Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE LECŢIE

SĂRBĂTORILE RELIGIOASE – MOMENTE DE BUCURIE SFÂNTĂ


CLASA a III-a
Şcoala Gimnazială Însurăţei
Disciplina: Religie ortodoxă
Clasa: a III-a
Data: 20.03.2013
Profesor : Şerbănescu Mariana
Unitatea de învăţare: Să-L cinstim pe Dumnezeu
Titlul lecţiei:.Sărbătorile religioase – momente de bucurie sfântă
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 50'
Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
a) cognitive

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:


01 - având la dispoziţie materialul didactic să motiveze cinstirea lui Dumnezeu, a Maicii Domnului, a îngerilor, a Sfinţilor şi
a Sfintei Cruci fără ajutorul profesorului
02 - pe baza materialului didactic să recunoască sărbătorile închinate lui Dumnezeu, Maicii Domnului dintr-o enumerare de
sărbători dând cel puţin un exemplu pentru fiecare categorie
03 – cu ajutorul cunoştinţelor anterioare să argumenteze cinstirea zilei de Duminică fără ajutorul profesoruli
04 - având la dispoziţie materialul didactic să elaboreze individual un „ciorchine" cu sărbătorile creştine, folosind iconiţe ce
reprezintă praznicele împărăteşti, icoanele sfinţilor cunoscuţi de ei fără ajutorul profesorului

b) afective
OA1 – să participe cu interes şi cu plăcere la lecţie
OA2 - să participe la Sfânta Liturghie în duminci şi în sărbători;

c)psiho – motrice
OP1 – să respecte ţinuta în bancă
OP2 – să deprindă o poziţie corectă la rugăciune

2
Strategia didactică
1. Metode şi procedee : explicaţia, argumentarea, conversaţia, exerciţiul, metoda ciorchinelui, jocul didactic , demonstraţia
cu substitute
2. Mijloace de învăţământ: iconiţe, icoane ce înfăţişează praznicele împărăteşti, icoane ce înfăţişează sfinţi îngeri, icoane ce
înfăţişează sărbători în cinstea Sfintei Cruci, lipici, fişa de lucru cu ciorchinele , videoproiector
3. Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală, activitate pe grupe şi activitate individuală.

Resurse :
• Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a lll-a ;
• Planificarea calendaristică orientativă;
• Proiectarea unităţii de învăţare.

Bibliografie:
1. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura
„ Polirom", laşi, 1998.
2. Mocanu, Elena, Muha, Camelia, Caiet de religie creştin- ortodoxă clasa a lll-a, Editura „Sfântul Mina", laşi, 2009.
3. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.

3
Scenariul didactic

Metode Mijloace Forme de


Nr. Etapele Ob.
Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului şi proce- de învă- organi- Evalua-re
crt. lecţiei op.
dee ţământ zare
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
- Profesorul salută elevii - Elevii raspund la salut. Conver-
- Rosteşte rugăciunea cu elevii - Spun rugăciunea satia
- Notează absenţele - Se pregătesc pentru
- Realizează managementul clasei începerea lecţiei
Momentul pentru începerea lecţiei
1. 2'
organiza- Sfântul zilei –
toric Sfintii mucenici ucisi in Manastirea Sfantul
Sava cel Sfintit;

Se verifică lecţia anterioară : Fiecare echipă rezolvă Fise de Aprecieri


«Sfintele slujbe». Elevii sunt sarcina de lucru şi prezintă lucru verbale
Verifica- împărţiţi în patru echipe şi fiecare răspunsul în faţa întregii
rea echipă are de rezolvat o sarcină de clase. Joc Activitate
2. 5'
cunostinte- lucru (elevii o primesc intr-un plic de didactic pe echipe
lor culoarea centrului lor). (Anexa nr. 1).

