Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Prof. MoțățăeanuAndrei


Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Br.3
Clasa: a IV-a
Data:
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învățare: Dumnezeu se face cunoscut omului
Titlul lecției:Învățătura Domnului, vestită de sfiții apostoli și evangheliști
Tipul lecţiei: transmiterea/ însușirea cunoștințelor
Scopul lecţiei: consolidarea comportamentului moral-religios

CONCEPTE OPERAȚIONALE:

CO 1 – să înțeleagă importanța misiunii pe care au pimit-o Sfinții Apostoli de la Mântuitorul;


CO 2 – să recunoască din ghicitoare activitatea de bază a sfinților apostoli;
CO 3 – să ordoneze corect literele și să descopere numele a patru apostoli;
CO 4 – să cunoască aspecte importante din activitatea apostolilor;
CO 5 – să formeze corect 3 învățături transmise de Apostoli în Evanghelii;
CO 6 – să identifice în viețile Sfinților Apotoli reguli de comportament moral-religios și să le raporteze la viața personală;
CO 7 – să perceapă pe Sfinţii Apostoli ca prieteni ai Mântuitorului;

Competenţe specifice:
1.1. Compararea unor opinii cu semnificație religioasă, exprimate în raport cu diferite situații de viață;
1.2. Sintetizarea principalelor îndatoriri ale unui creștin, pe baza valorificării unor situații din viața cotidiană, a exemplelor unor persoane din Biblie și a
unor sfinți;
1.3. Analizarea modului în care sunt aplicate reguli de comportament moral-creștin, în diferite contexte de viață familiare;
2.1. Descrierea comportamentelor relaționale din cadrul grupurilor de apartenență;
3.1. Analizarea semnificației unor evenimente religioase din viața comunității apropiate și a societății;
3.2. Prezentarea importanței unei sărbători și evenimente cu conținuturi și semnificații religioase, din viața creștinilor;
STRATEGII: explicativ- conversativă

METODE:
A. Metode de transmitere şi însuşire a cunoştinţelor:
a.Metode de comunicare orală:
- metode conversative: conversaţia, argumentarea
- metode expozitive: explicaţia, descrierea, exercițiul, argumentarea
b. metode de comunicare scrisǎ: fișa de lucru
B. Metode de explorare şi descoperire:
- observarea, învățarea prin descoperire.
C. Metode activ-participative: metoda ,,ciorchinele”

MIJLOACE:
A. Mijloace informativ-demonstrative:
- mijloace cu mesaj informaţional: manual, caiet
- materiale/reprezentǎri figurative: planșa pictată “Evanghelia”
B. Mijloace de evaluare a rezultatelor învǎţǎrii: fişe de lucru, recompense
C. Mijloace tehnice audio - vizuale: laptop, tabla SMART.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂTII: frontală, individuală, grupe de lucru.


RESURSE:
- Umane – elevii clasei a IV-a B
- De timp - 45’
- Materiale:
Oficiale:
m1: Programa şcolarã:
- “Curriculum naţional. Programa şcolară pentru disciplina Religie cultul ortodox, clasa a IV-a”, Bucureşti, 2014;
- „Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IV-a”;
- Proiectarea unităţii de învăţare

m2: Macroproiectarea didacticã:


Bibliografie:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2008.
2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „ Polirom”, Iaşi, 1999.
3. Coman, Pr. Prof. Ioan G., Frumusețile iubirii de oameni în spiritualitatea patristică, Editura Mitropoliei Banatului, Timișoara, 1988
4. Magdan, Leon, Cele mai frumoase pilde şi povestiri, Editura Aramis, Bucureşti, 1998.
5. Mihaela Achim, Anișoara Daiu, Dragoș Ioniță, Maria Moldoveanu, Florentian Nicula, Religie Cultul ortodox, Manual pentru clasa a IV-a,
Editura Corint Educațional, București, 2016.
6. Internet
SCENARIUL DIDACTIC

N Etapele lecţiei Conce Ti Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Resurse Forme de Evaluare
r. pte m materiale procedural organizar
C operaț p e e
rt ionale -metode-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Moment 3 Salutul; Salutul; Activitate
organizatorc Rugăciunea; Rugăciunea; frontală
Notarea absenţelor; Pregătirea materialele
Pregătirea pentru începerea lecţiei. solicitate
Se așează la locurile indicate
2 Actualizarea 5 •Profesorul adresează întrebările
cunoștințelor recapitulative: •Elevii răspund.
-Cum se poate dobândi sfințenia? -Prin post, rugăciune, fapte
bune etc.
- În ce fel îi cinstesc creștinii pe -Participare la sfintele slujbe,
sfinți? prin rugăciune, pictarea lor în
icoane….. Activitate Aprecieri
-Enumerați trei roade ale sfințeniei. -Răbdarea, pacea, iubirea… frontală verbale

3 Anunțarea 2 •Profesorul anunță titlul și conceptele


titlului lecției noi operaționale ale lecției:
și prezentarea ,, Învățătura Domnului, vestită de •Elevii ascultă cu atenție. Explicația Activitate
conceptelor sfinții apostoli și evangheliști”. Conversația frontală
operaționale

