Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Profesor: POP Silviu Dănuț


Unitatea de învățământ:
Clasa: a V-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învățare: Viața creștinului împreună cu semenii
Subiectul lecției: Ajutorul oferit semenilor
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției: însușirea unor cunoștințe despre misiunea creștină, consolidarea comportamentului moral-religios: educarea elevilor în spiritul
dragostei față de semeni.

Competența specifică: aplicarea învăţăturilor creştine cu privire la relaţiile dintre semeni şi cu natura înconjurătoare;

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 - să identifice pe aproapele fiecăruia dintre noi;
O2 - să precizeze porunca dată de Mântuitorul cu privire la aproapele;
O3 - să enumere faptele milei trupești și sufletești;
O4 - să formuleze învățături folositoare progresului vieții spirituale.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversația, exercițiul, observația, expunerea, povestirea, explicația, problematizarea.
2. Mijloace de învățământ: Noul Testament, manual de religie, fișe de lucru, proiector, laptop.
3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală, frontală și comună/în echipe.

Resurse
Oficiale:
1. Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin O.M. nr. 3393/28. 02.2017, pentru clasa a V-a;
2. Planificarea calendaristică pentru clasa a V-a.

POP Silviu Dănuț 1


Temporale:
Număr de lecții: 1
Durata: 50 minute

Bibliografice:
1. Noul Testament - Matei 22, 37-38; Isaia 1,17, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1991.
2. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999.
3. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1998.
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
5. Opriș, Monica, Metodologia evaluării, ediția a II-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2010.
6. Alex, Cristian, Bîzoi, Marius, Ciucă, Sorina, Ioniță, Dragoș, Șova, Mirela, Religie Cultul-Ortodox, Manual pentru clasa a V-a, Editura
Akademos, București, 2017.
7. Filmul motivațional: https://www.youtube.com/watch?v=52sP2RvDzDA

SCENARIUL DIDACTIC

Nr. O. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme de Evaluare
Etapele lecției op (min.) organizare
crt.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Salutul Salutul
Momentul 2' Rugăciunea Rugăciunea Activitate
1. organizatoric
Notarea absenţelor frontală
Realizează pregătirea clasei pentru începerea Pregătirea pentru începerea orei
lecției
2. Verificarea
cunoștințelor Se cere elevilor să-și reamintească marea Elevii răspund la solicitările Conversația Activitate Evaluare
însușite 3' poruncă pe care ne-a dat-o Mântuitorul: ,,Să profesorului. frontală și orală,
iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată individuală frontală și
inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul individuală
O1 tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți.”
(Matei 22, 37-38).

POP Silviu Dănuț 2


Observație:
În funcție de răspunsurile elevilor profesorul Observația
poate să completeze.
Vizionarea filmului motivațional „Pilde- Activitate Aprecieri
15' Despre fapta milei şi iubirea de aproapele”, Elevii vor urmări filmulețul cu Observația frontală și verbale
Captarea atenție, timp de 15’ minute.
3. atenției https://www.youtube.com/watch? individuală
v=52sP2RvDzDA%2C, având ca scop
descoperirea titlului lecției noi.
Anunțarea
titlului și a Notarea titlului lecției pe tablă: Ajutorul oferit Elevii notează în caiete titlul Conversația Activitate
4. 1' semenilor și precizarea obiectivelor lecției. lecției. individuală
competențelor
lecției
5. Comunicarea / Profesorul adresează elevilor următoarele Aprecieri
însușirea întrebări: verbale
noilor ,,- Care a fost atitudinea femeii față de cei ,,....de indiferență la suferință,
cunoștințe aflați în nevoi?” egoism, comoditate..etc”. Problemati-
zarea
,,- Cine este aproapele nostru?” ,,...orice om aflat în necazuri și
nevoi, care are nevoie de
ajutorul nostru și de sprijinul Activitate
nostru.” frontală
,,- De ce trebuie să ne ajutăm aproapele?”
,,...pentru a împlini porunca Aprecieri
15' Profesorul cere elevilor să citească citatul iubirii dată de Mântuitorul verbale
scripturistic de la Ioan 13, 34-35. nostru Iisus Hristos.”
„Poruncă nouă dau vouă: Să
vă iubiți unul pe altul. Precum Noul
Eu v-am iubit pe voi, așa și voi Conversația Testament
să vă iubiți unul pe altul. Întru
aceasta vor cunoaște toți că
sunteți ucenicii Mei, dacă veți
avea dragoste unii față de

POP Silviu Dănuț 3


alții” (Ioan 13, 34-35).

