Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Prof. Blanaru Puha Alina


Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala Mircea Voda
Clasa :a IV-a B
Disciplina : Religie ortodoxă
Subiectul lecţiei: Răstignirea, Moartea şi îngroparea Domnului
Tipul lecţiei : comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei : completarea cunoştinţelor despre Patimile, Moartea şi îngroparea Mântuitorului Hristos;
dezvoltarea capacităţii de trăire afectivă a elevilor faţă de suferinţele Domnului

Obiective operaţionale
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
01 - să precizeze locul, timpul morţii şi îngropării, persoanele prezente şi modul îngropării;
02 - să explice scopul pentru care S-a jertfit Hristos şi modul prin care noi putem beneficia de jertfa Lui;
03 - să descrie atitudinea lui Iisus Hristos - Dumnezeu adevărat şi Om adevărat în contrast cu însuşirile acuzatorilor;
04 - să redea rostirile Mântuitorului Hristos de pe cruce;
05 - să explice participarea întregii naturi la moartea Mântuitorului Hristos;
06 - să descrie sărbătorirea Patimilor, Morţii şi îngropării Domnului;
07 - să „citească” corect scenele biblice şi icoanele ce reprezintă evenimentele amintite şi să le ordoneze după succesiunea evenimentelor.

Obiective formativ – educative:


06 – să conştientizeze importanţa patimilor şi jertfei Mântuitorului pe cruce;
07 – să-şi formeze deprinderea de a frecventa Biserica în Săptămâna Patimilor;

Strategia didactică
1. Metode şi procedee : povestirea, explicaţia, expunerea, exerciţiul, conversaţia, observarea dirijată, audiţia, cântarea religioasă, problematizarea.
2. Mijloace de învăţământ: icoane : Răstignirea Domnului, Coborârea de pe cruce, îngroparea Domnului, Chipul de pe giulgiu,
imagini: scene biblice cu Patimile Domnului, mormântul Domnului de la Ierusalim; harta Ţării Sfinte.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.

Resurse bibliografice :
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982.
2. Plămădeală, Mitropolit Antonie, Cuvinte la zile mari, Sibiu, 1989.
3.*** Viu este Dumnezeu, Editura „Harisma", Bucureşti, 1992.
4. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Editura „Polirom", Iaşi, 1998.
5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.
6. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă, clasa a IV-a, Editura „Sf. Mina", laşi, 2002.

1
7. Opiş Dorin; Opriş Monica, Metode active de predare-învăţare. Modele şi aplicaţii la religie, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2006.
8. Muha, Camelia; Mocanu, Elena; Orzetic, Maria, Religie cultul ortodox, caiet pentru elevi, clasa a IV-a, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2008.

Scenariul didactic

Metode Mijloace
Nr. Etapele Ob. Forme de
Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevului şi de învăţă- Evaluare
crt. Lecţiei op. organi-zare
procedee mânt
1 2 3 4 5 6 7 8 9

- prof. salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei;


- notează absenţele şi realizează managementul clasei pentru începerea activităţii didactice
Momentul care urmează să se desfăşoare; activitate
1. 2’ exerciţiul
organizatoric frontală
- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea activităţii
didactice;

2. Pregătirea 12’
elevilor Se adresează elevilor următoarele întrebări:
pentru „- Ce s-au sfătuit să facă arhiereii şi bătrânii poporului iudeu cu Iisus după intrarea Sa în
receptarea Ierusalim?”
noilor - „...s-au sfătuit să-L prindă şi să-L omoare."
cunoştinţe „- în ce zi au luat această hotărâre?”
-.....miercuri, a treia zi după Intrarea în Ierusalim.”
„- De ce voiau să-L omoare?”
- „...pentru că nu credeau că este Fiul lui Dumnezeu şi asta pentru ei era o conver- activitate aprecieri
batjocură.” saţia frontală verbale
„- Cum au procedat să-L prindă pe Iisus?”
- „...au plătit lui Iuda 30 de arginţi şi acesta le-a spus unde poate fi găsit.”
„- Cine era Iuda?”
- „...unul din cei 12 Apostoli ai lui Iisus.”

„- Ce puteţi spune despre Iuda văzând ce faptă a săvârşit?”


- „...Iuda a fost un trădător şi un lacom după bani.”
„- Unde L-au prins pe Iisus?”
- „...în grădina Ghetsimani, unde a mers să se roage.”
„- Cine a mers să-L prindă pe Iisus?”

2
- „...slugile căpeteniilor poporului, soldaţii înarmaţi şi Iuda.”
„- Ce au făcut cu El după ce L-au prins?”
- .....L-au dus să-L judece.”
„- Când a început să-L judece pe Iisus?”
- „...Joi noaptea.”

Precizare: Activitate Aprecieri


Mântuitorul Iisus Hristos a fost judecat şi condamnat la moarte în aceeaşi noapte. După frontală verbale
multe suferinţe, în aceeaşi zi, El a murit. Expunerea
- elevii ascultă cu atenţie;

Profesorul anunţă şi scrie titlul lecţiei pe tablă Răstignirea, moartea şi Ingroparea Explicaţia
Precizarea
Domnului. activitate
titlului şi a
3. 2’ - elevii îşi notează titlul lecţiei în caietul de notiţe; frontală
obiectivelor
Expunerea
lecţiei
Profesorul precizează obiectivele lecţiei.

