Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.02.2023
Profesor: POSTOLACHI VASILE
Unitate de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 1 Rădăuți-Prut
Clasa a VI-a
Tipul de lecţie: recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
Temele din unitatea de învățare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului (Împlinirea vieții omului prin întâlnirea cu Mântuitorul)
Lecțiile vizate: 1. Mărturii despre ajutorul primit de la Dumnezeu;
2. Recunoștința pentru binele primit;
3. Efortul pentru schimbarea vieții;
4. Mărturisirea credinței în Iisus Hristos
Durata: 50 minuute
COMPETENȚE GENERALE:
C1. Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii în conexiune cu diferite manifestări ale credinței;
C2. Manifestarea unui comportament moral, în viaţa personală şi în societate, în acord cu valorile religioase;
C3. Raportarea experiențelor din viața de zi cu zi la principiile religioase, cu respectarea identității și diversității religioase;
COMPETENȚE SPECIFICE:
C1.2. Integrarea unor concepte specifice în prezentarea de evenimente religioase, istorice şi culturale;
C1.3. Selectarea de informații adecvate din surse şi cu mijloace variate, pe teme cu relevanță moralreligioasă;
C2.1. Prezentarea unor modele spirituale, pe baza textelor biblice, religioase, literare studiate
C2.2. Relaționarea pozitivă cu colegii, în activități, sarcini de învățare, situații-problemă, utilizând reguli de comportament moral-religios;
C3.1. Analizarea unor moduri de manifestare a diversității religioase în viața personală, a grupurilor de apartenență, a comunității;
C3.2. Asumarea unor responsabilități față de sine şi față de ceilalți, prin raportarea la valorile moralreligioase;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE în plan cognitiv, al formării de abilități și de atitudini (la sfârșitul activității, elevii vor fi capabili):
O1: - să stabilească corect relația: eveniment- loc de desfășurare- icoană, cu ajutorul colegilor de grupă și pe baza analizei icoanei;
O2: - să prezinte minunile Domnului Iisus, studiate pe parcursul unității de învățare: Împlinirea vieții omului prin întâlnirea cu Mântuitorul
O3:- să descrie, pe scurt, rolul acestor minuni în viața personală;
Strategia didactică:
- mijloace de învăţământ folosite la lecţie: - icoane, Manualul de religie clasa a VI-a, material ppt, calculatorul;
- metode de învăţământ utilizate la lecţie: - metoda cadranelor, brainstorming-ul, ciorchinele, povestirea, conversaţia, deprinderile morale, explicaţia, conversaţia euristică, exerciţiul,
cvintetul
– forme de organizare: - pe grupe, frontal şi individual.
Resurse:
Oficiale:
-Programa şcolară pentru disciplina Religie Ortodoxă, clasa a VI a;
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI a;
Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. I.B.M.B.O.R., București, 2008;
2. Alexa, Cristian; Ciucă, Sorina; Ioniță, Dragoș; Șova, Mirela, Manual de Religie clasa a VI a, Ed. Didactică și Pedagogică, București, 2018;
3. Șebu, Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Ed. Reîntregirea, Alba Iulia, 2017;
Desfăşurarea lecţiei:

Obie
c
Etapele tive Metode Forme de
Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecţiei operaţi şi mijloace organizare
o
nale
- Salută elevii. - Răspund la salut. -conversația,
- Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii. - Rostesc rugăciunea. -rugăciunea,
1. Momentul
organizatoric
3 - Notează absenţii - Spun absenţii
- Se pregătesc pentru începerea
lecţiei.
- Elevii ascultă cu atenție -conversația,
-Discuție privind importanța cunoașterii minunilor Mântuitorului pornind de -povestirea, -
la faptul că acestea ar trebui să ne încurajeze să cerem ajutorul Mântuitorului explicația,
în situații dificile
-Prezentarea conținuturilor învățării din capitolul: Împlinirea vieții omului
prin întâlnirea cu Mântuitorul (profesorul le notează pe tablă);
-Prezentarea obiectivelor;
-Despre ce am învățat în capitolul Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul
omului?
 Ajutorul primit;
 Recunoștință;
2. Anunțarea  Schimbarea vieții prin spovedanie și efort personal (pocăință);
conținuturilor O1
 Mărturisirea credinței în Iisus Hristos;
învățării și O2 5 -Ce modele biblice au fost prezentate?
prezentarea O3  Credința celor doi orbi vindecați;
obiectivelor
 Răbdarea slăbănogului de la Vitezda;
 Mulțumirea leprosului vindecat;
 Îndreptarea lui Zaheu;
 Mărturisirea de credință a lui Petru și Toma;
 Încrederea lui Petru, Ioan și Iacov în Mântuitorul care i-a trimis să
pescuiască din nou;
-Ce s-a urmărit în acest capitol?
 Valorificarea în viața de zi cu zi a xeperienței celor ce au răspuns cu
credință și recunoștință iubirii lui Dumnezeu;
Profesorul le împarte pe rând fișele concepute pentru recapitularea și - Elevii ascultă atenți - conversaţia,
sistematizarea cerințelor, explicându-le sarcinile de lucru. -povestirea,
3. Recapitularea O1 Anexa 1 -explicația, Frontal
și sistematizarea O2 30 Anexa 2 -metoda cadranelor, Pe grupe
cunoștințelor O3 Anexa 3 -brainstorming, individual
-ciorchinele,
-deprinderi morale
4. Evaluarea 5 As Profesorul face aprecieri privind implicarea elevilor în activitate, colaborarea - Elevii ascultă atenţi. -conversația,
activității cu colegii -explicația,
elevilor

Dacă suntem atenți, toate minunile pe care le-am amintit și dezbătut astăzi au
O1 -Elevii ascultă cu atenție; -povestirea
un punct comun: și anume că toți oamenii care s-au întâlnit cu Domnul frontal
O2 explicaţia
5. Activitatea O3 Hristos și-au schimbat viața. Fiecare dintre noi suntem chemați să ne
suplimentară
5
schimbăm viața la întâlnirea cu Dumnezeu sau cu aleșii Lui. Fiecare putem deprinderile morale
să ne schimbăm pe noi sau pe ceilalți. Și o să închei, ca de obicei, cu
povestirea săptămânii: (Preotul și hindusul).

- rugăciunea. - Rostesc rugăciunea. Activitate


6. Încheierea 2 - Profesorul salută şi iese din clasă. - Răspund la salut. frontală

S-ar putea să vă placă și