Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Smiedt Mihaela Elena


Clasa: a IX-a A
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Familia
Titlul leciei: Moromeii de Marin Preda scena cinei
Tipul leciei: de analiz a textului narativ
Competene generale:
utilizarea corect i adecvat a limbii romne n
receptarea i n producerea mesajelor n diferite situaii
de comunicare;
folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea
diferitelor texte literare i nonliterare;
argumentarea n scris i oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare.
Competene specifice:
1.1 utilizarea adecvat a achiziiilor lingvistice n receptarea diverselor texte;
1.3 exprimarea oral sau n scris a propriilor reacii i opinii privind textele receptate;
1.4 redactarea unor texte diverse;
2.1 aplicarea unor tehnici viznd nelegerea textelor literare sau nonliterare;
2.2 identificarea temei textelor propuse pentru studiu;
2.6 aplicarea conceptelor de specialitate n analiza i discutarea textelor literare studiate.
Valori i atitudini:
cultivarea interesului pentru lectur, a plcerii de a citi i a gustului estetic n domeniul
literaturii;
stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje
receptate.
Obiective operaionale:
1. s citeasc expresiv fragmente din roman;
2. s explice semnificaia unor pasaje importante din roman;
3. s fac referiri pertinente despre modul n care tema familiei se reflect la nivelul
textului;
4. s identifice modalitile de caracterizare a personajului din oper;
5. s-i exprime, n scris, preri, atitudini, sentimente fa de personaje i tema
abordat.
Strategia didactic
Metode i procedee: conversaia euristic, problematizarea, lectura expresiv,
nvarea prin descoperire, explicaia
Mijloace de nvmnt: fie de lucru, tabla
Forme de organizare a activitii: n cadrul leciei se vor folosi combinat activitatea
frontal, activitatea individual i lucrul pe grupe de elevi
Resurse: capacitile normale de nvare ale elevilor
Bibliografie:
Preda, Marin (1996). Moromeii. Volumul I, Bucureti: Ed. 100+1 Gramar
Onofrei, Margareta (2013). Analiza textului literar. Aplicaii, Bucureti: Editura
Booklet
Costache A., Fl. Ioni, M. Lascr, A. Svoiu (2007). Limba i literatura romn.
Portofoliul elevului, Grup Editorial Art

Parfene, C. (2003). Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Iai: Ed.
Polirom
DESFURAREA LECIEI

1. Evocarea 10 minute
Se reactualizeaz cunotinele despre textul narativ: definiie, conflictul, naraiunea ca mod de
expunere, instanele comunicrii, etapele aciunii, procedeele de legare a secvenelor narative.
Se verific tema pentru acas, prezentarea pe scurt a aciunii operei Moromeii de Marin
Preda.
2. Realizarea sensului 35 de minute
A. 10 minute
Scurt discuie despre opera Moromeii de Marin Preda:
apariie (1955 vol. I, 1967 vol. al II-lea);
specia literar roman realist;
tema simbolica destrmare a unei familii de rani dintr-un sat din Cmpia Dunrii
(Silitea-Gumeti) cu civa ani naintea nceperii celui de-al doilea rzboi mondial;
titlul are funcie anticipativ, orientnd cititorul spre evocarea vieii unei familii;
coordonatele spaio-temporale riguros fixate;
perspectiva narativ obiectiv;
conflictul dintre tat i fiii din prima cstorie;
- dintre Moromete i Catrina, soia sa (pentru pogonul de pmnt);
- dintre Moromete i sora sa, Maria;
- dintre Moromete i fiul cel mic, Niculae.
structura primului volum
B. 20 de minute
Elevii sunt mprii n 4 grupe i primesc fia de lucru nr. 1. Se citete textul i li se
cere elevilor s rspund cerinelor. Fiecare grup va prezenta rspunsurile n faa clasei.
Acolo unde este nevoie, se vor oferi informaii suplimentare. Elevii i vor lua notie n caiete.
3. Reflecia 5 minute
Elevii vor rezolva, individual, fia de lucru nr. 2.
Tema pentru acas:
Scrie un eseu de aproximativ o pagin, n care s surprinzi importana relaiilor din cadrul
familiei, valorificnd mesajul proverbului spaniol
Familia e o frnghie ale crei noduri nu se desfac niciodat.

