Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Tehnologic Ion Mincu, Vaslui
CLASA: a IX a
DISCIPLINA: Religie
PROFESOR: Cristea Daniela
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Spiritualitate şi viaţă creştină
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: PREACINSTIREA MAICII DOMNULUI
TIPUL LECŢIEI: Comunicare/ Însuşire de noi cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea şi aplicarea valorilor religioase
COMPETENŢE GENERALE: Integrarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în structura
propriilor atitudini şi comportamente.
COMPETENŢE SPECIFICE:
- Argumentarea importanţei sfinţeniei şi a respectului creştinilor faţă de cele sfinte.
- Analiza datoriilor creştinului şi a specificului acestora în contextul societăţii actuale.

COMPETENŢE DERIVATE
- Argumentarea importanţei respectului persoanei faţă de Maica Domnului
- Identificarea modelor de comportament creştin în exemplele biblice
- Cunoaşterea rolul Fecioarei Maria în întruparea Mântuitorului
STRATEGIA DIDACTICĂ : mixtă

RESURSE PROCEDURALE: lectura, explicaţia, conversaţia, demonstraţia, povestirea,


descrierea, problematizarea

RESURSE MATERIALE:
a) Fişa de lucru
b) Sfânta Scriptură

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII :


– individuală
– frontală

PRINCIPII DIDACTICE GENERALE:


a) principiul accesibilităţii;
b) principiul intuiţiei;
c) principiul sistematizării şi continuităţii cunoştinţelor;
d) principiul însuşirii tematice a cunoştinţelor;
e) principiul asigurării conexiunii inverse;
PRINCIPII DIDACTICE SPECIALE:
– principiul hristocentric;
– principiul eclesiologic.

RESURSE BIBLIOGRAFICE:
1. Oficiale:  Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IX-a;
 Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IX-a;
 Proiectarea unităţii de învăţare.

2. Temporale:  durata: 50’

3. Bibliografie:
1. *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii
Ortodoxe Române,
Bucureşti, 2005.
2. Cucoş, Constantin, „Educaţia religioasă”, Editura Polirom, Iaşi, 1999.
3. Dorin Opris, Monica Opris si alţii, Manual de Religie, Cultul ortodox, clasa a IX-a,
Editura Dacia, 2004

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea Observaţii
crt. elevilor
1. Momentul Salutul. Salutul.
organizatoric Rugăciunea. Rugăciunea.
Notarea absenţilor.

2. Verificarea Profesorul va pune elevilor, Elevii răspund:


cunoştinţelor întrebari din lecţia studiată 1.- Cinstirea care se Evaluare
dobândite anterior: cuvine lui individuală
anterior 1. Ce este adorarea lui Dumnzeu sumativă.
Dumnezeu ? 2.-cinstirea
2. Cum putem să arătăm că-L sarbatorilor
cinstim pe Dumnezeu? -participarea la
3. Cum putem vorbi cu slujbele religioase
Dumnezeu? -zidirea de biserici
-cinstirea icoanelor,
- aducerea de ofrande
la biserica.
3. Prin rugăciune.

3. Captarea Se citeşte poezia Rugăciune de Elevii ascultă cu


atenţiei Mihai Eminescu, apoi se atenţie.
comentează versurile. Răspund la
Rugăciune solicitările
profesorului.
Crăiasă alegându-te
Îngenunchem rugându-te,
Înalţă-ne, ne mântuie
Din valul ce ne bântuie;
Fii scut de întărire
Şi zid de mântuire,
Privirea-ţi adorată
Asupra-ne coboară,
O, Maică prea curată
Şi pururea fecioară,
Marie!

4. Anunţarea Se anunţă şi se scrie pe tablă data Elevii notează în


titlului şi a şi titlul lecţiei: caiete data si titlul
obiectivelor “Preacinstirea Maicii Domnului” , lecţiei.
lecţiei apoi enumeră obiectivele lecţiei.

5. Dirijarea Notează titlul lecţiei pe tablă. Elevii ascultă cu


învăţării Solicită elevilor să răspundă la atenţie explicaţiile
întrebări despre Maica Domnului, profesorului.
respectiv explică elevilor Notează ideile
importanţa cinstirii Fecioarei. principale
Explică elevilor comportamentul
creştin pe care la avut Maica
Domnului.
Prezintă elevilor rolul Fecioarei în
întruparea Mântuitorului.Se va
folosi şi un material PPT.

