Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Profesor: Rocule Valentina-Antonella


Unitatea de nvmnt:
Clasa: a IX a
Perioada: 16 20.03.2015
Aria curricular: Om i societate
Disciplina: Religie ortodox
Unitatea de nvare: Spiritualitate i via cretin
Subiectul leciei: Monahismul, form a spiritualitii cretine
Tipul leciei: comunicare/nsuire de noi cunotine

Competena general:
C.G.1. Definirea specificului propriei credine, n raport cu alte credine i convingeri

Competene specifice:
1.1 Argumentarea importanei sfineniei i a respectului cretinului faa de cele sfinte;
2.1 Utilizarea adecvat a termenilor specifici religiei n argumentarea nvturii de credin ortodox.

Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1: s defineasc ce este monahismul;
O2: sa prezinte corpurile ce alctuiesc un complex monahal;
O3: s tie care sunt cele trei voturi pe care le depune cretinul la intrarea n monahism;
O4: s cunoasc treptele monahului;
O5: s argumenteze monahismul, ca form a spiritualitii cretine.

Strategia didactic
1. Metode i procedee: conversaia, exerciiul,observarea dirijat, problematizarea, povestirea, explicaia, descrierea, observa ia.
2. Mijloace de nvmnt: icoana din sala de clas, Sfnta Scriptur, harta mnstirilor i a schiturilor din Romnia, fi de lucru, tabla, videoproiector.
3. Forme de organizare a activitilor: activitate individual, frontal i pe grupe.
Resurse
Oficiale:
1. Programa colar pentru disciplina Religie ortodox, aprobat prin O.M. nr. 5230/01.09.2008, pentru clasa a IX-a;
2. Planificarea calendaristic orientativ, clasa a IX-a;
3. Unitatea de nvare Spiritualitate i via cretin.
Temporale:
numr de lecii 1 or

1
durata 50 min

Bibliografice:
1. Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti 1982.
2. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999.
3. Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare i grade didactice, Editura Polirom, Iai, 1998.
4. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opri, Dorin, Opri, Monica, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.
5. Opri, Monica, Metodologia evalurii, ediia a II-a, Editura Sf. Mina, Iai, 2010.
6. Muha, Camelia, Caiet de religie cretin-ortodox pentru clasa a IX-a, Editura Sf. Mina, Iai, 2009.
7. http://www.bibnat.ro/dyn-doc/publicatii/pagini%20din%20istoria%20monahismului%20ortodox.pdf
8. http://ziarullumina.ro/viata-monahala/treptele-incepatoare-monahism
9.filmul religios Tunderea n monahism, surs: https://www.youtube.com/watch?v=DLdMq1JtdMU

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele leciei Ob. Timp Activitatea profesorului Metode Mijloace Forme de Evaluare
crt. op. (min.) Activitatea elevului organizare

1 2 3 4 5 6 7 8 9

- Salut elevii.
1. Momentul 1' - Rostesc rugciunea mprate ceresc cu elevii.
organizatoric - Fac prezena elevilor la clas i realizez managementul clasei pentru nceperea activitii didactice care Exerciiul Icoana Activitate Obs.
urmeaz s se desfoare. de din sala frontal comporta-
rugciune de clas mentului
- Elevii rspund la salut,rostesc rugciunea i se pregtesc pentru nceperea activitii didactice. elevilor

Oricine voiete s vin dup Mine, s se lepede de sine, s-i ia crucea i s-Mi urmeze Mie (Matei 8, 34). Sfnta
Cine poate fi cel ce dorete s mearg dup Hristos? Scriptur
2. Captarea - Oricine dorete s duc o via autentic de cretin. Conversaia
ateniei 10' Ce nseamn s mergi dup Hristos?
- S urmezi nvturilor Lui. Problemati-
Ce nelegei prin s se lepede de sine? zarea Evaluare
- S triasc numai n, i pentru Hristos, dorind cu ardoare mntuirea sufletului. oral
Ce cruce trebuie s lum? Activitate frontal
- Una este Crucea Material, partea vzut, cu care ne nsemnm, i alta cea Tainic, partea Explicaia frontal
nevzut, pe care o purtm n inima noastr, adic de credin, ndejde i dragoste.

