Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Lic. Tehnologic nr. 1 - Fundulea

CLASA: a III-a
Pro. înv. primar : Covor Daniela
ARIA CURRICULARA:
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA DE INVĂȚARE: ,,Împreună”
SUBIECTUL LECȚIEI: Cum să creezi un fluturaș publicitar
TIPUL LECȚIEI: dobândire de noi cunoștințe
SCOPUL LECȚIEI:
- dezvoltarea capacității de muncă intelectuală cu textul literar și nonliterar;
- aprecierea valorii cărților.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive:
O1 - să identifice titlul, autorul, personajele textului;
O2 - să răspundă corect la întrebări referitoare la conținutul textului;
O3 - să corecteze texte informative în care apar greșeli de ortografie : scrierea cu majusculă a unor substantive proprii (Pinocchio,
Crăciun), „sunt”-„sânt”, „î”/„â", „s-a"/„sa”, „s-au"/„sau”, „într-un" - „întrun”, „într-o"-„întro”;
O4 - să extragă informații de detaliu din texte informative;
O5 - să compună un cvintet;
O6 - să realizeze un fluturaș publicitar ;
Afective:
O7 - să manifeste atenție și interes în timpul rezolvării sarcinilor de lucru;
O8 - să participe cu plăcere la toate etapele lecției ;
Psiho-motorii:
O9 - să adopte o poziție corectă în timpul scrisului ;
O10 - să mânuiască atent și corect toate materialele care se utilizează în timpul orei.

COMPETENȚE SPECIFIFICE:

3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare;
3.6. Aprecierea valorii cărților;
4.2. Redactarea unor texte funcționale simple care conțin limbaj vizual și verbal.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. Metode și procedee: conversația, explicația, observarea dirijată, Harta lecturii, cvintetul;


2. Forme de organizare: activitate frontală, individuală, pe grupe;
3. Resurse materiale: caietele elevilor, fișe de lectură (text suport), fișe de lucru, cartea ,,Heidi, fetița munților" -
Johanna Spyri, prezentare PowerPoint, flyere, imagini, cuvinte- etichetă, lipici, culori;
4. Resurse temporale: 45 minute ;
5. Resurse umane: 23 elevi;
6. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluarea colectivă, aprecieri
verbale, analiza răspunsurilor, autoevaluarea.

BIBLIOGRAFIE:
* „Programa pentru disciplina Limba și literatura română, clasa a III-a, aprobată prin ordinul ministrului Nr. 5003/02.12.2014
* Curs formare: ,,Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învățare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele
I-IV” - program de formare continuă de tip ,,blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar;
* Site-ul TIMS si PIRLS : http://limss.bc.edu/tims2011/index.html.
SCENARIUL DIDACTIC

Strategia didactică
Etapele Ob. op. Conținutul instructiv-educativ Metode și Resurse Forme de Evaluare
lecției Procedee materiale organizare
Moment
organizatoric
Asigur condițiile necesare desfășurării optime a orei .
1 min
Elevii își pregătesc materialele necesare .

capacitatea
Verificare temei Se realizează verificarea cantitativă a temei. caietele frontal si de a reda
conversația
2 min elevilor individual cunoștințele
teoretice

Se reactualizează cunoștințele completâdu-se coperta unei cărți uriașe.


În timp ce elevii răspund întrebărilor legate de textul studiat ( Anexa1) eu
voi lipi cuvinte-etichetă (titlul, autorul) , imagini (personaje), voi desena
(locul desfășurării acțiunii), astfel încât se va realiza coperta cărții.
carton
observarea
Reactualizarea negru,
O1 activitate sistematică a
cunoștințelor și Se reamintește elevilor că fragmentul studiat face parte din volumul cu cuvinte-
O2 conversația frontală comporta-
captarea atenției același nume ,,Heidi, fetița munților " de Johanna Spyri. Clasa noastră etichetă,
O8 trebuie să prezinte cartea în cadrul următoarei activități din euristică mentului
5 min imagini,
proiectul ,,Pași spre lectură". culori, lipici
Cum vom realiza acest lucru?
Vom crea fluturași publicitari pe care îi vom împărți colegilor de la
celelalte clase.
Se notează la tablă, iar elevii în caiete, titlul lecției :
Anunțarea
subiectului lecției ,,Cum să creezi un fluturaș publicitar” . explicația activitate capacitatea
O7
și a obiectivelor conversația frontală de înțelegere
O9
urmărite Se anunță elevii că pe parcursul orei vor afla ce reprezintă, ce conține și individuala a obiectivelor
1 min cum pot realiza un fluturaș publicitar.

