Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Preutești, Structura Arghira


PROFESOR: Tofan Crina- Daniela
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
CLASA: a VII-a
DATA: 17.05.2021
SUBIECTUL: Textul liric. Strucutra textului liric. (Text suport: Harta de Marin Sorescu)
TIPUL LECȚIEI: mixtă.

COMPETENȚE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii româneîn producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1. Recunoaşterea modurilor în care sunt organizate informaţiile din texte literare și nonliterare, continue, discontinue și multimodale;
2.2. Compararea diferitelor puncte de vedere exprimate pe marginea unor texte diverse;
2.3. Adecvarea atitudinii și a practicilor de lectură în funcție de scopul lecturii;
2.4. Dezvoltarea competenţei de lectură prin diversificarea activităţilor consacrate cărţii;
4.1. Folosirea structurilor morfosintactice ale limbii române standard pentru înţelegerea şi exprimarea clară şi precisă a intenţiilor comunicative
complexe;
4.5. Dezvoltarea gândirii logice şi analogice, prin valorificarea competenţei lingvistice, în procesul de învăţare pe tot parcursul vieţii.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 - să citească expresiv poezia;
O2 - să descopere informaţiile esenţiale din textul dat;
O3 - să identifice trăsăturile textului liric;
O4 - să recunoască versul liber;
O5 - să-şi exprime opinia referitoare la o temă data;
O6 – să compare două texte din punct de vedere al muzicalității.
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:
A1: exerciții de ascultare activă;
A2: exerciţii de identificare a sensului global al uni text audiat;
A3: exerciţii de exprimare a unui punct de vedere referitor la o idee extrasă dintr-un text;
A4: exerciţii care să necesite folosirea DEX;
A5: exerciţii de identificare a sensurilor cuvintelor în funcţie de context;
A6: exerciții de prelectură orientate spre ideea autocunoașterii (portretul chinezesc, discutarea mitului lui Narcis);
A7: exerciții de identificare a elementelor de versificație;
A8: exerciții de descoperire a versului liber;
A9: exerciții de comparare a două fragmente de texte lirice din poezia contemporană.
.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversaţia euristică, dialogul orientativ şi problematizant, explicaţia, lectura model, învățarea prin descoperire, portretul
chinezesc, exercițiul, argumentarea, metoda cadranelor, comparația, analiza critică.
Mijloace didactice: fișe de lucru, tabla, flip-chart, markere, caietele elevilor, videoproiector, laptop, tabla.
Resurse: capacităţi specifice vârstei elevilor, cunoştinţele anterioare; timpul de învăţare: 50 minute.
Forme de organizare: activitate frontală,individual, în perechi, activitate pe grupe.
Modalități de evaluare: fișa de autoevaluare, aprecieri, note.

BIBLIOGRAFIE:

1.Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Limba
și literatura română, clasa a VII-a, Editura Art Klett, 2019.
2. ILIE, Emanuela, 2008, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative, ediţia a II-a revăzută şi adăugită, Iaşi, Polirom.
3. PAMFIL , A., 2003, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Paralela

SCENARIUL DIDACTIC
Secvenţele Timp Ob. Conţinuturile învăţării Activităţi de învăţare Strategii didactice Evaluare
lecţiei op. Forme de Materiale şi Resurse
organizare procedee materiale
I. Motivarea activităţii. Caută informații despre
EVOCAREA Pregătirea materialelor Frontal Conversaţia Marin Sorescu și
Moment 1min necesare desfăşurării alcătuiește fișa
bibliografică a
organizatoric lecţiei.
scriitorului.
5min Aprecierea calităţii Exerciții de alcătuire a Frontal Conversaţia Caietele
sarcinilor de învăţare fișei bibliografice Observaţia de temă
avute ca temă pentru Lectura acasă
acasă. expresivă

