Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: A IV-A
ÎNVĂŢĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
DISCIPLINA: Educaţie tehnologică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Compoziţii din materiale plastice
TEMA: „ VAZA CU FLORI” - Lucrări cu materiale reciclabile
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.2. să combine tehnici şi instrumente variate în vederea îndeplinirii unui scop propus ;
3.1 – să - şi asume anumite roluri în proiectarea, executarea şi evaluarea unui produs.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 – să denumească elemente specifice anotimpului de primăvară pentru completarea ciorchinelui ;
O2 – să descrie materialele folosite şi utilitatea lor;
O3 – să precizeze etapele de lucru ale tehnicilor utilizate;
O4 – să realizeze lucrările propuse respectând etapele precizate;
O5 – să manifeste un comportament adecvat în relaţiile cu colegii de grup.

52
STRATEGIA DIDACTICA: dirijată – inductivă

 METODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, explicaţia, conversaţia, învăţarea prin cooperare, demonstraţia, observaţia
dirijată, modelul
 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: sticle şi pahare din plastic, paie pentru suc, hârtie glacé autocolantă, foarfece ,
scotch dublu adeziv
 FORME DE ORGANIZARE: frontală, pe grupe

RESURSE:

 TEMPORALE : 45 de minute
 UMANE : 17 elevi şi cadrul didactic
 SPAŢIALE: sala de clasǎ

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum Naţional „ Programe şcolare pentru învăţământul primar”, Bucureşti, 2005;
 L. Stan, I. Stan, G. Dorobanţu şi E. Ghiţa- „ Ghid metodologic privind proiectarea şi desfăşurarea activităţilor
de predare – învăţare - evaluare a abilităţilor practice” , Ed. Aramis.
 Daniela Stoica, “Abilităţi practice – clasa a IV-a”, Editura Carminis, Piteşti, 2000
 www.didactic.ro

52
Desfăşurarea activităţii

ETAPELE OB STRATEGII DIDACTICE


LECŢIEI/ OP ACTIVITATEA Metode şi Mijloace Forme Evaluare
DURATA ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ELEVILOR procedee didactice de orga-
nizare
I. Moment Asigur un climat favorabil Elevii se pregătesc Conversaţia Materiale-le Frontală Observare
organizatoric desfăşurării lecţiei. pentru începerea necesare sistematică
pentru lecţie
( 1 min) Verific dacă toţi elevii au lecţiei.
materialele necesare pentru lecţie .
Elevii vor fi împărţiţi în 4 grupe .
Brainstorming-ul Elevii scriu cât mai Flipchart Frontală
II.Captarea O1 Voi scrie pe o planşă multe cuvinte legate Ciorchinele Observare
Conversaţia Markere sistematică
atenţiei cuvântul ,,primăvară,, şi voi cere de anotimpul
elevilor să spună la ce se gândesc „primăvara”.
când aud acest cuvânt.
(2 min) (Anexa nr.1 )
III. Anunţarea Astăzi la ora de educaţie Ascultă cu atenţie Frontală Observare
lecţiei tehnologică vom realiza din mase care este tema Explicaţia sistematică
plastice ,, Vaza cu flori” lecţiei şi obiectivele Conversaţia
(1 min) - se prezintă obiectivele urmărite ce urmează a fi
îndeplinite .
IV. Dirijarea O2 Cer elevilor să identifice Elevii descoperă şi
învăţarii materialele pe care le au pe bancă. descriu materialele Materialele Frontală
Explicaţia şi
(35 min) pe care le au pe
ustensilele
Se va lucra pe patru grupe. bănci. necesare

a)Intuirea Prezint elevilor planşa cu etapele Îndrumaţi de Demonstra- Flipchart


materialului şi de lucru şi le explic modul de învăţătoare numesc ţia
prezentarea realizare al lucrǎrii. (Anexa nr.2) materialele folosite Pe grupe

