Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Prof. Bologan Andra Iulia


Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Lapusata
Clasa: a IV-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învățare: Dumnezeu se face cunoscut omului
Titlul lecției:Învățătura Domnului, vestită de sfinții apostoli și evangheliști
Tipul lecţiei: transmiterea/ însușirea cunoștințelor
Scopul lecţiei: consolidarea comportamentului moral-religios:

Competente generale

Cg 1 – să înțeleagă importanța misiunii pe care au pimit-o Sfinții Apostoli de la Mântuitorul;


Cg 2 – să recunoască din ghicitoare activitatea de bază a sfinților apostoli;
Cg 3 – să ordoneze corect literele și să descopere numele a patru apostoli;
Cg4 – să cunoască aspecte importante din activitatea apostolilor;
Cg 5– să formeze corect 3 învățături transmise de Apostoli în Evanghelii;
Cg6 – să identifice în viețile Sfinților Apotoli reguli de comportament moral-religios și să le raporteze la viața personală;
Cg7 – să perceapă pe Sfinţii Apostoli ca prieteni ai Mântuitorului;

Competenţe specifice:
1.1. Compararea unor opinii cu semnificație religioasă, exprimate în raport cu diferite situații de viață;
1.2. Sintetizarea principalelor îndatoriri ale unui creștin, pe baza valorificării unor situații din viața cotidiană, a exemplelor unor persoane din Biblie și a
unor sfinți;
1.3. Analizarea modului în care sunt aplicate reguli de comportament moral-creștin, în diferite contexte de viață familiare;
2.1. Descrierea comportamentelor relaționale din cadrul grupurilor de apartenență;
3.1. Analizarea semnificației unor evenimente religioase din viața comunității apropiate și a societății;
3.2. Prezentarea importanței unei sărbători și evenimente cu conținuturi și semnificații religioase, din viața creștinilor;
STRATEGII: explicativ- conversativă

METODE:
A. Metodede transmitere şi însuşire a cunoştinţelor:
a.Metode de comunicare orală:
- metode conversative: conversaţia, argumentarea
- metode expozitive: explicaţia, descrierea, exercițiul, argumentarea
b. metode de comunicare scrisǎ: fișa de lucru
B. Metode de explorare şi descoperire:
- observarea, învățarea prin descoperire.
C. Metode activ-participative: metoda ,,ciorchinele”

MIJLOACE:
A. Mijloace informativ-demonstrative:
- mijloace cu mesaj informaţional: manual, caiet
- materiale/reprezentǎri figurative: planșa pictată “Evanghelia”
B. Mijloace de evaluare a rezultatelor învǎţǎrii: fişe de lucru, recompense
C. Mijloace tehnice audio - vizuale: laptop, tabla SMART.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂTII: frontală, individuală, grupe de lucru.


RESURSE:
- Umane – elevii clasei a IV-a
- De timp - 50’
- Materiale:
Oficiale:
m1: Programa şcolarã:
- “Curriculum naţional. Programa şcolară pentru disciplina Religie cultul ortodox, clasa a IV-a”, Bucureşti, 2014;
- „Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IV-a”;
- Proiectarea unităţii de învăţare

m2: Macroproiectarea didacticã:


Bibliografie:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2008.
2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „ Polirom”, Iaşi, 1999.
3. Coman, Pr. Prof. Ioan G., Frumusețile iubirii de oameni în spiritualitatea patristică, Editura Mitropoliei Banatului, Timișoara, 1988
4. Magdan, Leon, Cele mai frumoase pilde şi povestiri, Editura Aramis, Bucureşti, 1998.
5. Mihaela Achim, Anișoara Daiu, Dragoș Ioniță, Maria Moldoveanu, Florentian Nicula, Religie Cultul ortodox, Manual pentru clasa a IV-a,
Editura Corint Educațional, București, 2016.
6. Internet
SCENARIUL DIDACTIC

N Etapele lecţiei Conce Ti Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Resurse Forme de Evaluare
r. pte m materiale procedural organizar
C operaț p e e
rt ionale -metode-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Moment 3 Salutul; Salutul; Activitate
organizatorc Rugăciunea; Rugăciunea; frontală
Notarea absenţelor; Pregătirea materialele
Pregătirea pentru începerea lecţiei. solicitate
Se așează la locurile indicate
2 Actualizarea 5 •Profesorul adresează întrebările
cunoștințelor recapitulative: •Elevii răspund.
-Cum se poate dobândi sfințenia? -Prin post, rugăciune, fapte
bune etc.
- În ce fel îi cinstesc creștinii pe -Participare la sfintele slujbe,
sfinți? prin rugăciune, pictarea lor în
icoane…..
Activitate Aprecieri
-Enumerați trei roade ale sfințeniei. -Răbdarea, pacea, iubirea…
frontală verbale

3 Anunțarea 2 •Profesorul anunță titlul și conceptele


titlului lecției noi operaționale ale lecției:
și prezentarea ,, Învățătura Domnului, vestită de •Elevii ascultă cu atenție. Explicația Activitate
conceptelor sfinții apostoli și evangheliști”. Conversația frontală
operaționale

