Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:
Data:
CLASA: a III-a
UNITATEA ŞCOLARĂ:
DISCIPLINA: RELIGIE ORTODOXĂ
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Marile sărbători creștine
LECŢIA: Nașterea Domnului

TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: recapitulare si consolidare


DURATA: 50 minute
Scopul lectiei: consolidarea cunostintelor despre Nasterea Mantuitorului Iisus Hristos si a trairii bucuriei Craciunului cu traditii romanesti.

Competente generale:
CG1-Cunoasterea lui Dumnezeu ca fundament al mantuirii si desavarsirii omului.
CG2-Utilizarea adecvata a limbajului din sfera valorilor religioase in diferite contexte de comunicare.
Comprtente derivate:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
CD1 - sa precizeze locul, timpul Nasterii Domnului;
CD2 - sa explice participarea intregii naturi la nasterea Mantuitorului Hristos;
CD3 - sa aseze in succesiune logica ,evenimentele Nasrterii Domnului;
CD4 - sa enumere traditiile si obiceiurile crestine romanesti ;

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, interpretare muzicală;
2. Mijloace de invatamant: fise de lucru, videoproiector,Biblia, Icoana Nașterii Domnului, coală flipceart, culori.
3. Forme de organizare a activitătilor: activitate individuala, frontala, pe grupe.

1
Resurse:
1.Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IV-a;
Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IV-a;
Proiectarea unităţii de învăţare: Marile sarbatori crestine
2.Temporale: număr de lecţii: 2
durata: 50'

3 Bibliografice:
1. Biblia sau Sfanta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti 1982.
2. Cucos, Constantin, Eductia religioasa, Editura „Polirom”, Iasi, 1999.
. 3. Opris, Dorin, Opris, Monica, Metode active de predare învatare. Modele şi aplicatii la religie , Editura „Sf. Mina”, Iasi, 2009.

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele lectiei Continutul instructiv-educativ Metode Mijloace de Forme de Evaluare


crt. si procedee învaţamant organizare

1 2 5 6 7 8 9

- Salutul,
1. Momentul - Rugaciunea, Activitate
organizatoric - Notarea absentelor frontala

Pregătirea
aperceptivă a Icoana Activitate
elevilor Explicatia Nașterii frontala
- Se prezinta elevilor Icoana Nașterii Domnului. Domnului
2.

- Se solicită acestora să descrie personajele din imagine.


Exercitiul Biblia Aprecieri
Activitate verbale

2
individuala

Exercitiul
- Elevii privesc imaginile reamintindu-si cunostintele din anii anteriori

Actualizarea Se adreseaza elevilor urmatoarele intrebari:


3. cunoștințelor -Ce sarbatoare mare se apropie? Videoproiec Activitate
anterioare -Nasterea Domnului. Explicatia tor frontala
-Cum se mai numeste aceasta sarbatoare?
-Craciunul.
-Cum ne pregatim ca sa intampinam aceasta sarbatoare?
- rugaciune,fapte bune, spovedanie și împărtășanie.
-Unde s-a născut Iisus Hristos?
-În Betleem.
-Ce a apărut pe cer deasupra ieslei unde S-a născut Iisus?
- O stea.
- Pe cine a condus steaua?
- Pe cei trei magi.
-Ce daruri i-au adus magii pruncului Iisus?
- Aur, smirrnă și tămâie.
-Cum vestesc copiii Nașterea Domnului?
- Prin colinde.
-Cine era rege în Iudeea?
- Irod

- - Elevii au fost împărțiți în patru grupe de câte 7 elevi în funcție de inteligența


dominantă a personalității lor (am proiectat activitatea folosind Teoria inteligențelor
multiple asigurând o diferențiere a instruirii pentru fiecare elev centrată pe diferite Activitate
tipuri de inteligență; aplicarea acestei teorii presupune lucruri pe grupe făcând în Explicatia pe grupe
prealabil o testare cu ajutorul d-nei învățătoare pentru identificarea inteligențelor
dominante ale personalității acestora).
- Pentru bucuria și încântarea copiilor grupele au primit denumiri prin tragerea la
Desfășurarea sorți astfel:
4. activității Grupa I, a steluțelor a primit ca sarcină compunerea unor versuri cu tema Nașterea Anexa 1.
Domnului folosindu-se și de următoarele cuvinte: copii, bucurii, Hristos, bucuros,
Crăciun, Ajun (anexa 1). Exercitiul
Grupa a II-a, a îngerașilor a avut de completat un rebus obținând pe verticală Anexa 2
cuvântul Crăciun (Anexa 2). rebus

3
Grupa a III-a, a magilor a primit ca sarcină realizarea unei scurte compuneri cu Anexa 3
titlul Nașterea Domnului (Anexa 3). Exercitiul
Grupa a IV-a, a păstorilor a avut de realizat un desen cu tema Nașterea Domnului Anexa 4
(Anexa 4).
- Timp de lucru 30 minute.

- Se cere elevilor, după expirarea timpului de lucru să-și desemneze un lider al Exercitiul
5. Asocierea si echipei care va prezenta lucrarea pe care au realizat-o.
generalizarea
Activitate Aprecieri
- O vor lipi pe o coală flipceart. Conversatia
pe grupe verbale

- Va rezulta un afiș de Crăciun prin care își exprimă bucuria trăirii acestei sărbători. Explicatia

- Se fac aprecieri generale si individuale privind atat pregatirea elevilor cât si Aprecieri
6. Aprecierea implicarea lor la lecție. verbale
activitatii - Se noteaza elevii pentru participarea la lectie.
- Elevii asculta aprecierile facute de profesor ;

Precizarea - Se anunta si explica tema pentru acasa:


7. temei pentru Prezentați datini și obieceiuri de Crăciun din zona noastră. Explicatia
acasa

8. Incheierea - Se rosteste rugaciunea impreuna cu elevii,


activitătii

4
ANEXA 1

Compuneți câteva versuri cu tema Nașterea Domnului folosindu-vă și de următoarele cuvinte: copii, bucurii, Hristos,
bucuros, Crăciun, Ajun.

5
ANEXA 2 A

1. Au adus ca daruri aur, smirna si tamaie (magi sau……);


2. Numele Maicii Domnului;
3. Anotimp ul alb
4. Bucuria Nasterii Domnului este vestita prin….
5. A poruncit sa fie ucisi toti pruncii mai mici de doi ani;
6. Acolo s-a nascut Mantuitorul;
7. Au vestit pastorilor nasterea Domnului;

A-B SARBATOAREA NASTERII DOMNULUI SAU……………………

Au adus ca daruri aur, smirna si tamaie (magi sau……); crai


Numele Maicii Domnului; Maria
Anotimp ul alb iarnă
Bucuria Nasterii Domnului este vestita prin…. colinde
A poruncit sa fie ucisi toti pruncii mai mici de doi ani; Irod
Acolo s-a nascut Mantuitorul; staul
Au vestit pastorilor nasterea Domnului; ingeri

A-B SARBATOAREA NASTERII DOMNULUI SAU…………………… CRACIUN

6
ANEXA 3

Realizați o scurtă compunere intitulată Nașterea Domnului.

7
ANEXA 4

Ilustrează printr-un desen un obicei legat de Crăciun.

S-ar putea să vă placă și