Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Văzut
13.12.2020

Propunător: Voicu Dragoș-Ioan


Data: 14.12.2020
Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Mihai Eminescu” Iași
Clasa: a VI-a C
Disciplina: Religie
Domeniul de conținut: Viața comunității și sărbătorile creștine
Subiectul lecției: Tradiții de Crăciun
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției: dobândirea unor cunoștințe atât despre Nașterea Domnului, cât și despre
tradițiile noastre moștenite de-a lungul timpului

Competențe specifice:
CS3.1: Analizarea unor moduri de manifestare a diversității religioase în viața personală, a
grupurilor de apartenență, a comunității;
CS3.2: Asumarea unor responsabilități față de sine şi față de ceilalți, prin raportarea la
valorile moral religioase;
CS3.3: Analizarea rolului diferitelor sărbători şi tradiții religioase în viața personală şi a
comunității, cu identificarea de elemente de specificitate pentru diferite comunități;

Competențe derivate:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili de:


CD1- înțelegerea importanței sărbătorii Nașterii Domnului ca fundament al
tradițiilor de Crăciun ;
CD2 - identificarea tradițiilor de Crăciun ;
CD3 – conștientizarea valorilor tradițiilor românești;
CD4 – relatarea tradițiilor de Crăciun în viața fiecăruia.
Strategia didactică:

1 Metode și procedee: conversația, explicația, observația dirijată, lectura, jocul didactic;

2. Mijloace de învățământ: icoana Nașterii Domnului, Sfânta Scriptură,


https://romanialibera.ro/actualitate/proiecte-locale/tinerii-din-apuseni-merg-cu-irozii-pentru-
a-prevesti-nasterea-domnului--81686 , https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VI-
a/Religie%20Cultul%20Ortodox/EDP/#p=81
https://wordwall.net/resource/6770293/nasterea-si-copilaria-lui-iisus-hristos ,

3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, activitate individuală;

Resurse:
1.Oficiale :
 Programa școlară pentru disciplina Religie, clasa a VI-a;
 Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a;
 Proiectarea unității de învățare;
 Manual de Religie-cultul ortodox, clasa a VI-a;

2. Temporale:
 număr de lecții: 1
 durata: 50 minute

3.Bibliografice:

 Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al


Bisericii Ortodoxe Române, București 1982;
 Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura „Polirom”, Iași,1999;
 Șebu, Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării
religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba Iulia, 2017.
Scenariul didactic

Nr. Metode Mijloace


Timp Forme de
crt Etapele lecției CD Conținutul instructiv-educativ și de Evaluare
(min) organizare
. procedee învățământ
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Momentul 2 Salutul
organizatoric Rugăciunea Tatăl nostru conversația
Notarea absențelor
Pregătirea pentru începerea orei
2. Verificarea 5 -Despre ce lecție ați discutat ora trecută ? (…despre
cunoștințelor Înălțarea Domnului) activitate aprecieri
din lecția anterioară -Ce s-a întâmplat mai exact la Înălțarea Domnului? conversația individuală verbale
(…Mântuitorul Hristos S-a înălțat cu trupul la cer)
Avem vreo tradiție mai specială, legat de salut? Cum
ne salutăm între noi? (…Hristos S-a Înălțat)
3. Pregătirea elevilor 1 Prezint elevilor icoana Nașterii Domnului și adresez observația
pentru receptarea următoarea întrebare: dirijată Icoana activitate aprecieri
noilor cunoștințe Ce alt eveniment important din viața Mântuitorului Nașterii frontală verbale
Hristos vedeți în această icoană ? conversația Domnului

4. Anunțarea titlului și a 3 Astăzi vom discuta despre cele mai frumoase tradiții activitate
obiectivelor lecției pe care noi, poporul român și nu numai, le avem de frontală și
Crăciun. Îi rog pe elevi să noteze în caiete data și explicația individuală
titlul lecției: Tradiții de Crăciun
CD1 Precizez care sunt obiectivele, pe care le vom urmări
CD2 în această oră: importanța sărbătorii Nașterii
CD4 Domnului, ca fundament al tradițiilor de Crăciun,
identificarea tradițiilor de Crăciun, importanța
tradițiilor de Crăciun în viața fiecăruia și ce tradiții au
ei în familie.
5. Comunicarea/însușirea observația
noilor cunoștințe CD1 15 -Credeți că Sărbătoarea Nașterii Domnului are vreo dirijată activitate aprecieri
legătură cu tradițiile de Crăciun? frontală și verbale
(…tradițiile de Crăciun au ca fundament chiar explicația individuală
sărbătoarea Nașterii Domnului. Fără Nașterea
Domnului nu putem vorbi de tradiții de Crăciun)
exercițiul
-solicit elevilor să participe la rezolvarea unui joc de jocul exerciții
tip ,,random weel”: Nasterea si copilaria lui Iisus didactic interactive
Hristos - Random wheel (wordwall.net)
CD2 observația
Le solicit elevilor să citească textul din manual, care dirijată manual activitate
va fi împărțit în mai multe paragrafe. lectura frontală și
individuală

6. Fixarea și CD2 10 -Ce tradiții cunoașteți voi de la părinții sau bunicii conversația aprecieri
sistematizarea voștri? verbale
cunoștințelor activitate
CD3 Le prezint elevilor, în power point, anumite tradiții și observația Power frontală și
obiceiuri care se țin în ajunul Crăciunului și în ziua dirijată Point individuală
de Crăciun, cum ar fi: mersul preotului cu icoana prin conversația
casele oamenilor, tradiția turtelor sau scutecele Maicii
Domnului, mersul cu colinda, mersul cu steaua și
mersul cu ,,irozii”.

-Pun spre vizionare videoclipul din manualul digital observația videoclip


https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VI- dirijată
a/Religie%20Cultul%20Ortodox/EDP/#p=81

7. Asocierea și CD3 7 -Credeți că tradițiile de Crăciun mai sunt importante activitate aprecieri
generalizarea pentru noi, cei din ziua de azi ? conversația frontală și verbale
CD4 -Ce tradiții aveți voi în familie de Crăciun ? individuală
-Ați mers vreodată cu colindul ? Cunoașteti vreun
colind ?
Solicit elevilor să noteze în caiete cele patru puncte
de la ,,Oglinda tablei” explicația
8. Aprecierea activității 3 Fac aprecieri generale și individuale, privind atât conversația activitate
elevilor pregătirea elevilor pentru lecție, cât și implicarea frontală și
acestora la oră. explicația individuală
Notez elevii care au participat activ la toate
momentele lecției.
9. Precizarea și 1 Ca temă pentru acasă, aveți de învățat un colind nou, explicația activitate
explicarea temei și cu el să-i colindați pe cei dragi vouă. frontală
pentru acasă
10. Încheierea activității 1 Rugăciunea Cuvine-se cu adevărat activitate
Salutul frontală

Oglinda tablei

14.12.2020

Tradiții de Crăciun
 Sărbătoarea Nașterii Domnului reprezintă cea mai mare și mai frumoasă sărbătoare pentru întreaga creștinătate;
 În România se păstrează obiceiuri și datini populare străvechi, cu priejul acestui praznic;
 În alte țări există tradiții comune cu ale românilor, precum și tradiții diferite;

S-ar putea să vă placă și