Sunteți pe pagina 1din 8

Unitate școlară: Liceul Teoretic „Ioan Petruș”

Profesor: Marius-Ciprian BOGDAN

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VI-a E
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Predicatul. Recapitulare
Tipul lecţiei: recapitulare și sistematizare

Competențe generale:
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare
monologată şi dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse

Competențe specifice:
2.3. Respectarea normelor morfo-sintactice în propoziţii şi în fraze
3.3. Sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit
4.4. Utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de
punctuaţie
4.5. Folosirea modalităţilor variate pentru realizarea expresivităţii textului

Obiective operaţionale:
 cognitive:
O1: să identifice predicatele în enunţurile date;
O2: să precizeze valoarea morfologică prin care este exprimat predicatul verbal;
O3: să analizeze morfo-sintactic predicatele nominale din enunțurile date;
O4: să construiască minimum două enunțuri cu două tipuri diferite de predicat (verbal și
nominal).
 afective:
– sa manifeste receptivitate faţă de gramatica limbii române;
– să participe cu plăcere şi interes la întreaga activitate;
– să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;
 formative:
– să integreze informaţiile despre părțile principale de propoziție într-un sistem propriu de cunoştinţe

Strategia didactică:
 metode şi procedee: jocul didactic, conversaţia euristică, dezbaterea, analiza gramaticală.
 forme de organizare a învăţării: activitate frontală, pe grupe şi individuală.
 resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, timp – 50 min.
 mijloace de învăţământ: fişe de lucru, testul formativ, Powerpoint-ul
 bibliografie:
o Ionescu, Elena și Jercea, Valentina, Limba română, manual pentru clasa a VI-a, Editura
Didactică și Pedagogică, Bucureşti, 2011
o Pamfil, Alina, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Dacia, Cluj, 2000

1
Desfăşurarea activităţii

Activitatea
Etapele lecției Timp Metode Mijloace
profesorului elevului
- salută elevii și notează absențele - răspund salutului
Moment - setează cadrul (se prezintă, - propun reguli care ar duce la o comunicare
conversația
organizatoric stabilește reguli și așteptări) eficientă și își exprimă una-două așteptări de la
profesor/lecție
- expune pe videoproiector - privesc imaginea și răspund la întrebările
imaginea unui creier și adresează profesorului: Ce este reprezentat în imagine? conversația euristică
întrebări elevilor Câte emisfere are un creier? Cum comunică cele
Captarea
două emisfere videoproiector
atenției
- propune un energizer „Un pistol și - elevii încearcă să-și coordoneze degetele de la jocul didactic
patru iepuri” ambele mâini și fac, prin debrief, legătura
- motivează elevii imaginii cu jocul
- anunță și notează titlul: Predicatul.
Anunțarea Recapitulare - notează titlul și obiectivele lecției
conversația tabla
subiectului - notează, adaptat, obiectivele
creta
lecției și a lecției
explicația caietul
obiectivelor - consultă elevii cu privire la - își exprimă părerea și propun eventuale ajustări
dificultatea atingerii obiectivelor
- propune elevilor schema lecției - notează în caiete schema lecției
apoi o notează pe tablă: tabla
Prezentarea 1. Recapitulare
sarcinilor de 2. Aplicații explicația
învățare 3. Evaluare
- notează pe tablă chenarul - nu vor nota în caiete chenarul caietul
„Activilor”
- trece la punctul 1 din schema
lecției:
Conducerea
a) prin întrebări stabilește tabla
procesului de
definiția predicatului pe care o - notează în caiete conversația euristică
recapitulare şi
notează pe tablă - răspund la întrebări caietul
sistematizare
b) notează, prin întrebări
clasificarea predicatului: verbal
2
și nominal
c) pornind de la propozițiile
prezentate în power point, videoproiector
notează părțile de vorbire prin
care este exprimat predicatul tabla
verbal - notează în caiete
d) stabilește structura morfo- - răspund la întrebări caietul
sintactică a predicatului
nominal: verbul copulativ a fi și pixurile
numele predicativ colorate
- anunță încheierea punctului 1 din
schemă
- trece la punctul 2 din schema
lecției explicația
- oferă instrucțiuni de lucru și - ascultă instrucțiunile
verifică înțelegerea lor - un elev rezumă instrucțiunile comprehension
- împarte clasa în două grupe check cartonașe
atribuind cartonașe colorate (verde - primesc cartonașele în funcție de care se împart colorate
pentru predicatul verbal și albastru în grupe
pentru predicatul nominal) - se împart în două (sau trei) grupe în timpul dat
*dacă sunt prea mulți elevi într-o de profesor (10-15 secunde) lucrul în echipă
grupă, se va mai alcătui o grupă - când echipa e formată în totalitate, toți elevii
mixtă – verde și albastru] pun o mână la gură și pe cealaltă o țin strânsă
Obținerea - oferă fiecărei grupe câte o fișă de
performanței reflecție cu întrebări despre cum se fișa de
lucrează într-o echipă (Ce scop reflecție
aveți? Ce strategie aveți pentru a reflecția de grup
atinge scopul? Cine se ocupă de - completează fișa de reflecție în timpul acordat lucrul în echipă
timp? Cine va avea grijă să nu se (2 min)
devieze de la subiect? Ce veți face
dacă cineva din echipă nu zice
nimic?)
- verifică procesul de reflecție

