Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 3.06.2014
CLASA:pregatitoare si a III-a
ARIA CURRICULARĂ:Tehnologii
DISCIPLINA: A.V.A.P /Educaţie tehnologică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activităţi cu materiale sintetice
SUBIECTUL LUCRĂRII: Pestisorul fermecat
TIPUL LECŢIEI: -formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIVE CADRU:

1 Utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile.


2 Proiectarea, confecţionarea şi evaluarea unor produse simple.
3.Dezvoltarea capacităţii de cooperare în scopul realizării unui produs.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:

1.2. să prelucreze materiale folosind ustensile adecvate şi tehnici variate.


2.1. să alcătuiască un plan de lucru pentru a realiza un produs.
2.2. să confecţioneze produse utile, folosind materiale şi tehnici variate.
2.3. să aprecieze calitatea produsului finit, raportat la proiectul iniţial.
3.2. să-şi asume responsabilităţi în activitatea de grup.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A. MOTRICE
OM1: să mânuiască cu uşurinţă instumentele de lucru;
OM2: să menţină poziţia corectă în timpul lucrului;
OM3: să demonstreze deprinderi practice.

B. COGNITIVE
OC1: să aplice tehnici de lucru adecvate ( conturare, aplicare, decorare)
OC2: să realizeze lucrarea propusă pe baza modelului şi etapelor;
OC3: să evalueze lucrările ţinând seama de următoarele aspecte: finalizare, corectitudine, aspectul estetic al lucrării.
C. AFECTIVE
OA1: vor manifesta un comportament adecvat;
OA2: vor participa cu plăcere şi interes la lecţie;
OA3: vor aprecia lucrările spijinind efortul depus.

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală.


STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, instructajul, exerciţiul practic.
Resurse materiale : lucrarea model, cartoane colorate, foarfece, lipici, material de diferite culori;
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, probă practică,autoevaluare, aprecierea verbală,chestionarea orală, calificative.

TIPUL DE INTERACŢIUNE:-dialogată, expozitiv, dirijat,bazată pe activitatea elevilor, frontal, individuală.


RESURSE TEMPORARE: 45 minute
RESURSE UMANE: 9 elevi/3 elevi
INTERVENŢIA ÎNVĂŢĂTORULUI: permanentă
LOCUL DE DESFÂŞURARE : sala de clasă ;
BIBLIOGRAFIE:
****** - ,, Programe şcolare pentru clasa a III –a, Educație tehnologică ”, Bucureşti, 2004
-Metodica predării abilităților practice în clasele I-IV, editura Aramis;
- Lucian Stan, Ileana Stan si Elisabeta Botezatu –„Abilitati practice– ghid metodic clasele I-IV” ,Editura Aramis,Bucuresti,
2003
- Daniela Stoica – „ Abilitati practice I- IV”, Editura „Carminis”, Pitesti, 1999
REZULTATE AŞTEPTATE:
- ordonarea, sistematizarea şi sintetizarea informaţiilor despre tehnicile şi etapele de realizare a colajului;
- asumarea responsabilităţii de a rezolva sarcinile primite pe baza instruirii programate şi a lucrului independent;
- manifestarea simţului răspunderii prin evaluarea reciprocă şi autoevaluarea rezultatelor muncii personale.
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ:
FOARTE BINE BINE SUFICIENT
*foloseşte tehnicile şi etapele de *foleseşte tehnicile şi etapele de *foleseşte tehnicile şi etapele de
realizare a colajului cu precizie şi realizare a colajului cu ezitări şi realizare a colajului sub
rapiditate; eventuale imperfecţiuni; îndrumarea învăţătorului;

*aranjează colajul, dând dovadă *aranjează colajul, cu sprijinul *aranjează colajul, dirijat de
de originalitate şi mare acurateţe. învăţătorului având mici învăţător.
imperfecţiuni.
DEMERSUL DIDACTIC

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGIA DIDACTICĂ


ETAPELE OB. EVALUARE
ACTIVITATEA RESURSE RESURSE FORME DE
LECȚIEI OP. ACTIVITATEA INVĂȚĂTORULUI
ELEVILOR PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZARE
1 2 3 4 5 6 7 8
• Pregătește materialele necesare pentru • Se pregătesc ∙ instructajul ∙ frontal ∙ observarea
1. Moment lecţie. pentru lecţie. verbal ∙ cretă albă, sistematică
organizatoric • Stabilește ordinea şi disciplina. ∙ conversaţia colorată

OA1 - Dragii mei, astăzi, la această oră , eu as • Elevii vor fi ∙ convrsația ∙ ∙ frontal ∙ observarea
2.Captarea OA2 dori sa va intreb daca v-ati intalni cu un mobilizați să observația sistematică
atenţiei pestisor auriu,care sa va indeplineasca 3 fie atenți.
dorinte,ce dorinte v-ati pune.

3.Anunţarea OA2 Astăzi vom realiza împreună un peste • Ascultă cu ∙ explicaţia ∙ frontal
titlului lecţiei fermecat. Voi prezenta elevilor lucrarea atenţie. ∙ observaţia ∙ individual ∙ expunerea
şi a model şi vom discuta modul de realizare. Elevii vor
obiectivelor Va trebui să lucraţi cu atenţie pentru a obţine identifica
lucrarea propusă. materialele
aflate pe masa
de lucru şi vor
indica locul şi
modul în care
vor fi
amplasate.
- Cer elevilor să observe materialele cu care
4.Prezentarea vor lucra . • Elevii sunt
modelului şi Prezint lucrarea model . atenţi la Lucrarea
explicarea Explic „ procesul tehnologic“ al realizării explicaţiile ∙ explicaţia model ∙ frontal
modalităţii de OA1 lucrării. date. ∙ evaluare
realizare OA2 Demonstrez operaţiile de efectuat :. Observă ∙ conversaţia orală
materialele de ∙ individual
1. Decupăm bucati de material . lucru.
2. Le asamblăm din culori diferite Observă Analiza
(Pentru a obţine un pestisor cât mai lucrarea
frumos este nevoie să se lipească 5-6 model. Instructajul
rânduri de bucatele, unele peste Urmăresc
altele, de la codita pestisorului spre operaţiile
capul acestuia) procesului
4. Asezam bucatile obtinute. tehnologic .
5. Se lipesc bucatile de material.
6.Se fac ultimele retusuri.

1 2 3 4 5 6 7 8
Realizarea OC1 Fiecare elev are pe bancă materialele Execută Explicaţia hârtie alba ∙ individual Evaluare
(execuția) OC2 necesare realizării lucrării. lucrarea . Exerciţiul foarfece practica
lucrării OM1 Se supraveghează modul de execuţie lipici
OM2 corectând eventualele greşeli sau dând unele Conversaţia material Observarea
OM3 indicaţii. sistematică a
elevilor
OA3
Evaluarea OC3  Lucrările elevilor vor fi autoevaluate Contribuie la Turul galeriei Lucrările frontal
lucrării OA3 dupa următoarele criterii: evaluarea lu- Observaţia realizate Evaluare
- aspectul ingrijit al lucrării; crǎrilor , Analiza reciprocă
- finalitatea lucrării. identificând Comparaţia
- corectitudinea lucrării criteriile. autoevaluare
 Se va face o apreciere generală a
activităţii. Toţi elevii vor primi câte o
bulina pentru participarea activă la toate
activităţile desfăşurate.

S-ar putea să vă placă și