3. Captarea 3’ Spunand raspunsul corect al - Elevii răspund la


atentiei ghicitorii vom afla despre ce vom ghicitoare: Activitate Aprecieri
invata astazi: frontală verbale
Ziua intai a saptamanii

4
Este pentru noi crestinii Este duminica.
Ziua sfanta, cand Hristos Conver-
Intre cei vii S-a intors. satia

Da este ziua de duminica, iar


duminica noi nu lucram pentru ca
este sarbatoare.
Despre sarbatorile religioase vom
invata astazi

Profesorul scrie pe tablă titlul lecţiei:


,, Sarbatorile religioase’’
Anuntarea O1 Precizare: Activitate
obiective- O2 Cu siguranta nu ai fost la scoala in Argumen- frontala
4. lor si a O3 2’
ziua sarbatoririi Nasterii Domnului. - Elevii asculta cu atentie tarea
titlului O4
Te-ai intrebat insa vreodata ce
lectiei noi trebuie sa faca un adevarat crestin
intr-o zi de sarbatoare religioasa? Sa
descoperim impreuna.

5. Comunica- O1 20’ Pentru atingerea obiectivelor, elevii - Elevii asculta explicatiile Conversaţia Activitate Aprecieri
rea noilor O2 vor urmări o prezentare ppt în ceea date de profesor. frontală verbale
cunostinte O3 ce priveşte sărbătorile şi împărţirea
O4
lor.
Profesorul le explica ce sunt
sarbatorile religioase, ce trebuie sa
faca crestinii in zilele de sarbatoare,
care este sarbatoarea saptamanala a
crestinilor, cum se pot imparti Explicatia
sarbatorile in functie de importanta
5
lor.

Profesorul scrie pe tabla impartirea - Elevii scriu in caiete ce


sarbatorilor: scrie profesorul pe tabla.
- sarbatori domnesti sau praznice
imparatesti( sunt cele inchinate
Persoanelor Sfintei Treimi, si cele
inchinate Maicii Domnului, precum
si sarbataorea Inaltarii Sfintei Cruci) - Elevii privesc icoanele
- sarbatorile sfintilor ingeri
- sarbatorile sfintilor
_ Profesorul le arata icoanele cu icoanele
sarbatorile respective.
6. Fixarea 10’ Profesorul anunţă realizarea unei Jocul Apreci-eri
cunostinte- lucrări prin joc. Elevii trebuie să - Elevii realizeaza didactic Activita-te verbale
lor formeze un „ciorchine" cu ciorchinele . icoanele frontală
sărbătorile creştine, folosind iconiţe
cu praznice împărăteşti, cu sfinţi, cu
sfinţii îngeri, cu Sfânta Cruce.
- Profesorul prezintă sarcinile pe care
elevii le au de îndeplinit:
1. Ciorchinele se realizează prin
lipirea unei iconiţe în dreptul
sărbătorii corespunzătoare.
7. 2. După 10 min. elevii vor expune Metoda Fisa cu
lucrările in fata clasei.(vor lucra in ciorchine ciorchine
4’ echipa) lui le
Activita-te
Anexa 2 individual
Asocierea, a
generalizar
ea
O3

6
- Se citeste poezia ,, Dumineca” de - Elevii citesc poezia.
George Cosbuc.
O4
Dumnezeu a cuvantat :
Sapte zile-n saptamana
Eu v-am dat.
Sase zile-s de lucrat,
Dar a saptea sa va fie
Sfanta cum mi-a fost si mie!
Sase zile vei munci
Pentru painea ta de hrana;
Dar o zi, - Elevii raspund la
Omule, vei odihni. intrebari
Dandu-mi, ce Mi se cuvine,
Ma vei preamari pe Mine!
- Profesorul pune cateva intrebari:
- Despre ziua de duminica.
- Despre ce zi se vorbeste in poezie?
- Sa mergem la biserica, sa Activitate
- Ce trebuie sa facem intr-o zi de
ne rugam, sa ne odihnim si frontala Aprecieri
sarbatoare? sa-i cinstim pe sfintii pe verbale
Exercitiul
care-i sarbatorim.
O1 - Rugandu-ne la Ei toti,
- Cum putem sa-L cinstim pe ducandu-le flori..
Dumnezeu? Dar pe Maica
Domnului? Dar pe sfinti?
8.
2’ ,, Stabileste asemanari si deosebiri
Evaluarea intre o zi de sarbatoare, alta decat cea
religioasa( de ex. ziua de nastere, Elevii rezolva cerintele exercitiul
Activitate
ziua nationala) si o zi de sarbatoare date de profesor. frontală si
religioasa individuala
- Vor fi notati elevii care se Explicatia
evidentiaza.

