Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Propunător: prof. ....


Data: 19 martie 2007
Unitatea de învăţământ: ..........
Clasa: a IV-a C
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecţiei: Rolul sinoadelor ecumenice în formularea dreptei credinţe
Tipul lecţiei: comunicare/însuşire de noi cunoştinţe

Scopul lecţiei: înţelegerea importanţei sinoadelor ecumenice în formularea învăţăturilor de credinţă şi a adoptării sistemului de conducere în Biserică;
educarea elevilor în spiritul respectării valorilor dogmelor şi normelor de conduită creştină.

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:
01 - să precizeze scopul principal al întrunirii sinoadelor ecumenice, pe baza cunoştinţelor însuşite;
02 - să prezinte date generale despre sinoadelor ecumenice, precizând numărul, anul şi locul întemeierii fiecărui sinod ecumenic;
03 - să prezinte ereziile combătute şi învăţăturile de credinţă formulate;
04 - să enumere hotărârile privind organizarea bisericească, stabilite la fiecare sinod;
05 - să argumenteze importanţa sinoadelor ecumenice pentru Biserică.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: lectura, conversaţia, explicaţia, observarea dirijată, exerciţiul, argumentarea;
2. Mijloace de învăţământ: Planşa Sinoade ecumenice, Harta Imperiul Bizantin, fişe de lucru (1-7);
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală şi activitate pe grupe.

Resurse bibliografice:
1. Chifăr, Pr. Prof. Dr. Nicolae, Istoria creştinismului, vol. I, Editura „Trinitas", Iaşi, 1999.
2. Muha, Camelia, Religie creştin-ortodoxă, Caiet pentru elevi, cadre didactice şi părinţi, clasa a Vl-a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2002.
3. Rămureanu, Pr. Prof. Dr. loan, Istoria Bisericească Universală, manual pentru seminariile teologice, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române,
Bucureşti, 1992.
4. Şebu, Pr. Prof. Dr. Sebastian, Opriş, Prof. M., Opriş, Prof. D., Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.

1
Metode Mijloace
Nr. Ob. Forme de
Etapele lecţiei Timp Conţinutul instructiv - educativ şi de învăţă- Evaluare
crt. op. organizare
procedee mânt
1 2 3 4 5 6 7 8 9

- prof. salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei (Crezul);


- notează absenţele şi realizează managementul clasei pentru începerea activităţii didactice
1. Momentul 1' care urmează să se desfăşoare; exerciţiul Activitate
organizatoric frontală
- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea activităţii
didactice;

Voi reactualiza cunoştinţele generale ale elevilor despre sinod ecumenic, erezie, eretic, Conversa- Activitate Aprecieri
dobândite în clasa a IV-a, lecţia Simbolul de credinţă şi în clasa a VI-a, lecţia Sfânta Treime ţia frontală verbale
în Simbolul credinţei.
Pregătirea Observaţie:
elevilor pentru Intervin cu întrebări suplimentare pentru ca elevii să explice corect noţiunile menţionate mai
2. receptarea 8' înainte (anterior).
noilor - sinod ecumenic = întrunire a reprezentanţilor Bisericii creştine din întreaga lume, prin care explicaţia Activitate
cunoştinţe a lucrat puterea sfinţitoare a Duhului Sfânt pentru a formula clar şi pe scurt adevărata frontală
învăţătură de credinţă, morală sau disciplină, a Bisericii lui Hristos;
- erezie = învăţătură de credinţă interpretată greşit, care este condamnată de Biserica
respectivă;
- eretic = adept, susţinător, propovăduitor al unei erezii.

Anunţ şi notez la tablă data şi titlul lecţiei: Rolul sinoadelor ecumenice în formularea
dreptei credinţe.
Precizarea - elevii notează titlul lecţiei în caiete;
3. titlului şi a 1' Copii, astăzi vom vorbi despre scopul principal al întrunirii sinoadelor ecumenice, vom explicaţia Activitate
obiectivelor prezenta date generale despre sinoadelor ecumenice, despre ereziile combătute şi frontală
lecţiei învăţăturile de credinţă formulate, vom enumera hotărârile privind organizarea bisericească,
stabilite la fiecare sinod, vom argumenta importanţa sinoadelor ecumenice pentru Biserică.
- elevii ascultă cu atenţie;

