Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

A. ALGORITM INTRODUCTIV

ȘCOALA:

DATA:

CLASA: a II-a

PROPUNĂTOR:

ARIA CURRICULRĂ: Consiliere şi orientare

OBIECTUL: Dezvoltare personală

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Călători pe aripile imaginaţiei

SUBIECTUL: Tradiţii şi obiceiuri de Paşte

TIPUL LECȚIEI: lecție mixtă

OBIECTIV FUNDAMENTAL:

Cunoaşterea şi stimularea interesului pentru respectarea tradiţiilor şi obiceiurilor de Paşti;

COMPETENȚE GENERALE:

DEZVOLTARE PERSONALĂ

1. Manifestarea interesului pentru autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine şi faţă de


ceilalţi;

2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi;

COMPEȚE SPECIFICE VIZARE:

1.1.Stabilirea unor asemănări şi deosebiri între sine şi ceilalţi, după criterii simple;

2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare active;

2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi;


COMPETENȚE SPECIFICE INTEGRATE:

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

1.1.Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate;


1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat;

ARTE VIZUALE ŞIABILITĂŢI PRACTICE

2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi
tehnici accesibile;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- să identifice mesajul transmis de text;

O2- să decoreze ouăle de Paşte, folosind cel puţin trei culori diferite;

O3- să enumere cel puţin trei tradiţii de Paşte;

O4- să participe cu interes la joc, respectând regulile;

STRATEGII DIDACTICE:

RESURSE PROCEDURALE:

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, expunerea, observaţia,


exercițiul;

RESURSE MATERIALE: tablă smart, laptop, videoproiector, PPT, ouă din polistiren,
tempera, pensule;

RESURSE ORGANIZATORICE:

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individula, în grup

RESURSE UMANE: 17 elevi

RESURSE DE TIMP: 45 minute


FORME ȘI STRATEGII DE EVALUARE:

a) evaluare formativă ( observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri


verbale)
b) evaluare de proces
c) evaluare de produs (aprecieri verbale, autoevaluare)

BIBLIOGRAFIE:

1. Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală clasele pregătitoare, I- a și a


II- a, Ministerul Educației Naționale, București, 2013
2. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română clasele pregătitoare,
I- a și a II- a, Ministerul Educației Naționale, București, 2013
3. Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale şi abilităţi practice clasele
pregătitoare, I- a și a II- a, Ministerul Educației Naționale, București, 2013
A. DEMERSUL DIDACTIC

Strategia didactică
Nr. Secvențele Ob. Metode și
Conținutul instructive- educativ Mijloace de Mod de Evaluare
Crt. pedagogice op procedee
învățare organizare
didactice
1. Momentul Asigur condițiile necesare desfășurării în Frontal
organizatoric bune condiții a lecției solicitând elevilor să
pregătească materialele necesare, să-și corecteze
poziția în bancă și să păstreze ordinea și disciplina.

2. Verificarea Se poartă o discuţie despre lecţia anterioară: Frontal Analiza şi


cunoştinţelor “Lucrez apoi mă relaxez”. Conversaţia aprecierea
teoretice şi a -Cum vă relaxaţi voi într-o zi? răspunsurilor
temei pentru -Dar la sfârşitul săptămânii?
acasă -Ce activităţi fizice desfăşuraţi voi în familie?

3. Pregătirea Învățătoarea citește copiilor Legenda Frontal Observarea


psihologică O1 Iepuraşului de Paşte, în timp ce ei o urmăresc pe Laptop sistematică a
videoproiector. Videproiector comporta-
( ANEXA 1) mentului elevilor
Are loc o scrurtă discuție despre sărbătorile
Pascale,
cu întrebări precum:
-Ce sărbătorim noi de Paşti? Conversaţia
-Cum ne pregătim pentru această sărbătoare?

4. Anunţarea Obiectivele lecției vor fi formulate pe înțelesul Frontal


subiectului şi copiilor.
a obiectivelor Anunţ elevii că, astăzi, vom învăţa despre trandiţii
şi obiceiuri de Paşte.