,,- Cum ne arătăm noi dragostea față de ,,...prin fapte de milostenie.” Activitate
semenii noștri?” individuală

,,- Dați exemple de fapte ale milei trupești!” ,,...hrănirea celui flămând,
adăparea celui însetat, îmbrcarea Activitate
celui gol, cercetarea celor în Meditația frontală
necazuri și nevoi, cercetarea religioasă
celor bolnavi, găzduirea
călătorilor, îngroparea săracilor
și a celor care nu au cine să-i
îngroape, contribuția la
construirea unei bisericii.”
Aprecieri
Activitate verbale
,,- Dați exemple de fapte ale milei sufletești!” ,,...rugăciunea către Dumnezeu frontală
pentru aproapele nostru,
mângâierea celor întristați,
nerăzbunarea pentru răul făcut
de alții, ci răsplătirea răului cu
binele, înmtoarcerea celor
rătăciți la calea adevărului.”

,,- Cum trebuie făcute aceste fapte de ,,...cu smerenie, cu dragoste, să Explicația
milostenie pentru a fi bineplăcute lui nu știe stânga ce face dreapta.”
Dumnezeu?”

Lectura
expresivă Activitate

POP Silviu Dănuț 4


Conversația frontală
Un elev citește versetele: ,,De aş
grăi în limbile oamenilor şi ale
Profesorul solicită elevilor citească din Sfânta îngerilor, iar dragoste nu am,
Scriptură Imnul Dragostei de la I Corinteni făcutu-m-am aramă sunătoare
13,1-3 și să explice acest verset. şi chimval răsunător....Şi de aş
împărţi toată avuţia mea şi de
aş da trupul meu ca să fie ars, Activitate
iar dragoste nu am, nimic nu- frontală
mi foloseşte”(Corinteni 13, 1-3)
Explicația

,,- Ce demonstrăm iubindu-ne aproapele?” ,,... că-L iubim pe Dumnezeu.”

,,- Îi ajutăm și îi iubim pe toți oameni la fel?”

Precizare:
De multe ori oamenii îi ajută mai mult pe cei Elevii ascultă cu atenție.
din familie, iar atunci când este vorba de
dreptatea unui om necunoscut, dar vinovat, i
se aplică legea corect, pe când unei rude care
are aceeași vină, i se găsesc tot felul de scuze.

Profesorul citește, expresiv o lectură (**) Elevii ascultă cu atenție.


,,- Ce învățăm din această lectură?” ,,... - Să ajutăm pe aproapele,
fără a da prilej de sminteală
altora!”
,,- Cine este cel care primește milostenia

POP Silviu Dănuț 5


noastră făcută aproapelui nostru?” ,,.. Dumnezeu!”
Precizare:
În persoana fiecărui om umil stă Hristos; El Elevii ascultă cu atenție.
așteaptă iubirea noastră la un colț de stradă, pe
un pat de spital, într-un azil de bătrâni, în casa
unor vecini care plâng și pe care nu are să-i
ajute. Prin aceste strădanii ale noastre
Dumnezeu vrea să ne dăruiască Împărăția Sa.
Așadar, să-i ajutăm pe cei aflați în suferință și
să fim apostoli ai lui Hristos în mijlocul celor
aflați în nevoi! Notez pe tablă acest îndemn. Elevii notează pe caiet acest
îndemn creștin.

O1 8' Fiecare elev primește câte o fișă de lucru pe Elevii completează exerciții din Exercițiul Fișa de Activitate Aprecieri
Fixarea și care trebuie să o completeze (timp: 5’) fișa de lucru. lucru individuală verbală
sistematizarea
O2 Profesorul verifică prin sondaj, corectitudinea 2/3 elevi prezintă oral,
6. cunoștințelor
răspunsurilor. rezolvarea exercițiilor.
O3
Asocierea și
generalizarea O4 4' Se adresează elevilor următoarele întrebări: Elevii răspund: Conversația Activitate Evaluare
7.
,,- Care este modelul de iubire și de ajutorare ,,-...Mântuitorul nostru Iisus comună orală,
a aproapelui, pe care trebuie s-L urmăm?” Hristos care S-a milostivit de frontală și
oameni (mai ales de cei săraci și individuală
neajutorați) vindecând pe cei
bolnavi, înviind morți, săturând
,,- Cunoașteți oameni care I-au urmat pe cei flămânzi.”
Mântuitorului?” ,,-...Sfinții: Parascheva,
Filofteia, Nicolae etc.”
,,-... Să ne ajutăm aproapele!”
,,- Ce învățături puteți formula din această ,,-...Să fim apostoli ai lui Hristos
lecție?” în mijlocul celor aflați în

POP Silviu Dănuț 6


nevoie!”