2
Profesorul va pune elevilor un film despre tunderea n monahism, ca scop descoperirea titlului leciei noi. Film
( https://www.youtube.com/watch?v=DLdMq1JtdMU , 8 minute) religios
videopro-
iector
Obs.
Anunarea Notez titlul leciei pe tabl: Monahismul, form a spiritualitii cretine. comporta-
3. titlului i a 1' Precizez elevilor obiectivele propuse. Conversaia Tabla Activitate mentului
obiectivelor - Elevii noteaz n caiete titlul leciei de la tabl. frontal elevilor
leciei
Pentru petrecerea vieii acesteia cu rnduial i a ctiga mntuirea sufletului, Dumnezeu a lsat cre tinilor:
1. calea cstoriei
2. calea monahismului Observarea
Oricare ar fi calea pe care o alege omul s mearg n via, este la fel de bun i de mntuitoare. Chemarea dirijat Activitate
sau vocaia este cea care l ndeamn pe om s aleag fie cstoria, fie clugria (monahismul). frontal

Sfntul Ioan Gur de Aur ne spunea despre monahi:


Monahii acetia cuget i triesc chiar de pe pmnt viaa ngerilor. Nu se nsoar, nu dorm mult, nu se
mbuibeaz; puin le mai lipsete ca s fie fr trup.
Povestirea
Monahismul (gr. monahos = persoan singur, nsingurat) este o practic veche a cretinilor de a se Activitate
retrage din mijlocul lumii, pentru a se putea dedica total unei viei conforme cu nvturile lui Hristos, frontal
urmrind renunarea la patimi i unirea cu Mntuitorul.
4. Dirijarea 25'
nvrii Monahismul a fost ntemeiat n secolul IV, n Egipt, de sfinii Antonie cel Mare i Pahomie cel Mare.
La intrarea n monahism, monahul depune trei voturi de bunvoie, prin care i fagduiesc lui Dumnezeu:
1. srcia
2. castitatea sau fecioria
3. ascultarea

Viaa monahal este de trei tipuri:


1. chinonia, atunci cnd clugrii vieuiesc ntr-o comunitate, avnd via de obte Conversaia
2. chinonia mic, ce nseamna convieuirea a doi sau trei clugri Activitate
3. sihstria sau pustnicia, adic viaa retras de lume, n singurtate (mun i, peteri, de ert) frontal Evaluare
oral
Sfntul Vasile cel Mare a fost cel care a aezat mnstirile lng orae i sate, ca acestea s fie de folos frontal
crestinilor, prin rugciunile i slujbele svrite fr ncetare de monahi. Tot Sfntul Vasile este cel care a
alctuit i regulile de organizare monahal: Regulile mari i mici, valabile pn astazi n toat Biserica Problematiz
ortodox. area

3
Sfntul Atanasie cel Mare (373) este cel care introduce monahismul n Apus, n timpul papei Iuliu I, n
timpul refugiului su la Roma.
Sfntul Ioan Casian (n. 365), preot i teolog originar din Dobrogea, a nfiinat lng Marsilia dou mnstiri:
una de clugri i una de clugrie, crora le-a i dat primele reguli monahale din Apus, dup modelul
regulilor monahismului rsritean. El a scris i un tratat intitulat: Despre aezmintele mnstire ti i
despre tmduirile celor opt pcate principale.
Activitate
Monahismul n Biserica Ortodox are mai multe trepte pentru tnrul care se hotrte s aleag calea Explicaia frontal
monahal trebuie s le urce, cu binecuvntarea preotului duhovnic:
1. frate - Novicele n mnstire nu are nici o vestimentaie specific spre a-l deosebi de credincioii
mireni. De la momentul intrrii unei persoane ntr-o obte monahal cu scopul de a deveni clugr,
ncepe o perioad de prob, n care fratele nceptor triete, ct mai mult cu putin, n firescul
lsat omului de Dumnezeu. Podoaba capilar nu mai este tuns nici la fete, nici la biei, acestora
din urm li se adaug i barba. Acest aspect exterior este completat, n plan interior, cu
comportamentul cuviincios, smerit i evlavios - adevrate podoabe de frumusei nepieritoare. Cu
toate acestea, el se poart n haine civile i, mai cu seam, haine de lucru, pentru c fraii de
mnstire se probeaz prin diferite ascultri. Ei sunt smerii, dar trebuie s se observe, s se constate
aceasta n vieuirea lor zilnic. De modul cum o privesc i primesc n sufletul lor aceast perioad
depinde rmnerea lor n obte spre a primi i celelalte trepte monahale. n caz contrar, se vor Observarea
ntoarce n viaa civil. Ceea ce este mai important, att la nceptori (frai, rasofori), ct i la dirijat
monahi sau schivnici, dup cum arat i unii Sfini Prini, este practicarea virtuilor: ascultarea i
rbdarea, care ncununeaz pe nevoitor; apoi, tcerea i neosndirea, care pstreaz pacea inimii
nevoitorului. Acestea trebuie s fie att n atenia monahilor, ct i a novicilor, mai mult ca oricare
alt osteneal. De fapt, acestea sunt i criterii de evaluare a noului nceptor pentru a fi acceptat n
obtea monahal.

