Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară: LICEUL TEORETIC ALEXANDRU MOCIONI CIACOVA


Profesor: VAIANTU ALINA
Data :
Clasa a II-a
Disciplina: RELIGIE ORTODOXĂ
Arie curriculară: Om și societate
Unitatea de învăţare: Oamenii își arată iubirea unii față de alții

Titlul lecţiei: AJUTORUL DAT CELOR BOLNAVI

Tipul lecţiei: Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

Durata: 50 de minute

Competenţe generale:

1.1.Explicarea unor aspecte specifice propriei credinţe religioase;


1.2 Evidenţierea caracteristicilor comportamentale ale unor modele de credinţă;
1.3. Aplicarea în mod autonom a unor reguli de comportament moral-creştin în diferite contexte de viaţă reale sau imaginare;
2.1. Asumarea în mod explicit a unor responsabilităţi în cadrul grupurilor din care face parte;

Competenţe specifice :

La sfârșitul orei elevii:

C1 – definesc mila (iubirea) ca sentiment fundamental pentru ajutorul arătat aproapelui;


C2 – enumeră modalități, exemple prin care ei pot oferi ajutor celor bolnavi;
C3 – identifică soluții privitoare la cei aflați în suferință;
C4 – formulează îndemnuri pentru cei din jur, pornind de la tema abordată.
Strategia didactică :
 metode de învăţământ utilizate la lecţie : conversaţia, explicaţia, metoda cadranelor, observarea dirijată, povestirea, studiul de caz, problematizarea,
exercițiul, meditația religioasă, jocul didactic.
 mijloace de învăţământ: Biblia, icoana, manualul de religie, videoproiector, fișa de lucru, caietul elevului, baloane
 forme de organizare : activitate frontală, individuală, în perechi

Bibliografia:
1. Biblia, Editura Institutului biblic si de Misiune al B. O. R., Bucureşti, 1982.
2. Favu, Gabriela; Danciu Nicoleta; Titiriga Ionelia, Manual pentru clasa a II-a, Ed. Corint, 2015
3. Muha, Camelia: Caiet de religie creştin-ortodox, clasa a II-a, Ed. Sf. Mina, Iaşi, 2014.
4. Pr. Prof. Univ. Dr.Şebu, Metodica predării religiei, Ed. Reîntregirea, Alba Iulia,2000.
5. Sava, Valentina; Aelenei, Simona; Neptun, Rafail Ovidiu, Primii paşi: culegere de exerciţii şi jocuri creştin –ortodoxe pentru copiii mari şi mici,
Ed. Transilvania Expres, Braşov, 2007.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Comp. Timp Metode şi mijloace Forme de


Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
crt. derivate de învãţãmânt organizare

- Salutul
Salutul
- Rugăciunea Conversaţia Activitate
Momentul - Rugăciunea
1 2’ - Notarea absențelor
-Pregătirea pentru
frontalã/
organizatoric -Pregătirea pentru începerea Manualul de religie individuală
lecției începerea lecției

- Ofer elevilor 6 baloane ce - 6 elevi vin în fața clasei Conversaţia Activitate Aprecieri
Pregãtirea elevilor conțin inscripționate silabe și îi și, la indicațiile Explicaţia frontalã verbale
2 pentru receptarea 3’ invit să descopere cuvintele colegilor, se așează Jocul didactic/
noilor cunoştinţe formate: AJUT PE CEI astfel încât să afișeze Baloane
BOLNAVI cuvintele descoperite –
ajut pe cei bolnavi.
Precizarea
Anunț titlul lecției „
titlului şi a Activitate
3 2’ „AJUTORUL DAT CELOR - ascultă și notează Explicaţia/ frontalã
competenţelor BOLNAVI” şi competenţele.
derivate ale lecţiei Caietul elevului
Profesorul prezintă lecția cu Activitate
ajutorul unui material power Elevii citesc lecția. Lectura frontalã
point. Solicită elevilor citirea Ascultă explicațiile Explicaţia şi individualã
paragrafelor de pe slide-uri. profesorului. Conversaţia
Profesorul explică textul citit Observarea dirijată/ Aprecieri
Comunicarea C1
punând accent pe ideile Notează ideile Videoproiector verbale
4 noilor cunoştinţe C2 15’ principale: principale.
C3 -Oamenii bolnavi au nevoie de
C4 ajutorul celorlalți;

-când ne îmbolnăvim cerem


ajutorul lui Dumnezeu și al
medicului Meditația religioasă

- trebuie să ne purtăm cu iubire


și răbdare față de cei bolnavi

-este bine să ne rugăm și să


ajutăm cum putem pe cei
bolnavi Metoda cadranelor/ Activitate în
Fișa de lucru perechi
Profesorul solicită elevilor Elevii completează fișa
completarea fișei (anexa 1) în după explicațiile oferite
perechi, utilizând metoda de profesor.
cadranelor, pentru a înlesni
înțelegerea textului. Dupa
expirarea timpului acordat,
profesorul discuta rezolvarea
fișei.

Profesorul discută împreună cu


Elevii răspund:
elevii imaginile de lângă text.
-pe sluga unui sutaș, pe
Întreabă: „- Pe cine a vindecat
doi orbi, pe un slăbănog;
Domnul nostru Iisus Hristos?”
-sutașul, cei doi orbi,
și „Cine I-a cerut Mântuitorului
să îi vindece pe cei bolnavi?” prietenii

Profesorul cere elevilor să


citească poezia de pe fișa de
lucru (anexa 2) și să răspundă
Conversaţia Aprecieri
la întrebări. Elevii citesc poezia și Activitate
Explicaţia verbale
Fixarea şi C1 Profesorul solicită apoi răspund la întrebări frontală
Observarea dirijată
5 sistematizarea C2 rezolvarea exercițiului de pe
Studiul de caz
cunoştinţelor C3 18’ fișă și a ex. 2 din manual pg. Elevii rezolvă exercițiile Activitate
Problematizarea
C4 20. După expirarea timpului individuală
profesorul verifică oral
Fișa de lucru
rezolvarea exercițiului.

-Ce sfaturi puteți oferi celor


Asocierea şi - Răspund la întrebări și Activitate
6 C4 2’ bolnavi pornind de la discuțiile
formulează îndemnuri.
Conversaţia
frontalã
generalizarea purtate astăzi? Explicaţia
Fac aprecieri generale/ - Ascultă aprecierile
Aprecierea Aprecieri
7 1’ individuale, oferind „+” și făcute
activitãţii elevilor calificative
Activitate verbale
Frontalã
Îndemn elevii să citească „Pilda
Tema pentru
8 1’ samarineanului milostiv” din - Notează Explicaţia
acasã manualul de religie, pg. 21
- Rugăciunea - Rugăciunea Activitate
Încheierea
9 1’ - Salutul - Salutul Exercițiul de rugăciune frontală
activitãţii
ANEXA 1

FIȘĂ DE LUCRU - CADRANELE

1. Cui se adresează oamenii când se îmbolnăvesc? 2. Scrieți cuvinte care exprimă ce le dăruiește Dumnezeu
celor bolnavi atunci când ne rugăm pentru ei.

3. Enumerați fapte prin care puteți oferi ajutorul 4. Realizați un desen potrivit textului.
vostru concret oamenilor bolnavi.

S-ar putea să vă placă și