Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială Glodenii Gândului


Profesor : Signea Ciprian Nicolae
Clasa: a I-a
Data: 27.02.2017
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învățare: Omul este ființa care crede în Dumnezeu
Subiectul lecției: Sfinții Apostoli sunt modele de credință (Sfântul Apostol Andrei)
Tipul lecției: comunicare/ însușire de cunoștințe ;
Scopul lecției: însușirea unor cunoștințe despre Sfântul Andrei și formare de atitudini moral –creștine
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili :
 O1 Să reproducă unele aspecte esențiale din viața Sfântului Apostol Andrei;
 O2 Să identifice virtuțile Sfântului Apostol Andrei
 O3 Să explice sintagmele: „cel dintâi chemat” și „Apostolul românilor”;
 O4 Să asocieze viața Sfântului Apostol Andrei cu imaginile date;
 O5 Să- și dezvolte sentimentul de respect față de sfinți în general și sfinți români , în special;
Strategia didactica:
1. Metode si procedee: cântarea religioasă, audiția muzicală, conversația, explicația, exercițiul, observarea dirijată, problematizarea,
lectura.
2. Mijloace de invățământ: icoana Sfântului Apostol Andrei; imagini Catedrala din Patras, unde se află moaştele Sfântului Apostol
Andrei; imagini cu chivotul unde se află părţi din moaştele Sfântului Apostol Andrei; imagini cu crucea pe care a fost răstignit; imagini
de la pelerinajul în România a moaştelor Sfântului Apostol Andrei; fişa de lucru; Film ,,Viața Sfântului Ap. Andrei,,.
3. Forme de organizare a activității elevilor: activitatea frontală, activitatea individuală .
Resurse:
1. Oficiale: - Programa școlară pentru disciplina Religie, clasa a I- a;
- Planificarea calendaristică orientativă;
- Proiectarea unității de învățare;
2. Temporale și spațiale:- nr. de lecții: 1
- durata: 50’
- locul desfășurării: sala de clasă
3. Bibliografice : 1. Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București, 1992;
2. Șebu, Pr. Prof. Dr. Univ. Sebastian, Opriș Dorin, Opriș Monica, Metodica predării religiei, Editura “Reîntregirea”, Alba –
Iulia, 2000
3. Panoschi Mihaela, Muha Camelia ,Ghid de proiectare didactică, disciplina Religie,cl.I- VIII, Editura “Sf. Mina”, 2002
1
Scenariul didactic

Nr. Etapele Ob. Timp Conţinut instructiv - educativ Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
crt. lecţiei op. (min.) procedee învăţământ organizare
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Salutul
1. Moment 2 Rugăciunea Conversația frontală
organizatoric Notarea absenţelor
Pregătirea pentru începerea orei

2. Momentul O5 3 Profesorul pregătește clasa pentru ora care urmează.


aperceptiv Profesorul face anumite precizari.
După Înălţarea la Cer a Mântuitorului cei 12 Conversația Frontală Aprecieri
Apostoli s-au răspândit în întreaga lume pentru a verbale
continua misiunea pe care le-a încredinţat-o. Unul
dintre ei, Sfântul Apostol Andrei, a ajuns în ţara
noastră, pe actualul teritoriu al Dobrogei de astăzi; Explicația Frontală
- elevii ascultă cu atenţie ce le spune profesorul;

Precizarea noii expunerea


3. teme şi a - astăzi vom vorbi despre „Sfinții Apostoli sunt
obiectivelor modele de credință” (Sfântul Apostol Andrei)
- profesorul scrie data şi titlul noii lecţii pe tablă,
apoi verifică aleatoriu dacă elevii au scris corect;
2 - aşadar, astăzi vom vorbi despre viaţa Sfântului frontală
Andrei, despre calităţile sale datorită cărora a
dobândit sfinţenia, vom explica cum şi-a manifestat
iubirea faţă de Dumnezeu şi vom explica cum a
ajuns să fie numit „Apostolul românilor”;

2
- elevii ascultă cu atenţie, apoi scriu data şi titlul în
caietele lor.

