Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Stoian Valentin Ionuț


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr.179, București.
Data: 10.05.2023
Clasa: a V–a A
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie-Ortodoxă
Unitatea de învățare:Viața creștinului împreună cu semenii.
Subiectul lecției: Ajutorul oferit semenilor
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției: Însușirea unor cunoștințe despre misiunea creștină, consolidarea comportamentului moral-religios: educarea elevilor în spiritul
dragostei față de semeni.

Competențe specifice:
1.1 Explicarea rolului şi a importanţei Sfintelor Taine pentru mântuirea şi desăvârşirea creştinilor
2.2 Comunicarea clară şi corectă a conţinutului şi mesajului moral-religios din textele studiate
3.2 Identificarea învăţăturilor morale care se desprind din pildele Mântuitorului
4.1 Integrarea în comportamentul cotidian, a învăţăturilor morale cuprinse în pildele Mântuitorului

Obiective operaționale
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

1
O1 – să identifice cine poate fi aproapele nostru; obiectivul se consideră realizat dacă vor fi identificate minim două exemple;
O2 – să precizeze porunca dată de Mântuitorul cu privire la aproapele; obiectivul se consideră realizat dacă elevii vor preciza porunca în
totalitate;
O3 – să enumere faptele milei trupești și sufletești; obiectivul se consideră realizat dacă sunt enumerate minim trei fapte pentru fiecare
categorie;
O4 – să formuleze învățături folositoare progresului vieți spirituale; obiectivul se consideră realizat dacă vor fi formulate minim două
învățături;

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversația, exercițiul, observația, expunerea, povestirea, explicația, problematizarea.
2. Mijloace de învățământ: Noul Testament,manual de religie, fișe de lucru, proiector, laptop.
3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală, frontală și comună/în echipe

Resurse
Oficiale:
1. Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin O.M. nr. 3393/28. 02.2017, pentru clasa a V-a;
2. Planificarea calendaristică pentru clasa a V-a.
Temporale:
număr de lecții – 1 oră
durata – 45 de min.

Bibliografice:

2
1. Noul Testamen- Matei 22, 37-38; Isaia 1,17, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1991.
2. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999.
3. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1998.
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
5. Opriș, Monica, Metodologia evaluării, ediția a II-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2010.
6. Alex, Cristian, Bîzoi, Marius,Ciucă, Sorina, Ioniță, Dragoș, Șova, Mirela, Religie Cultul-Ortodox, Manual pentru clasa a V-a, Editura
Akademos, București, 2017.
7. Filmulețul educativ: https://www.youtube.com/watch?v=nj1LodZYevE
SCENARIU DIDACTIC

Nr. O. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme de Evaluare
Etapele lecției op (min.) organizare
crt.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Salutul - Salutul! Aprecieri


Momentul 2' - Rugăciunea-„Hristos a înviat” de trei ori - Rugăciunea Exercițiul Activitate verbale
1. organizatoric - Notarea absenţelor de frontală
- Realizează managementul clasei pentru - Pregătirea pentru începerea rugăciune
începerea lecției orei

2. Verificarea
cunoștințelor  Se cere elevilor să-și reamintească
însușite 3' marea poruncă pe care ne-a dat-o Elevii răspund la solicitările Activitate Evaluare
Mântuitorul: ,, Să iubeşti pe Domnul profesorului. Conversa- frontală și orală,
Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu ția individu-ală frontală și
O1 tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău, individuală
iar pe aproapele tău ca pe tine
însuți” (Matei 22, 37-38)

3
Observație:
În funcție de răspunsurile elevilor
profesorul poate să completeze. Observa-ția
Vizionarea unei secvențe video „Ajutorul lui Activitate Aprecieri
15' Dumnezeu în situații dificile” Elevii vor urmări filmulețul cu Observa-ția frontală și verbale
https://www.youtube.com/watch? atenție, timp de 15’ minute. individu-ală
v=nj1LodZYevE, care are ca scop evidențiere
semenilor noștri, dar și ajutorul lui Dumnezeu.
Captarea
3. Elevii vor rezolva un rebus pe tabla smart,
atenției
unde vor descoperi pe verticală cuvântul
„semeni”.
https://www.didactic.ro/instrumente-
interactive/rebus/iubirea-fata-de-semeni?
code=re1tmy
Anunțarea
titlului și a Notez titlul lecției pe tablă: ” Ajutorul oferit Elevii notează în caiete titlul
4. 1' semenilor” și precizez obiectivele lecției. lecției. Conversa- Activitate
competențelor
lecției ția individu-ală
5. Comunicarea/  Profesorul adresează elevilor Aprecieri
însușirea următoarele întrebări: verbale
noilor ,,Un creștin oferă ajutor în
cunoștințe ,,- Cum reacționează un creștin atunci când situații grele oricărei persoane, Problema-
observă că un om este într-o situație pentru că nu contează cine are tizarea
nefavorabilă?” nevoie de ajutor. Trebuie să ne
gândim cum putem ajuta ”.
Activitate
,,-Cine este aproapele nostru?” ,,...orice om aflat în necazuri și frontală
nevoi, care are nevoie de
, ajutorul nostru și de sprijinul Aprecieri
15' nostru.” verbale

,- De ce trebuie să ne ajutăm aproapele?” ,,...pentru a împlini porunca

4
iubirii dată de Mântuitorul Noul
 Profesorul cere elevilor să citească nostru Iisus Hristos.” Conversa- Testa-
citatul scripturistic de la Ioan 13, 34- „Poruncă nouă dau vouă: Să ția ment
35. vă iubiți unul pe altul. Precum
Eu v-am iubit pe voi, așa și voi
să vă iubiți unul pe altul. Întru
aceasta vor cunoaște toți că
sunteți ucenicii Mei, dacă veți
avea dragoste unii față de
alții” (Ioan 13, 34-35).

