Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială Ciupelnița


Data: 09.05.2022
Clasa: a IV-a
Prof.înv.primar: Drugan Bianca Ionela
Aria curriculară: Arte și Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învățare: Tehnici de lucru cu hârtie și carton - Îndoirea
Subiectul lecției: Flori de hârtie
Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi
Scopul lecției: Dezvoltarea capacităţii de a realiza o compoziţie plastică după o temă dată şi un subiect adecvat;
Formarea de priceperi şi deprinderi de a identifica şi numi linii și puncte, ca elemente de limbaj plastic.

Competenţe specifice:
Arte vizuale și abilități practice

 1.2. Evidențierea caracteristicilor diferitelor categorii de elemente de limbaj plastic, în compoziții în mediul înconjurător și în imagini;
 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat;
 5.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități dominant manuale, creative și ludice;
Limba și literatura română

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;

Educație civică
1.2. Identificarea unor elemente relevante pentru apartenența la diferite comunități (locală, națională, europeană)

Muzică și mișcare
1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din potrimoniul cultural, cu sesizarea unor
diferențe de natură muzicală și de mișcare corporală/scenică

Geografie
4.1. Dezvoltarea curiozității de cunoaștere a elementelor geografice caracteristice orizontului local, țării și lumii contemporane;

Obiective operaţionale:
O1 – să precizeze materialele de lucru;
O2 – să-și însușească tehnica de lucru prin respectarea etapelor de lucru;
O3 – să selecteze intenționat diverse materiale în vederea obținerii unor rezultate anticipate;
O4 – să participe cu atenție și interes pe tot parcursul activității;
O5 – să aprecieze corect lucrările celorlalți elevi.

Strategii didactice:
Metode și procedee: explicaţia, conversaţia, exercițiul, demonstaţia, observația ;
Mijloace de învățare: coli colorate , foarfecă, lipici, laptop, videoproiector.
Forme de organizare: frontal, individual.
Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, recompense.
Resurse: umane – 23 elevi
temporale – 45 minute
Bibliografie:
 MEN-„Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale şi abilitaţi practice, aprobată prin ordin al ministrului nr. 5003/ 02.12.2014”,
Bucureşti, 2014;

 Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii claselor I-IV. Program de formare
continuă de tip “Blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar. Modulul III. Bucureşti:G.R., MECTS. OI
POSDRU.


SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecţiei Ob Conţinutul instructiv - educativ Strategii didactice Evaluare


op. Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățare
organizare

Moment Asigurarea climatului favorabil desfăşurării orei. conversaţia frontal


organizatoric
Pregătirea materialelor necesare în timpul desfăşurării
activităţii.

O4 Cu ajutorul stelelor primite pe parcursul conversație Jetoane stele frontal Observare


celorlalte activități se realizează steagul Uniunii sistemati
Captarea Europene, se discută despre semnificația zilei de 9 Mai Planșă fundal că
și se rezolvă rebusul. albstru
atenţiei explicația
( ANEXA 1)
Planșă rebus

Anunţarea Le spun elevilor că vor realiza o lucrare colectivă conversaţia frontal


temei şi a pentru a sărbători ziua de 9 Mai. Vor realiza fiecare câte
obiectivelor o floare pe care le vom aranja într-un buchet. Acesta va individual
conține 12 flori galbene și 11 albastre.

Dirijarea Le prezint materialele cu care vom lucra.


învățării
O1 conversaţia Videoproiector frontal Observare
Prezint modelele mele, apoi sunt specificate
sistemati
O2 etapele de realizare a lucrării: exercițiul laptop individual

- decuparea florilor
O3
- realizarea secțiunilor acestora.
O4 - lipirea florilor

- atașarea tulpinilor și frunzelor

Sunt atenţionaţi elevii asupra modului


îngrijit de lucru, asupra poziţiei corecte a corpului în
bancă.

Ofer sprijin şi explicaţii acolo unde este


nevoie. Îi voi îndruma pe copii în timpul executării
temei şi voi trece pe la fiecare, stimulându-le încrederea
în forţele proprii şi încurajându-i. conversația frontal Observare
sistemati
exercițiul Individual
Reiau explicaţiile dacă nu au fost înţelese şi că
explicația
îi voi ajuta pe copiii care întâmpină dificultăţi.

CRITERII DE EVALUARE:
Aprecieri
- gradul de finalizare a lucrării; verbale

-aspectul estetic.

Pentru crearea unei atmosfere de lucru cât mai


plăcute, activitatea se va desfăşura pe fond muzical.
(Oda Bucuriei – Imnul Europei).
Evaluarea O5 Lucrarea colectivă realizată de către elevi va fi conversaţia expoziție cu frontal Observare
activității expusă în sala de clasă. lucrarea elevilor sistemati
observația

explicaţia
Aprecieri
verbale

Încheierea Adresez elevilor aprecieri individuale și generale asupra conversaţia expoziție cu frontal Aprecieri
activității activității desfășurate însoțite de recompense. lucrarea elevilor verbale
Recom
pense

ANEXA 1

A
B

1. Cine se învecinează cu Romania în sud-vest?


2. Tară cu care se învecinează România în nord și est?
3. Munții sunt redați pe hartă prin culoarea...
4. Punctele cardinale sunt puncte de ....
5. Este joasă și aproape netedă!
6. Cine se învecinează cu România în sud?

ETAPELE LUCRĂRII
Pasul 1: se pregătesc materialele necesare: coli colorate, foarfecă, lipici, creion.
Pasul 2: se formează din colile colorate patru pătrate de aceeași dimensiune.
Pasul 3: fiecare pătrat se îndoaie pe jumătate, formând astfel patru triunghiuri.
Pasul 4: fiecare triunghi obținut se îndoaie din nou pe jumătate.
Pasul 5: fiecare triunghi mai mic se îndoaie din nou pe jumătate.
Pasul 6: pe triunghiurile obținute, ținute cu îndoitura spre stânga, vor fi desenate petale cu ajutorul unui șablon.
Pasul 7: se decupează petalele pe conturul trasat anterior.
Pasul 8: se deschid, obținând astfel patru flori cu câte opt petale.
Pasul 9: din prima floare se decupează o petală.
Pasul 10: din a doua floare se decupează două petale.
Pasul 11: din a treia floare se decupează trei petale.
Pasul 12: din a patra floare se decupează patru petale.
Pasul 13: se vor folosi șapte secțiuni de flori având fiecare câte una, două, trei, patru, cinci, șase și șapte petale.
Pasul 14: secțiunea cea mai mare (șapte petale) se lipește suprapunând două petale, obținând astfel o floare.
Pasul 15: se repetă același procedeu cu secțiunile cu patru, cinci și șase petale.
Pasul 16: la secțiunile cu o petală, două și trei petale se vor lipi suprapunând doar marginile.
Pasul 17: ultimele trei secțiuni se vor scurta, pentru a forma corect mijlocul florii.
Pasul 18: florile se lipesc unele în interiorul celorlalte, de la cea mai mare la cea mai mică.
Pasul 19: după lipirea florii în totalitate se atașează tulpina și frunzele.

S-ar putea să vă placă și