunii.
- rugciunea
Salutul!
- frontal

DOMNUL IISUS HRISTOS, FIUL LUI DUMNEZEU VENIT PE PMNT


Cristina i Emanuel poart numele Domnului Iisus Hristos. ntr-una din zile, cei doi frai au auzit o scurt povestire, care i-a pus pe gnduri: Se spune c
un mare mprat, Alexandru Macedon, avea un soldat cu numele Alexandru, care era tare lene. mpratul i-a spus ntr-o zi: Nu merii s te numeti Alexandru, ca
i mine! Ai un comportament pentru care oamenii nu te vor iubi. Uite, ai dou variante: ori i schimbi comportamentul, ori numele! Emanuel a ntrebat-o pe
mama lui:
Mam, acelai lucru va fi valabil i pentru noi, dac purtm numele Domului Iisus Hristos i nu suntem ca El?
Da, i nu numai pentru voi, ci pentru toi cretinii: i pentru mine, i pentru tata, i pentru prietenii votri, pentru toi cei care s-au botezat. Dar s v spun
ceva: s fii ca Domnul Iisus Hristos este mai uor dect v nchipuii voi.
Totul ncepe cu a ti ct mai multe despre El i a face ce ne-a nvat. Pe drumul acesta, omul nu este singur, ci chiar cu Dumnezeu, care l ajut. Apoi, mai
suntem i noi, prinii, i preoii, i profesorul de religie. n plus, nu trebuie s tim totul deodat, ci ncet-ncet, cu rbdare. Uite, de exemplu, astzi am s v
povestesc pe scurt, viaa Domnului Iisus Hristos.
n urm cu peste 2000 de ani, tria la Roma un mare mprat, care cucerise multe ri i dorea s tie ci oameni sunt n stpnirea lui. Pentru aceasta, a
ordonat ca toi oamenii s mearg n localitatea n care s-au nscut strmoii lor i acolo s fie nscrii fiecare cu numele lor, n nite cri mari. n timpul acestui
eveniment a vrut Dumnezeu s se nasc Fiul Su! Fecioara Maria i Dreptul Iosif, un btrn care o ocrotea, au mers la Betleem, un ora care se afl n ara
Sfnt, o ar departe de a noastr. Dup un drum lung i obositor, au ajuns n Betleem, dar nu au mai gsit niciun loc de gzduire. Pentru c se nnopta, au mers
ntr-o peter la marginea acelui ora. n acea noapte, S-a nscut Domnul Iisus Hristos. La scurt timp, cei trei au fost nevoii s fug ntr-o alt ar, pentru a
scpa de mnia regelui Irod, care aflase despre naterea noului mprat, de la trei magi venii s se nchine lui Iisus. Dup ce regele Irod a murit, Maica Domnului
i Dreptul Iosif L-au dus pe Pruncul Sfnt n oraul Nazaret. Acolo i-a petrecut Domnul copilria i a locuit pn la vrsta de treizeci de ani, cnd a mers la rul
Iordan, pentru a fi botezat de ctre Sfntul Ioan Boteztorul. n timpul botezului, s-a auzit din cer glasul Tatlui care L-a prezentat pe Iisus Hristos drept Fiul Su
iubit, iar Duhul Sfnt S-a pogort asupra Lui sub chipul unui porumbel. Toi oamenii de acolo au aflat c venise Mntuitorul promis. n cei trei ani i jumtate ct
i-a nvat pe oameni, Domnul Hristos a fost urmat de doisprezece Apostoli. Ei au ascultat alturi de oameni cuvintele Lui dumnezeieti, au vzut minunile pe care
le-a fcut i au nvat cum trebuie s se comporte cei care cred n El. Cel mai important lucru pe care Domnul i-a nvat pe ucenici i pe noi toi este s i iubim
pe toi oamenii, indiferent dac ne fac bine sau ru.
Minunile fcute i faptul c tot mai muli oameni l urmau pe Domnul Iisus Hristos nu au fost pe placul tuturor. Aa se face c Domnul Iisus Hristos a fost
condamnat la moarte pe nedrept, a fost rstignit pe cruce, dar a treia zi a nviat din mori i S-a nlat la Ceruri.
Ce nseamn numele?
Cristina uns; Emanuel Dumnezeu este cu noi. Cretinii cu aceste nume i srbtoresc onomastica la 25 decembrie. Exist i sfini care au purtat aceste
nume. De exemplu, Sfnta Cristina este srbtorit n 24 iulie.

S-ar putea să vă placă și