Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

COLEGIUL TEHNIC Edmond Nicolau


PROFESOR: Hurmuzache Nicoleta
DATA: 17.12.2019
CLASA: a X-a A
DISCIPLINA:Literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Romanul interbelic
SUBIECTUL: Liviu Rebreanu- Ion
TIPUL LECŢIEI: însuşire de noi cunoştinţe (învăţare centrată pe elev)

COMPETENŢE GENERALE
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare.
2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor.
3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale/ literare.
4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.

COMPETENŢE SPECIFICE
1.1 Integrarea unei anumite opere într-un anumit context
2.2 Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textului studiat
3.1 Interpretarea textului prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de lectură
4.2 Utilizarea tehnicilor şi strategiilor argumentative în situaţii de comunicare diverse
OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- Să incadreze opera Ion de Liviu Rebreanu intr-o tipologie a romanului;


O2- Să precizeze sursele de inspiratie ale romanului Ion;
O3- Să enunte tematica romanului, prin raportare la continutul operei;
O4- Să explice titlul operei, justificand alegerea facuta de autor;
O5- Să specifice relatia incipit-final, punctand elementele formale ale romanului;
O6- Să relateze doua scene ontologice ale romanului in care este evidentiata problematica pamantului;
O7-Sa comenteze relatia taran-pamant, surprinsa in cele doua secvente reprezentative ale textului;

STRATEGII DIDACTICE:

A. Metode si procedee: conversaţia euristică, problematizarea, exerciţiul, explicaţia, analiza stilistică, brainstorming;
B. Modul de organizare a clasei: frontal, pe grupe, individual;
C. Mijloace de învăţământ: manualul de cls. a X-a, editura Art, caietele elevilor, ecranizarea romanului Ion, portofoliul elevilor, fişe de lectură;

D. Resurse temporale: 50’

E.Resurse biografice:

Corpus literar:
Liviu, Rebreanu, Ion, Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 1979;

Bibliografie selectiva:

George, Călinescu, Istoria literaturii române de la origini până în prezent, Editura Fundaţiei, Bucureşti, 1941;

Eugen,Lovinescu, Critice, Editura pentru literatură, Bucureşti, 1969;

Nicolae Balota, De  la Ion  la Ioanide, Editura Eminescu,1974;

Nicolae Manolescu, Arca lui Noe, eseu despre romanul romanesc, vol. I-III, Ed. Minerva, 1983;

Simut Ion, Rebreanu: Dincolo de realism, Biblioteca Revistei Familia, 1997;


CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII
ETAPELE METODE şi
OB. TIMP OBSERVAŢII
LECŢIEI ACTIVITATEA MIJLOACE
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ELEVILOR
1.Moment 1’ Voi face prezenta si voi asigura linistea in
organizatoric clasa.
Elevii citesc tema.
5’ Voi cere elevilor să citească tema pentru
2.Captarea acasă: “Prezentaţi in mínimum 15 randuri
atenţiei, imaginea taranului contemporan”.
Verificarea
temei, Captarea atenţiei o voi realiza printr-un Elevii urmăresc fragmentul si
Verificarea fragment din filmul Ion, pe baza căruia
dansul Somesana interpretat de
cunoştintelor 5’ voi discuta cu elevii. Secventa horei de la
ancoră inceputul romanului este interpretata cativa elevi, apoi raspund la
artistic de cativa elevi.
intrebari.
7’ -A fost nuvelist, romancier,
Voi adresa elevilor câteva cerinte si Conversaţia
memorialist, dramaturg, care a
întrebări:
euristică
-Spuneţi câteva date despre scriitorul trăit între anii 1885- 1944,
Liviu Rebreanu.
născut în satul Tarlisua, judeţul
Bistrita-Nasaud.
Urmeaza Academia Militara
din Budapesta si este repartizat
ca sublocotenent in armata
austro-ungara. Demisioneaza si
se reintoarce in satul parintilor
sai, Prislop.
Debuteaza in 1908, in revista
Luceafarul din Sibiu cu nuvela
Codrea. Colaboreaza la diferite
reviste literare, Flacara,
Rampa, Universul literar,
Scena. Semneaza Cronica
dramatica la Sburatorul lui E.
Lovinescu. Este secretar literar
la Teatrul National din Craiova.
Este ales presedinte al
Societatii Scriitorilor Romani Conversaţia
de sase ori consecutiv. Este euristică
director al Teatrului National
Bucuresti si membru al
Academiei Romane. Explicaţia
Schite: Golanii, Marturisire,
Precizati cateva opere scrise de Liviu Rafuiala, Cantecul lebedei,
Rebreanu.
Cuibul visurilor. Exerciţiul
Romane: Ion, Rascoala,
Ciuleandra, Adam si Eva, Jar,
Padurea spanzuratilor.
Memorialistica: Metropole
(Berlin-Roma-Paris)
Teatru: Cadrilul, Plicul,
Apostolii.
Romanul este o specie a
Definiti specia romanului.
genului epic in proza, de mare
intindere, cu personaje
numeroase si actiune complexa,
desfasurata pe mai multe
planuri narative si desfasoara
conflicte puternice intre
numeroase personaje.
Prima varianta a aparut in
Cand a aparut romanul Ion?
1913, fiind intitulata Zestrea,
dar proiectul a fost abandonat.
Varianta finala apare in 1920,
in doua volume la Editura
Alcalay.
-roman interbelic, social (se
Ce fel de roman este Ion de Liviu
Rebreanu? Justificati raspunsul. prezinta monografía satului
ardelean cu toate ierarhiile
sociale si cu institutiile
statului), traditional (se
infatiseaza traditii, obiceiuri,
mentalitati specifice zonei
rurale- nastere, botez, nunta,
inmormantare, slujbele de la
biserica, intalnirile de la
carciuma, scene din viata
cotidiana etc), realist-obiectiv
(intamplarile par veridice,
personajele sunt tipice ca
produs al mediului in care
traiesc, timpul si spatiul sunt
coordonate bine definite, stilul
autorului este impersonal,
sobru, naratorul este omniscient
si relateaza evenimentele la
persoana a III-a).
-In ce tipologie de roman il incadreaza -romanul doric, conform
criticul Nicolae Manolescu ?
stilului arhitectural.
-Care este geneza romanului ? -La baza romanului se afla trei
scene luate din realitate: autorul
asista la gestul unui taran de a
saruta pamantul, vestea c afata
celui mai bogat om din sat a
fost batuta de tatal ei, pentru ca
fusese necinstita de un
sarantoc, si discutía cu un taran,
cand acesta ii marturiseste
patima pentru pamant.
Precizati tematica romanului. Tematica romanului o
constituie problemática
pamantului, particularizata in
confruntarea dintre doua
pasiuni puternice: iubirea
pentru pamant si iubirea pentru
o singura femeie.