5. Transmiterea/ Învăţătoarea prezintă elevilor câteva tradiţii şi Observarea


însuşirea obiceiuri populare româneşti de Sfintele Paşti. sistematică a
noilor 1.Semnificaţia sărbătorii de Paşte Frontal comportamentului
cunoştinţe Cunoscută și sub denumirea de Învierea Expunerea Laptop elevilor
Domnului, sărbătoarea de Paște comemorează
Învierea lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Videoproiecto
după răstignirea Sa din Vinerea Mare. Explicaţia r
2.Tadiţii şi obiceiuri
O3 PPT
Slujba de Înviere

Majoritatea creștinilor merg la Biserică de Paște. Frontal


Unele biserici organizează slujba de Înviere la
miezul nopții, înainte de Prima Zi de Paște. Alte
biserici organizează o slujbă în dimineața zilei de
Paște, după răsărit.

Ouăle de Paşte
Observarea
Cel mai răspândit obicei de Paște este vopsirea de sistematică a
ouă roșii. Frontal comportamentului
Deși la început ouăle se vopseau doar cu culoarea Expunerea elevilor
roșie, în prezent există o mulțime de culori și Laptop
ornamente cu care se pot picta și decora ouăle de

O3 Paște. Explicaţia Videoproiecto


Masa de Paşte r

În Ziua de Paște oamenii servesc masa în familie,


bucurându-se împreună de această sărbătoare PPT

frumoasă. Ei ciocnesc ouăle de Paște și savurează


preparatele tradiționale.

Preparate tradiţionale de Paşte


În România, majoritatea oamenilor mănâncă ouă
Frontal
roșii, drob, carne de miel, pască, cozonac și alte
preparate tradiționale.
Mielul este simbolul Mântuitorului, care s-a
sacrificat pentru a salva omenirea.

Decoraţiuni şi felicitări de Paşte


Pentru a sărbători Paștele, creștinii obișnuiesc să
decoreze casa cu diferite aranjamente și
Observarea
ornamente în formă de ouă de Paște, flori de
Expunerea Laptop sistematică a
primăvară, iepurași sau coșulețe colorate cu ouă
Frontal comportamentului
și verdeață.
Videoproiecto elevilor
(anexa 2)
Explicaţia r

PPT

6. Fixarea Decorare ouă de Paşte. Individual Observarea


cunoştinţelor O2 Se impart elevilor materialele: ouă din polistiren, Ouă din sistematică a
pensulă, tempera. polistiren, comporta-
pensule, mentului elevilor
tempera
Aprecieri verbale
Laptop, table
smart, video-
Învăţătoarea prezintă lucrarea model, apoi explică
Observaţia proiector
elevilor modul de realizare a ouălor de Paşti.
Asigur fondul muzical- cântece de primăvară. Explicaţia
7. Evaluare/ Joc:“Spune ce vezi”
aprecieri – Se împarte colectivul de elevi în două grupe. Explicaţia PPT Pe grupe Aprecieri verbale
criterii O4 Învăţătoarea prezintă elevilor mai multe imagini.
Din imaginile prezentate doar o mică parte va fi Jocul didactic
vizibilă.
Elevii trebuie să gicească obiectele care sunt
illustrate în imagini.
Echipa care ghiceşte correct cele mai multe
imagini este declarant câştigătoare.
Ex: PPT

Jocul didactic Pe grupe

Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
Jocul didactic PPT Pe grupe

8. Tema pentru Cadrul didactic propune elevilor să realizeze o Explicaia


acasă. listă cu obiceiuri şi tradiţii ale rromilor de Paşte;
Indicaţii
pentru studiul
individual
9. Încheierea Se fac aprecieri globale și individuale cu caracter Recompense Aprecieri verbale
lecţiei motivant privind participarea elevilor la
lecție.

S-ar putea să vă placă și