6. Evaluarea Profesorul împarte elevilor fişa de Elevii răspund Evaluare


performanţelor lucru şi le cere să rezolve rebusul cerinţelor, frontală
şi asigurarea din fişă. rezolvând sumativă.
feed-back-ului Se verifică oral rebusul. exerciţiile şi le
Se fac aprecieri asupra modului în prezintă oral.
care au răspuns elevii.
7. Asocierea, Se citeşte a doua strofă din poezia Elevii ascultă cu
Generalizarea Rugăciune, atenţie explicaţiile
Noi, cei din mila sfântului profesorului .
Umbră facem pământului,
Rugămu-ne îndurărilor,
Luceafărului mărilor;
Ascultă-a noastre plângeri,
Regină peste îngeri,
Din neguri te arată,
Lumină dulce clară,
O, Maică prea curată
Şi pururea fecioară,
Marie!
Sublinindu-se că nimeni din cei
care se roagă Maicii Domnului nu
trece fără să nu fie mângâiat.

8. Aplicarea Elevii sunt îndemnaţi să o Elevii ascultă cu


cinstească pe Maica Domnului. atenţie.
Se cuvine să o cinstim pe Maica
Sfântă, pe Cea care a purtat în
pântecele său pe Fiul ceresc, care L-a
născut, L-a crescut şi îngrijit cu
dragoste fierbinte de mamă, fiindu-I
alături în toate momentele importante
ale Mântuitorului. Prin cuvintele
Domnului pe cruce, atunci când a
încredinţat-o Apostolului Ioan, Maica
Domnului a devenit mama tuturor
creştinilor, mama noastră, a tuturor
celor ce-L mărturisim pe Domnul
Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu
şi Mântuitor
9. Asigurarea Elevii reţin
transferului După Dumnezeu cea mai mare solicitarea prin
cinste se aduce Maicii Domnului. întrebări
Cinstind sărbătorile închinate lămuritoare.
Maicii Domnului, prin mers la
biserică şi participare la sfintele
slujbe.
10. Încheierea Rugăciunea. Rugăciunea.
activităţii Salutul. Salutul.

Preacinstirea Maicii Domnului

După Dumnezeu cea mai mare cinste se aduce Maicii Domnului


Maica Domnului a avut rol esenţial în viaţa Domnului Iisus.
Cinstirea Maicii Domnului este susţinută de Sfânta tradiţie.
Preacinstirea Maicii Domnului

Cinstea pe care o dă Biserica Maicii Domnului se numeşte supravenerare, preacinstire sau supracinstire.
Sfintei Fecioare i se dă o astfel de preacinstire deoarece s-a îvrednicit să fie aleasă de Dumnezeu a fi Maica
Fiului Său, care a luat trup omenesc îtr-însa pentru a ne mântui.

