Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Văzut
29.03.2021

Propunător: Voicu Dragoș-Ioan


Data: 29.03.2021
Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Mihai Eminescu” Iași
Clasa: a VI-a C
Disciplina: Religie
Domeniul de conținut: Viața creștinului împreună cu semenii
Subiectul lecției: Rugăciunea, temei și putere a vieții creștine
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției: dobândirea unor cunoștințe despre rugăciune și formarea deprinderii de a se ruga;

Competențe specifice:
CS 1.1: Prezentarea cronologică a principalelor evenimente din viaţa şi activitatea Mȃntuitorului Iisus Hristos, pe baza textelor biblice;
CS 2.1: Prezentarea unor modele spirituale, pe baza textelor biblice, religioase, literare studiate;
CS 3.1 :Analizarea unor moduri de manifestare a diversităţii religioase în viaţa personală, a grupurilor de apartenenţă, a comunităţii;

Competențe derivate:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


CD1 – să definească rugăciunea;
CD2 – să conștientizeze legătura oamenilor cu Dumnezeu prin rugăciune;
CD3 – să identifice împrejurările în care se roagă un bun creștin;
CD4 – să descrie comportamentul ce trebuie adoptat de credincioși când se roagă;
CD5 – să explice importanța rugăciunii în viața de zi cu zi.

Strategia didactică:

1 Metode și procedee: conversația, explicația, lectura biblică, observația dirijată;


2. Mijloace de învățământ: Sfânta Scriptură, manual clasa a VI a, videoclip: https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VI-a/Religie%20Cultul
%20Ortodox/EDP/ , https://www.youtube.com/watch?v=Mq9GhLh--ww , ;
3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, activitate individuală;

Resurse:
1.Oficiale :
 Programa școlară pentru disciplina Religie, clasa a VI-a;
 Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a;
 Proiectarea unității de învățare;
 Manual de Religie-cultul ortodox, clasa a VI-a;

2. Temporale:
 număr de lecții: 1
 durata: 50 minute

3.Bibliografice:

 Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1982;
 Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura „Polirom” , Iași,1999;
 Șebu, Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba Iulia, 2017.
 https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VI-a/Religie%20Cultul%20Ortodox/EDP/

Scenariul didactic

Metode Mijloace
Nr. Timp Forme de
Etapele lecției CD Conținutul instructiv-educativ și de Evaluare
crt. (min) organizare
procedee învățământ
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Momentul 2 Salutul conversația
organizatoric Rugăciunea Tatăl nostru
Notarea absențelor
Pregătirea pentru începerea orei
2. Verificarea 10 -Care a fost subiectul lecției discutat ora trecută? (…
cunoștințelor Mărturisirea credinței în Iisus Hristos)
din lecția anterioară -Ce înseamnă să mărturisești? (…să spui, să zici, să
relatezi anumite aspecte, evenimente sau întâmplări) conversația Activitate aprecieri
-Care au fost primii mărturisitori ai credinței în Iisus frontal și verbale
Hristos? (…Sfinții Apostoli) individuală
-Cunoașteți vreo minune a Mântuitorului Iisus care a
întărit credința ucenicilor Săi? (…pescuirea
minunată, potolirea furtunii etc.)

-Credeți că această mărturisire a credinței în Iisus


Hristos, poate fi o formă de rugăciune către
Dumnezeu?
-Putem fi mărturisitori ai credinței în Iisus Hristos?

