Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECTIE

Profesor: DIOȘTEANU IRINEL


Data: 04. 04. 2023
Unitatea de învățământ: Scoala Gimnaziala „Barbu Ionescu” Urzicuța
Clasa a IV-a A
Disciplina: Religie ortodoxa
Unitatea de învățare: De la Florii la Învierea Domnului
Tema lecției: Femeile mironosiţe pe drumul Golgotei şi în Duminica Învierii
Tipul lectiei: Asimilarea de noi cunoștințe
Scopul lectiei: Însusirea de cunostinte despre Patimile, Moartea, Ingroparea si Invierea Mantuitorului Iisus Hristos; dezvoltarea capacitatii de traire
afectiva a elevilor fata de suferintele Mantuitorului

Competente generale:
G.3. Manifestarea valorilor si a cunostintelor religioase in propriile atitudini si comportamente;
G.4. Cooperarea cu ceilalti in rezolvarea unor probleme teoretice si practice in cadrul diferitelor grupuri;

Competente specifice:
S.3.3 Explicarea semnificatiei si a importantei sarbatorilor crestine pentru credinciosi;
S.4.3 respectarea traditiilor crestine referitoare la participarea credinciosilor la sfintele sarbatori;

Competente derivate:
D1-selectarea din textul dat a celor mai importante moment petrecute in Saptamana Patimilor;
1
D2-ordonarea in succesiune logica a evenimentelor petrecute in ziua de vineri;
D3- argumentarea importantei sarbatorii Invierii Domnului pentru crestini;
D4-prezentarea modului in care crestinii se pregatesc pentru aceasta mare sarbatoare;

Strategia didactica

1. Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, povestirea, auditia, lectura, stiu/ vreau sa stiu/ am invatat, eseul de 5 minute;
2. Mijloace de invatamant: fise de lucru, harta Israelului, icoane, Sfanta Scriptura, planse cu patimile Domnului;
3. Forme de organizare; frontal, pe grupe, individual;

Resurse
1. Oficiale:
 Programa scolara pentru disciplina religie ortodoxa, clasa a IV-a;
 Planificarea calendaristica orientativa, clasa a IV-a;
 Proiectarea unitatii de învatare: Viața comunității și sărbătorile creștine

2. Temporale
 Numar de lectii : 1
 Durata: 50 min.

3. Bibliografice:
 Biblia sau Sfanta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti, 1982.

2
 Cucos, Constantin, Educatie religioasa, Editura” Polirom”, Iasi 1999.
 Cucos, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat si grade didactice, Editura “Polirom” , Iasi, 1998.
 Muha, Camelia, Caiet de religie crestin-ortodox, pentru clasa a V-a , Editura “Sfantul Mina”, Iasi, 2009.
 Serbu,Pr. Prof. univ.Dr Sebastian, Metodica predarii religiei, Editura “Reintregirea”, Alba-Iulia, 2000.

SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Strategia didactica


crt. Etapele lectiei Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ Mijloace Forme de Evaluare
op. (min) procedee de inv. organizare
1. Momentul 1’  Salutul  Salutul
organizatoric  Rugaciunea  Rugaciunea
 Notarea absentelor
 Pregatirea pentru  Pregatirea
inceperea orei. pentru
inceperea orei.

3
2. Pregatirea elevilor 4’ Se adreseaza elevilor
pentru receptarea urmatoarele intrebari:
noilor c
unostinte -Ce sarbatoare mare se apropie? -Invierea Domnului
-Cum se mai numeste aceasta -Paste
sarbatoare?
-Ce inseamna Paste? -trecere
-De ce sarbatoreau evreii -Pentru a aprecieri
Pastele? comemora verbale
eliberarea de sub
robia egipteana si activitate
trecerea lor prin frontala
Marea Rosie. Conversatia
-Cum se numeste aceasta -Saptamana Mare
saptamana?

-De ce se numeste astfel? -Deoarece Mantuitorul


a patimit si a murit pe
cruce pentru
eliberarea noastra de
sub robia pacatului.
Se indica pe harta orasul
Ierusalim.

4
Precizarea Se anunta si se scrie titlul pe activitate
3. titlului si a 2’ tabla. Elevii noteaza data si explicatia frontala
competentelor Se precizeaza competentele titlul in caiete.
lectiei lectiei.

5
4. Transmiterea 25’ Se propune sa scrie pe fisa Elevii scriu. Stiu/vreau
noilor cunostinte ceea ce ei cunosc despre sa stiu/ am activitate
Patimile Domnului. invatat frontala
Elevii prezinta ceea
ce au scris

Pe table in prima coloana se


scrie ceea ce cunosc elevii
despre Patimile Domnului Elevii scriu pe caiete. Conversatia activitate
nostru Iisus Hristos. pe grupe apreciere
verbala

In a doua coloana se scriu Elevii propun


intrebari legate de lectie. intrebari.

Se da textul peferitor la Elevii citesc pe lectura


C1 Patimile Domnului spre a fi grupe textul propus
citit.
fise

6
Dupa citirea textului se Elevii completeaza activitate
completeaza coloana a treia. fisele. individuala

Fixarea Se citesc notiunile noi din Elevii citesc.


5. cunostintelor C2 10’ coloana a treia.
Elevii audiaza Apreciere
Se cere elevilor sa rezolve fragmentul propus. exercitiul fisa Activitate verbala
fisa propusa. pe grupe

Se corecteaza fisa oral. Elevii citesc.

7
6. Asocierea si
generalizarea
Elevii formuleaza CD audio
Se audiaza un fragment din invataturile si le scriu auditia
Prohodul Domnului. in caiete.

 Prin jertfa de
pe cruce
Se cere elevilor sa Mantuitorul
formuleze invataturile ne-a readus Activitate
C4 desprinse din lectie . posibilitatea frontala
Se cere elevilor sa prezinte dobandirii
ce trebuie sa faca un crestin Imparatiei lui
pentru a intampina cum se Dumnezeu.
cuvine aceasta sarbatoare.  Prin credinta
in Hristos si
fapte bune
fiecare dintre
C3 Se cere elevilor sa noi ne
argumenteze importanta mantuim.
patimilor si Invierii
Domnului Activitate
Cartea Hrana frontala

8
Se citeste elevilor poezia duhovniceasca
“Bucuria Maicii Domnului Elevii asculta.
de Sfanta Inviare” Sf. Ioan
Iacob (anexa 2)
Elevii scriu un lucru Eseul de 5
5 Se propune eseul de 5 nou invatat si un lucru min.
minute. neinteles/ nelamurire.

6. Aprecierea 1’ Se fac aprecieri generale si


activitatii individuale privind pregatirea Elevii asculta Activitate
elevilor petru lectie. aprecierile facute de frontala
profesor.
Se noteaza elevii care au
participat la lectie.
7. Precizarea temei 1’ Se indruma elevii sa participe Elevii asculta cu atentie conversatia Activitate
pentru acasa la Prohodul Domnului din frontala
Vinerea Mare.

9
8. Incheierea 1’  Rugaciunea Rugaciunea
activitatii  Salutul

Salutul

10
STIU

Scrie notiunile pe care tu le cunosti in legatura cu Patimile Domnului


....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................

11
ESEUL DE 5 MINUTE

Scrie un lucru nou invatat de tine astazi la lectie

....................................................................................................................................................................................................................

Scrie ceea ce nu ai inteles / nelamurire

....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................

12

S-ar putea să vă placă și