,,...prin fapte de milostenie.” Activitate


,,- Cum ne arătăm noi dragostea față de individuală
semenii noștri?”
,,...hrănirea celui flămând,
,,-Da-ți exemple de fapte ale milei trupești!” adăparea celui însetat, îmbrcarea Meditația Activitate
celui gol, cercetarea celor în religioasă frontală
necazuri și nevoi, cercetarea
celor bolnavi, găzduirea
călătorilor, îngroparea săracilor
și a celor care nu au cine să-i
îngroape, contribuția la Aprecieri
construirea unei bisericii.” verbale

Activitate
,,-Dați exemple de fapte ale milei sufletești!” ,,...rugăciunea către Dumnezeu frontală
pentru aproapele nostru,
mângâierea celor întristați,
nerăzbunarea pentru răul făcut
de alții, ci răsplătirea răului cu
binele, înmtoarcerea celor
rătăciți la calea adevărului.” Explicația

5
,,- Cum trebuie făcute aceste fapte de ,,...cu smerenie, cu dragoste <să
milostenie pentru a fi bineplăcute lui nu știe stânga ce face dreapta>.” Lectura
Dumnezeu?” expresivă
Conversa-
ția
Activitate
 Profesorul solicită elevii să citească Un elev citește versetele:,,De aş frontală
din Sfânta Scriptură Imnul Dragostei grăi în limbile oamenilor şi ale
de la I Corinteni 13,1-3 și să explice îngerilor, iar dragoste nu am,
acest verset. făcutu-m-am aramă sunătoare
şi chimval răsunător....Şi de aş
împărţi toată avuţia mea şi de
aş da trupul meu ca să fie ars,
iar dragoste nu am, nimic nu- Activitate
mi foloseşte.”( Corinteni 13, 1- Explicația frontală
3)

,,... că-L iubim pe Dumnezeu.”


,,- Ce demonstrăm iubindu-ne aproapele?”

,,- Îi ajutăm și îi iubim pe toți oameni la fel?”

Precizare:  Elevii ascultă cu atenție.


De multe ori oamenii îi ajută mai mult pe cei
din familie, iar atunci când este vorba de
dreptatea unui om necunoscut, dar vinovat, i
se aplică legea corect, pe când unei rude care
are aceeași vină, i se găsesc tot felul de scuze.

6
 Elevii ascultă cu atenție.
 Profesorul citește, expresiv o
lectură(**)

,,- Ce învățăm din această lectură?” ,,..- Să ajutăm pe aproapele, fără


a da prilej de sminteală altora!”

,,- Cine este cel care primește milostenia ,,.. Dumnezeu!”


noastră făcută aproapelui nostru?”
Precizare:  Elevii ascultă atenți.
În persoana fiecărui om umilit stă Hristos,
Iisus așteaptă iubirea noastră la un colț de
stradă, pe un pat de spital, într-un azil de
bătrâni, în casa unor vecini care plâng și pe
care nu are să-i ajute. Prin aceste strădanii ale
noastre Dumnezeu vrea să ne dăruiască
Împărăția Sa.
Așadar, să-i ajutăm pe cei aflați în Elevii notează pe caiet acest
suferință și să fim apostoli ai lui Hristos în îndemn creștin.
mijlocul celor aflați în nevoi! Notez pe tablă
acest îndemn.

O1 8'  Fiecatre elev primește câte o fișă de Exercițiul Fișa de Activitate Aprecieri
lucru pe care trebuie să o Elevii completează exerciții din lucru individuală verbală
completeze( timp: 5’) fișa de lucru.
Fixarea și O2 2/3 elevi prezintă, oral,
sistematizarea rezolvarea exercițiilor.
 Profesorul verifică prin sondaj,
6. Cunoștințelor O3 corectitudinea răspunsurilor.

 https://learningapps.org/display?
v=p00at3fua20
Asocierea si

7
O4 4' Se adresează elevilor următoarele întrebări:  Elevii răspund: Conversa- Activitate Evaluare
,,- Care este modelul de iubire și de ajutorare  ,,-...Mântuitorul nostru ția comună orală,
a aproapelui, pe care trebuie s-L urmăm?” Iisus Hristos care S-a frontală și
milostivit de individuală
oameni( mai ales de cei
săraci și neajutorați)
vindecând pe cei
bolnavi, înviind morți,
săturând pe cei
7.
generalizarea flămânzi.”
,,- Cunoașteți oameni care I-au urmat
Mântuitorul?” ,,-...Sfinții: Paraschiva, Filofteia,
Nicolae etc.”

