Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic Cujmir


Data : 21 noiembrie 2020
Disciplina : Religie Ortodoxă
Clasa : a IX a
Profesor: Bogdan Constanta
Unitatea de învățare: Exprimarea invataturii crestine
Subiectul lectiei: Pregatirea credinciosului pentru participarea la sfintele slujbe (Nașterea Domnului )
Tipul lecției: comunicare/ insusire de noi cunostinte
Scopul lecției: Cultivarea dragostei si a respectului fata de Dumnezeu si fata de cele sfinte.
Competențe derivate
La sfârşitul lectiei, elevii vor fi capabili:
C1 – să enumere principale slujbe ale Bisericii;
C2 – să prezinte importanta participarii la Sfanta Liturghie;
C3 – să descrie modul de pregatire pentru participarea la Sfanta Liturghie;
C4- sa argumenteze necesitatea pregatirii credinciosului pentru a participa la sărbătoarea Crăciunului
Resurse:
1.Oficiale : * Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IX a;
* Planificarea calendaristică orientativă , clasa a IX a;
2.Temporare : * număr de lecții: 1
* durata : 50’
3. Bibliografice:
1.*** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1994.
2. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopegagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura “Polirom”, Iasi, 1998.
3. Braniste, Pr. Prof. Dr. Ene, Liturgica teoretica, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1984.
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr Sebastian, Metodica predării religiei, Editura “ Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000
5. Cucoş, Constantin, Educatia religioasa, Editura Polirom, Iasi 1999 .
Strategia didactică
1. Metode şi procedee:expunerea, explicatia, conversatia, lectura biblica, argumentarea, problematizarea.
2. Mijloace de învățământ: Fişa de lucru, Sfânta Scriptură, textul biblic si patristic.
3. Forme de organizare a activității elevilor : activitate frontala şi individuala.
Page1
Scenariul didactic

Nr Etapele lecției C.D. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace de Forme de Evaluare
Crt. (min) şi învățământ organizare
procedee
1. 2. 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul 2’ *Salutul.Rosteste rugăciunea Salutul.
organizatoric * Noteză absențele Rostesc rugăciunea.
Se pregătesc pentru lecția
nouă
2. Pregătirea 3’ Profesorul citeste urmatorul text Ascultă Explicația Textul Activitate
aperceptivă patristic:,, …celor curatiti li se patristic frontală
potriveste sa laude pe Domnul, pentru
ca ei se afla in cele ce se afla si firea
ingerilor. Caci despre ingeri am
invatat ca nu au o alta indeletnicire
decat sa laude pe Domnul, iar despre
cei desavarsiti in virtuite, ca nu-si
gasesc placerea sa se straduiasca cu
altceva decat sa-si faca din viata lor o
lauda alui Dumnezeu”( Sfantul
Grigorie de Nyssa).
3. Precizarea 1’ Se scrie pe tablă data şi titlul lecției: Notează pe caiete data şi Explicația Activitate
titlului şi a Pregatirea credinciosului pentru titlul lecției. frontală
competențelor participarea la sfintele slujbe Ascultă cu atenție
Se precizeaza competentele urmarite.
4. Comunicarea/ 25’ Participarea permanenta la sfintele Elevii asculta . Conversația Activitate Aprecieri
însuşirea slujbe produce in sufletul omului o euristică frontala verbale
noilor schimbare. Crestinul- spun Sfintii
cunoştințe Parinti- nu sta pe loc: viata lui este
urcus sau coboras.
Va amintiti parabola Fiului risipitor?
Profesorul roaga un elev sa o citeasca Un elev citeste parabola Lectura Sfanta
din Sfanta Scriptura. biblica Scriptura
Page1

