Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 26.11.2012
CLASA:a III-a
ARIA CURRICULARĂ:Tehnologii
DISCIPLINA: Educaţie tehnologică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activităţi cu materiale sintetice – hârtia
SUBIECTUL LUCRĂRII: Vază cu crizanteme
TIPUL LECŢIEI: -formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIVE CADRU:

1 Utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile.


2 Proiectarea, confecţionarea şi evaluarea unor produse simple.
3.Dezvoltarea capacităţii de cooperare în scopul realizării unui produs.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:

1.2. să prelucreze materiale folosind ustensile adecvate şi tehnici variate.


2.1. să alcătuiască un plan de lucru pentru a realiza un produs.
2.2. să confecţioneze produse utile, folosind materiale şi tehnici variate.
2.3. să aprecieze calitatea produsului finit, raportat la proiectul iniţial.
3.2. să-şi asume responsabilităţi în activitatea de grup.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A. MOTRICE
OM1: să mânuiască cu uşurinţă instumentele de lucru;
OM2: să menţină poziţia corectă în timpul lucrului;
OM3: să demonstreze deprinderi practice.

B. COGNITIVE
OC1: să aplice tehnici de lucru adecvate ( conturare, aplicare, decorare)
OC2: să realizeze lucrarea propusă pe baza modelului şi etapelor;
OC3: să evalueze lucrările ţinând seama de următoarele aspecte: finalizare, corectitudine, aspectul estetic al lucrării.
C. AFECTIVE
OA1: vor manifesta un comportament adecvat;
OA2: vor participa cu plăcere şi interes la lecţie;
OA3: vor aprecia lucrările spijinind efortul depus.

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală.


STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, instructajul, exerciţiul practic.
Resurse materiale : lucrarea model, cartoane colorate, hârtie glace, foarfecă, lipici, casetofon-CD, pahar de plastic, paiuri ;
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, probă practică,autoevaluare, aprecierea verbală,chestionarea orală, calificative.

TIPUL DE INTERACŢIUNE:-dialogată, expozitiv, dirijat,bazată pe activitatea elevilor, frontal, individuală.


RESURSE TEMPORARE: 45 minute
RESURSE UMANE: 14 elevi
INTERVENŢIA ÎNVĂŢĂTORULUI: permanentă
LOCUL DE DESFÂŞURARE : sala de clasă ;
BIBLIOGRAFIE:
****** - ,, Programe şcolare pentru clasa a III –a, Educație tehnologică ”, Bucureşti, 2004
-Metodica predării abilităților practice în clasele I-IV, editura Aramis;
- Lucian Stan, Ileana Stan si Elisabeta Botezatu –„Abilitati practice– ghid metodic clasele I-IV” ,Editura Aramis,Bucuresti,
2003
- Daniela Stoica – „ Abilitati practice I- IV”, Editura „Carminis”, Pitesti, 1999
REZULTATE AŞTEPTATE:
- ordonarea, sistematizarea şi sintetizarea informaţiilor despre tehnicile şi etapele de realizare a colajului;
- asumarea responsabilităţii de a rezolva sarcinile primite pe baza instruirii programate şi a lucrului independent;
- manifestarea simţului răspunderii prin evaluarea reciprocă şi autoevaluarea rezultatelor muncii personale.
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ:
FOARTE BINE BINE SUFICIENT
*foloseşte tehnicile şi etapele de *foleseşte tehnicile şi etapele de *foleseşte tehnicile şi etapele de
realizare a colajului cu precizie şi realizare a colajului cu ezitări şi realizare a colajului sub
rapiditate; eventuale imperfecţiuni; îndrumarea învăţătorului;

*aranjează colajul, dând dovadă *aranjează colajul, cu sprijinul *aranjează colajul, dirijat de
de originalitate şi mare acurateţe. învăţătorului având mici învăţător.
imperfecţiuni.
DEMERSUL DIDACTIC

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGIA DIDACTICĂ


ETAPELE OB. EVALUARE
ACTIVITATEA RESURSE RESURSE FORME DE
LECȚIEI OP. ACTIVITATEA INVĂȚĂTORULUI
ELEVILOR PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZARE
1 2 3 4 5 6 7 8
• Pregătește materialele necesare pentru • Se pregătesc ∙ instructajul ∙ frontal ∙ observarea
1. Moment lecţie. pentru lecţie. verbal ∙ cretă albă, sistematică
organizatoric • Stabilește ordinea şi disciplina. ∙ conversaţia colorată

