Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Sopoian Casian


Data : 15.04.2019
Unitatea de învăţământ: Liceul de informatica
Clasa :a X-a A
Disciplina : Religie ortodoxă
Subiectul lecţiei: Răstignirea, Moartea şi îngroparea Domnului
Tipul lecţiei : comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei : completarea cunoştinţelor despre Patimile, Moartea şi îngroparea Mântuitorului Hristos;
dezvoltarea capacităţii de trăire afectivă a elevilor faţă de suferinţele Domnului
Obiective operaţionale
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
01 - să precizeze locul, timpul morţii şi îngropării, persoanele prezente şi modul îngropării;
02 - să explice scopul pentru care S-a jertfit Hristos şi modul prin care noi putem beneficia de jertfa Lui;
03 - să descrie atitudinea lui Iisus Hristos - Dumnezeu adevărat şi Om adevărat în contrast cu însuşirile acuzatorilor;
04 - să redea rostirile Mântuitorului Hristos de pe cruce;
05 - să explice participarea întregii naturi la moartea Mântuitorului Hristos;
06 - să descrie sărbătorirea Patimilor, Morţii şi îngropării Domnului;
07 - să „citească” corect scenele biblice şi icoanele ce reprezintă evenimentele amintite şi să le ordoneze după succesiunea evenimentelor.
Strategia didactică
1. Metode şi procedee : povestirea, explicaţia, expunerea, exerciţiul, conversaţia, observarea dirijată, audiţia, cântarea religioasă, problematizarea.
2. Mijloace de învăţământ: icoane : Răstignirea Domnului, Coborârea de pe cruce, îngroparea Domnului, Chipul de pe giulgiu,
imagini: scene biblice cu Patimile Domnului, mormântul Domnului de la Ierusalim; harta Ţării Sfinte.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.
Resurse
1. Oficiale :• Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a IV-a
2. Bibliografice : 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982.
2. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Editura „Polirom", Iaşi, 1998.
3. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă, clasa a IV-a, Editura „Sf. Mina", laşi, 2002.
4. Plămădeală, Mitropolit Antonie, Cuvinte la zile mari, Sibiu, 1989.
5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000. 6.*** Viu este Dumnezeu,
Editura „Harisma", Bucureşti, 1992.

1
Scenariul didactic

Metode Mijloace Forme de


Nr. Etapele Ob.
Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevului şi de învăţă- organi- Evaluare
crt. Lecţiei op.
procedee mânt zare
1 2 3 4 5 6 7 8 9

- prof. salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei;


- notează absenţele şi realizează managementul clasei pentru începerea
Momentul
activităţii didactice care urmează să se desfăşoare; exerci- activitate
1. organiza- 2’
ţiul frontală
toric
- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea
activităţii didactice;

2. Pregătirea 12’
elevilor Se adresează elevilor următoarele întrebări:
pentru „- Ce s-au sfătuit să facă arhiereii şi bătrânii poporului iudeu cu Iisus după
receptarea intrarea Sa în Ierusalim?”
noilor - „...s-au sfătuit să-L prindă şi să-L omoare."
cunoştinţe „- în ce zi au luat această hotărâre?”
-.....miercuri, a treia zi după Intrarea în Ierusalim.”
„- De ce voiau să-L omoare?”
- „...pentru că nu credeau că este Fiul lui Dumnezeu şi asta pentru conver- activitate aprecieri
ei era o batjocură.” saţia frontală verbale
„- Cum au procedat să-L prindă pe Iisus?”
- „...au plătit lui Iuda 30 de arginţi şi acesta le-a spus unde poate fi
găsit.”
„- Cine era Iuda?”
- „...unul din cei 12 Apostoli ai lui Iisus.”

2
„- Ce puteţi spune despre Iuda văzând ce faptă a săvârşit?”
- „...Iuda a fost un trădător şi un lacom după bani.”
„- Unde L-au prins pe Iisus?”
- „...în grădina Ghetsimani, unde a mers să se roage.”
„- Cine a mers să-L prindă pe Iisus?”
- „...slugile căpeteniilor poporului, soldaţii înarmaţi şi Iuda.”
„- Ce au făcut cu El după ce L-au prins?”
- .....L-au dus să-L judece.”
„- Când a început să-L judece pe Iisus?”
- „...Joi noaptea.”
Activitate Aprecieri
Precizare: frontală verbale
Mântuitorul Iisus Hristos a fost judecat şi condamnat la moarte în aceeaşi Expune-
noapte. După multe suferinţe, în aceeaşi zi, El a murit. rea
- elevii ascultă cu atenţie;

Profesorul anunţă şi scrie titlul lecţiei pe tablă Răstignirea, moartea şi Expli-


Precizarea Ingroparea Domnului. caţia activitate
titlului şi a - elevii îşi notează titlul lecţiei în caietul de notiţe; frontală
3. 2’
obiectivelor
lecţiei Profesorul precizează obiectivele lecţiei. Expune-
rea

Profesorul povesteşte care au au fost patimile Mântuitorului Iisus Hristos, Povesti-


ultimile rostiri ale Sale pe cruce, şi explică participarea întregii naturi la rea
Comunicare
moartea Domnului nostru Iisus Hristos. Expune-
a
4. 10’ Evidenţiază cruzimea cu care au acţionat acuzatorii în ultimile momente rea activitate
noilor
în contrast cu nevinovăţia Mântuitorului Iisus Hristos. Explica- frontală
cunoştinţe
Explică când şi cum sărbătoresc creştinii patimile, moartea şi îngroparea ţia
Mântuitorului Hristos.

