Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala Gimnazială nr.1, sat Sălceni


Data: 23.03.2023
Clasa: a VIII-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
Prof.: Mitroi Mihaela
Unitatea de învăţare: Lumea ca spectacol
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Propoziţia subordonată completivă circumstanțială de timp (CT)
Tipul lecţiei: Însuşire de noi cunoştinţe

MOTIVAŢIA: cunoaşterea de către elevi a acestui tip de subordonată, a funcţiei ei în vorbire, în


vederea construirii corecte în exprimarea orală şi scrisă; cunoaşterea punctuaţiei cerute de
subordonata completivă directă.

COMPETENŢE GENERALE:

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii


de comunicare monologată şi dialogată;
3. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENŢE SPECIFICE:
4.1. Folosirea achizițiilor privind structuri morfosintactice complexe ale limbii române
literare, pentru înţelegere corectă şi exprimare nuanţată a intenţiilor comunicative
4.3. Analizarea elementelor de dinamică a limbii, prin utilizarea achiziţiilor de sintaxă,
morfologie, fonetică, lexic şi semantică prin raportare la limbile moderne
4.4. Valorificarea relaţiei dintre normă, abatere şi uz în adecvarea strategiilor individuale
de comunicare

Conținuturi:
Propoziția subordonată completivă circumstanțială de timp

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: să identifice propoziția completivă circumstanțială de timp dintr-o frază;

1
O2: să menționeze termenii regenți ai propozițiilor subordonate circumstanțiale de timp;
O3: să precizeze elementele introductive ale subordonatei circumstanțială de timp;
O4: să construiască enunțuri în care să existe complemente circumstanțiale de timp, respectiv
subordonate completive circumstanțiale de timp, având același termen regent;
O5: să alcătuiască fraze în care să folosească elementele de relație și termenii regenți dați.

CONDIŢII PREALABILE:
Din punctul de vedere al capacităţii de învăţare, clasa este relativ omogenă. Majoritatea
elevilor dispun de capacităţi sporite de învăţare, iar restul posedă resurse suficiente pentru o mai
bună desfăşurare a activităţii didactice.

RESURSELE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI:


►Capacităţi normale de învăţare a elevilor
►Cunoştinţelor lor anterioare
►Timp de lucru: 50 de minute

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire, lucrul


individual, gândirea critică, analiza sintactică a frazei, exemplul, exerciţiul.

MIJLOACE: Limba și literatura română: manual pentru clasa a VIII-a, autori: Florentina
Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Editura Art, București, 2020,
fişe de lucru, pălării, tabla, imagini.
Tipuri de evaluare:
- chestionare orală;
- verificare prin lucru individual;
- observarea sistematică a elevilor.
Bibliografie:

1. Limba și literatura română. Caietul elevului. Clasa a VIII-a, autori: Florentina


Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Editura Art Klett,
București, 2020;
2. Secrieru, Mihaela, Didactica limbii române, Editura Ovi-Art, Botoşani, 2004;
3. Parfene, Constantin, Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura
Polirom, Iaşi,1999.

2
DEMERS DIDACTIC

1.Moment organizatoric – 1 minut


Organizez clasa şi asigur climatul necesar bunei desfăşurări a activităţii. Notez absențele.
2. Reactualizarea cunoștințelor asimilate anterior - 5 minute
Verific tema pe care elevii au avut-o de efectuat.
Pornind de la imaginea dată, elevii au avut de alcătuit un text amuzant de 100 de cuvinte
în care să existe complemente circumstanțiale de timp.

3. Captarea atenţiei – 5 minute

3
Elevii vor avea de alcătuit o propoziție în care să folosească ce văd în imagine drept
complement circumstanțial de timp. Se va alege un răspuns și se va nota pe tablă.
Se subliniază complementul circumstanțial de timp și apoi elevii sunt rugați să-și
amintească faptul că complementul circumstanțial de timp, ca parte de propoziție, poate avea
realizare propozițională la nivelul frazei. Elevii vor înlocui astfel complementul circumstanțial
de timp cu o propoziție potrivită, astfel încât să răspundă la aceeași întrebare.
Elevii observă că atât complementul circumstanțial de timp din primul enunț, cât și
propoziția subordonată din al doilea enunț determină un verb și indică obiectul asupra căruia
acționează autorul unei fapte.
4.Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale – 1 minut
Anunţ elevii că, în această lecţie, îşi vor însuși noi cunoștințe despre propoziţia
subordonată completivă circumstanțială de timp. Voi scrie titlul lecţiei pe tablă şi elevii vor nota
în caiete.
Se anunţă obiectivele operaționale: 1,2,3,4,5.
5.Conducerea procesului de învațare - 24 de minute
Elevii vor nota definiția propoziţiei subordonate completive circumstanțiale de timp în
caiete: Completiva circumstanțială de timp constituie, în frază, o realizare propozițională a
complementului circumstanțial de timp.
Răspunde la întrebările: când?, de când?, până când?, cât timp?
În continuare, voi preciza care sunt regenții subordonatei completive directe, voi da câte un
exemplu iar elevii îl vor analiza.
-un verb: Plec la ţară când voi fi în concediu..
-o locuțiune verbală: Va fi băgat în seamă când va fi matur..
- o interjecţie: Şi zdup! când nu se astepta.
- un adjectiv: E tristă de ieri.