4 Comunicarea •În cadrul orelor de religie amintim


noilor cunoștințe 12 adesea despre sfinți care au trait în •Elevii lecturează fiecare, pe Manualul Explicația Activitate
perioade istorice diferite. Astazi vom rând, textul lecţiei, apoi ascultă Biblia frontală
vorbi despre cei 12 ucenici/apostoli cu atenţie explicaţiile
profesorului.
ai lui Hristos.
•Profesorul cereelevilor să lectureze
textul lecţiei din manual, apoi Lectura
explică:

•După Botez, Domnul nostru Iisus


Hristos a ales pe cei doisprezece
Apostoli ca ajutători ai Săi în
lucrarea mântuirii. Cei mai mulţi
dintre ei erau pescari, oameni
neînvăţaţi, însă cinstiţi şi buni.
Primul pe care l-a chemat Hristos a
fost Sfântul Andrei, Apostolul
românilor. A urmat Simon - Petru,
fratele lui, apoi fraţii Iacov şi Ioan,
Filip, Bartolomeu, Toma, Matei,
Iacov Alfeu, Levi, Simon Zilotul şi
Explicația
Iuda Iscarioteanul.
Descrierea
•Ei au fost martori ai minunilor Sale
și au cunoscut învățătura creștină.
Dupa primirea Duhului Sfânt au
început să predice și au întemeiat
CO1 astfel primele comunități creștine.
•Patru dintre apostoli, numiți
evangheliști au scris despre viața și
învățăturile Mântuitorului.
•Fiecare dintre noi
suntem ,,apostoli” atunci când
vorbim oamenilor despre Hristos.
5 Fixarea noilor •Profesorul adresează elevilor •Elevii răspund :
cunoștințe 13 următoarele întrebări : - Sfinţii Apostoli au fost Conversația Activitate Aprecieri
- Cine au fost Sfinţii Apostoli ? prietenii Mântuitorului. frontală verbale
- Ce misiune au avut ei ? - Să răspândească în lume
învăţătura Mântuitorului. Explicația
•Profesorul precizează că viaţa plină
de dăruire a Sfinţilor Apostoli faţă de •Elevii ascultă cu
Mântuitorul şi învăţătura Sa atenţie.
constituie un model pentru toţi
Argumentare
creştinii.
Şi noi putem şi trebuie să devenim
prietenii Mântuitorului.
•Profesorul notează la tablă •Elevii notează în caiete.
învățăturile lecției.

CO2 •Profesorul distribuie elevilor Fișa de •Elevii rezolvă cu atenție


CO3 lucru. fiecare cerință și răspund la Fișa de lucru Exercițiul Activitate Aprecieri
CO4 solicitările profesorului. individual verbale
Rebus ă

•Elevii ascultă, cu atenție,


•Profesorul solicit elevilor să explicațiile profesorului și
completeze rebusul completează rebusul.

6 Aprecierea 6 •Profesorul împarte celor trei grupe Cuvintele Învățarea Lucrul pe Aprecieri
asocierea CO5 de elevi cuvinte amestecate, pe care •Elevii formează corect amestecate prin grupe verbale
generalizarea aceștia trebuie să le așeze în forma învățăturile. descoperire
corectă, pentru a obține câte o Planșa ,,Sfânta
învătătură desprinsă din Evanghelie. Evanghelie” Ciorchinele

•Se solicită elevilor să prezinte


situații în care ar putea aplica •Elevii răspund, oferind
CO6
învățăturile descoprite în cadrul
lecției. exemple din viața de elev.
•Profesorul adresează elevilor •Elevii răspund solicitării Conversația
următoarele întrebări : profesorului.
- Cum putem deveni şi noi prietenii - Printr-o viaţă curată, plină de
CO7 Mântuitorului ?? credinţă şi fapte bune..
- Ce credeţi că ar vrea Mântuitorul să - Să răspândim, prin viaţa şi
faceţi ca apostol al său ? faptele noastre, învăţătura Sa. Activitate
Explicația frontală
• Profesorul precizează că fiecare om
poate fi un mic apostol, care zi de zi,
prin faptele şi cuvintele sale, poate •Elevii ascultă cu
contribui la răspândirea şi înţelegerea atenţie.
Cuvântului lui Dumnezeu.
7 Evaluarea 2 •Profesorul apreciază și notează •Elevii ascultă cu atenție. Conversația Activitate Aprecieri
activității răspunsurile elevilor. frontală verbale
elevilor
8. Încheierea 2 •Rugăciunea „Tatăl nostru”; •Elevii spun rugăciunea: Activitate
Salutul. Tatăl nostru frontală
Salutul

OGLIDA TABLEI

Învățături!

1.Să mărturisim învățătura creștină!


2.Să urmăm modelul Mântuitorului și al Sfinților Apostoli!

S-ar putea să vă placă și