52
lucrării model Explic modul de execuţie al pentru realizarea
lucrării. lucrării şi identifică Observare
a
Elevii vor urmări operaţiile tehnicile de lucru.
comporta-
care vor trebui efectuate pentru mentului
realizarea vazei : elevilor

-Decuparea sticlei din plastic


b) Explicarea O3 - Aplicarea bandei de scotch dublu Elevii urmăresc cu Exerciţiul
modului de adeziv ; atenţie explicaţiile
lucru - Lipirea paielor de suc pe butelia învăţătoarei. Planşa cu
( sticla ) din plastic; etapele de
-Îndoirea paielor pentru a obţine o lucru Dirijată
deschidere mai mare a vazei ; de
- Aplicarea fundiţei ornamentale. cadrul
didactic
Etapele de lucru pentru Explicaţia
obţinerea florilor :
- Decuparea paharelor după
contur Identificǎ etapele de
- Suprapunerea a două pahare lucru.
pentru obţinerea lalelelor
- Lipirea paharelor ( cu bandă de
scotch dublu adeziv) Ascultă explicaţiile ,
- Lipirea paiului de suc pentru respectă cerinţele şi
realizarea tulpinii florii încep să lucreze .
- Decuparea frunzelor după contur Pe grupe
- Lipirea frunzelor pe tulpină

Fiecare grupă va avea , pe


c) Executarea pupitru, o foaie cu planul de lucru Activitatea Observare
lucrării de necesar realizării lucrării . practică sistematică
către elevi pe Solicit elevilor să realizeze
52
fond muzical lucrarea pe grupe. Realizeazǎ lucrarea.
adecvat Nu uitaţi!
( Vivaldi – - orientaţi-vă după planul de lucru,
Primavara) folosiţi corect tehnicile necesare
obţinerii lucrării, manifestaţi un Observar
comportament adecvat în relaţiile Activitatea Pe grupe sistematică
O4 cu colegii de grup! practică

Urmăresc executarea lucrǎrii Realizeazǎ lucrarea


ajutând elevii care au nevoie, dând
indicaţii individuale suplimentare,
O5 făcând observaţii.

V Evalurea Pe măsură ce lucrările sunt gata se Realizează


lucrărilor vor aşeza în faţa clasei şi se vor expoziţia. Expunerea
Lucrările Pe grupe
evalua printr-un tur al galeriei.
realizate
(5 min) Cer elevilor să aprecieze
Conversaţia
lucrările după următoarele criterii: Analiza şi
- corectitudinea tăierii Fac aprecieri asupra aprecierea
-aranjarea elementelor lucrărilor expuse.
- acurateţea lucrării

VI. Încheierea Fac aprecieri generale şi Recepteazǎ Conversaţia Aprecieri


activităţii individuale asupra modului de concluziile şi verbale
(1 min) participare al elevilor la lecţie şi a aprecierile adresate
colaborării în cadrul grupelor. de învǎţǎtoare.

52
ANEXA NR . 1

PRIMAVARA

52
TEHNICI DE LUCRU

Etapele de lucru pentru realizarea vazei

1. Decuparea sticlei din plastic


2. Aplicarea bandei de scotch dublu adeziv
3. Lipirea paielor de suc pe butelia ( sticla ) din plastic
4. Îndoirea paielor pentru a obţine o deschidere mai mare a vazei
5. Aplicarea fundiţei ornamentale

Etapele de lucru pentru obţinerea florilor

1 . Decuparea paharelor după contur


2 . Suprapunerea a două pahare pentru obţinerea lalelelor
3 . Lipirea paharelor cu bandă de scotch dublu adeziv
4. Lipirea paiului de suc de pahar,cu bandă de scotch dublu adeziv, pentru realizarea tulpinii florii
5. Decuparea frunzelor după contur
6. Lipirea frunzelor pe tulpină

52
52

S-ar putea să vă placă și