Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECIE

Propuntor: Ilisoi Jan


Data: 03 .12.2015
Unitatea de nvmnt: Scoala Gimnazial Nr 1 Berheci com Gohor
Clasa a V-a
Disciplina : Religie ortodoxa
Subiectul leciei : Sfntul Ierarh Nicolae,Sfanta Mucenita Filofteia
Tipul leciei : comunicare / nsuiri de noi cunotine
Scopul leciei : formarea comportamentului moral-crestin avandu-i ca model pe Sfantul Ierarh Nicolae si Sfanta Mucenita Filofteia
Competente generale:

CG1 -manifestarea valorilor si a cunostintelor religioase in propriile atitudini si comportamente


CG2 -cooperarea cu ceilalti in rezolvarea unor probleme teoretice si practice in cadrul diferitelor grupuri
Competente derivate:

La sfrs itul orei se vor urmri:


C1 s rezume aspectele semnificative din viaa Sfintului Nicolae si Sfintei Filofteia.
C2 s indentifice calitile (virtuile) dobndite de Sfinii Nicolae si Filofteia.
C3 s explice cuvintele:milostenie,milostiv,mucenic(martir), moaste ,ierarh;
C4 sa precizeze moduri prin care crestinii pot face fapte de milostenie
C5 s enumere modalitatile de cinstire ale Sfintilor.

Strategia didactic
1. Metode i procedee: conversaia,povestirea, explicaia, observarea dirijat, problematizarea,studiul de caz .
2. Mijloace de nvmnt: fia de lucru, icoana sfintilor Nicolae si Filofteia,icoane cu mai multi Sfinti,laptop ,video-proiector.
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal ,individuala si pe grupe.
Resurse
1. Oficiale: Programa colar pentru disciplina religie, clasa a V-a;
Planificarea calendaristic orientativ, clasa a V-a;
Proiectarea unitii de nvare :Marile sarbatori crestine
2. Temporale: numr de lecii : 1
durata: 50
3. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti 1982.
2. Ciobanu,Daniel,Sa educam prin pilde si povestioare,Editura ,,Presa Buna",Iasi 1995
3. Nicolau, Irina, Ghidul srbtorilor romneti. Editura Humanitas", Bucureti, 1998.

4. Rduc, Pr. Vasile, Ghidul cretinului ortodox de azi, Editura Humanitas", Bucureti, 1998.
5. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opri, Dorin, Opri, Monica, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea", Alba Iulia, 2000.
6. Muha, Camelia,Ghid de proiectare didactica pentru clasele I -IV , Editura Sf. Mina", Iai, 2002.

Scenariul didactic
Nr
crt

Etapele
leciei

1.

Momentul
organizatoric

2.

Pregtirea
elevilor
pentru
receptarea
noilor
cunotine

Timp
(min.)

4
1

10

Activitatea profesorului
5
Salutul
Rugciunea : Tatl nostru
Notarea absenilor
Pregtirea pentru nceperea leciei
Se adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri: - Ce este o
srbtoare?"
- Ce este o srbtoare religioas?" Observaie:
Profesorul intervine cu precizri pentru definirea corect a
srbtorii religioase:

.Profesorul face introducerea in activitate prin prezentarea


unui album cu chipurile sfintilor.
- Care a fost ultima zi de srbtoare nchinat unui mare sfnt
al Bisericii Ortodoxe, pe care ati srbtorit-o?" - Care sunt
sfinii mari ai Bisericii Ortodoxe despre care ai nvat la orele
de religie?"

3.

4.