OA1 - Dragii mei, astăzi, la această oră • Elevii vor fi ∙ convrsația ∙ Imagini ∙ frontal ∙ observarea
2.Captarea OA2 deosebită, eu v-am mai adus un musafir în mobilizați să observația ppt sistematică
atenţiei afara celor care au venit să vadă cât de multe fie atenți.
lucruri ştiţi voi. E un musafir secret, despre
care nu credeam că poate să vorbească.
Vreţi să ştiţi despre cine e vorba?
Voi arăta florile.
Când mergeam grăbită pe stradă de
dimineaţă ca să vin la şcoală, m-am trezit cu
aceste flori în fața mea. Am vrut să le
îndepărtez, dar mi-au spus cu un glas
rugător:
- Nu ai vrea să afli povestea noastră?
Am răspuns:
- Cum de puteţi vorbi? Nu-mi vine să cred!
E doar în imaginaţia mea!
- Nu, nu e imaginaţia ta! Vrei să auzi
povestea noastră?
- Dragele mele, eu mă grăbesc foarte tare!
Mă aşteaptă nişte elevi cuminţi ca să înveţe
lucruri noi!
- Atunci, nu vrei să ne prezinţi elevilor tăi?
Poate vor ei ca să asculte povestea!
Şi iată-mă aici cu aceste flori vorbitoare. Ce
spuneţi, copii, voi doriţi să le ascultaţi
povestea?
♦ Se vor prezenta elevilor imagini ppt
despre crizantemă.
3.Anunţarea OA2 Astăzi vom realiza împreună o vază cu • Ascultă cu ∙ explicaţia ∙ frontal
titlului lecţiei crizanteme. Voi prezenta elevilor lucrarea atenţie. ∙ observaţia ∙ individual ∙ expunerea
şi a model şi vom discuta modul de realizare. Elevii vor
obiectivelor Va trebui să lucraţi cu atenţie pentru a identifica
obţine lucrarea propusă. materialele
aflate pe masa
de lucru şi vor
indica locul şi
modul în care
vor fi
amplasate.
- Cere elevilor să observe materialele cu
4.Prezentarea care vor lucra . • Elevii sunt
modelului şi Prezintă lucrarea model . atenţi la Lucrarea
explicarea Explică „ procesul tehnologic“ al realizării explicaţiile ∙ explicaţia model ∙ frontal
modalităţii de OA1 lucrării. date. ∙ evaluare
realizare OA2 Demonstrează operaţiile de efectuat : Observă ∙ conversaţia orală
1. Decupăm frunzele şi le lipim de beţişoare. materialele de ∙ individual
2. Decupăm floricelele de pe cartoane şi le lucru.
asamblăm din culori diferite (Pentru a obţine Observă Analiza
o floare cât mai frumoasă este nevoie să se lucrarea
lipească 2-3 rânduri de petale, unele peste model. Instructajul
altele, circular). Urmăresc
3. Rularea capetelor fâşiilor pe un creion ca operaţiile
să capete o formă rotunjită. procesului
4. Lipim pe mijlocul fiecărei flori o bulinuţă. tehnologic .
5. Se lipesc şi frunzuliţele.
6. Fiecare beţisor se despică în trei şi se
lipeşte pe spatele florilor.
7. După care se aşează în vază.
1 2 3 4 5 6 7 8
Realizarea OC1 Fiecare elev are pe bancă materialele Execută Explicaţia pahar de ∙ individual Evaluare
(execuția) OC2 necesare realizării lucrării. lucrarea . Exerciţiul plastic  practica
lucrării OM1 Se supraveghează modul de execuţie hârtie glasată
OM2 corectând eventualele greşeli sau dând unele Conversaţia foarfecă
OM3 indicaţii. lipici Observarea
cartoane sistematică a
OA3 colorate elevilor
imprimate
paiuri
Evaluarea OC3  Lucrările elevilor vor fi autoevaluate Contribuie la Turul galeriei Lucrările frontal
lucrării OA3 dupa următoarele criterii: evaluarea lu- Observaţia realizate Evaluare
- aspectul ingrijit al lucrării; crǎrilor , Analiza reciprocă
- finalitatea lucrării. identificând Comparaţia
- corectitudinea lucrării criteriile. autoevaluare
 Se va face o apreciere generală a
activităţii. Toţi elevii vor primi câte o
diplomă pentru participarea activă la
toate activităţile desfăşurate.
PROCES TEHNOLOGIC

Nr.crt Operaţii de lucru Îndrumări tehnologice Materiale


1. - şabloane flori,frunze
- pet-uri
Organizarea Ergonomic - lipici
lucrului - foarfecă
2. Hârtie xerox color,
Trasarea După şablon creion,
3. Decupare După contur Hârtie, foarfecă
4. Diferite forme.
Decorarea Pe faţa
obiectului
5. Colajele realizate
Evaluarea Autocontrol de elevi.

S-ar putea să vă placă și