- propune începerea exercițiului - primesc fișele de lucru pe care vor lucra ca lucrul în echipă fișa de lucru
echipă: analiza gramaticală

3
• o fișă cu exerciții
• manualul cu explicații teoretice (autonomie studiul individual manualul
în învățare), pentru a se corecta
- oferă sugestii de lucru și de - pun întrebări de clarificare
rezolvare a exercițiilor

- invită elevii să se așeze la locurile - merg la locurile lor în timpul dat de profesor (15
lor secunde)
- verifică frontal răspunsurile - notează eventualele corecturi
elevilor 4F debrief (feelings,
- face debrief despre cum au lucrat - răspund la întrebări facts, findings,
în echipă future)

- propune elevilor testul de 5 - participă la test evaluarea scrisă


minute în oglindă cu obiectivele
Evaluarea testul
lecției
formativă docimologic
- oferă răspunsurile corecte - se autoevaluează autoevaluarea
- sondează rezultatele - își exprimă rezultatul prin ridicarea mâinii
- propune ca temă 1-2 exerciții din - notează tema explicația
Asigurarea manual
retenţiei şi - adresează elevilor întrebări despre - răspund sincer întrebărilor conversația
a transferului cum s-au simțit în oră și despre cum
își simt creierul

4
Fișă de reflecție

1. Ce scop aveți?

2. Ce strategie aveți pentru a atinge scopul? (Cam ce ar trebui să faceți ca să meargă totul bine? Notează niște
pași)

1.
2.
3.
4.
5.
6.

3. Cine se ocupă de timp? (Când lucră, este posibil să uităm de timp; numiți o persoană din echipa voastră care
să țină timpul)

Nume:

4. Cine va avea grijă să nu se devieze de la subiect? (În timpul lucrului, cineva ar putea „să bată câmpii”; numiți
pe cineva care să vă zică mereu: „Haideți, să revenim la ce avem de făcut”)

Nume:

5. Ce veți face dacă cineva din echipă nu zice nimic?

5
Fișă de lucru – verde

Citiți cu atenție textul de mai jos:

Mă trezește mama într-o dimineață din somn, cu vai-nevoie, zicându-mi: Scoală, duglișule, înainte de
răsăritul soarelui; iar vrei să te pupe cucul armenesc și să te spurce, ca să nu-ți meargă bine toată ziua?... Căci
așa ne amăgea mama cu o pupăză care-și făcea cuib, de mulți ani, într-un tei foarte bătrân și scorburos, pe
coasta dealului, la moș Andrei, fratele tatei cel mai mic. Și numai ce-o auzeai vara: Pu-pu-pup! Pu-pu-pup! dis-
dimineață, în toate zilele, de vuia satul. Și cum mă scol, îndată mă și trimite mama cu demâncare în țarină, la
niște lingurari ce-i aveam tocmiți prășitori, tocmai în Valea-Seacă, aproape de Topolița. Și pornind eu cu
demâncarea, numai ce și aud pupăza cântând:
— Pu-pu-pup! pu-pu-pup! pu-pu-pup!
*…+
Și cum ajung în iarmaroc, încep a mă purta țanțoș printre oameni, de colo până colo, cu pupăza-n
mână, că doar și eu eram oleacă de fecior de negustor. Un moșneag nebun, c-o vițică de funie, n-are ce lucra?
— De vânzare-ți e găinușa ceea... măi băiate?
— De vânzare, moșule!
— Și cât cei pe dânsa?
— Cât crezi dumneata că face!
— Ia ad-o-ncoace la moșul, s-o drămăluiască!