-Ce schimbari s-au petrecut in


constiinta fiului ce ratacise departe de Elevii raspund
calea mantuirii?
-Care au fost etapele intoarcerii
acestuia la Tatal pentru a dobandi
iertarea?
-se completeaza si se precizeaza
raspunsurile elevilor.
Precizare: Activitate Aprecieri
Parabola Fiului risipitor ilustreaza frontală verbale
bine etapele intoarcerii oricarui crestin
de la viata pacatoasa la una
duhovniceasca.
Momentele mustrarii de constiinta:
1. Fiul risipitor ,,isi vine in sine”
si constata decaderea sa;
2. Hotaraste sa se intoarca(ma
voi duce la tatal meu…),
drumul spre casa parinteasca
reprezentand convertirea;
3. Pune hotararea in aplicare(si
s-a ridicat…si a venit la Tatal
sau);
4. In fata tatalui isi recunoaste cu
multa cainta gresala: ,, Tata,
am gresit la cer si inaintea
Ta…nu mai sunt vrednic sa
ma numesc fiul Tau-acest Aprecieri
moment simbolizeaza Activitate verbale
spovedania adevarata. frontală
5. Primeste iertarea si
binecuvantarea Tatalui(haina
noua, inelul) si reintrarea in Aprecieri
comuniunea cu El; iertarea si verbale
ospatul simbolizeaza cina
euharistica, impartasania.
Indemn:
Pentru a ajunge la cea mai inalta Elevii asculta indemnul Expunerea
treapta duhovniceasca-unirea cu
Hristos- trebuie sa parcurgem si noi
treptele parcurse de fiul risipitor. Daca
Page1

ne gandim bine, fiecare dintre noi


gresim foarte des si risipim timpul
destinat urcusului spre mantuire. Si
uneori, din nefericire, nu mai avem
timp sa-l parcurgem pentru ca suntem
chemati la Tatal.
Participarea la slujbele divine trebuie
sa fie de fiecare data un nou pas pe
scara duhovniceasca a urcusului
nostrum spre Hristos. De aceea trebuie
sa ne pregatim special, pentru a fi
vrednici sa ne intalnim cu Dumnezeu
la Sfanta Biserica pentru ca:
- Intrarea in Biserica inseamna
intrarea in ,, casa lui
Dumnezeu”
- Convorbirea cu Dumnezeu
C1 prin rugaciune colectiva,
inseamna participarea la
Sfanta Impartasanie.
Pregatirea trebuie sa fie mai atenta,
C3 mai plina de grija cand dorim sa ne si
impartasim cu Trupul si Sangele
Domnului.
In acest sens, Sfantul Apostol Pavel,
in Epistola catre Evrei 10, 19-22, ne
indeamna:,, Drept aceea, fratilor,
avand indrazneala, sa intram in Sfanta Lectura Sfanta
Sfintelor, prin sangele lui Iisus…Sa ne biblica Scriptura
apropiem cu inima curate, intru
plinatatea credintei, curatindu-ne prin
stropire inimile de orice cuget rau, si
spalandu-ne trupul in apa curata”.
-Care sunt conditiile ce trebuie Elevii raspund: inima curata,
indeplinite de un credincios pentru a deplinatatea credintei, cuget Conversatia
participa la Sfintele slujbe? curat, spalarea trupului cu euristică
Sfanta Evanghelie ne cere ca prezenta apa. Activitate Aprecieri
noastra la slujbe sa fie precedata si de frontală verbale
impacarea cu toti, de indepartarea
oricarei urme de neintelegere cu
aproapele nostru.
Page1

Se citeste textul de la Matei 5, 23-24. Un elev citeste textul


Ceea ce trebuie remarcat aici este ca Lectura Sfanta
Domnul nostrum Iisus Hristos nu biblica Scriptura
zice : ,,Daca tu ai ceva impotriva
proapelui tau”, ci, ,,daca fratele tau are
C2 ceva impotriva ta”, du-te sit e impaca.
Cum trbuie sa intelegem acest lucru?
Adevaratul crestin nu trebuie sa se
multumeasca doar sa inlature din
inima lui orice sentiment de ura si
dusmanie, ci trebuie sa faca tot ce
depinde de el pentru a stinge si din
inima semenului sau ura, dusmania si
sa se impace in mod sincer cu el,
C4 inainte de a duce jertfa Domnului.
-Credeti ca este necesara si o pregatire Elevii raspund solicitariilor Conversatia
trupeasca pentru a merge la Biserica? profesorului.
- In ce consta aceasta pregatire? Argumentarea
Dupa raspunsurile elevilor profesorul
precizeaz ca asemenea sufletului si Activitate
trupul si hainele trebuie sa fie curate. frontală
Comportamentul crestinilor la sfintele
slujbe trebuie sa fie plin de modestie,
bunacuviinta si respect.
In ce moment al Sfintei Slujbe este Elevii dau diverse raspunsuri.
bine sa ajunga credinciosul la
Biserica?
Inainte de inceperea Sfintei Liturghii, Explicația
pentru a nu distrage atentia celorlalti si
pentru a nu tulbura atmosfera de
rugaciune din Sfanta Biserica.
Fiecare sfântă Liturghie este
important în viața noastră si necesită
această pregătire, însă mai cu seamă 2 Elevii răspund : Sărbătoarea
mari sărbători ale creținătății presupun Crăciunului și a Paștelui.
o pregătire mai atentă.
Care sunt aceste două sărbători
esențiale, dragi elevi? Elevii răspund Crăciunul !
Dintre acestea două , ce sărbătoarea vă
place cel mai mult?
Page1

