Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Mureșan Raluca


Data: 23.11.2023
Unitatea de învățământ:
Clasa a III-a
Disciplina : Religie ortodoxă
Subiectul lectiei : Botezul Domnului
Tipul lectiei: mixtă
Scopul lecției: dobândirea unor cunoștinte despre Botezul Domnului, educarea elevilor în spiritul cinstirii evenimentelor importante din viața Mântuitorului;

Obiectivele operaționale:

La sfârsitul lecției, elevii vor fi capabili:


O1 – să precizeze cum se mai numește Botezul Domnul și când se serbează;
O2 – să descrie Botezul Domnului în Iordan;
O3 - să descrie prezența Sfintei Treimi la Botezul Domnului;
O4 - să explice cuvântul Agheazma Mare;

Strategia didactica:

1 Metode si procedee: conversatia, explicatia, lectura biblica,


2. Mijloace de invatamant:, icoana Botezului Domnului, Sfanta Scriptura, fise, imagine cu Iordanul;

3. Forme de organizare a activitatii elevilor: activitate frontala, activitate individuala;


Resurse:
1.Oficiale :

 Programa scolara pentru disciplina Religie, clasa a III-a;


 Planificarea calendaristica orientativa, clasa a III-a;
 Proiectarea unitatii de invatare

2. Temporale:

 numar de lectii : 1
 durata: 50 minute

3.Bibliografice:

 Biblia sau Sfanta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti 1982.
 Serbu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opris, Doru, Monica, Metodica predarii religiei, Editura “Reintregirea” ,Alba Iulia, 2000
 Manual de Religie – cult ortodox, clasa a III-a, editura Akademos Art, București, 2021.
Scenariul didactic

Nr. Etapele lecției Ob. Timp Conținutul instructiv -educativ Metode Mijloace Forme de Evaluare
crt. op. (min) și de organizare
procedee învățământ
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Momentul 2 Salutul
organizatoric Rugaciunea
Notarea absentelor
Pregatirea pentru inceperea orei

2. Verificarea 10 Verificarea se face cu ajutorul întrebărilor din lecția exercițiul


cunoștintelor anterioară.
însușite -Cine a vestit Nașterea Domnului? activitate aprecierea
frontală verbală
– Unde S-a născut Pruncul Iisus? conversația

– Ce s-a întâmplat când S-a născut Iisus?

– Cum se pregătesc creștinii pentru această sărbătoare?

–De ce a venit în lume Fiul lui Dumnezeu?


Elevii răspund la întrebări.
3. Pregătirea elevilor 2 Se prezintă elevilor icoana Botezului Domnului.
pentru receptarea Se adresează elevilor următoarele întrebări: conversația Icoana frontal
noilor cunoștinte Dupa Nașterea Domnului, ce altă sărbătoare creștină Botezului
urmează? Domnului

4. Anuntarea titlului si 2 Se pronunță și se scrie pe tablă data și titlul lecției: Botezul


a obiectivelor Domnului. explicația activitate
lecției Se precizează obiectivele lecției. frontală
5. Comunicarea / 25 Profesorul notează lecția în caiete, iar elevii, în caiete. Icoana activitate
Însușirea de noi O1 Botezul Domnului se sărbătorește în 6 ianuarie și se mai Botezului frontala
cunoștinte numește și Boboteaza. Domnului
O2 Iisus a fost botezat la 30 de ani, în râul Iordan, de către explicatia
O3 Sfântul Ioan Botezătorul. În momentul acela, din cer S-a activitate
auzit Glasul Tatălui, iar Duhul Sfânt a sta deasupra Capului pe grupe
Său, luând forma unui porumbel alb. Atunci au fost prezente
acolo Cele Trei Persoane ale Sfintei Treimi, Apele râului s-
au sfințit, iar Ioan a mărturisit tuturor că Iisus e Fiul lui
Dumnezeu.
O4 În fiecare an, la Bobotează, se face la biserică Sfințirea
Mare a apei sau Agheasma Mare, cu care se sfințesc
trupurile și sufletele credincioșilor, casele lor, dar și natura
întreagă.
Să ne bucurăm cu toții de darurile primate de Bobotează!

10 Se cere elevilor sa citeasca rezolve fișa de lucru (Anexa


2).
6. Fixarea si Completați spațiile libere cu ceea ce se potrivește: exercițiul activitate
sistematizarea Agheasma Mare, Bobotează, Iordan, Tatălui, porumbel, conversatia frontala
cunostintelor
1.Botezul Domnului se mai numește și ............................. .
2.Iisus a fost botezat în râul ..................., de către activitate
Sfântul .................... . frontala
3.La Botezul Domnului, din cer S-a auzit Glasul
………………, iar Duhul Sfânt a luat forma unui
…………………. .
4.Ioan a mărturisit că ……………………. e Fiul lui
Dumnezeu.
5.În fiecare an, la Bobotează, se face la biserică Sfințirea
Mare a apei care se mai numește și
………………………………………………… .
7. Aprecierea 1 Se fac aprecieri generale si individuale privind atat activitate
activitatii pregatirea elevilor pentru lectie cat si implicarea in predarea explicatia frontala Apreciere
elevilor noilor cunostinte. verbala
Se noteaza elevii care au participat la lectie.
notare

8. Precizarea si 1 Se anunță tema: colorați fișa cu Botezul Domnului (Anexa explicatia activitate
explicarea temei 1). frontala
pentru acasa
9. Incheierea 2  Rugaciunea
activitatii  Salutul
ANEXA 1
FIȘĂ DE LUCRU, CLASA A III-A
ANEXA 2

Completați spațiile libere cu ceea ce se potrivește: Agheasma Mare, Bobotează, Iordan, Tatălui, porumbel, Iisus, Tatăl.

1.Botezul Domnului se mai numește și ............................. .


2.Iisus a fost botezat în râul ..................., de către Sfântul .................... .
3.La Botezul Domnului, din cer S-a auzit Glasul ………………, iar Duhul Sfânt a luat forma unui …………………. .
4.Ioan a mărturisit că ……………………. e Fiul lui Dumnezeu.
5.În fiecare an, la Bobotează, se face la biserică Sfințirea Mare a apei care se mai numește și ………………………………………………… .

S-ar putea să vă placă și