Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.01.2018;
Clasa: pregatitoare E;
Invatator: Eremia Teodora Elena;
Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala “Take Ionescu”;
Disciplina: Arte vizuale si abilitati practice;
Tema lectiei: “Omul-de-zapada”
Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi;
Scopul lectiei: formarea deprinderii de a realiza o lucrare dupa o tema
data;
Durata: 30-35 minute;
Locul de desfasurare: Sala de clasa;
Resurse umane: 20
Obiective cadru:
O1: Dezvoltarea capacitatii de a manui corect instrumentele de lucru si
materialele adecvate;
O2: Dezvoltarea atentiei voluntare;
O3: Educarea interesului pentru frumos, a gustului estetic si a simtului civic.
Obiective de referinta:
O1: Sa realizeze omul-de-zapada, folosind instrumentele de lucru;
O2: Sa asambleze corect, estetic si creative in spatial de lucru elementele
component, respectand modelul.
O3: Sa decoreze cat mai original lucrarile confectionate.
O4: Sa exploreze mesajele artistice exprimate in limbaj visual, intr-o diversitate
de contexte familiar.
Obiective operationale:
a) cognitive:

O1: Să manifeste curiozitate fata de explorarea mesajului atistic simplu,


exprimat vizual

O2: Să realizeze creatia omului-de-zapada, folosind materiale si tehnici


elementare diverse: decupare, lipire, colorare, asamblare;

O3: Să isi exprime idei si trairi personale, in aplicatii simple, specifice artelor
vizuale;

O4: Sa transforme un material prin tehnici simple, utilizand corect instrumentele


de lucru

b) psihomotorii:

O5: Să adopte o poziţie corecta a corpului in banca;

O6: Să-şi coordoneze acţiunile corpului în spaţiu;

c) afectiv-volitive:

O7: Să manifeste interes faţă de activitatea abilitatilor practice si artelor vizuale;

O8: Sa adopte o atitudine pozitiva fata de sarcinile de lucru

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia,


Mijloace şi materiale: hartie colorata, lipici, foarfece, coli albe, deischete
demachiante.
Forma de organizare: frontal , pe grupe.
Desfasurarea lectiei

Momentele Continuturi / tipuri de activitati Strategii didactice Ob. Evaluare


lectiei si durata Activitatea institutorului Activitatea Metode si Mijloace Forme de
elevilor procedee didactice organizar
e
1.Moment Stabileste climatul psiho- Isi pregatesc
organizatoric - activ, necesar bunei instrumentele de
1minut desfasurari a lectiei; scris si adopta o Conversatia - Frontala O8 Obs.
Pregatirea materialului pozitie corecta a euristica sistematica
didactic. corpului in banca. O10
2.Captarea Se realizează pornind de la Asculta cu atentie Conversatia Videoproiec
atentiei - 2 următoarele versuri, elevii indicatiile euristica tor
minute având de completat spaţiile invatatorului; Frontala
punctate cu cuvintele Observatia O9 Verificarea
potrivite pentru a descoperi Participa activ, Individua orala
tema de astăzi: gasind raspunsul la O10
la versul propus.
„Ce-i atâta gălăgie
Colo-n margine de sat? Elevii urmaresc
Chiuind de bucurie desenul animat,
Mulţi copii s-au adunat. iar la finalul
Ia te uită, toţi grămadă acestuia fac
ʼNalţă ......................” aprecieri verbale
impreuna cu
Cadrul didactic le ofera cadrul didactic.
copiilor spre vizionare un
desen animat cu „Povestea
Omului-de-zapada”

3.Anuntarea Prezinta elevilor subiectul Elevii raspund Explicatia Tabla


temei si a lectiei, atasand pe tabla o cerintelor Frontala
obiectivelor lucrare „model” cu un om- cadrului didactic, Conversatia Planse cu
propuse- 1 de-zapada antrenandu-si euristica litere Individua
minut spontaneitatea si la O7
creativitatea in Obs.
asamblarea O8 sistematica
omului-de-
zapada O10

4. Dirijarea Cadrul didactic imparte Elevii manifesta Conversatia Foarfece


actului elevilor materialele necesare interes pentru euristica Frontala O1 Obs.
instructiv- lucrarii si le da acestora sarcinile propuse Hartie sistematica
educativ- 20 indicatiile care sa ii ghideze si rezolva cu Observatia colorata Individua -
minute in finalizarea reusita a atentie cerintele la Verificare
lucrarilor. acestora. Explicatia Coli O10 orala
Lucreaza cu
Ajuta copiii sa manuiasca atentie si Exercitiul Lipici
instrumentele de lucru. responsabilitate
fiecare cerinta. Dischete
demachiante

5.Obtinerea Cadrul didactic le solicita Elevii vor Conversatia O7


performantei - 2 elevilor prezentarea prezenta euristica Lucrarile Aprecieri
minute lucrarilor. lucrarile, Individua O8 verbale
punandu-si in Observarea la
valoare O10
dezvoltarea Frontala
limbajului si a
imaginatiei.
67.Incheierea Se fac aprecieri asupra Copiii fac si ei Conversatia Frontala
lectiei participarii elevilor la aprecieri, euristica O9 Aprecieri
(asigurarea rezolvarea sarcinilor primite; marturisind in ce verbale
feedback-ului)- masura au O10
1 minut acumulat si s-au
implicat activ in
noua lectie.

S-ar putea să vă placă și