Profesorul povesteşte care au au fost patimile Mântuitorului Iisus Hristos, ultimile rostiri ale Povesti-
Sale pe cruce, şi explică participarea întregii naturi la moartea Domnului nostru Iisus rea
Comunicarea
Hristos. Expunerea
4. noilor 10’
Evidenţiază cruzimea cu care au acţionat acuzatorii în ultimile momente în contrast Explicaţia activitate
cunoştinţe
cu nevinovăţia Mântuitorului Iisus Hristos. frontală
Explică când şi cum sărbătoresc creştinii patimile, moartea şi îngroparea Mântuitorului
Hristos.

01 „- Unde era Iisus când a murit?"


- „- ...în Ierusalim"
„- Când a murit Iisus şi când a fost îngropat?"
- „ Iisus a murit într-o zi de vineri la ora 3 după amiaza şi a fost îngro-pat în aceeaşi
zi."
„- Ce persoane au fost prezente la aceste evenimente?"
- „ ...mama Sa, ucenicul loan, cunoştinţe şi prieteni."
„- Cine l-a judecat pe Iisus?"
Fixarea şi - „ Sinedriul în frunte cu arhiereul Caiafa şi guvernatorul roman Ponţiu Pilat."
5. sistematizarea 22’ „- Ce era sinedriul?"
cunoştinţelor - „...Instanţa de judecată a poporului iudeu."
„- De ce L-au dus la Ponţiu Pilat?"
- .....pentru că erau sub stăpânire romană şi ei nu puteau face nimic fără aprobarea
romanilor."
„- Ce vină I-au atribuit lui Iisus când L-au dus la Pilat?"

3
- „...că S-a numit rege al iudeilor."
„- Ponţiu Pilat I-a găsit vreo vină lui Iisus după ce L-a judecat?" Conver- activitate aprecieri
- „ Nu I-a găsit nici o vină şi ar fi vrut chiar să-L elibereze." saţia frontală verbale
„- L-a eliberat Ponţiu Pilat pe Iisus?"
- „ Nu L-a eliberat pentru că mulţimea cerea neîncetat: Răstigneş- te-L, răstigneşte-
L."
„- Ce condamnare I-au dat?"
- „Moartea pe cruce."
- Ce au făcut cu Iisus după ce Pilat L-a dat în mâinile lor?"
- „ L-au dezbrăcat de hainele lui şi L-au îmbrăcat în batjocură ca pe un rege."
„- Ce îmbrăcăminte I-au dat?"
- „...o manta roşie, cunună de spini, iar în mână o trestie."
„- Cum l-au mai chinuit pe Iisus?"
- „...L-au bătut cu biciul, L-au scuipat şi la urmă l-au pus crucea pe spate, şi L-au
dus să-L răstignească."

„- în ce loc L-au răstignit?"


- „ Pe muntele Golgota."
02 „- De ce a acceptat Iisus aceste patimi?"
- „...din dragoste, pentru iertarea păcatelor tuturor oamenilor."
„- Cum s-a comportat Iisus în faţa acestor patimi?"
- „ S-a supus, a stat neclintit, rugându-se pentru cei ce-L chinuiau."
03
Profesorul va cere elevilor săi să redea cuvintele spuse de Mântuitorul Iisus Hristos când era
pe cruce.
04 - „ Părinte, iartă-i că nu ştiu ce fac!";
„- Iisus Hristos i-a iertat pe duşmanii Lui care i-au făcut cele mai mari chinuri. Ce
învăţătură ne-a lăsat nouă Iisus prin acest comportament al Său?"
- „...să-i iertăm pe cei ce ne-au greşit; Iisus nu ne-a învăţat să facem mai mult
decât a demonstrat că putem face."
„- Cum a participat natura la moartea Domnului nostru
Iisus Hristos?"
05 - ...soarele s-a întunecat, pământul s-a cutremurat."
„-De ce credeţi că a participat şi natura la moartea Domnului?"
- .....pentru că murise Creatorul naturii."
„- Când cinstesc creştinii Patimile Domnului?"
- „ în Vinerea Mare."
06 „Cum cinstesc acestea?" Proble- activitate Aprecieri
- „...prin post , rugăciune şi o slujba religioasă deosebită." matizarea frontală verbale

Observaţie:

4
Dacă elevii nu vor putea da răspunsuri corecte profesorul intervine cu întrebări şi
completări necesare, ajutându-i să dea răspunsul corect.

Se cere elevilor să rezolve exerciţiul de pe fişa de lucru.


Exerciţiul Activitate
Se prezintă icoane, desene ce înfăţişează scene biblice, pentru a fixa elevilor Fişa de lucru frontală şi
informaţiile prezentate. Observa- individu-ală
07 rea dirijată
- elevii ordonează imaginile anterior şi se solicită elevii să le ordoneze după
succesiunea logică a întâmplărilor. Icoane, scene
Se cere elevilor să formuleze învăţăturile desprinse din lecţie. Conver- biblice activitate
- Prin jertfa de pe cruce, Mântuitorul ne-a readus posibilitatea dobândirii saţia frontală Aprecieri
Împărăţiei lui Dumnezeu. verbale
- Princredinţa în Hristos şi fapte bune, fiecare dintre noi ne mântuim.
.• Se audiază, se memorează şi apoi se intonează un fragment din Prohodul Domnului. Audiţia
Cântarea
religioasă

6. Aprecierea 1’ Profesorul face aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevi-lor pentru
activităţii lecţie cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe. activitate aprecieri
frontală verbale
Se notează elevii care au participat la lecţie.

Precizarea şi
explicarea Elevii sunt îndrumaţi să participe la slujba religioasă din Vinerea Mare. explicaţia activitate
7. 1’
temei pentru frontală
acasă

Încheierea - profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii, salută şi iese din sală; Exerciţiul activitate
8. 1’
activităţii - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut; frontală

S-ar putea să vă placă și