Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 21.05.2021;
Clasa: a III-a E;
Profesor înv. primar: Eremia Teodora Elena;
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială “Take Ionescu” Rm.
Vâlcea;
Aria curriculară: Limbă și comunicare;
Disciplina: Limba și literatura română - lectură;
Titlul lecției: ,,Boierul și Păcală - poveste populară românească”;
Tipul lecției: Predare - achiziționare și însușire de noi cunoștințe;
Scopul lecției: Dezvoltarea deprinderii de a citi corect, cursiv şi expresiv
lectura „ Boierul și Păcală”, precum și dezvoltarea gândirii critice şi a
capacităţii de a comunica.
Resurse de timp: 40 minute;
Locul desfășurării: sala de clasă;
Resurse umane: 23 elevi
Competențe generale:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare;
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare.
Competențe specifice:
1.1. Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau
literar simplu;
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de
comunicare familiare;
1.4. Manifestarea curiozității față de diverse tipuri de mesaje în contexte familiare;
1.5. Manifestarea unei atitudini deschise față de comunicare în condițiile
neînțelegerii mesajului audiat;
2.1. Descrierea unui obiect/ unei ființe din universul apropiat pe baza unui plan
simplu;
2.4. Participarea la interacțiuni pentru găsirea de soluții la probleme;
2.5. Adaptarea vorbirii la diferite situaţii de comunicare în funcţie de partenerul de
dialog;
3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare;
3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia;
3.4. Evaluarea conținutului unui text pentru a evidenția cuvinte-cheie și alte
aspecte importante ale acestuia;
3.5. Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit;
4.3. Realizarea unei scurte descrieri ale unor elemente din mediul apropiat, pornind
de la întrebări de sprijin.
Obiective operaționale:
a) cognitive:

O1: Să citească în ritm propriu, corect, cursiv și expresiv textele/ cerințele;

O2: Să ordoneze cronologic acţiunile descrise în text pe baza întrebărilor;

O3: Să stabilească harta textului (identificarea titlului, a autorului, a


personajelor, locul acțiunii etc);

O4: Să descrie însușirile personajului principal prin metoda Ciorchinelui;

O5: Să compare trăsăturile celor două personaje prin metoda Diagramei Venn,
găsind asemănări și deosebiri și argumentând acțiunile acestora.

O6: Să asocieze sensurile diferite ale cuvintelor;


O7: Să analizeze părțile de vorbire studiate;

b) psihomotorii:

O8: Să adopte o poziție corectă a corpului pentru scris, coordonându-și


mișcările, pentru a manevra cu operativitate instrumentele de lucru.

O9: Să-și dirijeze atenția (văzul, auzul) către centrul de interes sugerat;

c) afectiv-volitive:

O10: Să participle în mod activ la rezolvarea sarcinilor și a cerințelor


exercițiilor, manifestând interes și spirit de inițiativă pentru subiectul propus.

Strategii didactice:

a) Metode și procedee: conversația euristică, explicația, jocul didactic, citirea


independentă, harta povestirii, observația, exercițiul, problematizarea,
instructajul verbal, metoda cubului (Ciorchinele, Diagrama Venn)
b) Mijloace de învățământ: laptop, videoproiector, imagini, tabla, caiet de
lectură, bilet;
c) Forme de organizare: frontală și individuală;
d) Forme de evaluare: observarea sistematică, aprecierile verbale și evaluarea
orală și srisă.

Bibliografie:

- ,,Metodica predării limbii și literaturii române în învățământul primar”,


Gabriela Bărbulescu, Daniela Besliu, Editura ,,Corint”;

- ,,Gramatica practică – clasele I-IV”, Elena Iogu, Cristiana Rîureanu, Editura


,,Bogdana”;

- ,,Limba română în concursuri școlare – clasa a III-a”, editia a VIII-a


revizuită și adăugită”, Maria Gardin, Florin Gardin, Editura ,,Delta Cart
Educational”.
Desfășurarea lecției

Momentele Conținuturi/tipuri de activități Strategii didactice Ob. Evaluare


lecției și Activitatea institutorului Activitatea Metode și Mijloace Forme de
durata elevilor procedee didactice organizare
1.Moment Stabilește climatul psiho- Își pregătesc
organizatoric activ, necesar bunei materialele Conversația
- 1 minut desfășurări a lecției; necesare. euristică Frontală O8 Obs.
Pregătirea materialului sistematică
didactic. O10
Adoptă o poziție
corectă a corpului
în bancă.
2. Verificarea Voi face verificarea temei Elevii verifică
temei - 2 din punct de vedere tema și își Conversația Caietele de Individuală O9 Verificarea
minute cantitativ şi calitativ, cu exprimă euristică lectură orală
aprecieri asupra efectuării neînțelegerile sau O10
acesteia. dificultățile care Exercițiul Frontală
sunt legate de
aceasta. Explicația

3.Captarea Se realizează cu ajutorul Ascultă cu atenție Conversația


atenției - 2 unui joc de gândire indicațiile euristică Bilete
minute analitică. Elevii primesc învățătorului. Frontală
un bilet pe care sunt Jocul didactic O9 Obs.
rugaţi să scrie un cuvânt Participă activ la Individuală sistematică
reprezentativ stării momentul lecției. Problematizarea O10
sufletești atunci când sunt
mințiți, începând jocul
chiar cu exemplul
personal al cadrului
didactic.