În conducerea procesului de învățare, voi prezenta elementele introductive (de relație) ale
completivei circumstanțiale de timp:
Elementele de relație prin care poate fi introdusă propoziția circumstanțială de timp sunt:

 adverbul relativ când, singur sau însoțit de prepoziții: M-a surprins tonul lui1/ când mi-a

vorbit.2/

 conjuncții subordonatoare (până; cum cu sens temporal): Am citit1/ până am obosit.2/

Cum a auzit de testare,1/a plecat.2/

4
 locuțiuni conjuncționale (până ce, până să, după care, după ce, îndată ce, imediat ce,

odată ce, în timp ce, în vreme ce, cât timp, câtă vreme, ori de câte ori): Vine la noi1/ ori

de câte ori poate.2/

 pronume relative și pronume nehotărâte însoțite de prepoziții: Am ajuns1/înaintea cui

am dorit.2/ Am sosit1/ înaintea oricui participase la cros.2/

 adjective pronominale relative și adjective pronominale nehotărâte: Te-a

așteptat1/până la ce oră ai spus.2/ Stau cu tine1/ până la oricare oră dorești.2/

Voi face câteva observații:


a. Propoziţia subordonată temporală poate avea în regentă ca elemente corelative adverbe şi
locuţiuni adverbiale: atunci, şi, cum, imediat.
Atunci a sosit când tu tocmai ai ieşit.
b. Propoziţia subordonată temporală are topică liberă: poate sta înaintea regentei, după
aceasta sau poate fi intercalată în regentă.
c. Circumstanţiala temporală se desparte prin virgulă atunci când nu exprimă o
circumstanţială esenţială, atunci când este antepusă şi are un corelativ sau atunci când este
intercalată şi este aşezată înaintea predicatului din regentă.
6.Obținerea performanței -12 min
Un prim exercițiu va fi alcătuirea, pentru fiecare dintre imaginile selectate, a câte două
enunțuri, în care verbului indicat să îi fie subordonat, pe rând, un complement circumstanțial de
timp, respectiv, o completivă circumstanțială de timp.

a termina a petrece

5
a se odihni a învăța

Exercițiul următor constă în extragerea, din două pălării de magician puse la dispoziție, a
unui verb, respectiv a unui element de relație. Elevii vor construi enunțuri în care propoziții
completive circumstanțiale de timp introduse prin elementul de relație selectat să fie
subordonate verbului extras.

a citi, a veni, a locui, a pleca până ce, când, oricând, după ce

Se va discuta după fiecare enunț construit pentru a nu se crea confuzii și pentru ca elevii să și
însușească în mod corect noțiunile predate.

6
7.Asigurarea feed-back-ului prin aprecierea muncii elevilor etc. - 1 minut
Asigurarea feedback-lui are loc pe parcursul conducerii învăţării, întărirea făcându-se treptat
prin aprecieri verbale (Bravo! Foarte bine! Da! Exact! etc.)

8.Tema pentru acasă – 1 minut


Elevii vor avea ca temă pentru acasă exercițiul „Aplică” de la pagina 173. Se vor da
explicațiile necesare.

7
(1/186)Identifică propozițiile circumstanțiale de timp din enunțurile de mai jos și menționează
ce parte de vorbire determină și prin ce sunt introduse.
a) Și-a adus aminte de mine când ne-am reîntâlnit.
b) Haide mai repede, până ce nu începe ploaia!
c) Odată ce a ajuns la mal, țuști! din barcă.
d) Astăzi, cum a terminat programul, a și plecat acasă.
e) Câtă vreme a lucrat la mașinăria lui, n-a scos niciun cuvânt.
f) S-a înscris pe lista de așteptare înaintea cui avea dreptul.

a) când ne-am reîntâlnit.(regent loc. verbală “și-a adus aminte”, introdusă prin aderbul relativ “când”)
b) până ce nu începe ploaia!(regent interjecția predicativă “haide”, introdusă prin locuțiunea
conjuncțională subordonatoare “până ce”)
c) Odată ce a ajuns la mal.(regent interjecția onomatopeică “tuști”, introdusă prin locuțiunea
conjuncțională subordonatoare “odată ce”)
d) cum a terminat programul,(regent verbul “a plecat”, introdusă prin conjuncția subordonatoare (cu
sens temporal)“cum “
e) Câtă vreme a lucrat la mașinăria lui,(regent, verbul “n-a scos”, introdusă prin locuțiunea
conjuncțională subordonatoare “câtă vreme”)
f) înaintea cui avea dreptul(regent , verbul “s-a înscris”, introdusă prin pronumele relativ “cui” în cazul
genitiv precedat de prepoziția “inaintea”)

1.Realizează expansiunea circumstanțialelor de timp scrise îngroșat în propoziții subordonate


corespunzătoare.
 M-am trezit la răsăritul soarelui.
 M-am trezit când a răsărit soarele.
 M-am trezit dis-de-dimineață.
o M-am trezit când s-a facut dimineată
 Ne-a vizitat ieri.
 Vino înainte de a se însera.
 Am văzut un măr plantat azi.
 De tânără pictează.
 A sosit înaintea mamei.