Precizarea
titlului
i a
obiectivelor
Comunicarea
noilor
cunotinte

10

Activitatea elevului
6
Salutul
Rugciunea :Tatl nostru
Pregtirea pentru nceperea
leciei
Elevii rspund la intrebri:

Metode
i
procedee

Mijloace
de
nvmnt

Conversatia

- ...zi n care se srbtorete un


eveniment important,
organizndu-se diverse serbri..."
- ...zi consacrat comemorrii
anumitor evenimente din istoria
mntuirii sau a unor persoane
sfinte (Mntuitorul lisus Hrlstos,
Maica Domnului, sfinii)"

Se prezinta elevilor aspecte importante din viata


Sfintilor punand accent pe aspectele principale.
- prezentarea si caracterizarea Sfintilor
- evidentierea faptelor bune facute de acestia
- accentuarea faptului ca si-a impartit averea
saracilor
- precizarea ca cei doi sfinti sunt prietenii si

Elevii ascult cu atenie si


urmaresc firul logic al
povestirii

,,-Sfanta Mucenita Filofteia"


Elevii noteaza data si titlul in
caiete.

Activitate
frontal

sfinti

- ...Sf. Ierarh Nicolae, Sf. Ap.


Petru i Pavel, Sf. loan
Boteztorul, Sf. M. Mc. Dimitrie,
Sf. M. Mc. Gheorghe, Sf. Trei
Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie
Teologul i loan Gur de Aur, Sf.
Proroc Ilie, Sf. mp. Constantin i
Elena"

,,-Sfantul Ierarh Nicolae"

.Icoane cu

-Copiii vor intui imaginile

-,,ce mare sarbatoare inchinata unui sfant urmeaza sa


sarbatorim?"
,,-dar urmatoarea zi?"
Se impart iconite cu cei doi sfinti
Se anunta si se scrie pe tabla titlul lectiei: Sfintul
IerarhNicolae,Sfanta Mucenita Filofteia .
Se precizeaza obiectivele lectiei.

Forme
de
organizare

Iconite

Explicaia

.Video-

Activitate
frontal

proiector

Povestirea

Activitate
frontal

Evaluare

10

Aprecieri
verbale

5.

Fixarea i
sistematizarea
cunotinelor

C1 13

ocrotitorii copiilor
evidentierea zilei de 6 decembrie zi in care
toti copiii ascultatori primesc daruri in
ghetute.
se inreaba eleviisi ce inseamna cuvintele:
milostenie,milostiv (a avea mila de saraci si
ai ajuta)mucenic(martir) (cel care isi da
viata pentru credinta),moaste(trupuri ce nu
putrezesc bine mirositoare si facatoare de
minuni)ierarh (cel mai mare intre preoti)

Se adreseaza elevilor intrebari cu privire la


asemanari si deosebiri intre cei doi sfinti :
Raspunsurile elevilor vor fi sistematizate intr-un tabel
pe tabla.

Sfantul Nicolae,Sfanta Filofteia


ASEMANARI

.Elevii dau diferite raspunsuri

Aprecieri
verbale

.Explicatia

Elevii asculta explicatia.

Elevii raspund la intrebari si


completeaza tabelul:

Conversatia

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

. Elevii raspund si se completeaza


tabelul

DEOSEBIRI

.Observarea
dirijata

-,, ce calitati (virtuti) aveau cei doi sfinti"

-,,erau milostivi,buni la suflet


,credinciosi,iubitori de cei saraci"

-,,ce au facut ei cu averea lor?Au facut bine? De ce?"

-,,....au dat-o la saraci,..au ajutat


pe cele trei fete ..copiii saraci. "

C2
-,,descrieti fapta care v-a impresionat pe voi la cei doi
sfinti!"
-,,-in ce zile sunt sarbatoriti cei doi sfinti?"
- ,, doriti sa primiti daruri de Sfantul Nicolae?"
-,,cum trebuie sa va comportati pentru aceasta?"
-,, -ce deosebiri sunt itre cei doi sfinti?"