Aprecierea 2’ Se fac aprecieri generale și individuale privind Elevii ascultă aprecierile făcute Conversația Activitate Aprecieri
8. activității atât pregătirea elevilor pentru lecție, cât și de profesor. frontală verbale
elevilor implicarea în predarea noilor cunoștințe.
Se notează elevii care au participat la lecție.
Precizarea
Profesorul anunță tema: Scrie cum ai fi putut Elevii ascultă explicațiile la ceea Conversația Activitate
temei pentru
9. 1' ajuta tu personajele care aveau nevoie de ce vor avea de făcut ca temă și frontală
acasă
ajutor din filmul vizionat. își notează tema. Explicația

Rugăciunea Rugăciunea Activitate


Încheierea
10. frontală
activității 2' Salutul Salutul.

POP Silviu Dănuț 7


Ajutorul oferit semenilor

„Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și
voi să vă iubiți unul pe altul.” (Ioan 13,34)

săracii

C
i
n
e
cei triști,
abătuți bolnavii
s
u
n
t

c
e
i

a
orfanii f bătrânii
l
a
ț
i

î
n
Învățătură: s
u
Să-i ajutăm pe cei aflațif în suferință și să fim apostoli ai lui Hristos în mijlocul
celor aflați în nevoi! e
r
i
n
ț
ă
?

POP Silviu Dănuț 8


Ajutorul oferit semenilor

„Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și
voi să vă iubiți unul pe altul.” (Ioan 13, 34)

C
i
n
e

s
u
n
t

c
e
i

a
f
l
a
ț
i

î
n

s
u
f
e
r
i
n
ț
ă
?
POP Silviu Dănuț 9
ANEXA *

Iată cum a rezolvat problema un judecător dintr-un mic orășel de


provincie. I-a venit spre judecată un caz ciudat. Inculpatul era tocmai prietenul
lui cel mai bun. Fusese reclamat de cineva într-o anumită cauză, pasibilă cu
amendă de la cinci la 10 mii de dolari. Cunoscând prietenia lor, tot oraşul era
curios să vadă cum va rezolva judecătorul cazul. Sala unde avea să se dea
verdictul devenise neîncăpătoare pentru numărul mare al asistenţilor care voiau
să audă cu urechile lor sentinţa. Majoritatea era de partea reclamantului care, li
se părea tuturor, avea dreptate. Ştiau însă şi de prietenia judecătorului cu
inculpatul. Spre surprinderea tuturor, judecătorul a fost foarte aspru. Sau, mai
bine zis, s-a străduit să fie drept, imparţial, aşa cum îi şade bine unuia care
reprezintă justiţia.

La sfârşit, deşi ar fi putut să-i dea inculpatului minimum de pedeapsă, de


cinci mii de dolari, precum avea dreptul prin lege, sau măcar o sumă
intermediară între 5000 şi 10000, l-a amendat cu maximul posibil prevăzut. Cei
din sală au întâmpinat hotărârea cu aprecieri asupra obiectivităţii judecătorului,
dar prietenul său s-a supărat. El ar fi dorit să fie chiar achitat, dar prietenul său îl
declarase vinovat şi, ca atare, i-a aplicat maximum de pedeapsă admisă de Codul
Penal. La plecare, cei doi nu s-au mai întâlnit.

Peste câteva zile, cel pedepsit s-a dus la bancă să plătească suma stabilită
de instanţă. Funcţionarul de la ghişeu a deschis registrul, l-a verificat puţin, după
care i-a spus: „Eram sigur că memoria nu mă înşeală. Amenda dumneavoastră a
fost plătită. Aţi trimis pe cineva şi a achitat-o. Doar nu doriţi să o mai plătiţi încă
o dată!“ „N-am trimis pe nimeni, spuse zâmbitor dar şi mirat omul care pierduse
procesul. „Nu e nici o greşeală, domnule, banii au fost aduşi de domnul
judecător, spunând că l-aţi trimis dumneavoastră!“

Aşa s-a făcut şi dreptate şi bunătate. Şi pace şi justiţie. Iar prietenia dintre
cei doi a fost salvată. Căci ea nu putea dura sprijinită pe nedreptate!

(Adaptare după o pildă din volumul Tâlcuri noi la texte vechi, Mitropolit
Antonie Plămădeală, Sibiu, 1989)

POP Silviu Dănuț 10


Numele elevului:

Să ne ajutăm aproapele

FIȘĂ DE LUCRU

Completează spațiile punctate:

a. Aproapele meu este……………………………………………


………………………………………………………...
………..
b. Să iubești ……………………………………………… ca pe
…………………………………….……………………….....”

c. Fapte ale milei trupești:


 ...............................................................
 ...............................................................
 ................................................................
 ...............................................................

d. Fapte ale milei sufletești:


 ………………………………………….
 ………………………………………….
 ………………………………………….
 ………………………………………….

POP Silviu Dănuț 11

S-ar putea să vă placă și