Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor: MANCAȘ ANDREI-COSTIN


Data: 19.11.2020
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Nr. 1 - Hilișeu-Horia
Clasa: a VI-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Aria curriculară: Om și societate
Unitatea de învățare: Tradiții diverse la marile sărbători
Subiectul lecţiei: Pelerinaje și procesiuni creștine
Tipul lecţiei: comunicare/însușire de noi cunoștințe
Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe legate de pelerinaj; educarea elevilor în spiritul respectării şi aprecierii valorilor culturale

Competențe generale:
Raportarea experiențelor din viața de zi cu zi la principiile religioase, cu respectarea identității și diversității religioase
Competențe specifice:
Analizarea unor moduri de manifestare a diversității religioase în viața personală, a grupurilor de apartenență, a comunității
Asumarea unor responsabilități față de sine și față de ceilalți, prin raportarea la valorile moral-religioase
Analizarea rolului diferitelor sărbători și tradiții religioase în viața personală și a comunității, cu identificare de elemente de specificitate pentru diferite
comunități
Competențe derivate:
C1 - definirea pelerinajului religios;
C2 - conștientizarea că prin pelerinaj devenim misionari;
C3 - cunoașterea principalelor motive ale pelerinajului;
C4 - descrierea unui loc de pelerinaj pentru creștini;
C5 - enumerarea diferențelor dintre pelerinaj și procesiunile religioase;
Competențe formativ-educative:
C6 - Revigorarea vieții spirituale prin îmbunătățirea relației cu Dumnezeu, cu semenii și cu sine
Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, lectura, argumentarea, filmul, exerciţiul moral.
2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, fişe de lucru, calculator, imagini
3. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală.

1
Resurse
Oficiale:
1. Programa școlara pentru disciplina religie, Clasa a VI-a
2. Planificarea calendaristică orientativă, Clasa a VI-a
3. Proiectarea unității de învățare: Tradiții diverse la marile sărbători

Temporale:
1. număr de lecții: 1
2. durata: 45 minute

Bibliografice:
1. *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2008;
2. Manualul pentru clasa a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2019
3. Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000
4. https://centruldepelerinaj.ro/articol/pelerinajul-este-un-raspuns-al-omului-la-chemarea-lui-dumnezeu
5. https://www.youtube.com/watch?v=MZF6XxhF3Gg
6. https://www.youtube.com/watch?v=Ri7wqVI-BUA

2
DEMERSUL DIDACTIC

Metode Mijloace Forme


Nr. Activitatea elevilor şi de de
Etapele lecţiei Comp. Timp Conţinutul instructiv - educativ Evaluare
crt. procede învăţămâ organiza
e nt re
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Momentul • Salutul • Salutul Activ.


1. organizatoric 2' • Rugăciunea:„Împărate Ceresc” • Rugăciunea frontală
• Notarea absențelor • Pregătirea pentru
• Pregătirea pentru începerea lecției începerea lecției

Verificarea 4ʹ • Voi pune următorul filmuleț: • Elevii privesc cu Expl. Activ. Aprecieri
2. cunoștințelor https://www.youtube.com/watch?v=3ojEcKP3scs atenție frontală verbale
însușite

Pregătirea
3. elevilor pentru 3ʹ • Voi anunța și voi scrie pe o pagină Word data și titlul lecției: • Elevii scriu data și Expl. Activ.
receptarea „Pelerinaje și procesiuni creștine” titlul lecției și ascultă frontală
noilor explicațiile
cunoștințe, • Voi preciza competențele lecției. profesorului
anunțarea
titlului lecției
și precizarea
competențelor