I. Profesorul prezintă aspecte semnificative din


viaţa Apostolului Andrei:
„Sfântul Apostol Andrei s-a născut într-o mică
cetate din Ţara Sfântă. Mai avea un frate care se
numea Petru. Tatăl lor, Ioan, era un om sărac, de
meserie pescar. I-a învăţat şi pe băieţi meseria sa. povestirea Frontala
Andrei s-a făcut ucenic al Sfântului Ioan
Botezătorul.
Într-o zi, Andrei cu un prieten al lui, s-au întâlnit
cu Iisus. Ascultându-L vorbind despre Împărăţia lui
O1
Dumnezeu, a înţeles că Iisus este Fiul lui
Dumnezeu. Din acel moment L-a urmat peste tot; l-
a chemat şi pe fratele său Petru, ca să devină
Activități în amândoi ucenici ai lui Iisus. Acesta i-a dat putere
predare- lui Andrei să meargă în multe ţări să povestească
O2
învățare 15 tuturor despre minunile Sale şi învăţătura Sa.
-sensibilizare Astfel, Andrei a devenit prietenul apropiat al
Mântuitorului.
Sfântul Apostol Andrei este numit „cel întâi
chemat” pentru că, dintre apostoli, a fost primul pe
care Iisus l-a chemat să-l urmeze. Mai este numit şi demonstraţia
O3
„Apostolul românilor” pentru că a venit în ţara cu substitute Frontala
noastră şi i-a învăţat pe strămoşii noştri credinţa în
Dumnezeu. A ales oameni credincioşi, i-a botezat şi
i-a făcut preoţi. Aşa au apărut în ţara noastră
primele biserici creştine.
În ţările unde a vestit credinţa sa, apostolul a făcut
multe minuni şi, asemeni Mântuitorului, şi-a sfârşit
viaţa pe o cruce în localitatea Patras, din Grecia.În
ziua de 30 noiembrie este sărbătorit în fiecare an.”
Observarea Icoana , frontala
- profesorul arată elevilor icoana Sfântului Apostol dirijata planse
Andrei şi celelalte imagini (Catedrala din Patras, Power
3
moaştele, pelerinajul moaştelor în România); point

- elevii ascultă ce le povesteşte profesorul şi privesc


cu atenţie icoana şi imaginile pe care acesta le
arată;

Fixarea şi
sistematizarea - profesorul cere elevilor săi să rezolve fișa nr.1 de
cunoştinţelor lucru pe care o au in față: Fise Individuala
Cum se numea fratele Sfântului Apostol Andrei?

Al cui ucenic a fost, la început, Sfântul Apostol Exercițiul


Andrei?

O1 Unde a răspândit credinţa creştină?


conversaţia Frontala Aprecieri
Al câtelea apostol a fost? verbale
20
Care era ocupaţia lui înainte de a Îl întâlni pe Iisus?

Unde se află moaştele lui?

Pe ce fel de cruce a fost răstignit?

Profesorul împarte elevilor câte o fisă nr.2 de Fișe


colorat cu Sfântul Apostol Andrei.
Evevii ascultă cerințele profesorului

Profesorul pune un filmuleț cu viața Sfântului


Apostol Andrei. Cd player, Frontala
Audiția cd

Exercițiul Individuala

O3 Precizare:
4
- Iisus doreşte ca fiecare dintre noi să fie ucenicul
Său;
- „Cum putem să devenim ucenicii Săi?”
O2 - „ ... după posibilităţile fiecăruia: să fim Aprecieri
ascultători, credincioşi, să-i ajutăm pe alţii, să dăm verbale
sfaturi celor care au greşit şi aşa mai departe”.

- Profesorul va face aprecieri generale şi Jocul didactic individuala


O4 individuale privind atât pregătirea elevilor pentru
lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor
cunoştinţe.
Se notează elevii care au participat la lecţie. Conversația

O5
Precizarea şi 1 - este anunţată tema pentru acasă; conversatia
explicarea - se cere elevilor să citească lecţia pentru ora
temei pentru următoare ;
acasă
2 - profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii,
Încheierea salută şi iese din sală; exerciţiul
activităţii - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut;

S-ar putea să vă placă și