Captarea 10 Se face prin completarea Exerciții de completare Frontal Portretul Fișa de Completează enunțurile
atenţiei min unor enunțuri lacunare, a unor enunțuri chinezesc lucru de mai jos în caiet, apoi
lacunare. prezintă-le colegilor
prin metoda portretul Conversaţia (Anexa 1)
●Dacă aș fi o floare, aș
chinezesc.
fi..... .
Individual ●Dacă aș fi un fenomen
Caietele
al naturii, aș fi .......... .
Conversaţia elevilor
●Dacă aș fi un obiect,
aș fi ................. .
●Dacă aș fi o culoare,
aș fi ......... .
●Dacă aș fi o emoție,
aș fi ........... .
●Dacă aș fi un oraș, aș
fi ............. .

Crezi că povestea lui


Narcis, eroul mitologic
Exerciții de ascultare Frontal Lectura model Manualul care se privea încântat
Pornind de la ,, Legenda activă Individual Dialogul digital în oglinda lacului,
lui Narcis”din manualul Exerciții de prelectură orientativ şi Laptop vorbește despre
orientate spre ideea Video- cunoașterea de sine?
digital, se va provoca o problemati- Proiector
discuție despre autocunoașterii zant Cum poți să te cunoști
pe tine însuți?
cunoașterea de sine.

Consemnarea titlului
Caietele
Anunţarea lecției și evidențierea Individual Conversația
elevilor
temei şi 1min O1 pașilor pe care elevii îi
prezentarea O2 vor urma pe parcursul
obiectivelor O3 activității.
O4 Textul liric. ,,Harta” de
O5 Marin Sorescu
O6
II. 25 O1 Elevii vor urmări lectura Exerciții de completare a Pe grupe Lectura model Manualul Completează cadranele
REALIZAREA min O5 model a profesorului. cadranelor. Caietele alăturate. Compară
SENSULUI Va numi câte un elev Frontal Lectura elevilor răspunsurile tale cu
Exerciții de comparare a expresivă colegii din celelalte
Dirijarea din fiecare grupă să Fișă cu
răspunsurilor. grupe. Au existat
învățării și citească poezia. sarcini de
asigurarea Cadranele dezacorduri între tine și
Împărțiți în 3 grupe, vor lucru ceilalți colegi? De ce ?
feedback-ului
completa cadranele și (Anexa 2) Care dintre cadrane ți
vor compara s-a părut cel mai dificil
răspunsurile. de completat?
Gr.1: 1. Care este titlul
O2 Apoi vor rezolva o fișă Exerciţii de identificare Învățarea prin Anexa 3 textului?
a sensului global al uni descoperire 2. Transcrie, din text,
O3 de lucru (cu cerințe
text audiat. două cuvinte din
O4 despre structura textului Exercițiul câmpul lexical al
O5 liric). Exerciţii care să necesite geografiei și două din
folosirea DEX. Conversația câmpul lexical al
corpului omenesc.
Exerciţii de identificare 3. Indică numărul de
a sensurilor cuvintelor în versuri din fiecare
funcţie de context. strofă.
4. Poezia prezintă rimă
Exerciții de identificare a și ritm?
elementelor de versificație. Gr.2: 1. Încercuiește
tiparul textul prezent în
Exerciții de descoperire poezie:
a versului liber. a) narativ; b) dialogat;
c) descriptiv.
2. Extrage, din textul
dat, trei cuvinte care
reprezintă mărci ale
subiectivității (mărci
ale eului liric).
3. Precizează numărul
de strofe din poezie.
Exerciții de descoperire a 4. Stabilește măsura
părților componente ale primei strofe.
unui text argumentativ. Gr.3: 1. Caută în Dex
semnificația cuvintelor
Exerciții de descoperire a necunoscute și transcri-
trăsăturilor textului o în caiet.
argumentativ și a scopului 2. Care sunt
acestuia. sentimentele prezente
în poezie?
3. Care este postura în
care se află eul liric?
4. Încercuiește tipul de
descriere prezent în
text:
a) descriere de tip
tablou;
b) descriere de tip
portret.