7
- Profesorul anunţă şi explică tema
pentru acasă:
„- Redactaţi o compunere cu titlul
Elevii ascultă indicaţiile
Sărbătoarea ... în familia mea.
Precizarea date de profesor.
şi
9. explicarea
1’
temei
pentru
acasă

Încheierea - Rugăciunea de la sfârşitul lecţiei e - Elevii rostesc rugăciunea


10. 1’
activităţii rostită împreună cu elevii împreună cu profesorul

OGLINDA TABLEI (CAIETULUI)

Data __________

Sărbătorile religioase sunt anumite zile din timpul anului închinate cinstirii cinstirii sfinţilor , îngerilor , Maicii
Domnului , Sfintei Cruci , Persoanelor Sfintei Treimi .

Impartirea sarbatorilor:
- sarbatori domnesti sau praznice imparatesti( sunt cele inchinate Persoanelor Sfintei Treimi, si cele inchinate Maicii
Domnului, precum si sarbatoarea Inaltarii Sfintei Cruci)
- sarbatorile sfintilor ingeri
- sarbatorile sfintilor

8
Anexa nr. 1:
Echipa nr. 2

Având la dispoziţie următoarele imagini (imagini cu Hristos, cu Maica Domnului, cu sfinti, cu ingeri, cu Sf. Cruce), precizaţi ce sunt sfintele slujbe şi
pe cine cinstim prin acestea.

Echipa nr.1

Completaţi pe fişa primită denumiri de sfinte slujbe, ajutându-vă de imaginile respective. (imagini de la diverse slujbe).

9
Echipa nr. 3

1. Completează cuvintele care lipsesc din propoziţiile următoare:

Sfintele slujbe se săvârşesc în zi de ......................................şi în zile cu mari .........................................creştine precum şi în alte ocazii cum ar
fi .................................................
1. Incercuieste enunturile care conţin numai informaţii adevărate.
 La Biserica ma joc in timpul Liturghii
 In fiecare Duminica merg la Sfanta Liturghie , ma rog, ascult in liniste cuvintele preotului
 Merg in fiecare Duminica Biserica pentru a ma intalni cu colegii ca sa stam de vorba
 Ma duc la Bisrica cu Hainele pline de praf
 Trebuie sa observ ce fac toti oamenii din biserica
 Trebuie sa intru in liniste in Bisrica
 Ma duc la Biserica cu cea mai scurta fiusta si sora mea cea mai mare merge imbracata in pantaloni si cu capul descoperit
 Trebuie sa ascult tot ceea ce spune preotul

Echipa nr. 4

10
Formulaţi câteva îndemnuri prin care să-i determinaţi pe colegii voştri să participe la sfintele slujbe (vorbiţi-le despre importanţa sfintelor slujbe,
despre ceea ce primi noi prin sfintele slujbe de la Dumnezeu).

Anexa 2

11
13
14
Anexa 3

Stabiliţi asemănările şi deosebirile intre o zi de sarbatoare, alta decat cea religioasa( de ex.
ziua de nastere, ziua nationala) si o zi de sarbatoare religioasa

Sărbătoare religioasă Sărbătoare non -religioasă

Stabiliţi asemănările şi deosebirile intre o zi de sarbatoare, alta decat cea religioasa( de ex.
ziua de nastere, ziua nationala) si o zi de sarbatoare religioasa

Sărbătoare religioasă Sărbătoare non -religioasă

15
16

S-ar putea să vă placă și