2. rasofor - Treapta urmtoare se numete rasoforie, "nceputul chipului monahicesc" sau "nceputul Activitate
sfntului chip", cci fratele nceptor de acum se numete rasofor sau nceptor al vieii frontal
monahiceti. El este purttor de ras monahal, adic un vemnt de culoare neagr, ca semn al
pocinei. Aadar, rasoforul este monah nceptor, nu monah n deplintatea cuvntului. Aceasta nu
prin vestimentaie, ci mai ales prin experiena tririi monahale.. Chiar dac rasoforia este doar
nceputul chipului monahicesc, se cuvine s fie asumat cu deosebit responsabilitate pentru a se
pune nceput bun pe calea nevoinei ce conduce la ntlnirea cu Mntuitorul Hristos.
Explicaia
3. monahul (calugrul) - Secvena principal din slujba rasoforiei este tunderea prului i schimbarea
numelui, moment n care preotul slujitor sau stareul rostete formula: "Se tunde robul lui

4
Dumnezeu (N - aici se schimb numele), n numele Tatlui. Amin; i al Fiului. Amin; i al Sfntului
Duh. Amin. S zicem pentru dnsul: Doamne miluiete".

Acesta este momentul de rennoire a persoanei ce caut desvrirea, este nceputul unei alte Povestirea
vieuiri, aceea de monah, chiar de este, deocamdat, doar la nceput de drum. Ridicarea din treapt
n treapt, nu att din punct de vedere social sau al poziionrii n cadrul obtii, se face mai ales
avnd la baz criteriul tririi duhovniceti, aa cum arat Sfntul Ioan Scrarul, i mai ales prin Activitate
dobndirea smeritei cugetri, cum noteaz i avva Dorotei (Filocalia sfintelor nevoine, vol. IX Explicaia frontal
Despre smerita cugetare).

Orice lucru la nceput este greu de ndeplinit, mai ales n viaa monahal, care este considerat ca o
declaraie de rzboi adresat diavolului, patimilor i tuturor rutilor. Monahul dorete s o rup total cu
pcatul. De aceea, gndul cel bun, alturndu-se voinei noastre, avnd i credina c Domnul ne druiete
din harul Su, ne ajut s punem n practic, spre folos duhovnicesc, teoriile i regulile nevoinelor
monahale. Scopul duhovnicesc al acestor nevoine nu trebuie s fie altul dect cel artat de Cuviosul Serafim
de Sarov: "dobndirea Duhului Sfnt". Aa ne ndeamn i Sfntul Apostol Pavel, s cutm "pacea cu toat
Problematiz
lumea i sfinenia, fr de care nimeni nu va vedea pe Domnul" (Evrei 12, 14). nsui Mntuitorul Hristos ne
area
cheam la sfinenie dndu-ne ca model sfinenia Printelui Su (...). Acesta este, n general, scopul vieii
cretine, monahii nefiind altceva dect cretinii care vor s triasc mai intens viaa cea ntru Hristos i cu
Hristos. Angajai pe drumul dobndirii chipului ngeresc, monahii sunt mai puin preocupai de lucruri i
lucrri personale referitoare la materie i trup, ntreaga lor atenie fiind ndreptat spre dobndirea mntuirii.

O mnstire cuprinde:
1. biserica
2. paraclis (o capel construit de regul alturi de o biseric, lng un cimitir, n interiorul unei Observarea
cldiri) dirijat
3. corpul de chilii
4. trapeza (sala de mese)
5. arhondaricul (cldire din incinta unei mnstiri unde se afl camere pentru primirea pelerinilor. n
mnstirile din Sfntul Munte, arhondarul d pelerinilor ap, rahat de fructe i un micu pahar de
uzo, butur tradiional greceasc. Apa rcorete trupul, rahatul cel dulce ajut la pstrarea n bun Activitate
stare a glicemiei, care, n urma unui efort mai mare, poate sa scad, iar uzo ajut mpotriva frontal
transpiraiei. Se spune c o cantitate foarte mic de alcool mpiedic transpiraia.
6. clopotnia
7. ateliere
8. muzeu
9. magazin de obiecte religioase

5
Mnstirile sunt:
1. locauri de nchinare Povestirea
2. locauri de ocrotire
3. aezminte culturale
n mnstirile din rile Romne au luat fiin primele coli, au vzut lumina zilei primele tiprituri n Activitate
limba romna i au aprut primele spitale sau bolnie, ntreinute din veniturile mnstireti. frontal
Astfel c, mnstirile nu erau doar lcauri de nchinare, ci i lcauri de ocrotire i asezminte culturale. Conversaia