Comunicarea/ 15ʹ • Viaţa omului este o călătorie continuă a cărei finalitate • Elevii ascultă cu PPT Laptop Activ. Aprecieri
însușirea este împărăţia cerurilor, respectiv întâlnirea cu atenție explicațiile frontală verbale
4. noilor Dumnezeu. În acest pelerinaj al vieţii pământeşti, mai profesorului și
cunoștințe lung sau mai scurt, după cum îi este dat fiecăruia, se notează în caiete
ideile principale
cuvine să ascultăm cuvântul celor ce înlesnesc
comuniunea noastră cu Dumnezeu, cuvânt ce va rodi mai
cu spor în locurile unde s-au nevoit întru binecuvântarea
noastră Maica Domnului, sfinţii, pustnicii ori marii
duhovnici ai Ortodoxiei. Expl.
C1 • Pelerinajul creștin este o călătorie într-un loc sfânt, pe Manual Activ. Aprecieri
3
care credinciosul o face din dorința de desăvârșire. În acel Frontală verbale
spațiu sacru el se simte mai aproape de Dumnezeu, de
Maica Domnului și de sfinți astfel creștinul avțnd
posibilitatea să vadă și să cinstească locuri sfinte, biserici,
mănăstiri, sfinte moaște sau icoane făcătoare de minuni.
C2
• Pentru un creştin ortodox, întotdeauna pelerinajele sunt
prilej de bucurie duhovnicească, întărire în credinţă şi
îmbogăţire spiritual-duhovnicească, dar şi culturală.
Pentru un trăitor de viaţă spirituală intensă, locurile sfinte
pe care le vizitează, unde se închină, de unde se încarcă
cu energie pozitivă produc implicaţii profunde, se creează
acea stare care îl introduce într-o lume puţin accesibilă
turiştilor de ocazie. De fapt, pelerinajul este un răspuns al
omului (care caută să ajungă la un loc binecuvântat) la
apelul făcut de Dumnezeu, o căutare reciprocă şi o
întâlnire spontană. Legătura dinamică dintre răspunsul
omului şi chemarea lui Dumnezeu se cheamă credinţa.
C3 • Creștinul merge în pelerinaj pentru a-I mulțumi lui
Dumnezeu pentru binefacerile primite sau pentru a-I cere
ajutorul și acesta necesită o anumită pregătire sufletească.
Prin adoptarea unei atitudini smerite, el înțelege că nu
este o simplă excursie ci este o călătorie de suflet care va
consolida legătura lui cu Biserica. Pelerin poate fi orice
persoană, nu se face discriminare, pentru că toţi sunt
chemaţi la „o căutare în lumea aceasta a ceea ce nu este
din lumea aceasta - împărăţia lui Dumnezeu“, după cum
Expl.
spunea Preafericitul Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe
• Elevii răspund la Biblia Activ. Aprecieri
Române, însă depinde de fiecare ceea ce caută şi ceea ce solicitările frontală verbale
doreşte să vadă, cu ochii minţii, cu ochii sufletului. Sunt profesorului și
persoane care înainte de pelerinaj se pregătesc sufleteşte, ascultă explicațiile
se mărturisesc la preotul duhovnic de la care iau şi date
binecuvântare pentru pelerinaj; atitudinea este una
smerită pentru că emoţia vederii sau revederii locurilor de
pelerinaj duce la o astfel de stare. Pelerini sunt acei
oameni care doresc să viziteze şi să cinstească locurile
sfinte biblice, mormintele martirilor, moaştele sfinţilor,
icoane făcătoare de minuni sau locurile unde trăiesc sau
4
au trăit şi s-au nevoit mari duhovnici.
C4 • Cel mai important loc unde ar trebui să ajungem este Ţara
Sfântă - Israel; este locul în care cerul s-a unit cu
pământul pentru că aici Dumnezeu întrupat S-a coborât
pe pământ pentru ca pe om să-l îndumnezeiască. În aceste
locuri, Mântuitorul Hristos a păşit pe pământ sfinţindu-l,
aici a propovăduit o altă împărăţie bazată pe dragoste,
împăraţia lui Dumnezeu, S-a jertfit răstignit fiind pe cruce
pentru a pecetlui această promisiune, a înviat aducând
speranţa învierii noastre la Judecata de Apoi şi S-a înălţat
la cer arătând în acest fel lumii şi celor care se îndoiau
Dumnezeirea Sa. Iată, aceste evenimente extraordinare
care s-au desfăşurat în acele locuri biblice au schimbat
cursul istoriei, atrăgând ca un magnet milioane de pelerini
veacuri de-a rândul. Sf. Apostol şi Evanghelist Matei, în
Evanghelia sa, spune la cap. 6 versetul 33: „Căutaţi mai
întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate
acestea se vor adăuga vouă“, iar într-adevăr, în urmă cu
2000 de ani, împărăţia lui Dumnezeu s-a descoperit, prin
persoana Mântuitorului Iisus Hristos - cea de-a doua
Persoană a Sfintei Treimi, pe acele pământuri numite
astăzi Israel. La noi în țară, cele mai frecvente pelerinaje
se fac la moaștele sfinților, precum: Sf. Cuvioasă
Parascheva de la Iași, Sf. Cuvios Dimitrie cel Nou de la
București, Sf. Muceniță Filofteia de la Curtea de Argeș,
Sf. Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș din Timișoara etc.
C5
• Pe lângă pelerinaje, o altă cale de îmbogățire
duhovnicească este reprezentată de procesiuni. Ele
presupun deplasarea cu obiecte sfinte în cadrul unor
ceremonii religioase locale, la care participă creștinii
având în fruntea lor preoții. În timpul procesiunilor se
cântă imnuri religioase și se rostesc rugăciuni pentru a-I
mulțumi și a-I cere ajutorul lui Dumnezeu. Acestea sunt
organizate cu diverse ocazii cum ar fi: la Florii cu
crenguțe de salcie în mână, în Duminica Ortodoxiei cu
icoane în mâini, cu sfintele moaște sau icoane făcătoare
de minuni.
5
• Pelerinajele și procesiunile religioase sunt manifestări ale
spiritualității creștine care îi aduc pe credincioși împreună
în vederea sporirii comuniunii și a păstrării identității de
neam și credință.