III. 5 O6 Elevii compară poezia Exerciții de comparare a Compară poezia Harta cu


REFLECȚIA min Harta cu poezia Lacul două fragmente de texte Comparația Manualul poezia Lacul de Mihai
de Mihai Eminescu, lirice Individual Explicația Eminescu. Ce observi,
Obținerea referitor la muzicalitatea Frontal Caietele referitor la muzicalitatea
Expunerea
performanței celor două texte și își Exerciții de exprimare a elevilor celor două texte?

expun observațiile. Se unui punct de vedere


concluzionează că în argumentat
poezia modernă nu se
mai pune accentul pe
sonoritatea armonioasă,
iar versul liber este o
trăsătură a acesteia.

Asigurarea
retenției și a 3 min Tema pentru acasă (la Caietele 1. Citește versurile de
Individual Explicația
transferului alegere) elevilor mai jos și compară-le
pagina 187, exercițiul 1 precizând: stările
sufletești pe care le
sau 2 de la Aplicații.
transmit (bucurie,
confuzie, încântare,
tristețe etc.),
modalitățile lexicale și
gramaticale de
exprimare a
subiectivității,
elementele de
versificație.
SAU
2. Care dintre cele două
poezii ți-au plăcut mai
mult? Justifică-ți
opțiunea.

IV. Înainte de terminarea Exerciții de exprimare a Individual Analiza Foaie de Completează


ÎNCHEIEREA orei li se va cere propriilor impresii critică flip-chart următoarele enunțuri
ACTIVITĂȚII elevilor să completeze Expunerea Am învăţat că....
Autoevaluarea/ succint enunţurile: Am Conversația M-am bucurat că.....
2min
Evaluarea învăţat că.... M-a dezamăgit că......
M-am bucurat că..... Mi-aş dori ca...........
activității
M-a dezamăgit că......
Mi-aş dori ca............
Profesorul va avea astfel
o privire de ansamblu
asupra aspectelor
reuşite ale demersului
didactic, cât şi asupra
celor care încă mai pun
probleme.
Anexa 1

Completează enunțurile de mai jos în caiet, apoi prezintă-le colegilor.

●Dacă aș fi o floare, aș fi..... .

●Dacă aș fi un fenomen al naturii, aș fi .......... .

●Dacă aș fi un obiect, aș fi ................. .

●Dacă aș fi o culoare, aș fi ......... .

●Dacă aș fi o emoție, aș fi ........... .

●Dacă aș fi un oraș, aș fi ............. .


Anexa 2

Completează cadranele alăturate. Compară răspunsurile tale cu colegii din celelalte grupe .

Mi s-a părut surprinzător ......................................................................... Textul mi-a provocat o stare de ..............................................................

.............................................................................................................. . ............................................................................................................. .

Nu am înțeles din text ............................................................................ Textul mi-a adus aminte de .....................................................................

........................................................................................................... . ............................................................................................................. .

Au existat dezacorduri între tine și ceilalți colegi? De ce ?


Care dintre cadrane ți s-a părut cel mai dificil de completat?
Anexa 3

Gr.1
1. Care este titlul textului?
2. Transcrie, din text, două cuvinte din câmpul lexical al geografiei și două din câmpul lexical al corpului omenesc.
3. Indică numărul de versuri din fiecare strofă.
4. Poezia prezintă rimă și ritm?

Gr.2:
1. Încercuiește tiparul textul prezent în poezie:
a) narativ; b) dialogat; c) descriptiv.
2. Extrage, din textul dat, trei cuvinte care reprezintă mărci ale subiectivității (mărci ale eului liric).
3. Precizează numărul de strofe din poezie.
4. Stabilește măsura primei strofe.

Gr.3
1. Caută în Dex semnificația cuvintelor necunoscute și transcri-o în caiet.
2. Care sunt sentimentele prezente în poezie?
3. Care este postura în care se află eul liric?
4. Încercuiește tipul de descriere prezent în text:
a) descriere de tip tablou;
b) descriere de tip portret.

S-ar putea să vă placă și