Exemple propoziții circumstanțiale de timp în funcție de termeni regenți

8
verb sau locuțiune verbală
Când vine vara,1/ merg în tabără la mare.2/ (când merg?)
A așteptat1/ să iasă toți din vestiar2/ pentru a nu fi văzut3/ când se schimbă pentru sport.4/
(când să nu fie văzut?)
Când ieși în oraș,1/ ai grijă să nu-ți pierzi telefonul.2/ (când să ai grijă?)
Am fost băgat în seamă1/ când am devenit responsabil.2/ (când am fost băgat în seama?)
Când te afli la greu,1/ adu-ți aminte de sfaturile părinților.2/ (când să-ți aduci aminte?)
Când o vei vedea,1/ îți vei aduce aminte.2/ (când îți vei aduce aminte?)

interjecție predicativă
Haide1/  după ce vine mama.2/ (haide când?)
Hai1/ când am stabilit.2/

adjectiv
Talentat1/  de când era mic,2/ a devenit ulterior un mare artist.1/
Alexandru este un copil descurcăreț1/ de când îl cunosc.2/
Era cochetă1/ când ne-am întâlnit.2/

adverb
Azi1/ când ma uit la tine,2/ îmi aduc minte de copilăria mea.1/
Acum1/  când totul e pregătit,2/ putem pleca.1/
Venea la asfințit1/  când îi era foame.2/

Exemple propoziții circumstanțiale de timp în funcție de elemente relaționale

adverbe relative (când, ce, cât – „cât timp”, cum – „îndată ce”)
Nu l-a găsit1/  când a venit acasă.2/
Cum l-a zărit, 1/  i-a și făcut cu mâna.2/
Și-a scos haina1/  cum a intrat în clasă.1/
Cât a așteptat trenul,1/  nu a zis un cuvânt.2/
Nu  și-a ridicat privirea1/  cât a fost certat.2/
A așteptat1/ ce a așteptat2/ și apoi a plecat.3/
Îl cunosc1/ de când era mic.2/
L-am așteptat1/ până când a sosit.2/

adverbe nehotărâte (oricând, orișicând, oricât)


Poți vedea filmul1/ oricând dorești.2/
Poți rămâne la mine1/ oricât de mult vrei.2/
Îi cere ajutorul1/ orișicând are nevoie.2/

conjuncții (până, până nu, dacă, de, că)


A răbdat1/ până nu a mai putut.2/
Dacă a ajuns mai devreme1/ a început lecțiile.2/
Acum,1/ că am ajuns, 2/ hai la masă.1/
Dacă este soare1/ este bine.2/

locuțiuni conjuncționale (înainte ca … să, îndată ce, imediat ce, după ce, pe dată ce, în timp ce,
câtă vreme, cât timp, ori de câte ori)
A venit la mine1/ imediat ce și-a terminat lecțiile.2/ (când a venit?)
După ce se lasă soarele1/ mergem acasă.2/

9
Te-a căutat un coleg1/ înainte ca tu să ajungi acasă.2/
Ori de câte ori bate vântul1/ copacul se îndoaie.2/
Va sosi1/ îndată ce termină orele.2/
În timp ce mama gătește,1/ eu îmi scriu lecțiile.2/
Mama mă aștepta1/în vreme ce eu îmi pregăteam ghiozdanul.2/
Odată ce terminăm temele,1/ putem ieși în parc. 2/
De îndată ce termină compunerea,1/ merge la film.2/

A așteptat1/ să iasă toți din vestiar2/ pentru a nu fi văzut3/ când se schimbă pentru sport .4/ (când
să nu fie văzut?)

Când ieși în oraș ,1/ ai grijă să nu-ți pierzi telefonul.2/ (când să ai grijă?)

Am fost băgat în seamă1/ când am devenit responsabi l.2/ (când am fost băgat în seama?)

Termeni regenți
 verb predicativ: Elevii învață după ce termina orele.
 locuțiune verbală predicativă: Copilul și-a dat seama când a greșit.
 interjecție predicativă: Hai când vrei!
 adjectiv: Elevii devin silitori când au examen.
 adverb: Acum, când imi aduc aminte, regret.
Elemente de relație
 adverbe relative (când, cât, cum): Când l-am văzut, l-am certat.
 conjuncții și locuțiuni conjuncționale subordonatoare (înainte să, până ce, până să,
după ce, îndată ce, de când, în timp ce, pe când, câtă vreme, ori de câte ori): În timp ce
fata dormea, pisica a spart vaza.
 pronume și adjective pronominale relative și nehotărâte: A ajuns înaintea cui dorea.
Te-am așteptat până la ce oră ai vrut.
Elemente corelative
 adverbe corelative (atunci, îndată etc.): Când nu vrei ceva, atunci se întampla. Cum ne-
a văzut, îndată a fugit.

10

S-ar putea să vă placă și