5ʹ • Voi propune următorul exercițiu practic: • Elevii vor urmări cu Conv. Joc de rol Activ. Aprecieri
Agenția de turism. Joc de rol atenție sarcina și frontală verbale
„Imaginează-ți că ești ghid la o agenție de turism și ai sarcina voluntar se vor oferi
Fixarea și de a propune trasee pentru pelerinaje în țară sau străinătate” pentru a exersa
5. sistematizarea cerințele.
cunoștințelor -folosindu-te de cunoștințele dobândite la istorie și geografie,
alcătuiește traseul unui pelerinaj în țară sau în străinătate,
încercând să convingi colegul că merită acest pelerinaj și că îl
va apropia mai mult de Dumnezeu

C6 • Vom viziona împreună ce reprezintă pentru un pelerin • Elevii urmăresc cu Expl. Laptop Activ. Aprecieri
10ʹ pictura mănăstirii Voroneț: atenție frontală verbale
https://www.youtube.com/watch?v=Ri7wqVI-BUA
Asocierea,
6. generalizarea,
aplicarea

7. Aprecierea 3ʹ • Se fac aprecieri verbale generale și individuale, privind atât • Elevii vor asculta Expl. Activ. Aprecieri
activității pregătirea elevilor pentru lecție, cât și implicarea lor în aprecierile făcute de frontală verbale
elevilor actualizarea unor cunoștințe. profesor
• Voi nota elevi care au participat la lecție
8. Precizarea și
explicarea 1' • Voi anunța tema pentru acasă. Vizionarea filmulețului • Elevii ascultă Expl. Activ.
temei pentru https://www.youtube.com/watch?v=MZF6XxhF3Gg explicațiile frontală
acasă

9. Încheierea 2ʹ • Rugăciunea: „Cuvine-se cu adevărat” • Rugăciunea


activității • Salutul • Salutul

S-ar putea să vă placă și