1. Subliniați predicatele verbale din textul dat.


2. Analizați sintactico-morfologic cinci predicate verbale la alegere pe caiet, după modelul de mai jos:
trezește = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, modul indicativ, timpul prezent
3. Alcătuiți un enunț în care cuvântul subliniat să fie la o altă persoană: Și cum ajung în iarmaroc, încep a mă
purta țanțoș printre oameni.
4. Construiți o frază în care să existe trei predicate verbale exprimate prin trei părți de vorbire diferite.
5. Alcătuiți trei enunțuri în care verbul a fi să aibă trei sensuri diferite. Numiți funcția sintactică pe care o
îndeplinește.

6
Fișă de lucru – albastru

Citiți cu atenție textul de mai jos:

La română am mereu probleme. Bunica le repetă adesea vecinilor noștri: „Bogdan – ăsta sunt eu – e
foarte bun la matematică, iar Claudia la română.“ Claudia e sora mea și e într-a VIII-a. E genul de fată care
vorbește cu florile, cu păsările, chiar cu norii, dar e cam neîndemânatică atunci când are de-a face cu oamenii.
Eu n-am vorbit niciodată cu vreo floare, ce să mai spun de norii cei schimbători, în care soră-mea vede fel de fel
de ciudățenii: cai de mare, canguri, farfurii zburătoare cu extratereștri cu tot. În rest, semănăm bine, avem ochi
verzi, gene lungi (gene de fată, cum mi se spune mereu), păr castaniu ondulat, doar că eu am o șuviță pe
frunte, pe când ea are părul dat pe spate și prins într-o coadă cu elastice în culori fosforescente. Claudia n-are
niciodată probleme cu literatura, i se pare o joacă, așa că uneori o rog pe ea să-mi facă tema, că nu i-ar lua mai
mult de zece minute. Încă n-am reușit s-o conving nici măcar o dată, habar n-am de ce. Oricum, cărțile sunt pe
masă.

1. Subliniați predicatele nominale din textul dat.


2. Analizați sintactico-morfologic cinci predicate nominale la alegere pe caiet, după modelul de mai jos:
sunteți deștepți = predicat nominal, alcătuit de verbul copulativ „a fi” (indicativ, prezent) și numele predicativ
exprimat prin adjectivul „deștepți”.
3. Alcătuiți un enunț în care cuvântul subliniat să intre în structura unui predicat nominal: Oricum, cărțile sunt
pe masă.
4. Construiți o frază în care să existe trei predicate nominale, ale căror nume predicative să fie exprimate prin
trei părți de vorbire diferite.
5. Alcătuiți trei enunțuri în care verbul a fi să fie la timpuri diferite ale indicativului.

7
Nume: ................................................. Data: 14. 05. 2014

Test

1. Subliniază predicatele din textul de mai jos: 2 puncte

Ben știa că bunica lui vorbise serios: la ora zece, toată lumea zdup! în pat. Totuși, a încercat să o
convingă:
— Bunico, eu sunt mare! Nu mai sunt un copil. Lasă-mă până la zece și jumătate măcar!
— Zece și ju-mă-ta-te! ;)

2. Precizează partea de vorbire prin care sunt exprimate predicatele de mai jos: 3 puncte

a) Între neuroni se fac legături (sinapse).


b) A nu se lăsa la îndemâna copiilor!
c) Eu aș fi vrut o înghețată.

3. Analizează morfo-sintactic predicatele nominale din enunțurile: 2 puncte

a) Maria este bine acum.


b) Mihai era un povestitor tare deștept.

4. Alcătuiește două enunțuri în care verbul a fi să aibă două valori morfologice diferite (vei preciza funcția
sintactică). 2 puncte

Se acordă 1 punct din oficiu.

S-ar putea să vă placă și