C3

-,,ce inseamna cuvintele?:

milostenie,milostiv,mucenic(martir),
moaste ,ierarh

-,,...................,,
-,,pe 6 si 7decembrie"
-,,Da"
-......sa fim cuminti ,ascultatori,sa
invatam bine,sa fim credinciosi."
- au trait in epoci
diferite,....Sfantul Nicolae a fost
ierarh iar Sfanta Filofteia
mucenic....",primul a fost prigonit
si a suferit inchisoare iar Sfanta
Filofteea si-a primit cununa
muceniceasca din mana
propriului tata."
-,, milostenie,milostiv (a avea

mila de saraci si ai ajuta si


iubi)mucenic(martir) (cel

.
Problematiz
area

.Povestirea
Conversaia

Aprecieri
verbale

care isi da viata pentru


credinta),moaste(trupuri ce
nu putrezesc bine mirositoare
si facatoare de minuni)ierarh
(cel mai mare intre preoti)

-,,dati exemple de alti sfinti care au sfinte moaste la noi


in tara."

6.

Asocierea si
generalizarea

12 Se formeaza trei grupe care vor dezbate cate un caz in


C4

care ei ar putea face o fapta de milostenie:


-Fiecare grupa isi alege un lider.Liderul vine in fata si
extrage un plic in care se afla prezentat un caz.
-Toti elevii din grupa discuta si gasesc solutiile
potrivite.
-Dupa expirarea timpului,liderul grupei va prezenta
solutia gasita de grupul sau.

-Sfanta Parascheva de la
Iasi,Sfantul Dimitrie Basarabov
de la Bucuresti,Sfantul Teodosie
de la manastirea Brazi.

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Conversaia

Elevii asculta cu atentie

Explicatia

.Elevii dezbat cazul in grupul

.Studiu de

lor si in final,liderul de grup


prezinta solutia gasita.

caz

-...prin purtarea
numelui,....zile de sarbatoare
in calendar in cinstea lor ,......
zidirea de biserici cu hramul
lor,.....citirea de acatiste
,paraclise,pelerinaje .

Conversaia

Activitate
frontal

.Fisa de
lucru

.Activitate
pe grupe

-Cerintele formulate de profesor:


-,,Cum ai putea sa ajuti pe copiii aflati in urmatoarele
situatii:
<<1Mirela vecina ta a ramas singura acasa de mai
multe zile.Mama ei este grav bolnava in spital,iar tatal
ei este decedat.>>
<<2.Fratiorul tau are piciorul rupt si trebuie sa stea in
casa mai mult timp pana se face sanatos.Cu greu
ajunge pana la ferestra sa vada afara.Este foarte trist ca
sta mult timp singur in casa>>
<<3 Adina ,noua noastra colega de clasa este orfana de
mama.Doamna invatatoare,care nu a aflat inca,i-a dat
ca tema sa alcatuiasca o compunere cu titlul ,,Mama".
A doua zi a venit cu compunerea facuta doar pe
jumatate,caci lacrimile au coplesit-o.Doamna
invatatoare ,nestiind nimic ,ii pune o nota mica.">>
Observatie:
Prin aceasta metoda se creeaza o buna comunicare si
colaborare intre elevii clasei
,,- Cum ii cinstim noi pe Sfinti?"

C5

-,,Ce invatam din comportamentul celor doi Sfinti?"

.Elevii formuleaza invataturi:

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

,,1 Sa ne rugam lui


Dumnezeu!
2Sa-i ajutam si sa-i iubim pe
cei necajiti

.Se scriu invataturile pe tabla

.Se scriu invataturile in caiete

7.

Aprecierea
activitii
elevilor

Se fac aprecieri generale si individuale , privind


implicarea in predarea noilor cunostinte.
Se noteaza elevii care au participat la lectie.

Elevii ascult aprecierile


profesorului

8.

Precizarea i
explicarea
temei pentru
acas
ncheierea
leciei

Se anunta,si se explica tema pentru acasa:

Elevii noteaz tema n caiete.

9.

-,,Scrieti cateva proverbe despre darnicie."

Rugciunea
Salutul

Rugciunea
Salutul

Activitate
frontal

Explicaia

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și