Monahii nu sunt numai oameni ai rugciunii i ai ascezei (desprinderea de patimi, cultivarea virtu ilor i a
dragostei nencetate ctre Dumnezeu), ci ei mpletesc mereu rugciunea cu munca, att fizic, ct i
intelectual.
Viaa obteasc este o via plin de ncurajri spre fapte bune, cci fr rugciune clugrul este ca un pete
pe uscat, iar fr activitate este unealta vrmaului. ndeletnicirile clugrilor sunt meditaiile i
rugciunea. Monahismul s-a numit gloria Bisericii lui Hristos.
fi de lucru mprii n ase grupe, elevii vor primi un puzzel Harta mnstirilor i a Exerciiul
schiturilor din Romnia. Fiecare grup trebuie s i aleag o mitropolie de pe hart: Evaluare
- Mitropolia Munteniei i Dobrogei Explicaia Fi de oral pe
Fixarea i O1 - Mitropolia Moldovei i Bucovinei lucru Activitate grupe
5. sistematizarea - Mitropolia Olteniei pe grupe
cunotinelor - Mitropolia Banatului Problemati-
10' - Mitropolia Ardealului zarea
Din fiecare mitropolie, vor scoate 3 mnstiri i trei schituri, iar dintr-o arhiepiscopie subordonat
mitropoliei alese, vor scoate o mnstire i un schit.Vor numi i un mare duhovnic monah pe care l-a avut
sau l are Romnia. (timp 5 minute)
Voi verifica oral, cu elevii fia de lucru.

vizionare interviu cu printele stare al mnstirii Prodromia din Hr ova, ieromonah Teofan Film Activitate
O1 Mandache, realizat de elevii clase a IX-a B, Dobre Georgiana, Vlad Nicoleta, Zamfir Bianca i Explicaia religios frontal
Deacu Liviu. videopro-
iector
Ce reprezint monahismul?
O1 - Organizare bisericeasc a celor ce adopt un stil de via evanghelic, consacrata rugciunii, Evaluare
meditaiei i ascezei, n total retragere de lume, dar n deplin ascultare fa de un printe duhovnic. oral,
Ce cldiri cuprinde un complex monahal? frontal i
O2 - Biserica, paraclisul, chilii, trapez, arhondaric, clopotni, ateliere, muzeu, magazin de obiecte individual
religioase. Conversaia Activitate
O3 Ce sunt cele trei voturi pe care le depune cel care dorete s devin monah? frontal

6
- Srcia de bunvoie, castitatea i ascultarea. individual
Un calugr trebuie s triasc pe pamant ca n cer. Sa-i gseasc timp ct mai mult pentru a sta n faa lui
Dumnezeu. Nu cu cartea deschis pe mas, cu lumnarea aprins, cu candela ci cu inima deschis pentru
Dumnezeu, cu gndul la Dumnezeu (Arhim. Teofil Prianu- Despre mnstire i clugri).
O4 Care sunt treptele monahismului? Conversaia Evaluare
- Frate, rasofor, monah. Activitate oral,
De ce monahismul este o form a spiritualitii cretine? frontal frontal i
O5 - Deoarece monahismul romnesc contribuie la promovarea culturii i artei romneti n toate individual individual
formele lor de manifestare (caligrafierea de manuscrise, tiprirea de carte bisericeasc, a lucrrilor cu
profil istoric, literar sau de alt gen scrise de monahi, dar i arhitectur, pictur, iconografie, broderie, Explicaia
muzic etc.)
Tabl/
Elevii noteaz pe caiete Schia leciei. caiet

Obinerea Se realizeaz n permanen, cu ajutorul conversaiei din cadrul exerciiilor de sistematizare a cunotinelor. Obs.
6. performanei 1' Profesorul va face aprecierile generale i individuale referitor la pregtirea elevilor pentru lecie, ct i comporta-
i a feed-back- implicarea lor activ la ora de curs. Conversaia Activitate mentului
ului Elevii ascult aprecierile fcute de profesor. frontal elevilor

Precizarea O5 Elevii i vor nota tema: Argumenteaz importana mnstirilor pentru viaa duhovniceasc i cultural a Activitate Rezolvarea
7. temei pentru 1' romnilor. Explicaia Caietul frontal sarcinii
acas Elevii ascult explicaiile la ceea ce vor avea de fcut ca tem i ii noteaz tema . elevului
ncheierea Rostesc rugciunea Tatl nostru cu elevii, salut i ies din sala de clas. Exerciiul Icoana Activitate Obs. comp.
8. activitii 1' Elevii spun rugciunea i rspund la salut. de din sala frontal elevilor
rugciune de clas

7
SCHIA LECIEI

Rsplata credinei i a ascultrii Pescuirea minunat

nvtur:

Scopul monahismului cretin este ndumnezeirea omului, aa cum ne-a


spus Mntuitorul:
Oricine voiete s vin dup Mine, s se lepede de sine, s-i ia crucea
i s-Mi urmeze Mie (Matei 8, 34).

S-ar putea să vă placă și