Titlul este dat de numele
Explicati titlul operei.
protagonistului, care reprezinta
tipul generic de taran ardelean,
dar care evolueaza catre atipic.
Romanul este alcatuit din doua
Care este structura romanului ?
parti cu titluri semnificative
(Glasul pamantului si Glasul
iubirii) si 13 capitole.
Incipitul si finalul sunt stransa
Specificati raportul incipit-final ilustrat in
romanul Ion. legatura, pentru ca romanul
debuteaza cu cinci secvente,
care se regasesc in ordine
inversa la sfarsitul operei:
-drumul catre/ dinspre Pripas
-troita cu Iisus Hristor stramb,
ruginit, de tinichea
-hora
-altercatia verbala dintre preot
si Vasile Baciu
-altercatia fizica dintre Ion si
George.
3.Anuntarea 1’ Voi anunta tema lectiei si a obiectivelor Elevii sunt atenti la enuntarea
temei si a temei si a obiectivelor.
obiectivelor
4.Dirijarea 25’ Solicit elevilor sa denumeasca doua Elevii exemplifica cele doua
invatarii Povestirea
secvente reprezentative ale romanului, secvente reprezentative:
care ilustreaza relatia dintre taran-pamant. -cea in care Ion merge la munca
Pentru a ne reaminti firul epic al acestor obisnuita a campului si este
secvente, le cer elevilor sa povesteasca pe coplesit de imensitatea
scurt episoadele narative. pamantului (capitolul II,
Zvarcolirea)
-cea in care Ion, imbracat in
straie de sarbatoare, surprins in Conversaţia
O2 euristică
postura de stapanitor al loturilor
de pamant, savarseste ritualul
sarutului. (capitolul IX,
Sarutarea)
Adresez cateva intrebari cu privire la Elevii raspund la intrebari.
simbolistica pamantului si a importantei Brainstorming
acestuia in viata taranului interbelic.
-Pamantul poate fi considerat un simbol? Pamantul reprezinta unul dintre
Ce semnificatie ii atribuiti? elementele primordiale ale
Exerciţiul
universului.
-Pamantul are la baza o anumita In sens religios, se spune ca
mitologie. Care este aceasta? omul a fost creat din pamant si Explicaţia
Dumneazeu i-a dat suflarea
vietii. Pamantul reprezinta Conversaţia
euristică
inceputul si sfarsitul existentei
umane, reliefand nasterea si Analiza stilistică
moartea, pentru ca omul
sfarseste ingropat in pamant.
-Cunoasteti si alte interpretari ale acestui In sens stiintific, pamantul este
simbol? scoarta globului terestru pe care
traiesc omenii si vietuitoarele.
Numit Terra sau Planeta
Albastra, pamantul este a treia
planeta de la Soare si cea mai
mare dintre planetele telurice
ale sistemului solar.
In sens psihanalitic, pamantul
este o metafora a omului, in
care suprafata lui reprezinta
constientul, subteranul cu
demonii, monstrii, zeitatile
reprezinta inconstientul, iar
partea aeriana reprezinta
supraconstientul. Se reliefeaza
triada inconstient/ constient/
supraconstient sau suflet/ trup/
spirit.
-Ce alte opere literare cunoasteti in care -romanul Baltagul de Mihail
este evidentiata simbolistica pamantului? Sadoveanu (trupul lui Nechifor
este gasit intr-o rapa), romanul
Maitreyi de Mircea Eliade
(scena logodnei dintre Maitreyi
si Allan la Lacuri), Intamplari
in irealitatea imediata de Max
Blecher (botezul thanatic al
protagonistului) etc.
-Ce rol ocupa pamantul in viata taranului -Pentru taranul interbelic, a
interbelic? avea pamant inseamna a fi un
om instarit, iar titlul de
proprietar este echivalentul
unui statut social insemnat.
-De ce isi doreste atat de mult Ion sa -Ion isi doreste pamant pentru a
detina cat mai multe pamanturi? dobandi o demnitate sociala si
morala, incercand cu orice pret
sa scape de eticheta de
sarantoc.
-Credeti ca in spatele acestei aviditati Setea pentru pamant ascunde
pentru pamant se ascunde un anumit un complex al saraciei, pentru
complex? ca tatal lui Ion instrainase in
timpul vietii majoritatea
proprietatilor, din cauza
viciului pentru bautura.