TEMEIURILE PREACISTIRII MAICII DOMNULUI

a. E persoana profeţită de Dumnezeu prin care va veni în lume Mântuitorul: “ Duşmănie voi pune
între tine şi între femeie, între seminţia ta şi seminţia ei; Aceasta îţi va zdrobi capul, iar tu îi vei
înţepa călcâiul”. (Fac. 3,15). Precum păcaul a venit prin Eva, mântuirea avea să răsară din Eva cea
nouă, Fecioara Maria. La rândul său, profetul Isaia profeţeşte că Mântuitorul lumii se va naşte din
Fecioară: „Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui
Emanuel” (Isaia 7, 14).
B. I-AU DAT CINSTIRE DEOSEBITĂ:
 Îngerul Gavriil: “ Bucură-te, ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată eşti tu între
femei! ”(Lc. 1, 28)
 Elisabeta, mama Sfântului Ioan: “ Binecuvântată eşti tu între femei şi binecuvântat este rodul pântecelui
tău. ”(Lc. 1, 42)
 Oameni simpli din mulţime, ascultând pe Hristos şi văzând minunile Sale rostesc: “ Fericit este pântecele
care Te-a purtat şi pieptul la care ai supt! ” (Lc. 11, 27).
 Însăşi Sfânta Fecioară prevesteşte situaţia ei excepţională între celelalte femei şi veneraţia universală de care
urma să se bucure: “Măreşte, suflete al meu, pe Domnul … că a căutat spre smerenia roabei Sale, că, iată,
de acum mă vor ferici toate neamurile. Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic şi sfânt ( este ) numele Lui …”
( Lc. 1, 46-49).
 Fiul Său, Hristos Mântuitorul: prin ascultarea şi supunerea faţă de Fecioara Maria (In. 2, 3-10 – minunea din
Cana Galileii); iar când era pe cruce, a dat-o în grija ucenicului Său iubit, Ioan (In. 19, 26-27).
 Însuşi numele, Maria, în limba ebraică vine de la cuvântul Miriam şi se traduce ca doamnă, cea plăcută,
alteţă, împărăteasă; ea a fost într-adevăr o femeie aleasă, distinsă, precum a văzut-o profetic şi proorocul
David, „aleasa Domnului” şi „regina” care stă de’a dreapta îmbrăcată în haină aurită.
 Din cele mai vechi timpuri, recunoscând importanţa Maicii Domnului în istoria mântuirii, Biserica o
preamăreşte închinându-i rugăciuni, imne, diferite numiri; la toate rugăciunile şi slujbele i se pomeneşte
numele şi i se adresează cereri.
NUMIRILE DATE MAICII DOMNULUI: Preasfântă, Preacurată Fecioară Maria, Preabinecuvântată,
Pururea Fecioară Maria, Slăvită Stăpână.

 Biserica i-a închinat 4 SĂRBĂTORI MARI:


a. Naşterea Maicii Domnului – 8 septembrie
b. Intrarea în biserică a Maicii Domnului – 21 noiembrie
c. Buna Vestire – 25 martie
d. Adormirea Maicii Domnului – 15 august
 Deasemenea în calendarul nostru mai apar şi SĂRBĂTORI MICI închinate Maicii Domnului:
a. Acoperământul Maicii Domnului - 1 octombrie;
b. Zămislirea Sfintei Fecioare – 9 decembrie;
c. Soborul Maicii Domnului – 26 decembrie;
d. Izvorul Tămăduirii;
e. Punerea în raclă a veşmântului Născătoarei de Dumnezeu – 2 iulie .
 MODALITĂŢI DE CINSTIRE A MAICII DOMNULUI:
a. Sărbători în cinstea Maicii Domnului;
b. Imne, stihuri , stihuri sau axioane ;
c. Rugăciuni de mulţumire şi de cerere (în timpul Sfintei Liturghii, a cultului public şi particular);
d. Nu există slujbă bisericească în care să nu existe rugăciuni sau cântări în cinstea Maicii Domnului .
e. Slujbe speciale în cinstea şi spre lauda sa (“Acatistul Bunei Vestiri”,“ Acatistul Maicii Domnului ”, “
Acatistul Sfântului Acoperământ al Maicii Domnului”, “Paraclisul Maicii Domnului”);
f. Postul Sfintei Marii (1-14 august);
Fişă de lucru

Rezolvaţi rebusul:

Verticala A – B: Numele Maicii Domnului (2 cuvinte)

A
1. S F
2. S E
3. S C
4. I
5. O
6. E A
7. R
8. B A
9. M
10. B A E
11. R
12. I
13. A
B
Orizontal:
1. Viaţă aleasă, bineplăcută lui Dumnezeu.
2. Însuşire (calitate) a Maicii Domnului dovedită prin acceptarea veştii Îngerului
Gavriil prin cuvintele: „ Fie mie după cuvântul tău!”
3. Preacinstirea Maicii Domnului
4. Îndurare
5. … Maicii Domnului (1 oct; nearticulat)
6. dragoste de Dumnezeu şi de cele sfinte
7. … Maicii Domnului (8 sept)
8. o altă virtute a Sfintei Fecioarei Maria
9. Intrarea … Domnului în Biserică (21 nov)
10. izvorăşte din iubire multă
11. Sărbătoare pe 25 martie (două cuvinte)
12. …Tămăduirii (nearticulat, sărbătoare în vinerea din Săptămâna Luminată)
13.mutarea la cer a Maicii Domnului (neart)

S-ar putea să vă placă și