2
Prezint elevilor planul de idei despre sinoadele ecumenice şi le notez pe tablă (caiete):
1. Organizatorii sinoadelor. Explicaţia Activitate
2. Scopul sinoadelor. frontală
3. Timpul şi locul susţinerii sinoadelor.
4. Erezii combătute, învăţături de credinţă, hotărâri organizatorice.
Voi da explicaţii pentru fiecare idee din plan.
1. Sinoadele ecumenice au fost convocate de împăraţii bizantini ai timpului,
respectiv, la îndemnul patriarhilor de Constantinopol, din dorinţa de a asigura atât pacea şi
liniştea Bisericii, cât şi a imperiului. O dovadă în această privinţă sunt cuvintele împăratului
Constantin cel Mare din deschiderea Sinodului I ecumenic: „Cât mă priveşte pe mine, am
socotit că tulburarea împotriva Bisericii lui Dumnezeu este mai periculoasă decât orice
război şi orice luptă groaznică, iar aceasta mă întristează mai mult decât treburile din afară."
Comunicarea / (Eusebiu de Cezareea, Viaţa fericitului împărat Constantin)
însuşirea
4. noilor 25' Prezint planşa cu reprezentări ale sinoadelor ecumenice pentru a putea observa rolul Observarea Planşa Activitate
cunoştinţe împăraţilor bizantini în desfăşurarea acestora, prin locul ocupat între ceilalţi participanţi. dirijată Sinoadele frontală
2. Scopul principal al sinoadelor a fost combaterea ereziilor apărute, precizarea Ecumenice
adevărurilor de credinţă şi morală şi stabilirea unor reguli de disciplina bisericească. Pentru Explicaţia Activitate
că ele au formulat, sub asistenţa nevăzută a Sfântului Duh, principalele învăţături de frontală
credinţă a Bisericii, valoarea lor a rămas neatinsă în toate timpurile şi în prezent.
3. Sinoadele ecumenice au fost în număr de şapte şi s-au ţinut în Imperiul Bizantin
(ortodox), astfel
 Niceea: Sinodul I (325); Sinodul VII (787);
 Constanttnoool: Sinodul II (381), Sinodul V (553), Sinodul VI (680-681);
 Efes: Sinodul III (431);
 Calcedon: Sinodul IV (451).
- elevii ascultă cu atenţie explicaţia profesorului;
Localizez pe hartă localităţile în care s-au desfăşurat sinoadele ecumenice: Niceea, Efes, Observarea Harta Activitate
Calcedon (pe ţărmul de vest al Asiei Mici) şi Constantirtopolul - capitala Imperiului dirijată Imperiul frontală
Bizantin. Bizantin
- elevii urmăresc localizarea indicată de profesor; Explicaţia Activitate
frontală
Pentru însuşirea / înţelegerea unor cunoştinţe mai ample despre sinoadele ecumenice şi
pentru precizarea învăţăturilor de credinţă şi a hotărârilor de disciplină bisericească se
recomandă o activitate pe şase echipe.
Organizez elevii în şase echipe. Fişe de lucru Activitate pe
Anunţ sarcinile pe care le au de îndeplinit: (1-6,7) grupe
1. Fiecare grupă să îşi aleagă un lider, într-un minut

3
2. Liderul fiecărei grupe va veni la catedră pentru a extrage plicul cu date despre sinod şi
cerinţele ce le au de rezolvat pe o fişă de lucru.
3. Se prezintă cerinţele şi se stabilesc sarcinile în interiorul grupului pentru a putea
completa repede cerinţele de pe fişa de lucru.
4. Aveţi la dispoziţie 10 minute. Lectura Activitate
Observaţie: individuală
Fiecare plic va conţine o fişă cu un rezumat al unui sinod şi o fişă cu cerinţele stabilite. Exerciţiul
Dacă există un manual sau un material auxiliar care să cuprindă rezumate ale celor 7
sinoade nu ar mai fi necesară pregătirea plicurilor cu rezumate despre sinoadele ecumenice,
ci doar cu fişele de cerinţe.
Vom discuta rezolvarea cerinţelor din fişele de lucru, prezentate de lideri şi se intervine cu Conversa- Activitate Aprecieri
explicaţii suplimentare,completări. ţia frontală verbale
Voi nota pe tablă (fişe de lucru) cunoştinţele sistematizate astfel:

Sinod Eretici şi erezii Învăţături de credinţă Hotărâri organizatorice


ec.
- Arie; - art. 1-7 din Simbolul - data sărbătoririi
- negarea dumnezeirii de credinţă Paştelui;
01 I lui Iisus Hristos şi - căsătoria - preoţilor
egalitatea Sa cu înainte de hirotonie;
Dumnezeu Tatăl - celibatul episcopilor.
- Macedonie; - art. 8 din Crez;
- negarea dumnezeirii - art. 9,10,11,12 din - anatemizarea ereticilor
02 II Sfântului Duh şi Crez; Sfintei Treimi;
egalitatea Sa cu Tatăl şi
cu Fiul;
- Nestorie; - în Iisus Hristos sunt
- Dumnezeu a avut două două firi, una divină şi
firi (persoana divină şi una umană unite într-o - pedepsirea celor care
03 III persoana umană), iar singură persoană; aduc modificări în Crez;
Fecioara Maria trebuie - Fecioara Maria este
numită .Născătoare de „Născătoare de
om"; Dumnezeu".
- Domnul nostru Iisus - reguli privind
- în Iisus Hristos exista Hristos este Dumnezeu organizarea
04 IV o singură persoană şi o adevărat şi om adevărat, bisericească;
singură fiinţă divină; adică are două firi unite
într-o singură persoană;