Impart clasa in patru grupe si le impart Elevii primesc fisele si, dupa ce
fise de lucru cu cerinte, care au ca support asculta indrumarile, rezolva
cele doua secvente epice. (Anexa 1) cerintele intr-un timp limita.
Fiecare grupa are de rezolvat cate sase Se vor citi raspunsurile si se vor
cerinte, iar itemii presupun un nivel
aduce completari, in cazul in
gradat de dificultate.
Cerintele urmaresc mai multe aspecte: care este necesar.
-plasarea secventei in contextul
romanului
-ipostaza lui Ion in raport cu pamantul
urias/ supus
-viziunea taranului asupra pamantului
-interpretarea stilistica a unor mijloace
artistice
-prezentarea unor ritualuri si
semnificatiile acestora in secventele
suport
-corelarea secventelor cu anumite
momente existentiale ale omului
-rolul anticipator al secventelor.

5.Feed-back -Voi scrie la tablă o schemă cu datele Elevii notează în caiete.


5’
esenţiale ce vor constitui puncte de reper
pentru analiza literara a celor doua
secvente. (Anexa 2, 3)
-Voi încheia activitatea prin propunerea Un elev intră în pielea
interpretarii unui joc de rol. personajului Ion Pop al
Glanetasului şi va trebui să Scaunul autorului
răspundă la întrebările puse de
ceilalţi colegi.
Lectia se finalizeaza cu un moment Un elev realizeaza un desen ce
artistic in care un elev realizeaza o plansa surprinde raportul dintre taran
ce ilustreaza una dintre secventele si pamant, asa cum este el
discutate anterior. evidentiat in romanul Ion.
6.Temă 1’ Realizaţi un eseu argumentativ de 15-30 -Elevii notează tema pentru
pentru acasă de randuri în care să va exprimati opinia acasă.
cu privire la limitele unor patimi
omenesti.

Anexa 1
Grupa I
1. Enuntati capitolul din care face parte senventa data.
2. Precizeaza contextul in care Ion vine sa-si vada pamanturile.
3. Cum isi exprima Ion patima pentru pamant?
4. Ce ritual savarseste Ion si ce semnificatie mistica are acesta?
5. Care este viziunea taranului asupra pamantului, desprinsa din exclamatia retorica: Cat pamant, Doamne!
6. Identificati o metafora si explicati semnificatia ei.

Grupa II
7. De ce Ion poate sa auda glasul pamantului si sa reactioneze la vibratia naturii?
8. Prezinta raportul dintre Ion si pamant, asa cum reiese in secventa suport.
9. Care este atitudinea lui Ion fata de pamantul urias?
10.Ce schimbare de atitudine are loc si cum este posibila aceasta?
11.Ce rol ocupa pamantul pentru Ion inca din perioada copilariei?
12.Cu ce moment existential al omului poate fi asociata secventa?

Grupa III
1. Enuntati capitolul din care face parte senventa data.
2. Precizeaza contextul in care Ion vine sa-si vada pamanturile.
3. Cum explicati aparitia lui Ion in straie de sarbatoare intr.-o zi de luni.
4. Ce rol ocupa pamantul pentru Ion in perioada maturitatii?
5. Cum ar dori sa isi exprime Ion iubirea pentru pamant la nivel senzorial?
6. Care este viziunea taranului asupra pamantului, desprinsa din secventa Cu cat se apropia, cu atat vedea mai bine cum s-
a dezbracat de zapada locul ca o fata frumoasa care si-ar fi pepadat camasa aratandu-si corpul gol, ispititor?

Grupa IV
7. Ce ritual savarseste Ion si ce semnificatie mistica are acesta?
8. Prezinta raportul dintre Ion si pamant, asa cum reiese in secventa suport.
9. Care este atitudinea lui Ion fata de pamantul supus?
10.Identificati cuvantul-cheie al secventei si explicati semnificatia lui.
11.Ce conotatii dobandesc structurile urmatoare: lutul negru, manusi de doliu, un fior rece, atingerea rece, dulceata amara
a pamantului?
12.Cu ce moment existential al omului poate fi asociata secventa?

Anexa 2
Secvente ontologice in lumea satului ardelean

Zvarcolirea Sarutarea
-capitolul II, partea I -capitolul IX, partea a II-a
-context: Ion merge la munca agrara -context: Ion contempla pamantul
-ipostaza lui Ion: rob al pamantului -ipostaza lui Ion: stapan al pamantului
-ipostaza pamantului: materna -ipostaza pamantului: ibovnica ispititoare
-atitudinea lui Ion: umila -atitudinea lui Ion: orgolioasa
-viziunea asupra pamantului: religioasa -viziunea asupra pamantului: erotic-pagana
-ritual: pregatirea coasei -ritual: sarutul pamantului
-simbolistica: nasterea obsesiei pentru pamant -simbolistica: logodna cu pamantul
-rol anticipator: ambitia de a intra in posesia pamantului -rol anticipator: iubirea maladiva atrage dupa sine moartea

Anexa 3
PAMANTUL

MAMA

IUBITA

STIHIE

S-ar putea să vă placă și