Sunteți pe pagina 1din 9

Disciplina: Religie - Ortodoxă

Profesor: Pleșoianu Florin-Mihai


An. școlar : 2023-2024
Data :11.01.2024

PROIECT DE LECŢIE
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială ,,Eufrosina Popescu”Botoșești-Paia
Aria curriculară: Om și societate
Unitatea de învățare: Viața creștinului împreună cu semenii
Tema: Libertate și responsabilitate în viață - Pilda fiului risipitor
Tipul lecţiei: de comunicare sau dobândire de noi cunoștințe
Scopul lecției: însușirea unor cunoștințe despre pilda fiului risipitor, formarea unui comportament
moral-religios, pornind de la modelul de pocăință și iertare din această pildă.
Competența generală:
C.G.1 Cunoașterea si iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii si desăvârşirii omului;
Competențe specifice :
1.2. Recunoaşterea, în minunile Mântuitorului, a dumnezeirii Acestuia şi a dragostei Sale faţă
de oameni.
3.1 Analizarea mesajului moral-religios din minunile Mântuitorului.

Curriculum: nucleu:
extins:
Competențe derivate
a) cognitiv-formative:

La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:


O1- să rezume conţinutul pildei în urma lecturării pe fragmente ;
O2- să formuleze ideile principale din pildă;
O3.-să identifice însușirile celor trei personaje amintite în pildă;
O4- să descopere momentele culminante din viața ”fiului mare”;
O5- să explice importanţa pocăinţei şi a ascultării în viaţa noastră;
O6- să formuleze învăţăturile morale din pildă.

b) afectiv-atitudinale:
1-să manifeste interes pentru oră și pentru disciplină.
2-să respecte și să aplice în viață.

c) psiho-motorii:
1- să respecte ținuta în bancă;
2- să execute corect semnul Sfintei Cruci.
Evaluare:
- formativă pe tot parcursul activității prin:
A. probe orale:
 conversația de verificare,
 evaluarea orală cu suport vizual
B. probe scrise:
 fișa de lucru
C. observarea sistematică a activităţii şi comportamentului elevilor
Durata:40 min.
Nivelul inițial al clasei:
Elevii aparțin în totalitate cultului ortodox. Colectivul clasei este omogen și are un nivel bun de
pregătire religioasă, manifestând interes pentru religie și fiind deosebit de activi la lecție.
Strategia didactică:
1. Principii didactice:
A. generale:
1. Principiul însuşirii conştiente şi active a cunoştințelor
2. Principiul intuiției
3. Principiul accesibilității şi individualizării învățării
4. Principiul legării teoriei de practică
5. Principiul însuşirii temeinice a cunoştințelor, deprinderilor şi priceperilor
6. Principiul sistematizării şi continuității în învățare
B. specifice: principiul hristocentric

Strategia didactică:
1.Resurse procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, povestirea, expunerea,problematizarea,
observarea dirijată, lectura biblică, meditaţia religioasă, exercițiul.
2. Resurse materiale: fise de lucru, Biblia, planşe intuitive pe tema acestei pilde, manual.
3.Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.

Resurse:
1.Oficiale: *Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VIII-a;
*Planificarea calendaristică orientativă;

2.Bibliografice:*Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1982;


*Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom”,Iaşi,1999.
*Cucoş, Constantin(coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de
definitivat şi grade didactice, Editura „Polirom”, Iaşi, 1998.
* Mocanu, Elena, Muha, Camelia, Ene, Ionela, Popescu, Daniela, Panoschi,
Mihaela, Ghid de proiectare didactică disciplina Religie creştin-ortodoxă, clasele V-VIII,
Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2004.
*Muha, Camelia, Religie creştin-ortodoxă, Caiet pentru cadre didactice şi
părinţi, clasa a VII-a, Editura „Sf.Mina”, Iaşi, 2009.
*Rugăciuni şi poezii pentru copii, „Editura „Lumină din Lumină”, Bucureşti,
2006.
*Şebu, Pr.Prof.Univ.Dr.Sebastian, Metodica predării Religiei, Editura
„Reîntregirea”, Alba-Iulia, 2001.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr.
Etapele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului
crt.
1 2 3 4 5
1.  Salutul ;
 Rugăciunea;  Salutul ;
 Organizarea și pregătirea clasei – verificarea  Rugăciunea;
Momentul 2 min prezenței  Pregătirea pentru începerea lecției;
organizatoric

*Se adresează elevilor întrebări: * Elevii răspund:


- Ce ați avut de pregătit pentru azi? - …Domnul Iisus Hristos, Lumina lumii
2. Reactualizarea 5 min
cunoștințelor -…pentru că El ne aduce credința că este Dumnezeu
anterioare -De ce este numit Mântuitorul Hristos Lumina lumii? adevărat, nădeajdea că ne va ocroti și îndruma pe
căile vieții prin jertfa Sa pe Cruce ca semn al
dragostei depline.

