Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară: Școala gimnazială nr. 179


Profesor: Chiriac Claudia-Simona
Data: 13.05.2019
Clasa: I C și B
Disciplina: Religie - Cultul Ortodox
Arie curriculară: Om - societate

Unitatea de învăţare: Omul se roagă lui Dumnezeu pentru sine și pentru alții
Titlul lecţiei: PENTRU CINE MĂ ROG
Tipul lecţiei: Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

Competenţe generale:

C2. Colaborarea cu copiii şi cu adulţii din mediul familiar, în acord cu valorile religioase.

Competenţe specifice :

2.1. Asumarea în mod explicit a unor responsabilităţi în cadrul grupurilor din care face parte;
2.2. Descrierea unor elemente de diversitate în cadrul diferitelor grupuri.

Obiective operaționale:

Pe parcursul și la sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:

O1 - să enumere persoanele pentru care se roagă;


O2 - să prezinte modalităţi concrete prin care copiii îşi pot manifesta dorințele în rugăciuni;
O3 - să identifice tipuri de rugăciuni;
O4 - să identifice împrejurările în care se roagă un bun creştin.
Strategia didactică :

 Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, expunerea, povestirea, exerciţiul, observarea dirijată, argumentarea.
 Mijloace de învățământ: manualul de religie, caietul elevului, fișa.
 Forme de organizare a activității elevilor : activitate frontală și activitate individuală.

Resurse:

* Oficiale:

1. Programa școlară pentru disciplina religie, aprobată prin Omen 3418/ 19.03.2013;

2. Planificarea calendaristică orientativă pentru clasa I.

* Temporale:

Durata de 45 de minute.

*Spațiale:

Sala de clasă.

Bibliografia:
1. Leonte, Irina, Buzatu, Daniela, Enache, Iuliana, Filip, Daniela, Manual pentru clasa I, Editura Corint, 2015;
2. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba
Iulia, 2017;
3. Dragne, Amalia, Roadele Duhului Sfânt, Editura Agaton, Făgăraș, 2017.
SCENARIUL DIDACTIC

Metode şi
Nr. Comp. Timp Forme de
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului mijloace de Evaluare
crt. derivate organizare
învãţãmânt
- Salutul; - Salutul; Conversaţia Activitate
- Rugăciunea; - Rugăciunea; frontalã/
- Se notează absențele şi se - Pregătirea pentru începerea Manualul de individuală
Momentul
1 2’ realizează managementul clasei lecției. religie
organizatoric pentru începerea activităţii
didactice care urmează să se
desfăşoare.
- Profesorul îi întreabă pe elevi - Elevii răspund la întrebările
despre rugăciune: profesorului: Conversaţia Activitate Aprecieri
- Ce înseamnă frontalã verbale
rugăciunea? - Rugăciune este convorbirea
- De ce ne rugăm? noastră cu Dumnezeu, sfinții,
Pregãtirea elevilor O4 - Pentru cine ne rugăm? Maica Domnului.
2 pentru receptarea 3’ - Ne rugăm pentru ca
noilor cunoştinţe Dumnezeu să ne dea sănătate,
fericire, să ne dea ajutor în
toate.
- Ne rugăm pentru noi, pentru
O1
familie, prieteni.

Precizarea
Profesorul anunță titlul lecției Elevii ascultă și notează în Activitate
titlului şi a
3 2’ „Pentru cine mă rog” şi caiete. Explicaţia/ frontalã
competenţelor competenţele.
derivate ale lecţiei Caietul elevului
Profesorul explică citatele și Elevii citesc propozițiile din
versetul punând accent pe ideile manual de la pagina 18 și Lectura
principale: versetul biblic de la pagina Explicaţia Aprecieri
19. Conversaţia verbale
-Este bine să ne rugăm pentru fi Observarea
un exemplu bun față de dirijată/ Activitate
Dumnezeu, dar și față de frontalã
oameni. Ascultă explicațiile şi individualã
O2 - Prin rugăciune, noi îi cerem profesorului.
lui Dumnezeu diferite lucruri
printre care și sănătate, bucurie,
dragoste îndelungată, smerenie,
milă, iertare, etc. Meditația
Comunicarea - Dumnezeu ne iubește și, de religioasă
4 noilor cunoştinţe 18’ aceea, a lăsat rugăciunea ca
mijloc de comunicare cu el.

Profesorul desenează pe tablă Elevii ascultă profesorul și


un copac numindu-l „copacul desenează în caiet ceea ce se
rugăciunilor” în care va scrie
află pe tablă.
persoanele pentru care oamenii
trebuie să se roage.

Profesorul scrie pe ramurile


O1 copacului răspunsurile pe care Elevii răspund: părinți, frați,
le dau copiii la întrebarea: surori, rude, nași, prieteni, etc.
„Pentru cine ne rugăm?”

5 Fixarea şi Profesorul le împarte copiilor o Elevii citesc textele și ascultă Activitate


sistematizarea fișă ce cuprinde 2 texte despre explicațiile. frontală Aprecieri
cunoştinţelor O3 15’ Dumnezeu ca prieten al copiilor Conversaţia verbale
și calea prin care ajungem la El: Explicaţia Activitate
rugăciunea. individuală

Profesorul adresează întrebări


elevilor pentru a vedea dacă
aceștia au înțeles lecția:
- De ce este importantă Elevii răspund:
rugăciunea? - Pentru că prin rugăciune îi
- Care mai este calea putem ajuta pe semenii noștri,
prin care ajungem la dar și pe noi.
Dumnezeu?
- Sfânta Împărtășanie.

- Ce rugăciuni trebuie să facem


Asocierea şi - Răspund la întrebări și Activitate
6 O3 2’ atunci când mulțumim, când ne Conversaţia
generalizarea cerem iertare și când cerem?
formuleazădiferite rugăciuni.
Explicaţia
frontalã
Profesorul face aprecieri către - Ascultă aprecierile făcute. Activitate
Aprecierea toți elevii care au răspuns frontală/indivi- Aprecieri
7 1’
activitãţii elevilor corect. duală verbale

Îndemn elevii să se roage mai


Tema pentru des și să țină cont de copacul Explicaţia Activitate
8 1’ - Elevii ascultă cu atenție.
acasã rugăciunilor. Frontalã

- Rugăciunea; - Rugăciunea; Activitate


Încheierea
9 1’ - Salutul. - Salutul. Exercițiul de frontală
activitãţii rugăciune

OGLINDA TABLEI

Copacul

rugăciunilor Părinți;

noastre: Frați, surori;

Bunici;

Nași;

Aproapele nostru.

S-ar putea să vă placă și