Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

Clasa: a III-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Profesor:
Data:
Unitatea de învățământ:
Titlul lecţiei: Primirea iertării prin spovedanie
Unitatea de învățare: Ce înseamnă să fii creştin
Competențe specifice vizate:
1.1. Analizarea unor opinii cu semnificație religioasă, exprimate în raport cu anumite situații de viață
1.2. Formularea unor reguli de comportament moral-creștin, pentru diferite contexte de viață familiare
Obiective operaționale:
O 1– să înțeleagă rolul Sfintei Taine a Spovedaniei în viața creștinului, în urma parcurgerii lecției din
manual ;
O 2 – să precizeze importanța iertării, plecând de la Pilda Fiului risipitor;
O 3 – să indice care este taina lăsată de Iisus Hristos pentru primirea iertării;
O 4 - să explice ce însemnă greșeală, raportându-se la experiența personală ;
C5 – să identifice modalități de a simți iertarea în suflet, completând exercițiile din manual.

Atitudini și valori din programa scolară:


Termeni cheie: Dumnezeu-Tatăl nostru-Sfânt, legea iertării, Spovedanie.
Tipul lecției: Lecție mixtă
Timp de lucru: 50 de minute
Strategia didactică:
● Forma de organizare: individual; frontal
● Metode didactice: analiza documentelor, exercițiul, conversaţia euristică, argumentarea, învățare
cu ajutorul calculatorului, descrierea, lectura.
● Materiale didactice: Biblia povestită copiilor, manualul digital, calculator.
● Mijloace de învățare: laptopul, boxe, manual, fișe de lucru, caietul.
● Platforme on-line: Google Classroom, Google Meet.
● Forma de evaluare: frontal
● Bibliografie/Webografie: evidențierea doar a titlurilor/lucrărilor folosite în construirea
propriului demers didactic.
Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei,
Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000
Biblia ilustrată și repovestită copiilor, Editura Crișan, 2019.
Manual Religie, cultul ortodox, clasa a III-a , Editura Akademos, 2021, autori Mirela Șova,
Cristian Alexa.

SCENARIUL DIDACTIC
I. Momentul organizatoric (4 min.)
Salutul. Se rostește rugăciunea „Tatăl nostru”. Prezența.

II. Reactualizarea cunoştinţelor și deprinderilor (5 min.)


Cu ajutorul întrebărilor profesorului, elevii își vor reaminti noțiunile legate de Alegerea binelui în viață:
CE este binele? CINE ne ajută să alegem binele ? CÂND avem nevoie de ajutorul celorlalți? DE CE- e
important îngerul păzitor?
III. Activitate introductivă/Captarea atenției (5 min.)
Pentru a evidenția importanța binelui și adevărului în viața omului 2-3 elevi își vor prezenta Ceasul
faptelor bune, realizat ca și activitate suplimentară la lecția anterioară- Alegerea binelui în viață.

Anexa 1 - Ceasul faptelor bune


IV. Anunţarea temei şi a obiectivelor( 1 min.)
Astăzi vom descoperi împreună învățăturile cu privire la Sfânta Taină a Spovedaniei, dar și cât de
importantă este iertarea pentru om , așa cum reiese din Pilda fiului risipitor.

V. Prezentarea optimă a conţinutului şi dirijarea învăţării (25 min.)


Elevii sunt invitați să deschidă manualul la pagina 32 și să noteze titlul lecției în caiet. Titlul va fi notat și
pe tablă.
Pe rând, voi cere să citească conținutul lecției.
Elevii vor citi cuvintele noi de la vocabular și explicația lor.
Vor citi întrebările de la pagina 33, de la Gândește și rãspunde!, vor răspunde la întrebări și răspunsurile
le vor nota în caiet. Răspunsurile vor fi notate și pe tablă.
Anexa 2: Schița tablei

Voi împărți elevilor fișa de lucru care conține Pilda fiului risipitor. Elevii vor citi
pe rând textul.
Anexa 3: Pilda fiului risipitor

După lecturarea pildei, cu ajutorul întrebărilor , elevii vor realiza o schiță a pildei și un desen cu darurile
tatălui oferite fiului risipitor la întoarcerea acasă , conform Anexei 4.
Anexa 4: Fișă de lectură Pilda fiului risipitor

VI. Fixarea cunoștințelor (5 min.)


Voi solicita elevilor să citească și să rezolve exercițiul 1 de la pagina 33 și exercițiul 3 de la pagina 34.

VII. Aplicarea noilor cunoștințe în contexte noi de viață (4 min.)

. Joc: Tu cum ai proceda? ( manual , pagina 34).


Analizează situațiile de mai jos și formulează argumente PRO și CONTRA. Ce s-ar schimba, dacă
în fiecare situație ar interveni iertarea deplină și sinceritatea?
a) Dacă mi se vorbește urât, răspund și eu la fel.
b) În niciun caz nu-l ajut pe colegul care m-a supărat.
c) La spovedanie, am spus preotului duhovnic doar greșelile mai mici.
d) Când mi se cere iertare pentru ceva, iert, dar nu uit.
e) Nu mă rog niciodată pentru cei cu care sunt certat.

Atitudini și valori/ Abilități și competențe


Manifestarea interesului pentru cunoașterea învățăturii de credință din prisma identității creștin ortodoxe.
Asumarea responsabilităților ce derivă din această identitate: creștinul este fiu al lui Dumnezeu și frate cu
aproapele său.
Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate.
VIII. Aprecieri şi recomandări( 1 min)

Elevii sunt apreciați verbal si notați pentru implicarea și răspunsurile oferite în cadrul orei.

Profesorul v-a preciza că toate informațiile/conținuturile predate se găsesc postate pe platforma Google
Clasroom
Salutul.

Anexele reprezintă Fișele de lucru/ materialele didactice folosite în timpul orei.


Anexa 1 - Ceasul faptelor bune
Ceasul faptelor bune

În dreptul fiecărei ore, pe picăturile din exteriorul ceasului


notează o faptă bună pe care ți-ai dori să o săvârșești.

Anexa 2: Schița tablei


chița tablei

Primirea iertării prin spovedanie

 Cine are nevoie de iertare?

De iertare are nevoie orice persoană care greșește.

 Ce înseamnă greșeală? Dar păcat?

Greșeală înseamnă o faptă rea facută unei persoane. Păcat înseamnă o greșeală față de
poruncile Domnului.

 Care este taina oferită de Dumnezeu, pentru primirea iertării?

Taina oferită de Dumnezeu pentru primirea iertării este Taina Spovedaniei.

 De ce este important pentru tine să dobândești iertarea?

Pentru mine este important să dobândesc iertarea deoarece ...( răspunsuri diverse)

 Ce poți face, astfel încât să simți iertarea în suflet?

Pentru a simți iertarea în suflet încerc să mă înțeleg cu toată lumea.

Anexa 3: Pilda fiului risipitor


Pilda fiului risipitor
Anexa 4: Fișă de lectură Pilda fiului risipitor
Fișă de lectură

Lectură: Pilda fiului risipitor


Întrebări suport:
1. Care sunt persoanele din pildă?

2. Ce cere fiul mai mic tătălui său?

3. Fiul cel mare cere același lucru tatălui său?

4. Ce face fiul cel mic cu ceea ce a primit de la tatăl său ?

5. În ce situație a ajuns fiul cel mic?

6. Care este decizia acestuia?

7. Cum îl primește tatăl pe fiul risipitor?

8. Care este reacția fratelui mai mare față de primirea pe care a facut-o tatăl pentru
fiul risipitor?
Model de rezolvare:

S-ar putea să vă placă și