,,- Ce învățături puteți formula din această


lecție?” ,,-... Să ne ajutăm aproapele!”
,,-...Să fim apostoli ai lui Hristos
în mijlocul celor aflați în
nevoie!”

2’  Se fac aprecieri generale și individuale Elevii ascultă aprecierile făcute


Aprecierea
privind atât pregătirea elevilor pentru de profesor. Conversația Activitate Aprecieri
8. activității
lecție, cât și implicarea în predarea frontală verbale
elevilor
noilor cunoștințe.
Se notează elevii care au participat la lecție.
Precizarea
Profesorul anunță tema:,, Realizați o Elevii ascultă explicațiile la ceea Conversația Activitate
temei pentru
9. 1' compunere despre modalitățile ajutorării ce vor avea de făcut ca temă și frontală
acasă
aproapelui” iși notează tema. Explicația

10. Încheierea  Rugăciunea . • Rugăciunea . Exercițiul Activitate

8
2'  Salutul. • Salutul. . de frontală
activității
rugăciune

9
SCHIȚA LECȚIEI

AJUTORUL OFERIT SEMENILOR

„Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și
voi să vă iubiți unul pe altul.” (Ioan 13,34)

săracii

cei triști,
abătuți bolnavii
Cine sunt
cei aflați în
suferință?

orfanii bătrânii

Învățătură:
Să-i ajutăm pe cei aflați în suferință și să fim apostoli ai lui Hristos în
mijlocul celor aflați în nevoi!

10
AJUTORUL OFERIT SEMENILOR

„Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și
voi să vă iubiți unul pe altul.” (Ioan 13,34)

Cine sunt
cei aflați în
suferință?

11
ANEXA *

Iată cum a rezolvat problema un judecător dintr-un mic orășel de


provincie.I-a venit spre judecată un caz ciudat. Inculpatul era tocmai prietenul
lui cel mai bun. Fusese reclamat de cineva într-o anumită cauză, pasibilă cu
amendă de la cinci la 10 mii de dolari. Cunoscând prietenia lor, tot oraşul era
curios să vadă cum va rezolva judecătorul cazul. Sala unde avea să se dea
verdictul devenise neîncăpătoare pentru numărul mare al asistenţilor care voiau
să audă cu urechile lor sentinţa. Majoritatea era de partea reclamantului care, li
se părea tuturor, avea dreptate. Ştiau însă şi de prietenia judecătorului cu
inculpatul. Spre surprinderea tuturor, judecătorul a fost foarte aspru. Sau, mai
bine zis, s-a străduit să fie drept, imparţial, aşa cum îi şade bine unuia care
reprezintă justiţia.

La sfârşit, deşi ar fi putut să-i dea inculpatului minimum de pedeapsă, de


cinci mii de dolari, precum avea dreptul prin lege, sau măcar o sumă
intermediară între 5000 şi 10000, l-a amendat cu maximul posibil prevăzut. Cei
din sală au întâmpinat hotărârea cu aprecieri asupra obiectivităţii judecătorului,
dar prietenul său s-a supărat. El ar fi dorit să fie chiar achitat, dar prietenul său îl
declarase vinovat şi, ca atare, i-a aplicat maximum de pedeapsă admisă de Codul
Penal. La plecare, cei doi nu s-au mai întâlnit.

Peste câteva zile, cel pedepsit s-a dus la bancă să plătească suma stabilită
de instanţă. Funcţionarul de la ghişeu a deschis registrul, l-a verificat puţin, după
care i-a spus: „Eram sigur că memoria nu mă înşeală. Amenda dumneavoastră a
fost plătită. Aţi trimis pe cineva şi a achitat-o. Doar nu doriţi să o mai plătiţi încă
o dată!“ „N-am trimis pe nimeni, spuse zâmbitor dar şi mirat omul care pierduse
procesul. „Nu e nici o greşeală, domnule, banii au fost aduşi de domnul
judecător, spunând că l-aţi trimis dumneavoastră!“

Aşa s-a făcut şi dreptate şi bunătate. Şi pace şi justiţie. Iar prietenia dintre
cei doi a fost salvată. Căci ea nu putea dura sprijinită pe nedreptate! (Adaptare
după o pildă din volumul Tâlcuri noi la texte vechi, Mitropolit Antonie
Plămădeală, Sibiu, 1989)

12
Școala gimnazială nr. 119
Catedra de Religie Ortodoxă
Elev:

Să ne ajutăm aproapele

FIȘĂ DE LUCRU

Completează spațiile punctate:


a. Aproapele meu este…………………………………………
……………………………………………………………..
b. ,,Să iubești ……………………………… ca pe …………..
……………………….....”

c. Fapte ale milei trupești:


 ...............................................................
 ...............................................................
 ................................................................
 ...............................................................

d. Fapte ale milei sufletești:


 ………………………………………….
 ………………………………………….
 ………………………………………….
 ………………………………………….

13

S-ar putea să vă placă și