4 Comunicarea •În cadrul orelor de religie amintim


noilor cunoștințe 12 adesea despre sfinți care au trait în •Elevii lecturează fiecare, pe Manualul Explicația Activitate
perioade istorice diferite. Astazi vom rând, textul lecţiei, apoi ascultă Biblia frontală
vorbi despre cei 12 ucenici/apostoli cu atenţie explicaţiile
profesorului.
ai lui Hristos.
•Profesorul cere elevilor să lectureze
textul lecţiei din manual, apoi Lectura
explică:

•După Botez, Domnul nostru Iisus


Hristos a ales pe cei doisprezece
Apostoli ca ajutători ai Săi în
lucrarea mântuirii. Cei mai mulţi
dintre ei erau pescari, oameni
neînvăţaţi, însă cinstiţi şi buni.
Primul pe care l-a chemat Hristos a
fost Sfântul Andrei, Apostolul
românilor. A urmat Simon - Petru,
fratele lui, apoi fraţii Iacov şi Ioan,
Filip, Bartolomeu, Toma, Matei, Explicația
Iacov Alfeu, Levi, Simon Zilotul şi Descrierea
Iuda Iscarioteanul.
•Ei au fost martori ai minunilor Sale
și au cunoscut învățătura creștină.
Dupa primirea Duhului Sfânt au
CO1
început să predice și au întemeiat
astfel primele comunități creștine.
•Patru dintre apostoli, numiți
evangheliști au scris despre viața și
învățăturile Mântuitorului.
•Fiecare dintre noi
suntem ,,apostoli” atunci când
vorbim oamenilor despre Hristos.
5 Fixarea noilor •Profesorul adresează elevilor •Elevii răspund :
cunoștințe 13 următoarele întrebări : - Sfinţii Apostoli au fost Conversația Activitate Aprecieri
- Cine au fost Sfinţii Apostoli ? prietenii Mântuitorului. frontală verbale
- Ce misiune au avut ei ? - Să răspândească în lume
Explicația
învăţătura Mântuitorului.
•Profesorul precizează că viaţa plină
de dăruire a Sfinţilor Apostoli faţă de •Elevii ascultă cu
Mântuitorul şi învăţătura Sa atenţie.
constituie un model pentru toţi Argumentare
creştinii.
Şi noi putem şi trebuie să devenim
prietenii Mântuitorului.
•Profesorul notează la tablă •Elevii notează în caiete.
învățăturile lecției.
CO2
CO3 •Profesorul distribuie elevilor Fișa de •Elevii rezolvă cu atenție Fișa de lucru Exercițiul Activitate Aprecieri
CO4 lucru. fiecare cerință și răspund la individual verbale
solicitările profesorului. Rebus-Tabla ă
Smart

•Elevii ascultă, cu atenție,


•Profesorul solicită 6 elevi să
explicațiile profesorului și
completeze rebusul la tabla Smart.
completează rebusul.

6 Aprecierea 6 •Profesorul împarte celor trei grupe Cuvintele Învățarea Lucrul pe Aprecieri
asocierea CO5 de elevi cuvinte amestecate, pe care •Elevii formează corect amestecate prin grupe verbale
generalizarea aceștia trebuie să le așeze în forma învățăturile. descoperire
corectă, pentru a obține câte o Planșa ,,Sfânta
învătătură desprinsă din Evanghelie. Evanghelie” Ciorchinele

•Se solicită elevilor să prezinte


CO6 situații în care ar putea aplica •Elevii răspund, oferind
învățăturile descoprite în cadrul exemple din viața de elev.
lecției. •Elevii răspund solicitării Conversația
profesorului.
•Profesorul adresează elevilor - Printr-o viaţă curată, plină de
CO7 următoarele întrebări : credinţă şi fapte bune..
- Cum putem deveni şi noi prietenii - Să răspândim, prin viaţa şi
Mântuitorului ?? faptele noastre, învăţătura Sa. Activitate
- Ce credeţi că ar vrea Mântuitorul să
faceţi ca apostol al său ? Explicația frontală

• Profesorul precizează că fiecare om •Elevii ascultă cu


poate fi un mic apostol, care zi de zi, atenţie.
prin faptele şi cuvintele sale, poate
contribui la răspândirea şi înţelegerea
Cuvântului lui Dumnezeu.
7 Evaluarea 2 •Profesorul apreciază și notează •Elevii ascultă cu atenție. Conversația Activitate Aprecieri
activității răspunsurile elevilor. frontală verbale
elevilor
8. Încheierea 2 •Rugăciunea „Tatăl nostru”; •Elevii spun rugăciunea: Activitate
Salutul. Tatăl nostru frontală
Salutul

OGLIDA TABLEI

Învățături!

1.Să mărturisim învățătura creștină!


2.Să urmăm modelul Mântuitorului și al Sfinților Apostoli!

S-ar putea să vă placă și