3. Pregătirea elevilor 1 Astăzi vom discuta despre ,, Rugăciunea, temei și observația


pentru receptarea putere a vieții creștine” și vom învăța ce este dirijată activitate
noilor cunoștințe rugăciunea, când ne rugăm, cum ne rugăm și de ce conversația frontală
este important rugăciunea pentru viața noastră.
4. Anunțarea titlului și a 2 Anunț și cer elevilor să noteze în caiete data și titlul
obiectivelor lecției lecției ,,Rugăciunea, temeiși putere a vieții creștine”; explicația activitate
Precizez care sunt componentele pe care le vom frontală
urmări în această lecție:
-Legătura omului cu Dumnezeu prin rugăciune;
-Rugăciunea particulară care trebuie să fie prezentă
în casele fiecăruia;
-Modele de rugăciune;
5. Comunicarea/însușirea 15 Le solicit elevilor să citească textul din manual, care Observația
noilor cunoștințe va fi împărțit în mai multe părți; dirijată
Se insistă pe momentele principale din text; activitate
CD1 -Ce este rugăciunea ; lectura manualul frontală și
CD2 -Legătura oamenilor cu Dumnezeu prin rugăciune; individuală
CD3 -Rugăciunea în familiile creștine;
CD4 -Pilda Vameșului și a fariseului, model de rugăciune
smerită;
-Rugăciunea – medicamentul care tratează orice
suferință;
6. Fixarea și CD1 10 -Le prezint elevilor un videoclip relevant: Observația Videoclip Activitate
sistematizarea https://www.youtube.com/watch?v=Mq9GhLh--ww, dirijată Manual frontală
cunoștințelor digital
Adresez elevilor următoarele întrebări:

-Ce este rugăciunea? (…rugăciunea este un mod sau Conversația


mijoc prin care noi comunicăm cu Dumnezeu) catehetică
CD2 -Voi vă rugați?
-Când vă rugați, rugăciunea vă dă vreo stare de Explicația
liniște sau pace? (…) Activitate
CD3 -Din ce am citit din manual, cum ar trebui să arate un frontală și
loc de rugăciune? (… trebuie sa fie înfrumusețat cu Conversația individual Aprecieri
icoane, candelă și alte însemne religioase) catehetică verbal
CD4 -Domnul Hristos ne dă multe exemple de învățături
și parabole. Cunoașteți vreo una? (…Pilda Explicația
Vameșului și a Fariseului, Învierea fiicei lui Iair)
-Ce putem observa în Pilda Vameșului și Farisului?
(…că fariseul era mândru iar vameșul se ruga smerit) Conversația
-Cum trebuie să fie rugăciunea? (…rugăciunea catehetică
trebuie să fie smerită)
-Credeți că rugăciunea ne ajută atunci când suntem Explicația
noi sau alții în suferință? (…)
- De câte feluri este rugăciunea? (…personală și
publică, când participăm la sfintele slujbe)

Activitate Aprecieri
Cer elevilor să rezolve exercițiul 1 de la ,,Exersăm” Observația Manual frontal și verbale
pagina 62; dirijată individuală

7. Asocierea și 5 Prezint elevilor un videoclip din manualul digital: Observația Videoclip Activitate
generalizarea https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VI- dirijată Manual frontală
a/Religie%20Cultul%20Ortodox/EDP/;
-Despre cine este vorba în acest videoclip? (…
Serafim de Sarov) aprecieri
-Prin ce s-a evidențiat acest sfânt? (…prim multa conversația activitate verbale
rugăciune către Dumnezeu) catehetică frontală și
-Este Sfântul Serafim exemplu de rugător pentru noi? individuală
CD5 -Îi cereți în rugăciunile voastre ajutorul lui
Dumnezeu? problematizarea
-Cum vedeți voi rugăciunea în viața voastră
personală?

8. Aprecierea activității 2 Fac aprecieri generale și individuale, privind atât conversația activitate
elevilor pregătirea elevilor pentru lecție, cât și implicarea în frontală și
predarea noilor cunoștințe. explicația individuală
Notez elevii care au participat activ la toate
momentele lecției.
9. Precizarea și 2 Ca temă aveți de transcris în caiete de la ,,Reținem” explicația activitate
explicarea temei pagina 63, cele 4 pătrățele/ puncta. frontală
pentru acasă
10. Încheierea activității 1 Rugăciunea Cuvine-se cu adevărat activitate
Salutul frontală

Oglinda tablei

29.03.2021

Rugăciunea, temei și putere a vieții creștine

 Rugăciunea îl pune pe om în legătură cu Creatorul său și-l sfințește.


 Creștinul se roagă pentru sine, pentru membrii familiei și pentru alți semeni, înălțând rugăciuni de cerere, de mulțumire și de laudă.
 Din pilda vameșului și a fariseului reiese un model de rugăciune și de atitudine smerită.
 Învierea fiicei lui Iair și vindecarea fiicei femeii din Canaan au fost răspunsuri ale Mântuitorului la rugăciuni.

S-ar putea să vă placă și