Fia de lucru nr. 1


Citete textul i rspunde cerinelor formulate:
Ct ieeau din iarn i pn aproape de sfntul
Niculaie, Moromeii mncau n tind la o mas joas i
rotund, aezai n jurul ei pe nite scunele ct palma. Fr s se tie cnd, copiii se
aezaser cu vremea unul lng altul, dup fire i neam. Cei trei frai vitregi, Paraschiv, Nil
i Achim, stteau spre partea dinafar a tindei, ca si cnd ar fi fost gata n orice clip s se
scoale de la mas i s plece afar. De cealalt parte a mesei, lng vatr, jumtate ntoars
spre strchinile i oalele cu mncare de pe foc, sttea ntotdeauna Catrina Moromete, mama
vitreg a celor trei frai, iar lng ea i avea pe ai ei, pe Niculae, pe Ilinca i pe Tita, copii
fcui cu Moromete. ()
Moromete sttea parc deasupra tuturor. Locul lui era pragul celei de-a doua odi, de
pe care el stpnea cu privirea pe fiecare. Toi ceilali stteau umr lng umr, nghesuii,
masa fiind prea mic. Moromete n-o mai schimbase de pe vremea primei lui cstorii, dei
numrul copiilor crescuse. El edea bine pe pragul lui, putea s se mite n voie i de altfel
nimnui nu-i trecuse prin cap c ar fi bine s se schimbe masa aceea joas i plin de
arsurile de la tigaie.
Paraschiv, Nil i Achim nu erau din firea lor nite copii tcui, moi ori lipsii de
veselie. Totui, ca totdeauna, ei se aezar la mas abseni, uitndu-se n gol, oftnd, parc
ar fi trebuit nu s mnnce, ci s ridice pietre de moar. Moromete se aez i el pe prag,
fcnd n acelai timp cteva cruci repezi i nchiznd o clip, evlavios, ochii. Niculae, care
nu avea scaun, se aez turcete pe pmnt.
Du-te, m, i ia-i o pern, dosditule, de cte ori s-i spui? C tia nu sunt n
stare s fac mcar un scaun, zise femeia, uitndu-se la cei trei care ateptau, tcui i
plictisii, mncarea.
Tu de ce nu faci? zise Achim, ai crui ochi clipir ascuit, nfigndu-se din golul n
care erau pierdui mai nainte, n cei ai mamei vitrege.
Moromete, care tocmai i fcuse cruce, se uit la femeie cu gura cscat mirare.
Taci, fa, din gur, n-auzi?! zise el, apucnd lingura de lemn ntre degete.
N-auzi ce zice colatul? rspunse femeia, tergndu-se de sudoare, fr s-i pese de
privirea brbatului.
De ce colat?! ntreb moale Paraschiv, apucnd i el lingura ntr-un fel anumit,
vrnd s spun c vrea s mnnce mai repede.
Taci, m, din gur! zise i Nil cu un glas i mai moale dect al fratelui, aproape
optit.
Cine v ntrece? rspunse Catrina. Aeaz-te mas, ridic-te mas. Abia se mic,
abia se aeaz, cleaf-cleaf, parc i-ai da s mnnce otrav.
Pui, fa, mncarea-aia o dat?! zise Moromete linitit, dar n glas cu fire de
ameninare. ()
Da brnz nu e? opti Niculae indignat, uitndu-se la maic-sa.
Du-te de-o ia din burta lui Duulache! rspunse mama.
Da ce! Ce Duulache? Mie s-mi dai brnz, zise iar Niculae, trntind lingura pe
mas.

Parc spuneai c s le mnnce lupii de oi, ngn femeia mai moale, cu un glas
nepstor.
Mnnc, m, acilea i nu te mai miorli, puturosule! Te gsi brna. Cnd e, te uii
chiondr la ea, zise tatl nepstor i el, nghiind un dumicat mare.
Niculae amui. Pieptul i se ridic i cobor repede; buzele i tremurar. Cteva clipe se uit la
maic-sa. Femeia mnca cu gndurile n alt parte. Biatul se uit atunci spre sor-sa
Ilinca, dar fiecare mnca repede, nsufleit pe neateptate, tcut i parc nemaisimind pe cel
de alturi. Biatul nghii greu, se ridic de la mas i iei afar. Aproape c nimeni nu-l lu
n seam.
Dac mnnci, mi-eti ca un frate, Niculae, zise Achim batjocoritor, dac nu
mnnci, mi-eti ca doi.
S te ia naiba, izbucni biatul hohotind i fcndu-se nevzut.
Pe faa femeii trecu o umbr de durere auzind plnsul de afar al copilului.
De ce nu-l lai n pace Ilie? opti ea, privindu-i brbatul fr team. N-ajunge c
l trimei ca vai de capul lui i rabd de sete toat ziua cu oile? l mai faci i puturos. Voi v
ducei i muncii ca oamenii, v mai odihnii, avei ap, mncai, i el, sracu, rabd de sete
toat ziua i alearg dup zpcita aia de Bisisica...
(Marin Preda, Moromeii, vol. I)
1. Transcrie patru termeni din cmpul semantic al familiei.
Cmpul semantic reprezint seriile de cuvinte aparinnd aceluiai domeniu de sens.
2. Motiveaz valoarea expresiv a utilizrii timpului imperfect.
Timpul imperfect este o form a trecutului care exprim o aciune nefinalizat.
3. Identific o trstur de caracter a personajului Ilie Moromete, avnd n vedere urmtorul
citat: el stpnea cu privirea pe fiecare.
4. Precizeaz dou modaliti de caracterizare a celor trei fii ai lui Moromete din prima
cstorie.
5. Explic valoarea simbolic a obiectelor descrise n text (masa, scaunele).
Simbolul este procedeul expresiv prin care se sugereaz o idee sau o stare sufleteasc i care
nlocuiete o serie de reprezentri.
6. Prezint semnificaia aezrii la mas a membrilor familiei Moromete.
7. Comenteaz gestul ritualic al personajului de a se nchina nainte de mas.
8. Identific natura conflictului sugerat de fragmentul dat.
Conflictul desemneaz un dezacord, o opoziie, o lupt ntre dou sau mai multe personaje,
reprezentnd idei, convingeri, sentimente opuse. Conflictul textual poate fi dezvoltat pe dou
coordonate: conflict exterior (faptic), conflict interior (redarea implicaiei faptelor asupra
contiinei personajului).
9. Prezint tipul perspectivei narative existente n textul dat.

Fia de lucru nr. 2


1. Precizai tipul familiei Moromete.

___________________________________________________________________________
_______________________________
2. Indicai locul ocupat de membrii familiei Moromete la cin i semnificaia acestuia.
Ilie Moromete

pragul celei de-a doua


odi

Catrina, Tita, Ilinca

Paraschiv, Nil, Achim

Niculae

3. Precizai motivele nenelegerilor dintre membrii familiei Moromete.

Ilie Moromete Niculae

bieii cei mari Catrina

autoritate

Ilie Moromete bieii cei mari

Ilie Moromete - Catrina

S-ar putea să vă placă și