5. Asocierea, 4’ Folosul duhovnicesc al frecventarii Elevii asculta precizarea Conversația Activitate Aprecieri
generalizarea Bisericii este real si cu influiente profesorului frontală verbale
si aplicarea binefacatoare asupra conduitei si a
vietii noastre. Participarea la Sfintele
slujbe trebuie sa porneasca dintr-o
nevoie sincera si profunda, din dorinta
de a-L cauta pe Dumnezeu si
infaptuirea poruncilor Lui.
-Care sunt efectele benefice ale Elevii raspund.
frecventarii Bisericii de catre voi si
semenii vostri?
6 Fixarea şi C2 10’ Elevii sunt rugati sa citeasca textul Elevii citesc textul si raspund Argumentarea Fisa de Activitate Aprecieri
sistematizarea primit pe fisa de lucru si sa solicitarii profesorului lucru individuala verbale
cunoştințelor argumenteze, pe baza lui, importanta
participarii la sfintele slujbe.
Sunt solicitati 2-3 elevi sa citeasca ce Activitate
au notat pe fisa. frontală

7. Precizarea 2’ Alcatuiti un scurt eseu in care sa Ascultă şi notează tema Conversatia Activitate
temei evidentiati importanta spovedaniei in Pun eventuale întrebări şi frontală
viata crestinului, pornind de la unul ascultă explicațiile
din urmatoarele exemple
scripturistice: Rugaciunea vamesului
( Lc 18, 13) sau intoarcerea si pocainta
fiului risipitor ( Lc 15, 17-21)
8. Aprecierea 1’ Apreciază verbal participarea elevilor Ascultă aprecierile Conversatia Activitate Aprecieri
activității la lecție şi noteaza pe cei ce s-au frontală verbale şi
elevilor remarcat prin răpunsuri corecte notare
9. Încheierea 2’ Rosteste rugăciunea Rostesc rugăciunea
activității Salută Răspund la salut
Page1
FIȘA DE LUCRU

1. Citeste cu atentie textul de mai joss i argumenteaza importanta participarii credinciosilor la sfintele slujbe.

Un paroh care a folosit toate mijloacele pentru a invata lumea din parohia sa sa participe la Slujbele Bisericii, cu rezultate
aproape nule, in sfarsit a descoperit ceva eficace. In ziare a tiparit crucea cua cest mesaj: ,, Dupa o boala lunga si grava, a murit parohia
noastra. Inmormantarea va avea loc Duminica viitoare la ora 11.00, in biserica parohiala.”. Multi au citit mesajul cu stupoare si interes.
Curiozitatea i-a facut sa umple biserica. Pe la ora 10.30 nu mai gaseai nici un loc in biserica. La ora stabilita a inceput celebrarea. La
inceput, parohul le-a cerut credinciosilor sa treaca pe rand, sa se apropie de sicriu, pentru a vedea pentru ultima data parohia moarta.
Dupa care trebuia sa iasa din biserica pe usile laterale sis a se decida: ori sa se intoarca pe usa principal, ori sa plece acasa. Lumea a facut
cum a spus parohul. In tacere, s-au apropiat de sicriu, au privit inauntru, au iesit din biserica si din nou aceasta s-a umplut. Numai cativa
au plecat acasa.Ce anume au vazut acele persoane in sicriu ca s-au intors atat de multi in biserica? Fiecare s-a vazut pe sine insusi, pentru
ca in sicriu era asezata o oglinda. In felul acesta celbrarea de doliu s-a transformat intr-o celebrare de bucurie, pentru ca parohia moarta
s-a intors vie.

Cateheze pentru tineri: Duhul Sfant, editura Presa Buna, Iasi, 1998.
Page1

S-ar putea să vă placă și