-…cred, Doamne și s-a închinat Lui.

Prin ce cuvinte și-a mărturisit orbul din naștere


credința?
Pregătirea
3. 3 min *Prin săvârșirea minunilor, Iisus Și-a arătat puterea și *Elevii răspund:
elevilor pentru lucrarea Sa ca Dumnezeu. El i-a învățat pe oameni și
receptarea noilor prin cuvântul direct și prin minuni, dar și prin pide. - Pilda este o istorioară cu un conţinut moral.
cunoștințe - Pentru a învăţa lumea.
Profesorul adresează elevilor următoarele întrebări:
-Ce este o pildă? *Elevii răspund solicitărilor profesorului;
- Cu ce scop a rostit Hristos pildele?
4. Anunțarea titlului 2 min * Astazi vom încerca să cunoaștem și să înțelegem o * Elevii notează în caiete data şi titlul lecţiei şi ascultă
astfel de pildă rostită de Mântuitorul Iisus Hristos.
lecției noi cu atenţie explicaţiile profesorului;
* Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei:
Libertate și responsabilitate în viață - Pilda fiului
risipitor
* Se precizează obiectivele lecţiei;
* Se indică trimiterea biblică, Luca 15, 11-32 si se * Elevii ascultă cu atenţie;
5. Dirijarea 10
notează pe tablă și în caiete. *Elevii răspund solicitărilor profesorului .
învățării min
* Un elev cauta în Biblie textul indicat.
*Se citeşte elevilor pilda din Sfânta Scriptură de la Luca
15, 11-32;
*Se cere elevilor să citească, să povestească lecţia din
fișele primite, pe fragmente, acestea fiind delimitate de Elevii citesc, povestesc și scriu pe tablă și în caiete
profesor în unități logice și să scoată ideile principale. ideile princiale.
Tot așa cu celelalte trei fragmente.
* Profesorul prezintă elevilor planşa cu Pilda fiului
risipitor și cere să recunoască personajele reprezentate.

6. 6 min Se cere elevilor să identifice aspectele pozitive/negative


din viața personajelor din pildă.
Fixarea și
Se împart fișe de lucru( pe una din fețe vor fi trecute
sistematizarea
aspectele pozitive, iar pe cealaltă aspectele negative
cunoștințelor
(dacă există) ale personajelor din pildă.
Răspunsurile se centralizează de către profesor și se Elevii răspund solicitărilor profesorului.
trec în ”Planșa însușirilor personajelor din pildă”.
Se cere elevilor să prezinte argumente din text pentru
însușirile găsite.
Se adresează elevilor următoarele întrebări: .........................
Î.-Cum credeți că s-a simțit Tatăl când fiul cel mic a
plecat de acasă?
Î.-Ce credeți că a simțit fiul cel mic când și-a dat seama ..............................
de ceea ce făcuse?
Î.- Cum s-a simțit tatăl când l-a văzut pe fiul cel mic
venind acasă?
Î.-Ce l-a determinat pe tatăl să-l cinstească pe fiul său
după ce fiul său îl necinstise pe tatăl?
Concluzie: Deși fiul nu l-a ascultat pe tatăl său și a
urmat propriul său drum, tatăl nu l-a întâmpinat cu
reproșuri. El nu l-a învinuit și nici nu s-a supărat. El și-
a iertat fiul. Îl ațtepta să vină și a alergat în
întâmpinarea lui îmbrățișându-l și sărutându-l, dând
chiar o petrecere în cinstea lui.
Î.- Sunteți de acord ce a făcut tatăl cu fiul cel mic?
Argumentați!
Î.-Pe care dintre cei doi fii îi apreciați mai mult? Pe fiul
cel mic care s-a întors, sau pe fiul cel mare care și-a
făcut tot timpul datoria, dar s-a mâniat pe tatăl său
când l-a primit în chip deosebit pe fratele risipitor?
Î.-Voi cum ați fi procedat dacă ați fi fost în locul fiului
risipitor, tatălui, sau al fiului mare?
Î.-Ce ar fi trebuit să facă tatăl după părerea fiului ...să facă dreptate.Să nu-l primească acasă atât de
mare? frumos.

Î.-Ce credeți că l-a impresionat pe tatăl celor doi fii cel ...Recunoașterea greșelilor și dorința de îndreptare a
mai mult? fiului cel mic.

