Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Ristea Iuliana


Data: 0
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială „Cristian Herbei” Vărădia de Mureș
Clasa: a V a
Disciplina: Religie Ortodoxă
Aria curriculară: Om şi societate
Unitatea de învăţare: Învățături de bază ale credinței creștine
Titlul lecţiei: Crearea lumii
Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
Durata lecției: 50 de minute
Scopul lecţiei: - dezvoltarea orizontului de cunoaştere al elevilor despre crearea lumii, prin aprofundarea unor texte din Sfânta
Scriptură care fac referire la crearea lumii şi la Creatorul ei.
Competenţe vizate:
C1 - Să se identifice atributele lui Dumnezeu-dialog pe tema atributelor lui Dumnezeu;
C2 - Să se înțeleagă rolulul lui Dumnezeu în istrie-alcătuirea unor compuneri despre felul în care Dumnezeu s-a implicat în
viețile unor personaje biblice
C3 – Să prezinte cronologia zilelor creaţiei văzute pe baza textului scripturistic Geneza. 1:1 – 27;
C4 – Să descrie, pe baza textelor scripturistice oferite de profesor şi concepţia creştină cu privire la originea lumii; Strategia
didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observarea dirijată, exerciţiul, lectura expresivă.
2. Mijloace de învăţământ: Biblia, planşa Crearea lumii, fişa de lucru.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală şi activitate pe grupe.
Resurse:

1
- Programa şcolară pentru disciplina Religie alianța evanghelică, clasa a V-a;
- Planificarea calendaristică orientativă pentru disciplina Religie penticostală, clasa a V-a;
-Manual Religie, clasa a V-a; Autori: Walter Bosch și Gheorghe Cătană

3. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Versiunea Dumitru Cornilescu, 1923;
2. Cucoş, Constantin, Educaţie religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1999;
3. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba – Iulia, 2000;
4. Rose, Serafim, Cartea Facerii, Cartea lumii şi omul începuturilor, Editura „Sophia”, Bucureşti, 2001.

2
Desfăşurarea lecţiei:
Nr. Etapele Metode Mijloace Forme
crt. lecţiei Comp. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor şi de de Evaluare
procedee învăţământ organizare
1. Momentul 2’ • Salutul • Salutul
organizatoric • Rugăciunea • Rugăciunea Activitate
• Notarea absenţelor • Pregătirea pentru frontală
• Pregătirea pentru începerea începerea lecţiei
lecţiei
2. Pregătirea 5’ • Profesorul reaminteşte elevilor • Elevii ascultă cu atenţie
elevilor că dintotdeauna omenirea şi-a explicaţiile profesorului.
pentru pus întrebarea: Cum a apărut
receptarea Explicaţia
lumea? La această întrebare au
noilor fost date mai multe răspunsuri de
cunoştinţe oamenii de ştiinţă care au
formulat şi unele teorii, contrare
învăţăturii biblice. Sfânta
Scriptură nu este o carte de Activitate
ştiinţe naturale, nu foloseşte frontală
termeni ştiinţifici, ea vrea doar
să ne arate că asemenea oricărei
creaţii şi întregul univers are un
creator, care este Dumnezeu. De
Explicaţia
3
aceea în cartea Geneza Moise a
folosit un limbaj potrivit cu
puterea de înţelegere a oamenilor
cărora se adresează. Ţinând cont
de toate acestea nu poate exista o
contradicţie între istoria biblică a
Creaţiei lumii şi cercetările
ştiinţifice.
3. Anunţarea 3’ • Se anunţă şi se scrie pe tablă Elevii scriu data şi titlul
titlului şi a data şi titlul lecţiei: lecţiei în caiete şi ascultă Explicaţia Activitate
obiectivelor explicaţiile profesorului
„Crearea lumii” frontală
lecţiei
Desfășurarea
4. 25’ Biblia
lecției - Se va citi textul biblic Elevii citesc pe rând câte trei
referitor la creație din Genesa versete.
C1 capitolul 1 și 2. Explicația
- Sunt prezentate cele șase
C2 zile ale crației, fiecare cu
Manualul
specificul ei. Astfel în prima zi
Dumnezeu a creat lumina. În a
doua zi Dumnezeu a creat
C3 întinderea de ape și cerul. În a
treia zi au fost create
pământul,marea și apele. Soarele,
luna și stelele au fost create în ziua
C4 a patra. În a cincea zi s-au creat
peștii mării și păsările. Elevii sunt
solicitați să dea exemple de pești Conversația Aprecieri
Elevii sunt atenți la întrebare verbale
și păsări. În ziua a șasea au fost
și răspund.
create animalele pământului și
omul. Elevii trebuie să dea

4
exemple de animale create în ziua Conversația
a șasea. Ziua a șaptea a fost Elevii ascultă întrebarea și
considerată ziua de odihnă raspund.
5. Fișa de lucru 12’ Se va citi fișa de lucru pentru a Elevii ascultă apoi își
compara cele două teorii exprimă părerea personală Conversația Fișa de lucru Activitate Aprecieri
referitoare la geneza universului: asupra celor două teorii. frontală verbale
teroria biblică și teoria
evoluționistă.
6. Precizarea şi 3’ • Se anunţă şi se explică tema • Elevii notează tema în
explicarea pentru acasă: Meditaţi la caiete şi ascultă explicaţiile
temei pentru următoarele versete: Iov 38;4-10, profesorului.
acasă Evrei 11;3, Psalmi 18;1 şi scrieţi
Explicaţia Activitate
mesajul lor într-un scurt text. frontală
7. Încheierea 2’ • Rugăciunea • Rugăciunea
activităţii • Salutul • Salutul

Fişa de lucru

„Se zice că doi profesori, buni prieteni, aveau o dispută aprinsă despre origina universului. Unul susţinea că universul a
apărut de la sine, dintr-o materie preexistentă care s-a organizat încetul cu încetul, fără să fie creată de nimeni. Celălalt susţinea că
lumea a fost creată de Dumnezeu deoarece nimic preexistent nu se justifică logic şi nici organizarea datorată hazardului nu poate
duce la forme logice… trecând în bibliotecă, gazda (profesorul care susţine că lumea a fost creată de Dumnezeu) i-a arătat
prietenului său (profesorul
care susţine că universul a apărut de la sine) o carte preţioasă. Acesta l-a întrebat: -
Cine a scris-o? a întrebat profesorul vizitator.

5
- Nimeni, a răspuns gazda.
- Cum nimeni? Să fim serioşi!
- Dar sunt foarte serios. Aveam pe masă o sticlă de cerneală. Sticla s-a răsturnat, pe masă erau nişte hârtii şi, deodată, din cerneala
răsturnată pe hârtii a apărut cartea aceasta!
Celălalt a rămas tăcut. A înţeles. A fost aproape de prisos când gazda a continuat.
- Am răspuns după principiile tale. Le-am aplicat experimental. Şi iată acum nu le mai vezi. Cam așa a fost şi cu originea
universului. Tot aşa mi-a sunat şi mie „nimeni” al tău!
Şi a mai adăugat: „Ca să pot crede că totul a apărut la întâmplare, ar trebui să umplu o căciulă cu litere, să le amestec bine şi,
răsturnându-le pe masă, să obţin poezia Luceafărul. Sau măcar o strofă. Sau măcar un vers”.
Antonie Plămădeală, Tâlcuri noi la texte vechi

S-ar putea să vă placă și