Eu când sunt mințită mă


simt...
(neînsemnată/trădată/
naivă etc)

Aceste cartonaşe vor fi


ulterior aruncate la coș,
simbolizând astfel o
eliberare de posibile
tensiuni .
4.Anuntarea Cadrul didactic le prezintă Elevii adoptă o Conversația Laptop
temei și a elevilor, cu ajutorul atitudine de euristică Frontală O7
obiectivelor videoproiectorului, câteva interes față de Imagini Obs.
propuse- 2 imagini reprezentative subiectul propus Explicația Individuală O8 sitematică
minute lecturii care urmează a fi și privesc cu Video-
dezbătute. atenție imaginile proiector O10
prezentate.
Se anunță subiectul
lecției de zi „Boierul și
Păcală”.
Se scrie pe tablă data și
titlul lecției, iar elevii
deschid caietele de
lectură la pagina 66.

Se explică pe înțelesul
elevilor, obiectivele
lecției, și anume că ei vor
trebui să citească corect
textul, să formuleze
enunţuri cu termenii noi,
să desprindă învăţătura
textului și să rezolve
sarcinile de lucru din
caietul de lectură.
5. Dirijarea Cadrul didactic le solicită Copiii citesc
actului elevilor să citească textul textul cu atenție. Citirea Caietul de Frontală O1 Obs.
instructiv- în diferite moduri: citirea independentă lectură sistematică
educativ- 30 în gând, citirea în lanț, Individuală -
minute apoi citirea model. Conversația Tabla Evaluare
euristică O10 orală
Se explică termenii Cubul
necunoscuți, apoi se Alcătuiesc Observația Verificare
introduc în contexte noi. propoziții cu scrisă
termenii Explicația
Se adresează elevilor necunoscuți din
întrebări orale, referitoare text, după ce Harta povestirii
la conținutul textului, cu aceștia au fost
scopul înțelegerii explicați de către Exercițiul
acestuia. cadrul didactic.
Problematizarea
a) Care sunt personajele
din acest text? Copiii răspund Instructajul
b) Cine se afla în întrebărilor legate verbal
trăsură? de înțelegerea
c) Pe cine căuta boierul? textului. Metoda Cubului
De ce?
d) Ce a spus Păcală că a
uitat acasă ? Elevii manifestă
e) Ce îi spune omul interes pentru
boierului? exercițiile
Se realizează harta propuse și rezolvă
textului, ce presupune cu atenție
desprinderea informaţiilor cerințele acestora.
esenţiale: titlul, autorul,
personajele, locul şi Lucrează cu
timpul acţiunii, învăţătura atenție si
desprinsă din text . responsabilitate
fiecare exercițiu:
Prin intermediul itemilor harta textului,
cu alegere multiplă, exercițiul 2,
cadrul didactic le propune Metoda Cubului.
elevilor rezolvarea unui
exercițiu din caietul de
lectură, ce are ca scop
înțelegerea anumitor
expresii, precum și
ordonarea cronologică a
acțiunilor desfășurate în
text. (ex. 2)

Prin Metoda Cubului, se


propune efectuarea
exercițiilor din caietul de
lectură, urmărind pe tot
parcursul actului
instructiv-educativ
însușirea competențelor.
Metoda Cubului cuprinde:
a) Descrie - Metoda
Ciorchinelui (însușirile lui
Păcală);
b) Compară - Diagrama
Venn (Asemănări și
deosebiri între Păcală și
boier);
c) Asociază - alcătuirea
unor propoziții cu
sensurile diferite ale
cuvintelor;
d) Analizează - analizarea
substantivelor dintr-o
propoziție dată;
e) Aplică - explicația
diferitelor sensuri ale
verbului „a trece”.

6.Obținerea g) Argumentează: Elevii își vor Conversația Caietul de O7


performanței - De ce crezi că Păcală exprima punctul euristică lectură Individuală
2 minute reușește să-l păcălească de vedere, O8 Evaluare
pe boier? argumentând Exercițiul Tabla Frontală orală
alegerea. O10
Voi scrie câteva idei Explicația Evaluare
reprezentative la tablă, scrisă
lăsând fiecare copil să Problematizarea
aleagă varianta preferată.
7.Incheierea Se fac aprecieri asupra Copiii fac si ei Conversația Frontală
lecției participării elevilor la aprecieri, euristică O9 Aprecieri
(asigurarea rezolvarea sarcinilor mărturisind în ce verbale
feedback- primite și se comunică măsură au O10
ului)- 1 minut tema. acumulat noile
cunoștințe.

S-ar putea să vă placă și