Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 2022
Profesor: Bechir Ileana
Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic „George St. Marincu” Poiana Mare
Clasa: a VI-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învățare: Dumnezeu Se face cunoscut omului
Titlul lecției: Iisus Hristos, Mântuitorul lumii
Tipul lecției: transmitere și însușire de cunoștințe

Competențe generale:

C. G. 1. Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestari ale


credinței
C. G. 2. Manifestarea unui comportament moral, în viața personală și în societate, în acord cu valorile
religioase

Competențe specifice:

C.S. 1.1. Prezentarea cronologică a principalelor evenimente din viața și activitatea Mântuitorului
Iisus Hristos, pe baza textelor biblice;
C.S. 1.3. Selectarea de informații adecvate din surse diverse și cu mijloace variate, pe teme de
relevanță moral-religioasă;
C.S. 2.1. Prezentarea unor modele spirituale, pe baza textelor biblice, religioase, literare studiate.

Competenţe derivate:
a) Cognitiv- formative
C. 1 – consolidarea cunoștințelor despre viața și activitatea Mântuitorului;
C. 2 – precizarea evenimentelor din Săptămâna Patimilor;
C. 3 – formarea unei atitudini şi convingeri pozitive faţă de grija lui Hristos pentru oameni şi faţă de
oameni;
b) Afectiv atitudinale:
C. 4. - participarea la slujbele religioase ale comunității și Bisericii;
C. 5. - participarea activă la lecţie;
c) Psiho-motorii:
C. 6. - păstrarea unei poziţii corecte în timpul rugăciunii, dar şi în timpul orei;
C. 7. - realizarea în mod corect a semnului Sfintei Cruci.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversația, exercițiul, observarea dirijată, metoda „știu- vreau să
știu-am învățat,
explicația, metoda exploziei stelare
2. Mijloace de învățământ: Biblia, Manual pentru clasa a VI-a, caietul elevului, fișa de
lucru, icoana
3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală și activitate frontală.

Resurse
Oficiale: 1. Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a VI-a;
2. Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a;
3.Unitatea de învățare –Dumnezeu Se face cunoscut omului.
Temporale: număr de lecţii – 1
durata – 50 min
Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii
Ortodoxe Române, București 1982.
2. Cristian Alexa, Sorina Ciucă, Dragoș Ioniță, Mirela Șova, Religie –cultul ortodox,
Editura Didactică și pedagogică, București, 2020
3. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura „Polirom”, Iași, 1999.
4. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade
didactice, Editura „Polirom", Iași, 1998.
5. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării
religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.

SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Etapele lectiei Comp. Activitatea profesorului Activitatea elevului Mijloace și metode
crt. derivate

1 2 3 5 6 7

- salutarea elevilor - elevii răspund la salut Exercițiul de rugăciune


1. Momentul - rugăciunea „Tatăl nostru” - elevii rostesc rugăciunea
organizatoric - notez absențele și realizez -elevii se pregatesc pentru lecție
managementul clasei pentru începerea
activității didactice care urmează să se
desfășoare

Pregătirea Profesorul va adresa elevilor câteva -Elevii răspund:


elevilor pentru întrebări din lecția anterioară: Conversația
2. receptarea Rugăciunea „Tatăl nostru”:
noilor -Ce model desăvârșit de rugăciune ne-a -Rugăciunea „Tatăl nostru”.
cunoștințe lăsat Domnul nostru Iisus Hristos?
-Cum se mai numește aceasta? -Rugăciunea Domnească
-Ce cuprinde rugăciunea Tatăl nostru? -o invocare, șapte cereri și o
doxologie.
-Când se rostește aceasta? -Ori de câte ori simțim nevoia să
ne rugăm (în orice împrejurare a
vieții).
Anunțarea Profesorul propune elevilor spre -Elevii rezolvă rebusul, cu
titlului și a rezolvare un rebus. ajutorul profesorului, descoperind Explicația
3. obiectivelor astfel o parte din titlul noii lecții.
lecției Se anunță și se scrie pe tablă titlul noii - Elevii ascultă cu atenție și
lecții : Iisus Hristos, Mântuitorul notează în caiete.
lumii .
Se precizează obiectivele lecției.

Mântuitorul Hristos i-a învățat pe


oameni cu blândețe și autoritate - Îşi notează informaţiile noi pe
4. Comunicarea / dumnezeiască. caiete. Explicația
însușirea C1 Evenimentele din Săptămâna Patimilor:
noilor -duminică (cu o săptămână înainte de
cunoștințe Paști): Intrarea Domnului în Ierusalim;
-miercuri: Iuda Iscarioteanul il vinde pe
C2 Domnul Iisus Hristos pentru 30 de
arginți;
-joi:- Cina cea de Taină – instituirea
Sfintei Taine a Împărtășaniei;
 rugăciunea din
Grădina Ghetsimani
 prinderea lui Iisus

C3 -vineri: - judecarea și condamnarea


lui Iisus
C4 -patimile
-răstignirea și moartea pe
Cruce
-duminică: Învierea Domnului

- Profesorul oferă spre rezolvare


Fixarea C1 elevilor o fișă de lucru (anexa 3) ce se Elevii rezolvă fișa în timpul Metoda exploziei stelar
și rezolvă prin metoda exploziei stelare. acordat.
sistematizarea C2 În centru este cuvântul „respect”, iar pe
noilor lângă sunt întrebări legate de subiect
cunoștințe C3 ( ce…, cine…., când…, de ce…., Conversația
6.
unde…..) -Elevii formulează răspunsurile și
C4 - Profesorul verifică oral rezolvarea răspund la întrebări.
fișei.
- Profesorul adresează elevilor
„întrebările cu tâlc” de la pg. 61 din
manualul de religie.
7. Asocierea, Profesorul solicită elevilor să rezolve Elevii rezolvă exercițiile. Exercitiul
generalizarea exercițiile de la Condeiul priceput, pg. -Elevii numiți răspund la
și aplicarea 61 din manual. Apoi solicită citirea rezolvarea exercițiilor si Conversația
cunoștințelor textului de la „Ancore ale credinței” și întrebărilor.
răspunderea la întrebări. Elevii aleg balonul, îl umflă și
Profesorul va oferi dintr-un coșulet scriu pe el.
O4 baloane mici. Va solicita elevilor să
scrie cuvântul-cheie care descrie
schimbarea de ar avea nevoie.

8. Precizarea și Profesorul precizează tema pentru - elevii notează și primesc


explicarea acasă: citirea Lecturii de la pg. 62. explicații referitor la modul în Explicația
temei pentru care vor rezolva tema
acasă
Aprecierea Se fac aprecieri generale și individuale - elevii ascultă aprecierile
activității privind pregătirea elevilor cât și făcute de profesor Explicația
9. elevilor implicarea lor în predarea noilor
cunoștințe.

10. Încheierea - rostesc rugăciunea împreună cu - elevii rostesc rugăciunea și Exercițiul de rugăciun
activității elevii, salut și ies din sala de curs. răspund la salut

S-ar putea să vă placă și