Î.- Cum numim părerea de rău pentru păcatele


săvârșite și dorința de îndreptare, de înnoire a vieții? ....pocăință
Î.-Ce atitudine a avut tatăl față de fiul cel mic văzând
pocăința sa? ....l-a iertat
Î.-Privind faptele săvârșite de fiul cel mic, care sunt
momentele esențiale din viața acestuia?
...îndepărtarea de Dumnezeu (Tatăl), recunoașterea
greșelilor, îndreptarea, pocăința iertarea.

și 6 min Se explică simbolurile pildei: Tatăl este Dumnezeu, fii- Elevii ascultă cu atenție.
7. Asocierea
oamenii, plecarea fiului mic- îndepărtatrea oamenilor
generalizarea
de Dumnezeu și de Biserică etc.
Î.- Ce așteaptă Dumnezeu de la cei care se depărtează R.- Să se întoarcă pe calea cea bună..
de El, prin săvârșirea păcatelor? R.-..mult...
Î.-Cât îi așteaptă?
Î.- Ce face Dumnezeu când vede că ne întoarcem pe R.- ..se bucură.
calea binelui?
Î.-Cum primesc creștinii iertarea de la Dumnezeu? R.-..prin Taina Spovedaniei.
Î.-Oamenii se depărtează de Dumnezeu prin anumite R.- desfrânarea, beția, mândria, ura,mânia, invidia,
fape, atitudini și gânduri rele. Care sunt acestea? lăcomia,....
Î.-Dați exemple de persoane biblice care v-au
impresionat prin pocăința lor: R.- ..regele David, tâlharul de pe cruce, vameșul,
Zaheu..

Se cere elevilor să formuleze învățăturile morale Elevii formulează învățăturile morale: Iubirea și
desprinse din pildă.. generozitatea lui Dumnezeu sunt nemărginite pentru
oamenii păcătoși care se îndreaptă pe calea cea bună!
Precizare: Păcatul produce întotdeauna durere, iar
pocăința sinceră și îndreptarea aduc cu sine iertarea, Să nu judeci pe Dumnezeu pentru că îi iartă pe
după cum deseori ne-a spus Mântuitorul :” Și pe cel ce păcătoși.
vine la Mine nu-l voi izgoni afară”(Ioan 6,37)

Se cere elevilor să spună cum pot fi aplicate învățăturile


pildei la viața de elev.

Elevii răspund cerinței.

Aprecierea 2 min Se fac aprecieri generale și individuale, privind atât Elevii ascultă aprecierile profesorului
8.
activității elevilor pregătirea elevilor pentru lecție, cât și implicarea în
predarea noilor cunoștințe.
Se notează elevii care au participat la lecție.
2 min Se anunță și se explică tema pentru acasă.”Scrieți o Elevii notează tema și ascultă explicațiile
9.
Precizarea și scrisoare pentru fiul cel mic prin care să-l convingeți să profesorului.
explicara temei nu plece de acasă. Imaginați-vă că sunteți un prieten de-
pentru acasă al lui care a trecut printr-o situație asemănătoare”.

Încheierea
10 2 min Rugăciunea Elevii rostesc rugăciunea și răspund la salut;
activităţii Salutul

Inspector Doctor,
Director , Prof.Gheorghe Iuliana
Prof. Segărceanu Adrian

Plan de lecție – Clasa a VIII-a


Libertate și responsabilitate în viață- Pilda fiului risipitor (Luca 15, 11-32)
1. Ideile pricipale:
1.-Tatăl împarte averea celor doi fii ai săi.
2.-Fiul cel mic îsi risipește averea în păcate și ajunge păzitor la porci.
3.-Fiul cel mic conștientizează că a greșit și hotărăște să se întoarcă la tatăl său pentru a-i cere iertare.
4.-Tatăl iartă pe fiul cel mic și se bucură nespus pentru întoarcerea lui.
5.-Tatăl liniștește pe fiul cel mare care era supărat de primirea făcută fratelui risipitor.

1.Simbolurile din pildă


Tatăl- Dumnezeu
Fiul mic – oamenii păcătoşi /creștinii care risipesc darurile de la Dumnezeu
Fiul mare – oamenii credincioşi, care-L ascultă pe Dumnezeu
Averea – darurile de la Dumnezeu
Țara îndepărtată – păcatul
Slugile – îngerii

2. Învăţături morale:
-Dumnezeu iartă pe cei păcatoși care se întorc la El!
- Să fim ascultători faţă de Dumnezeu şi faţă de părinţi!
- Să cerem iertare celor pe care i-am supărat!
- Să ne mărturisim păcatele!
- Să nu fim invidioși!

S-ar putea să vă placă și