3
01 „- Unde era Iisus când a murit?"
- „- ...în Ierusalim"
„- Când a murit Iisus şi când a fost îngropat?"
- „ Iisus a murit într-o zi de vineri la ora 3 după amiaza şi a fost îngro-
pat în aceeaşi zi."
„- Cine l-a judecat pe Iisus?"
- „ Sinedriul în frunte cu arhiereul Caiafa şi guvernatorul roman
Ponţiu Pilat."
Fixarea şi „- Ce vină I-au atribuit lui Iisus când L-au dus la Pilat?"
5. sistematiza- 22’ - „...că S-a numit rege al iudeilor."
rea cunoş- „- Ponţiu Pilat I-a găsit vreo vină lui Iisus după ce L-a judecat?"
tinţelor - „ Nu I-a găsit nici o vină şi ar fi vrut chiar să-L elibereze."
„- L-a eliberat Ponţiu Pilat pe Iisus?"
- „ Nu L-a eliberat pentru că mulţimea cerea neîncetat: Răstigneş-
te-L, răstigneşte-L."
- Ce au făcut cu Iisus după ce Pilat L-a dat în mâinile lor?"
- „ L-au dezbrăcat de hainele lui şi L-au îmbrăcat în batjocură ca pe Conver- activitate aprecieri
un rege." saţia frontală verbale
„- Ce îmbrăcăminte I-au dat?"
- „...o manta roşie, cunună de spini, iar în mână o trestie.
„- în ce loc L-au răstignit?"
- „ Pe muntele Golgota."
„- De ce a acceptat Iisus aceste patimi?"
- „...din dragoste, pentru iertarea păcatelor tuturor oamenilor."
„- Cum s-a comportat Iisus în faţa acestor patimi?"
- „ S-a supus, a stat neclintit, rugându-se pentru cei ce-L chinuiau."

Profesorul va cere elevilor săi să redea cuvintele spuse de Mântuitorul Iisus


Hristos când era pe cruce.
- „ Părinte, iartă-i că nu ştiu ce fac!";
„- Iisus Hristos i-a iertat pe duşmanii Lui care i-au făcut cele mai mari
chinuri. Ce învăţătură ne-a lăsat nouă Iisus prin acest comportament al Său?"
- „...să-i iertăm pe cei ce ne-au greşit; Iisus nu ne-a învăţat să facem

4
mai mult decât a demonstrat că putem face."
02 „- Când cinstesc creştinii Patimile Domnului?"
- „ în Vinerea Mare."
„Cum cinstesc acestea?"
- „...prin post , rugăciune şi o slujba religioasă deosebită."
03
Observaţie:
Dacă elevii nu vor putea da răspunsuri corecte profesorul intervine Activitate
04 cu întrebări şi completări necesare, ajutându-i să dea răspunsul corect. frontală şi
individu-
Se cere elevilor să rezolve exerciţiul de pe fişa de lucru. Fişa de ală Aprecieri
Proble- lucru verba
Se prezintă icoane, desene ce înfăţişează scene biblice, pentru a fixa matizarea
elevilor informaţiile prezentate.
activitate
05 - elevii ordonează imaginile anterior şi se solicită elevii să le Exerci- Icoane, frontală
ordoneze după succesiunea logică a întâmplărilor. ţiul scene
Se cere elevilor să formuleze învăţăturile desprinse din lecţie. biblice
- Prin jertfa de pe cruce, Mântuitorul ne-a readus posibilitatea Observa-
dobândirii Împărăţiei lui Dumnezeu. rea
06 - Princredinţa în Hristos şi fapte bune, fiecare dintre noi ne dirijată
mântuim.
.• Se audiază, se memorează şi apoi se intonează un fragment din Prohodul Aprecieri
Domnului. Conver- verbale
saţ

07

6. Aprecierea 1’ Profesorul face aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevi-

5
activităţii lor pentru lecţie cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe. activitate aprecieri
frontală verbale
Se notează elevii care au participat la lecţie.

Precizarea
şi explicarea Elevii sunt îndrumaţi să participe la slujba religioasă din Vinerea Mare. explicaţia activitate
7. 1’
temei pentru frontală
acasă

Încheierea - profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii, salută şi iese din sală; Exerciţi- activitate
8. 1’
activităţii - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut; ul frontală

S-ar putea să vă placă și