Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Mureșan Raluca


Data: 25.01.2024
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Vasile Alecsandri, Baia Mare
Clasa: pregătitoare
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecţiei: Ce înseamnă să fiu creștin
Tipul lecţiei: dobȃndire de cunoștinte
Durata: 50’

Competenţe specifice vizate:


1.1. Recunoaşterea unor elemente de bază ale credinţei religioase
1.2. Aplicarea unor reguli de comportament moral-creştin în familie

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:
O1 – să precizeze când devine un om creștin
O2 – să specifice de câte ori e cufundat copilul în apă și de ce
O3 – să enumere părțile corpului care sunt unse cu uleiul special
O4 – să precizeze ce va putea primi copilul după ce a fost botezat

Strategia didactică
metode şi procedee didactice: jocul didactic, lectura textului biblic, povestirea, descoperirea din
imagini, conversaţia,explicaţia,rugăciunea
mijloace de învăţământ: icoane, ilustraţii, literatura religioasă, film religios, calendar
forme de organizare: frontal, individual
Resurse
1.Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa 0
Planificarea calendaristică orientativă, clsasa 0

2.Bibliografice:
1.Religi micului creștin – să învățăm , Editura Sf. Mina, Iaşi, 2023.
2.Leonte Rodica, Strategii activ-participative de predare-învăţare în ciclul primar, Editura
Casei Corpului Didactic Bacău, 2004.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr.
Etapele lecţiei Ob. op. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului
crt.

1 2 3 4 5 6

 salutul ;  salutul ;
Momentul 2'  rugăciunea;  rugăciunea;
1. organizatoric  notarea absenţelor;
 pregătirea pentru începerea lecţiei.  pregătirea pentru începerea lecţiei.

Captarea Astăzi vom vorbi despre momentul în care un om Elevii ascultă cu atenție.
atenţiei devine creștin.
2. Pregătirea 2' Precizare:
elevilor pentru Se arată copiilor imagini cu Taina Botezului, de la
receptarea care se porneşte o discuţie, iar fnalul acesteia duce la Elevii ascultă cu atenție și privesc imaginile.
noilor anunţarea titlului lecției.
cunoştinţe
3. Anunţarea 1' Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei: Ce Elevii privesc activitatea profesorului.
titlului lecţiei înseamnă să fiu creștin
şi a
obiectivelor
lecţiei
4. Comunicarea/ 20' Maria este foarte bucuroasă. Mama i-a spus astăzi că
însuşirea duminică va avea loc botezul verișorului ei, Cristian. Elevii ascultă cu atenție explicațiile profesorului.
noilor Părinții i-au pus acest nume deoarece el s-a născut în
cunoştinţe ziua de Crăciun.
O1
În sfârșit, a sosit ziua mult așteptată. Cristian a fost
adus la biserică de nașii lui. După sfânta slujbă care a
O2 început dis-de-dimineață, a urmat slujba botezului, care
cuprinde multe rugăciuni și cântări frumoase. Cristian a
O3 fost cufundat în apă de trei ori într-un vas mare, plin cu
apă. În timp ce făcea aceasta, părintele a spus o
rugăciune foarte importantă. După ce a fot scos din apă,
părintele l-a pus în brațele nașei sale, într-o pânză mare,
albă. Apoi, l-a uns cu ulei special pe frunte, pe ochi, pe
urechi, pe nas, pe gură, pe mâini, pe picioare, pe spate și
O3 pe piept. La sfârșit, părintele l-a împărtășit.
O4
Maria a urmărit cu atenție sfânta slujbă, deoarece
bunica i-a spus că nimeni nu poate intra în Biserică dacă
nu este botezat. Din cuvintele rostite de preot la sfârșitul
slujbei, Maria a înțeles că, prin botez, omul devine
creștin și deci, prieten al lui Iisus.

De acum înainte, pentru că este creștin, Cristian va


putea primi Sfânta Împărtășanie.

Profesorul explică elevilor faptul că:


1.un copil primește un nume la botez, dar și un înger
păzitor, care îi va fi alături pe tot parcursul vieții

2. chiar dacă el nu-l va putea vedea, se va putea ruga


lui

3. copilul e botezat în numele Tatălui, al Fiului și al


Sfântului Duh

4. Sfânta Taină a Botezului se realizeză în biserică

5. Sfânta Împărtășanie este formată din pâinea și vinul


sfințite

6. numele de Cristian înseamnă cel uns

7. din momentul botezului, copilul devine membru al


bisericii și creștin

Elevii răspund.
5. Fixarea şi Când devine un om creștin? La botez.
sistematiza- Ce primește un creștin la botez? Un nume și un înger.
rea 10’ Îm numele cui e botezat copilul? În numele Tatălui, al Fiului și al Sfântului Duh.
cunoştinţelor
Profesorul îi învață pe copii poezia: Elevii repetă poezia împreună cu profesorul.
Copilașul, la botez
Un nume frumos primește
Și din ceruri, Dumnezeu
Un înger îi dăruiește.

Profesorul împarte elevilor fișe de colorat (Anexa 1). Elevii colorează fișele (Anexa 1).

6. Aprecierea 2' Se fac aprecieri generale şi individuale privind, atât Elevii ascultă aprecierile profesorului.
activităţii pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în
elevilor predarea noilor cunoştinţe.
7 Încheierea 1' Rugăciunea Rugăciunea
activităţii Salutul Salutul
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și