4
V - opere teologice - condamnarea operelor
care răspândeau erezii; - teologice şi a autorilor
lor;
VI - Iisus Hristos are doar - Iisus Hristos are
voinţă divină şi lucrează două voinţe şi două
totul numai lucrări: dumnezeiască şi -
dumnezeieşte; omenească, aflate
într-o desăvârşită
conlucrare;
- Icoana e un simbol şi
- iconoclaştii; mij locitor al sfântului
- Dumnezeirea nu poate reprezentat pe ea; - reguli privind
VII fi zugrăvită în culori; - adorarea se cuvine disciplina în biserică;
icoana este chip cioplit; lui Dumnezeu;
- preacinstirea Maicii
Domnului;
- cinstirea sfinţilor;
- cinstirea icoanelor şi
a moaştelor;

Adresez elevilor următoarele întrebări:


01 „ - Care a fost scopul convocării sinoadelor ecumenice?"
02 „ - Cine le-a convocat? De ce?"
„ - Câte sinoade ecumenice s-au ţinut în Biserica creştină?" Conversa- Activitate Aprecieri
„ - Când s-au desfăşurat?" ţia frontală verbale
„ - Unde s-au desfăşurat?"
Fixarea şi „ - Când s-au formulat învăţăturile de credinţă despre Sfânta Treime?
5. sistematizarea 12' „ - Unde au fost prezentate, în formă prescurtată?"
cunoştinţelor „ - Care dintre cele trei Persoane divine a fost subiectul ereticilor?"
03 „ - Ce erezii au apărut?"
04 „ - Ce învăţături de credinţă cu privire la Domnul nostru Iisus Hristos au fost formulate cu
prilejul sinoadelor ecumenice?"
„ - Ce hotărâri organizatorice s-au luat?"
- elevii răspund la întrebări
Biserica creştin-ortodoxă a considerat cele şapte Sinoade „noile Rusalii". Argumentaţi Argumen- Activitate Aprecieri
această expresie. tarea frontală verbale

5
Observaţie:
Se poate interveni cu întrebări ajutătoare.
05 Solicit elevii să explice importanţa Sinoadelor Ecumenice pentru Biserică.
- „ ... au lăsat Bisericii cel mai preţios tezaur de credinţă şi organizare bisericească, care
trebuie respectat totdeauna."
„ De ce trebuie să cunoască creştinii învăţăturile de credinţă formulate de Sinodul Ecumenic
?"
- „ ... pentru că ele stau la temelia credinţei adevărate, a moralei creştine şi a cultului
divin ."

Aprecierea Se fac aprecieri generale şi individuale, privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi
6. activităţii 1' implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe. Se notează elevii care au participat la lecţie. conversaţia Activitate Aprecieri
elevilor - Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor. frontală verbale

Precizarea şi
7. explicarea 2' Anunţ şi explic tema pentru acasă: explicaţia Activitate
temei pentru „ Explicaţi următorul citat: „Icoana este cartea celor ce nu pot să citească.” frontală
acasă (Sf. Grigorie cel Mare)"

8. Încheierea 1' Profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii, salută şi iese din sală; exerciţiul Activitate
lecţiei - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut; frontală

6
OGLINDA TABLEI (CAIETULUI)

Data .................

- sinod ecumenic = întrunire a reprezentanţilor Bisericii creştine din întreaga lume, prin care a lucrat puterea sfinţitoare a Duhului Sfânt pentru a
formula clar şi pe scurt adevărata învăţătură de credinţă, morală sau disciplină, a Bisericii lui Hristos;

1. Organizatorii sinoadelor: împăraţii bizantini ai timpului la îndemnul patriarhilor de Constantinopol.


2. Scopul sinoadelor ecumenice:
 combaterea ereziilor;
 precizarea adevărurilor de credinţă şi morală;
 stabilirea unor reguli de organizare bisericească;
3. Locul şi timpul desfăşurării sinoadelor ecumenice:
 Niceea: Sinodul I (325); Sinodul VII (787);
 Constanttnoool: Sinodul II (381), Sinodul V (553), Sinodul VI (680-681);
 Efes: Sinodul III (431);
 Calcedon: Sinodul IV (451).
4. Eretici şi erezii, învăţături de credinţă şi hotărâri organizatorice bisericeşti.

Dicţionar:
- erezie – învăţătura de credinţă interpretată greşit, care este condamnată de Biserica respectivă;
- eretic – adept, propovăduitor al unei erezii;

S-ar putea să vă placă și