O7 Activitate frontală
O8
Dirijarea Le propun elevilor un exercițiu de imaginație. Împart fluturași (Anexa conversația observarea
învățării 3) și îi rog să- și imagineze că sunt realizați de ei cu scopul de a promova fluturași
euristică activitate sistematică a
Cartea Uriașă ,,Respect pentru apă”. Privind fluturașul, elevii vor publicitari,
prezentare frontală comporta-
20 min răspunde următoarelor întrebări : învățarea
PowerPoint pe grupe mentului
prin
* Ce dimensiuni are? descoperire

* Cine sunt autorii mesajului?

* Ce mesaj transmite? explicația

Vor lipi în caiete fluturașul și vor încercui cu verde mesajul și cu roșu exercițiul aprecieri
autorul mesajului. activitate verbale
fișe de frontală
Elevii primesc fișele de lucru (Anexa 4)/ prezentare PowerPoint lucru individuala
,,Cum să creezi un fluturaș publicitar".

Se analizează împreună cu elevii ilustrația, mesajul, scopul


fluturașilor publicitari din fișă .
O3
Activitate pe grupe
O9
Fiecare grupă va primi câte un fluturaș în care s-au strecurat câteva
greșeli de scriere. Elevii trebuie să le găsească și să le corecteze. (Anexa 5).
La terminarea sarcinii, câte un reprezentant din fiecare grupă va citi
textul corectat al flyerului. planșele activitate
explicația realizate de
Elevii observă mesajele de pe fluturași. echipe frontală,
individuală

Propun elevilor ca pentru realizarea fluturașului de promovare a cărții

,,Heidi, fetița munților" să folosească un cvintet. Se reamintește


explicatia planșă
construcția cvintetului.
„Cvintetul"
exercițiul
Activitate individuală
O5 fluturași de observarea
Obținerea
munca diferite
performanței Elevii primesc materialele necesare realizării fluturașului publicitar. sistematică a
O6 indepen- culori, activitate comporta-
Se oferă criterii de analiză privind obținerea unor produse de calitate: denta imagini cu
individuala mentului
O8 coperta
9 min - scrierea corectă , cărții
O9
„Heidi,
- acuratețea textului, fetița
munților”,
- originalitate. lipici
Se va coordona munca elevilor, avându-se în vedere întreaga clasă; se
va interveni cu explicații, încurajări și susținere acolo unde este cazul
(elevul cu CES).

planșă, pro- activitate


Se citesc fluturașii realizați de către elevi, se fac aprecieri, apoi aceștia dusele frontală
Evaluarea se lipesc pe coperta completată la începutul orei. realizare de
conversația elevi, lipici, și individuală aprecieri
3 min
euristică turul
Se fac aprecieri frontale și individuale cu privire la desfășurarea orei. galeriei
Tema pentru acasă observarea
Tema pentru conversația,
acasă sistematică a
fișe de activitate
2 min explicația comporta-
lucru frontală
mentului

Încheierea aprecieri
activitate
Se fac aprecieri cu privire la participarea elevilor la oră, se notează. conversația verbale
activității frontală
2 min
Anexa 2

Citiți
Respect pentru apă!
Cartea noastră este o
picătură de inspirație și de
respect pentru sursa vieții.
Elevii clasei a III-a
Liceul Tehnologic Nr.1 Fundulea

Data:___________ Numele:_______________
Cum să creezi un fluturaș publicitar
-fişă de lucru-

Reţine!
Un fluturaș publicitar reprezintă un mod simplu de a face cunoscută o activitate sau produsele acesteia .

Este realizat cu scopul de a atrage atenția, de a informa, de a promova un rezultat, un produs.

Un fluturaș conține:

* o ilustrașie, care ocupă un spațiu mare

* un mesaj simplu.

Se realizează din hârtie lucioasă.

Are dimensiunea unui plic.


Priviți fluturașii publicitari din imaginile de mai jos!

Analizați: ilustrația, mesajul ,scopul!


Teatrul pinocchio organizează
preselecții pentru înființarea unei
trupe de actori juniori. Doritorii
sânt așteptați în sala mică a
teatrului.
Te vom învăța să realizezi , întrun timp scurt, jucării deosebite.
Adună cîteva materiale reciclabile și vino în data de 3 aprilie la bibliotecă.
Atelier de jucării

De crăciun fii mai bun!


Întro inimă mică încape multă bunătate. Petreceți timpul în pași de dans!
Dăruiește o jucărie și vei face un copil fericit! Clubul de dans organizează ânscrieri. Vă așteptăm lu
Jucăriile se primesc la sala de lectură.
Florăria Margareta
Petreceți timpul liber întrun mod cît
Întrun stil de eleganță și
mai plăcut!
rafinament sa deschis florăria
Margareta. Atelierul de pictură din școală vă
așteaptă să descoperiți tainele culorilor.
Vino acum în Str. Florilor nr.1 și
primești o reducere!

S-ar putea să vă placă și