Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecţie

Profesor:
Data:
Şcoala :
Clasa: a IV-a
Disciplina: Religie Ortodoxã
Unitatea de învãţare: Iubirea creștină, sprijin pentru conviețuirea cu ceilalți
Subiectul lecţiei: Viața în armonie cu ceilalți, îndemn al lui Dumnezeu
Tipul lecţiei: Mixtă

Competenţe specifice:
1. .– să formuleze învăţături despre trăirea în armonie cu ceilalți.
2. - să enumere poruncile din Decalog;
3. – sã explice faptul cã icoana nu e un idol;
4. - să relateze contextul istoric în care au fost date evreilor cele zece porunci;

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, povestirea, conversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea,lectura
expresivã, observarea dirijatã.
2. Mijloace de învăţământ: rebus.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individualã.

Resurse:
1. Oficiale: - Programa Şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IV-a;
- Planificarea calendaristică orientativă;
- Proiectarea unităţii de învăţare.
2. Temporale: - număr de lecţii: 1
- durata: 50 min.
3. Bibliografice: - Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului biblic şi de misiune al B.O.R.,
Bucureşti, 2002;
- Cucoş Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
- Muha Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a IV-a, Edit. Sf. Mina,
Iaşi, 2009;
- Şebu Sebastian, Metodica predării religiei, Edit. Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
Etapele lecţiei C.S Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi
procedee
1. Moment 1 Salutul; Salutul;
organizatoric Rugăciunea; Rugăciunea;
Notarea absenţelor;
Pregătirea pentru începerea lecţiei. Pregătirea pentru începerea lecţiei.
2. Pregătirea 5 - Se citeşte povestirea „ Satul fără reguli” (Anexa 1) pentru a se
elevilor pentru evidenţia importanţa existenţei unor reguli de comportament în - Elevii ascultă cu atenţie Lectura
receptarea societate. - Elevii răspund la întrebări: expresivă
noilor cunoştinţe - Se pun elevilor următoarele întrebări: a) ...că nu se poate trăi în mod civilizat fără a
a) Ce aţi învăţat din această povestire? respecta nişte reguli Conversaţia
b) Ce reguli au cerut să fie introduse din nou oamenii din acel sat? b) ...copii să asculte de părinţi, părinţii să-şi
Precizare: iubească copiii, să nu-şi facă rău unul altuia, să Explicaţia
-regulile pe care acei oameni au cerut sa fie introduse din nou au nu fure, să spună adevărul.
fost cele 10 porunci. - Elevii ascultă cu atenţie.

3. Precizarea şi 2 Se anunţă şi se notează pe tablă titlul lecţiei: Viața în armonie cu Elevii notează în caiete data şi titlul lecţiei şi Explicaţia
explicarea ceilalți, îndemn al lui Dumnezeu ascultă cu atenţie.
titlului şi a Se precizează competenţele specifice.
obiectivelor
4. Comunicarea 15 - Se va citi împreună cu elevii textul din carte p. 24. Elevii citesc textul lecției. Lectura
noilor cunoştinţe -Se vor nota ideile principale în caiete Să reținem p. 27
-Profesorul le vorbește elevilor despre Moise și le explică cele 10
porunci. Explicația

5. Fixarea şi C2 12 Se cere elevilor sã recunoascã personajul biblic din icoana cu Elevii privesc icoana din carte cu atenţie şi dau Observarea
sistematizarea C3 primirea celor zece porunci, apoi sã completeze fişa de lucru pe diverse rãspunsuri. dirijatã
cunoştinţelor C4 care o primesc de la profesor. Elevii rãspund. Exerciţiul
Se cere elevilor sã enumere cele 10 porunci.
De ce icoana nu e idol? Conversaţia
Rebus Elevii completează rebusul. Joc
6. Asocierea C1 10 - Profesorul le dă elevilor să rezolve „Fagurele cu reguli” (ex. 1 p. Elevii rezolvă exercițiul indicat de preofesor Exercițiul
şi generalizarea 27)

Se solicită elevii să mediteze. Conversaţia


- Care dintre porunci vi se pare cea mai grea? De ce? Studiu de caz
- Aţi văzut oameni încălcând una dintre porunci.

7. Aprecierea 2 Se fac aprecieri generale şi individuale, privind atât pregătirea Elevii ascultă aprecierile profesorului. Explicaţia
activităţii elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe.
elevilor Se notează elevii care au participat la lecţie.

8. Precizarea şi 2 Se anunţă şi se explică tema.


explicarea temei .prezintă trei situații din viața ta când ai respectat trei din cele 10
porunci (Ex. 2, p. 26).

9.Încheierea 1 Rugăciunea. Rugăciunea


activităţii Salutul. Salutul

ANEXA 1
Satul fără reguli

Lumea din sat era sătulă de reguli. Totul era prescris: Când era trezirea, când trebuia să se meargă la serviciu, când era zi de duminică şi zi de lucru. Pentru elevi era
prescris când începe şcoala, că trebuie să aibă asupra lor o batistă şi să-şi spele acasă dinţii. Existau reguli de circulaţie, reguli de cântat la pian.

Erau într-adevăr multe prescrieri şi oamenii au hotărât ca de azi înainte să nu mai fie valide aceste reguli. Părea frumos.

Şcoala, fireşte, era goală pentru că toţi copiii au mers la baie; lumea a scos mesele în stradă căci acolo bătea soarele; tinerii au deschis la maximum casetofoanele şi au
lăsat să funcţioneze zi şi noapte; când Peter a ieşit din apă, n-a mai găsit pantalonii. I-a luat Klaus. "Nu mai sunt reguli", strigă el şi fugi de acolo; Maja o găsi în camera
sa pe micuţa Esther de la etajul de deasupra. Tocmai voia să-i strice păpuşa. "Ce faci aici, Esther?" "Nu mai sunt reguli", spuse micuţa, luă păpuşa şi fugi din cameră.
"Am fost la şcoală", spuse Bruno. "Să nu mă minţi!", strigă tatăl. "Nu mai sunt reguli. Deci nu am minţit". Când oamenii voiau să doarmă nu puteau din cauza muzicii
gălăgioase. Mulţi nu mai găseau banii la locul lor; copiii dormeau unde apucau; maşinile claxonau pe stradă fără rost, stricau măsuţele care stăteau pe stradă. "Unde
sunt copiii? Cine a stricat măsuţa mea? Unde-mi sunt banii? Unde e poliţia?" Dar la numărul de telefon de la poliţie nimeni nu ridica receptorul. Căci dacă nu există
reguli, nu mai e nevoie nici de cineva care să-i apere.

Încă în acea noapte începură să sune clopotele bisericii. Lumea s-a adunat, iar unul a spus: "Aşa nu se mai poate trăi". "Nu, aşa nu mai putem trăi", spuseră şi ceilalţi.
"Ne trebuie reguli", strigă unul. "Da, vrem din nou reguli", strigară cu toţii.

Începură să facă din nou reguli. Copiii să asculte de părinţi. Părinţii să-şi iubească copiii. Nu e voie să faci rău unul altuia. Nu e voie să se fure. Trebuie să se spună
adevărul. "Vrem aceste reguli", spuseră cu toţii şi merseră pacifici la casele lor.
OGLINDA TABLEI

Relațiile dintre oameni se bazează pe respect reciproc și înțelegere.

Iubirea și bunătatea sunt medicamente pentru invidie

Orice om care trăiește cu bucurie și dragoste poruncile Domnului va schimba lumea din jur prin simpla sa
prezență.

S-ar putea să vă placă și